Maahanmuuttoviraston johtaja Heikki Taskinen ei usko, että yksin biopassit riittävät ratkaisemaan somalialaisten perheenyhdistämisongelmat.
Taskisen mukaan maahanmuuttoministeri Astrid Thorsin (r.) biopassiehdotus ei kokonaisuudessaan poista somalialaisten pakolaisten ja turvapaikanhakijoiden perheenyhdistämisissä epäiltyjä väärinkäytöksiä.
Taskisen mielestä kattavia perheenjäsenten haastatteluja sen sijaan tarvitaan edelleen.
–Biometrisen e-passin myöntäisivät Somalian väliaikaisen hallituksen alaiset suurlähetystöt. Passin hyväksymisestä matkustusasiakirjaksi Suomessa päättää Suomen ulkoministeriö, joka ratkaisee myös sen, voidaanko myöntämismenetelmää pitää asianmukaisena ja luotettavana, pohtii Taskinen Uuden Suomen haastattelussa.
Taskinen toteaa, että ”tähän asti on katsottu, että somalialaisilla papereilla ei ole luotettavuutta”.
Sisäministeriö kuitenkin ehdotti tänään somalialaista biopassia Suomessa hyväksyttäväksi matkustusasiakirjaksi.
Helsingin Sanomat kertoi viikonloppuna maahanmuuttoviraston epäilevän osaa somalialaisten perheenyhdistämishakemuksista perusteettomiksi. Hakemusten määrä on kuusinkertaistunut neljässä vuodessa. Etenkin kasvattilapsia, joita ei voida sulkea pois DNA-testeillä, on nykyisin lähes joka perheessä.
Perheenyhdistämistä hakevilta ei nykyisin Suomessa edellytetä henkilöllisyyden todistamista, vaan päätökset tehdään lähes pelkästään haastattelujen perusteella. Sen hyödyn Taskinen näkisi biopassien vaatimisessa, että somalialaisten ”henkilöllisyys saataisiin sidottua johonkin”.
Maahanmuuttoviraston ylijohtaja Jorma Vuorio sanoi tänään Helsingin Sanomissa, että Suomeen tulee eniten somalialaisten kasvattilapsihakemuksia hakijamääriin nähden koko Euroopassa. Vuorio ja Taskinen eivät kuitenkaan syytä ilmiöstä suoraan Suomen muita löysempää lainsäädäntöä.
–Vertailu on hankalaa, koska joissain asioissa näin on ja joissain ei, pyörittelee Taskinen.
–Ei Suomessa kaikki ole löysempää kuin muissa maissa.
Ministeri Thors ei ole vaivautunut teettämään eduskunnan hallintovaliokunnan pyytämää selvitystä siitä, millaisia Suomen perheenyhdistämiskäytännöt ovat verrattuna EU-maihin ja muihin pohjoismaihin. Eikö tämä ole vähän erikoista?
–Se on hyvä kysymys, toteaa Taskinen haluamatta kommentoida asiaa enempää.
Ruotsi vaatii nykyisin somalialaisia todistamaan henkilöllisyytensä, jotta oleskelulupa voidaan myöntää. Somalian väliaikaisen hallituksen myöntämiä passeja Ruotsi ei kuitenkaan Taskisen tietojen mukaan pidä luotettavina. Ei siis ihme, että perusteettomat perhesidehakemukset ovat länsinaapurissa vähentyneet ratkaisevasti – Somalian sisällissota alkoi 1988.
Yhdysvallat lopetti afrikkalaispakolaisten perheenyhdistämiseen tähdänneen projektinsa vuonna 2008, kuten tämä BBC:n juttu kertoo. Vuonna 1990 alkaneen projektin lakkauttamisen syy oli se, että 80 prosentilla hakijoista ei DNA-testien perusteella ollut väittämäänsä sukulaissuhdetta.
Taskinen ei ota kantaa lainsäädäntökysymyksiin.
–Se on poliittinen päätös. Näyttäisi kuitenkin siltä, että puolueet ovat heräämässä asiaan, Taskinen vihjaa.
Oman ratkaisunsa – nykyisen lainsäädännön puitteissa – Taskinen kertoi jo viikonloppuna. Maahanmuuttovirasto tarvitsee budjettiriihen epäämän 1,8 miljoonaa euroa, jotta hakemusten käsittelijöitä saadaan lisää purkamaan ruuhkaa. Taskinen vakuuttelee, että nykyistä perusteellisempien suullisten kuulemisten avulla väärinkäytöksiä saataisiin suljettua pois.

