
Viime vuonna 75 prosenttia käräjäoikeuksien ratkaisemista seksuaalirikosjutuista kirjattiin kokonaan tai osittain salaiseksi. Salaisten juttujen osuus kaikista rikoksista oli vain yksi prosentti.
Tiedot ovat peräisin oikeusministeriön tilastoista.
Avoimin oli Helsingin käräjäoikeus, jonka käsittelemistä seksuaalirikoksista salaisia oli 63 prosenttia. Keski-Pohjanmaan käräjäoikeus puolestaan salasi kaikki juttunsa.
Oikeusoppineiden mielestä salaamisen vuoksi on vaikea valvoa, ovatko annetut tuomiot vakiintuneen oikeuskäytännön mukaisia. Salaaminen aiheuttaa lisäksi sen, että julkinen keskustelu tuomioista vaikeutuu ja tuomioistuinten vallankäyttöä on hankala valvoa.

Sähköinen uutiskirjeemme ilmestyy 12 kertaa viikossa ja sisältää tiiviin paketin päivän uutisia ja puheenaiheita.
Miksi käsittelyt ovat salaisia?
Jalkapuu jokaisen suuren kaupungin keskustaan ja tuomion ensimmäinen viikko vietetään siinä. Luultavasti toimisi melko hyvin.
Miksi käsittelyt ovat salaisia?
Jalkapuu jokaisen suuren kaupungin keskustaan ja tuomion ensimmäinen viikko vietetään siinä. Luultavasti toimisi melko hyvin.
vaikeita juttuja
kovin erilaisia tapauksia. usein näihin liittyy myös
jäljet törkeästä pahoinpitelystä.
usein ei ole muuta näyttöä kuin raiskatun väite,
joka voi olla muusta kaunasta syntynyt.
jos rangaistuksia nyt kovennetaan, voi joku saada
tyhjästä tuntuvan vankeustuomion.
olisiko viisasta tuomita erikseen raiskauksesta
ja pahoinpitelystä?
Ihan hyvä idea
Nykyään saa tehdä lähes mitä vain kunhan ei tapa, kun kyseessä on pahoinpitelyä.
Ihme että naiset tai naisliitot eivät osallistu näihin keskusteluihin.
Salailu ei ihmetytä
Se on maan tapa, se on tapa varmistaa että asiasta ei synny kansalaiskeskustelua.
Netistä luin yhdestä tapauksesta...
...jossa juttu salattiin ja raiskaajan saama rangaistus oli niin löysä, että se oli käytännössä loukkaus raiskattua kohtaan. Kyseisessä jutussa oli tekijänä ulkomaalainen, ja jostain syystä tuomari oli alusta alkaen asenteellinen. Raiskauksen uhri ei salaamista vaatinut tai halunnut.
Eli kun tuomari haluaa tehdä oikeuden sijasta vääryyttä, hänellä on käytössään hyvä työkalu suiden tukkimiseen.