Kommentit
Somaliaan
Menköön Thors somaliensa kanssa Somaliaan ja pysyköön siellä. Suomeen EI tarvita ensimmäistäkään somalia.
Kuihtuva RKP yrittää saada somaleista RKPlle äänestäjiä, vaikka se on suomalaisten edun vastaista - halveksittavaa.
Taskinen
Taskinen on valitettavasti täysin oikeassa, tällaisia "paperilappuja" josta Thors käyttää nimitystä biopassi tehtaillaan Afrikassa joka kulmassa ja pienellä korvausella saa passiin millaisen identiteetin vain haluaa.
Tällaisilla papereilla suomen matkustetaan pysyväksi sosiaalielätiksi ja on täysin uskomatonta että tällainen meno yleensä suomen viranomaisten ja politikkojen taholta vielä sallitaan ja kaiken kukkuraksi tuetaan
Koko nykyinen maahanmuutto Somaliasta on perustunut alusta alkaen enemmän tai vähemmän täydelliseen huijaukseen jota nähtävästi tukee mm.Viljasen johtama sisäasianministerio, Thors sekä ymmärtääkseni myöskin valtion "arvojohtaja" SDP.n Tarja Halonen .
Mikä helvetin kiire sillä ruuhkan purulla on?
Pitääkö kaikki saada tänne nyt ja heti? Pitääkö veronmaksajien jälleen maksaa, että saamme tänne nopeammin näitä "kasvattilapsia"?
Odotelkoon päätöstään ihan rauhassa, tai sitten annetaan vain pikaisesti kieltävä päätös. Mutta pitäähän sitä taas nuolla euroopan tuomioistuinten päätöstä, ettei suomi saa nuhjeita!
Olisiko aika vaatia vastuullisia päitä pölkylle?
Se yks dokkari.
Olin joku aika sitten näkevinäni dokumentin siitä, miten eri maiden passeja saa ja miten paljon ne maksavat. Ohjelmassa näytettiin mm. Somalian passin saatavuus rahalla! Kansallisuudesta riippuen passin sai 200-1350 euroo/kpl. Somaliankin passin olisi saanut nk. han-suomalainenkin 350 euron hintaan. Se, mitä sillä sit tekee, onkin jo toinen juttu, mutta se liittyy Suomeen. Suomen passista saa tällä hetkellä eniten, ainakin "kaikki ajantasalla olevat" sen tietävät, joten ei mikään ihme. Nyt arvo voi romahtaa tai ...pysyä samoissa. No, nk. uus-suomalaiset tulevat sitten viimeinkin "takas kotiin", oikein passinsa kanssa.
Näkökulmittain
On surkuhupaisaa seurata "mamu -keskustelua kansanmedioissa".
Pahalle ololle on saatu kanava purkautumiseen. Tuotanto ja hitech on viety
länsi-euroopasta itään. Sielä on järjestys ja kuri, riisikupillisella saa sijoittaja
mannaa. Järjestelmästä viis kunhan iltalypsy toimii. On selvää että Suomella on näin ollen entistä vaikeampi elättää elintasopakolaisia!
Johan nyt..
Mikä ihme noita poliitikkoja oikein vaivaa. Helpoiten perheet yhdistää kun lähetetään somalit omaan maahansa, minne ne kuuluvat. Tämä koskee myös muita Välimeren eteläpuolelta kotoisin olevia. Ongelmat pienenevät täällä Suomessa ja kuntien sosiaali- ja terveyspalvelujen kuormitus helpottuu.
Tai jos omasta maasta kerran
on lähdettävä pakolaiseksi, niin lähimpään samaa kulttuuria edustavaan maahan sitten. Eihän tässä ole mitään järkeä, että aletaan rustata oman maamme perusasioita täysin toista kulttuuria ja tapoja ja peräti lakeja edustavien maahan muuttajien "sopeuttamiseksi". Kehitysapuvarat ovat sitten tapa, millä heitä ja heidän olojaan autetaan siellä uudessa kohdemaassa, jossa ei sopeutumiseen eikä syrjäytymiseen tarvitse puuttua lainkaan. Ja se kohdemaa saa lisäksi siitä kehitysavusta omankin taloutensa kohennusta. Vaaleissahan tämäkin asia tulee kuntoon, ja poliitikko-suomi sanakirjat mukaan vaalimökeille !
Ihmisoikeusrikos?
Jos tyttöjä ostetaan Suomeen jalkavaimoiksi tai
orjatyövoimaksi, joka sosiaalitukineen vielä
tuottaa, on kyseessä vakava rikos, mikä vaatii
rikostutkintaa.
Suomi vielä osallistuu rikokseen maksamalla
1000 euroa matkatukea ostetuille.
Kun georgialaisnaiset yrittivät Suomen kautta
Etelä-Eurooppaan maataloustyöntekijöiksi, siihen
kyllä puututtiin kovalla kohinalla. Nyt kun
omassa pihassa palaa, ei tehdä mitään.
Rahoittaako Katainen nykyisen käytännön
velalla vai pääomaverojen koroituksella.Jostakinhan ne rahat on saatava,Somalien matkusteluun,koulutukseen,asumiseen,terveyteen ja lukemattomiin muihin menoihin.
Tyhmä Thors
on toistamassa samat virheeet kuin jenkit, jotka lopetti jo vuonna 2008.
Pitäisikö kutsua lääkäri
Uutta sekaannusta vain lisää. Että jaksaa aikuinen nainen hämmentää tätäkin velliä. Näköjään kaikki konstit käydään ja jokainen kivi käännetään että voitaisiin avata oikea tulva tänne siipiveikkojen paratiisiin. Kuin itsetuhoisen pakkomielteen vallassa. Sen lisäksi että toiminta alkaa vaikuttaa jo neuroottiselta pitäisi tutkia täyttääkö se joltain osin jo maanpetoksellisia piirteitä ministeritoimen hoidon kannalta. Täyttyykö ministeriössä merkistö toimia valtion edun mukaan. Ministerin postia ei ole tarkoitettu hoitamaan RKP:n etuja vaan Suomen etua. Pelkkä toimen/viran tuoma auktoriteetti ei tahdo enää riittää uskomiseen että asioita hoidetaan tässä maassa kyvykkäästi.
Täyttä huuhaata
Koko kohkaus "bio"passeista on pelkkää kömpelöä harhautusta ja huuhaata. Ensinnäkään asia ei ratkaise edes teoriassa käsillä olevia ongelmia ("perheen"yhdistämisten turhuus ja vahingollisuus, vrt. USAn politiikka) ja toisekseen Suomi ei voi sooloilla passipolitiikan suhteen yhteisellä passintarkastusalueella joka Schengen-alueena myös tunnetaan.
Taskinen myöntää että perheitä yhdistetään laittomasti
Rehellinen Taskinen myöntää että perheitä yhdistetään laittomasti.
"Taskinen sanoo HS:lle, että resurssipula pakottaa viraston antamaan myönteisiä päätöksiä sellaisillekin hakijoille, joiden kohdalla perheenyhdistämisen "edellytykset eivät täyty".
Eikö ole laitonta yhdistää somaliperheitä jos laissa määritellyt/laista johdetut edellytykset eivät täyty?
Lähde:
http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/100249-hs-5000-somalia-jonossa-%E2%80%93...
"Perheenyhdistämistä hakevilta ei nykyisin Suomessa edellytetä henkilöllisyyden todistamista, vaan päätökset tehdään lähes pelkästään haastattelujen perusteella. Sen hyödyn Taskinen näkisi biopassien vaatimisessa, että somalialaisten ”henkilöllisyys saataisiin sidottua johonkin”."
Siis Taskinen myöntää HS:lle että perheitä yhdistetään ilman että lailliset edellytykset täyttyvät. Miksi pitää selvittää että tekeekö muut EU maat vastaavaa vai ei .. ?
Haloo...
Syytetäänkö Taskista/hänen virkamiehiään virkavirheestä jos he vaativat laillista riittävää näyttöä perheenyhdistämisen edellytykseksi ?
Näyttää olevan johtajuudesta puute
Ministeri vain hämmentää, muttei tee mitään konkreettista. Virasto johtaja vain päivittelee minsiterin tekemättä jättämisiä. Eikö jo kohta joku voisi tarttua asiaan ja:
- ilmoittaa virkamiehille, että puutteellinen hakemus on hylättävä
- myönteisen päätöksen tueksi on löydyttävä kiistattomat, luotettavat ja kirjalliset todisteet
- anomukset on tehtävä lähtömaassa
- vain hyväksytyn päätöksen saanut voi matkustaa Suomeen
- mikäli kuitenkin henkilö kutsutaan Suomeen esimerkiksi tietojen tarkastamista varten ennen päätöksen tekoa, on henkilöllä oltava tullessaa ostettu paluumatkalippu mukanaan, jotta pääsee Suomeen
- jalkavaimojen tuonti Suomeen käyttäen hämäriä välimiehiä on sinällään jo lain vastaista
- perheenyhdistäminen on biologisen perheen yhdistämistä
- pelkästään haastattelun kautta tehty päätös johtaa mutupäätöksetekoon ja mahdollistaa myös korruption syntymisen virastossamme
- onko nyt myönnettyjen oleskelulupien kohdalla ollut korruptiota päätöksissä?
Ministeri tekee virkavirheen
Virkavirhe on laittoman toiminnan jatkumisen hyväksyminen virastossa. Millä tuon ministerin saa vastuuseen siitä, ettei hoida työtään. Sama koskee viraston johtoa.
Kuinka hallituskumppanit voivat kasoa tätä tolkutonta osaamattomuutta vierestä? Menee samalla heidänkin maine. Kiviniemen tulee ottaa ohjat käsiin pääministerinä, sillä näin ei voi jatkua.
Thorsin on erottava välittömästi tai erotettava!
"Ministeri Thors ei ole vaivautunut teettämään eduskunnan hallintovaliokunnan pyytämää selvitystä siitä, millaisia Suomen perheenyhdistämiskäytännöt ovat verrattuna EU-maihin ja muihin pohjoismaihin."
Edellä on täysin riittävä syy siihen.
Edes parlamentarismin periaatteet eivät merkitse hänelle mitään.
Juuttunut Suomen Pakolaisneuvonta ry:n puheenjohtajan entiseen asemaansa.
Täysin turha epäillä...
Perheenyhdistämis asioissa USA:ssa DNA testien varmuudella 80 % afrikkalaisista huijaa vs. Suomessa osa epäilyn alla?
"Helsingin Sanomat kertoi viikonloppuna maahanmuuttoviraston epäilevän osaa somalialaisten perheenyhdistämishakemuksista perusteettomiksi"
"Yhdysvallat lopetti afrikkalaispakolaisten perheenyhdistämiseen tähdänneen projektinsa vuonna 2008, kuten tämä BBC:n juttu kertoo. Vuonna 1990 alkaneen projektin lakkauttamisen syy oli se, että 80 prosentilla hakijoista ei DNA-testien perusteella ollut väittämäänsä sukulaissuhdetta."
Miksi ei voi sanoa suoraan että jos perheen yhdistämistä koskevat hakijamäärät kuusinkertaistuvat ja lennot maksetaan haastatteluun Suomeen, eikä vaadita voimassa olevaa henkilöllisyyttä hakijalta esim kasvattilapselta niin tyhmiähän somalit olisivat jos jäisivät kotimaahansa.
Täysin turha epäillä somaleita... Somalithan toimivat täysin rationaalisesti samoin kuin kuka tahansa suomalainen toimisi heidän asemassaan ja ministeriön mukaan laillisesti, koska viranomainen on pakotettu tulkitsemaan epäselvät tapaukset somali-hakijan eduksi.
Tämä somaliklaanien huijaus lähestyy jo...
..teollisia mittakaavoja. Eikä ministerit ja virkamiehet käsitä ongelmasta mitään.
Missään maailmassa ei ole olemassa 20-30 hengen perheitä. Ei Somaliassa eikä missään muuallakaan. Vain valtion maksamat korvaukset mahdollistavat tällaisen massiivisen sosiaaliturvahuijauksen.
Kuinka suuriksi perheiden pitää kasvaa ennen kuin ministerit ymmärtävät kuppauksen? Pitääkö kasvaa yli 100 henkiseksi?
Luojan kiitos, vaalit ovat puolen vuoden päässä. Nämä asiat, niistä vastuulliset puolueet ja ministerit, on syytä pitää esillä ja isoissa otsikoissa.
Valitettavasti sekään ei mahdollisesti auta
Thors kun voi päästä puolueen muilla äänillä läpi, jos vaikka itse jonkulaisen äänitappion kärsisi.
Eikö valtion tarkastajia tai jotain muuta instanssia kiinnosta ministerin ja viraston toimimattomuus. Tämähän tietysti kuuluisi myös arvojohtamiseen, mikä normaalisti on presidenti asia, mutta...
Ei somali-klaanit huijaa
Juurihan uutisoitiin että perheenyhdistäminen tehdään viranomaisen toimesta vaikka edellytykset eivät täyty. Epäselvässä asiassa tulkitaan hakijan eduksi.
Jokainen suomalainenkin joka olisi somalin asemassa somaliassa hakisi välittömästi perheen/suvun/kavereiden yhdistämistä näillä viranomaiskäytännöillä.
Meillä on lysti hallitus
Meillä on lysti parlamentti ja kohta on lystiä koko maassa kun vaalit ovat ohitse. Sama meno kuitenkin jos...? kansa äänestää samalla muistilla mitä ennnen.
Somalialaisille biopassit? – ”Ei riitä”
riittävää aluksi ja tarpeellista sekä nykyistä tyhjää parempi ratkaisu kuin suullinen sellainen kun puhua voi mitä lystää ja lisäksi thors itse pois kuvioista kun ei ole oman alansa" asioiden vaatimalla tasollatiedollisesti ja taidollisesti!
Eroa Thurs!
http://www.adressit.com/eroathurs
IL: Perheenyhdistämisiä" on rajoitettava
sanoo thors nyt...uskoo ken tahtoo ja kenenköhän määräyksestä nyt höperehtii aivan päinvastaista.....kummasti lähestyvät vaalit vaikuttavat kun aletaan laulamaan aivan eri lauluja yhtäkkiä kuin mitä tähän saakka on tehty....valhetta vain!
Maamme mediapäättäjä..
..Tarja Halonen on hiljaa. Kysyn miksi???
Toivon että hän sanoisi edes jotain..
Kyl jotain on nyt tosi pielessä kun kansan sana ei paina mitään.
Onko meille valittu..
joku toinen Presidentti josta en ole kuullut vielä mitään?
Taidettu valita
öljyrahoilla, kaiken lisäksi.
..mut kyl on huono PRESIDENTTI valittu
ku ei mihinkään todelliseen sisäsuomen kysymykseen sano mitään. Ei mihinkään. Ihmettelen.. Onhan täs nyt jotain vialla kun meidän Presidentti on hiljaa ja pääministeri on pistetty hiljaseksi.
Kaksi suurinta päättäjää.. Kummatkin kummossa!
Kummatkin kumossa!!!
Pak0laisneuvonta&sen ex-pj vie - Suomi maksaa kaiken
Se on vielä hetken pak0laisneuv0nnan unelma-aikaa - DreamTeam täydessä touhussa. Tarinaa ja löpinää tulee kohta tuutin täydeltä ja alkaa jälkien peittely ja väitetään mukamas tehdynkin jotain moraalisesti oikein perinteisen Suomalaisen käsityksen mukaan...elleivät onnistu ns. luistamaan hissunkissun syrjään/YK-tehtäviin ja pois Suomesta. Jännä nähdä kummin käy.
Tämän lyhyen DreamTeamin villin ja vapaan toiminnan tulos on kyllä uskomattoman kallis katastrofi Suomelle. Se on Valcot jne. pientä nypräämistä näihin kupruihin verrattuna. Sais aika hyvän elokuvan, vaikka kuinka monelta kantilta, mutta Suuri Koijaus voisi olla hyvä teema: Suomalainen maksaa aina.
Seuraavaksi tietenkin
annetaan jokaiselle maahan haluavalle pari-kolme hugee handuun, että voivat järkätä paperinsa Suomen lain vaatimaan kuntoon. Sillähän se ratkee.
Maailman onnellisimmat muuttajat
Jos Newsweek listaisi maailman onnellisimmat maahanmuuttajat, Suomeen siirtyneet somalit olisivat kärkisijoilla. Muuttajat ovat perusteellisen analyysin avulla päätyneet maailman parhaan maan asukkaiksi, myöhemmin kansalaisiksi. Kansalaisuushakemusta kannattaa ehkä kuitenkin hieman pidätellä, sillä kansalaisuuden myötä asema sosiaaliturvajonossa heikkenee.
Epäilen vahvasti, että Thorsin ongelma on se, ettei hän edes
ymmärrä koko ongelmaa! Ei se voi noin olla, että asioista lopulta päättävä ministeri ei tiedä, eikä osaa siis päättää asioita puoleen tai toiseen! Nyt hän tarvitsee päteviä avustajia! Pääministeri hoi - antakaa Thorsille virka-apua ja nopeasti! Hopihopi!
Vääriiin passeihin ei voida luottaa Ruotissakaan, siis...
"Ruotsi vaatii nykyisin somalialaisia todistamaan henkilöllisyytensä, jotta oleskelulupa voidaan myöntää."
Siellä käydään keskustelu näin: "kuka olette?"
Vastaus: "Ettekö muka tiedä kuka olen!"
Madonna?
Aivan oikein - olen madonna.
Aivan
Annetaan somalaille biopassi ja lähetetään ne ilmaislennolla lomalle Somaliaan.Ei kerrota että kyseessä on viikossa itsestään hajoava biopassi.
Miksi muuten ministeri Thors ei vieläkään ilmoita näiden maahanmuuttajien kuluja tai enkö ole huomannut asiaa?
Ingen vet vad hon har kommit på? Gåta.
"Miksi muuten ministeri Thors ei vieläkään ilmoita näiden maahanmuuttajien kuluja tai enkö ole huomannut asiaa?"