
Harjoitusalueena on Saaristomeri, Itämeren pohjoisosa ja Pohjanlahden eteläosa. Harjoituksen kuvitteellisessa tilanteessa käynnissä on kriisinhallintaoperaatio, jonka turvallisuusuhkia ovat muun muassa terrorismi, merirosvous ja salakuljetus.
Harjoitukseen osallistuu noin 50 alusta ja 3 500–4000 henkilöä 13:sta eri maasta (Suomi, Ruotsi, Norja, Tanska, Saksa, Puola, Viro, Latvia, Ranska, USA, Iso-Britannia, Alankomaat ja Belgia.). Lisäksi harjoituksessa nähdään myös maa- ja ilmavoimien joukkoja, muun muassa noin 10 helikopteria ja noin 25 lentokonetta eri maista.
Suurin osa ulkomaisista aluksista saapuu Suomeen perjantaina 10. syyskuuta ja ne kokoontuvat Turkuun Aurajoen varrelle.
Aluksia voi ihailla joen molemmin puolin, ja suurimpaan osaan niistä pääsee tutustumaan lauantaina ja sunnuntaina 11. ja 12. syyskuuta klo 13-16. Viikonlopun jälkeen alukset siirtyvät harjoitusalueelle merelle.

Sähköinen uutiskirjeemme ilmestyy 12 kertaa viikossa ja sisältää tiiviin paketin päivän uutisia ja puheenaiheita.
Natotusta ?
Suomi+NATO-maat ja Venäjä puuttuu, vaikka intressit ovat
yhteiset.
Kylmä sota vielä vallitsee. Tuuli tuoksuu provokaatiolta.
Eikö Suomen tulisi lähentää Natoa ja Venäjää?
Ei mikään ihme
Ei mikään ihme että Venäjä puutuu. Venäjän itressejä ei ole terrorismi/salakuljetus koska maa itse harastaa molempia ja omille laivoille.
Ehkä hyvä että Venäjä ei osallistu harjoituksiin koska Suomella + Nato mailla on etulyöti asema Venäjä harjoitamaa kaapaus merellä tyyliin sekä laivan katomisesta ja sen löytämisestä muutaman kuukauden kulttua Afrikan rannikolla jo tietoa, sekä tiedon pimmittämiseestä muilta mailta niin kun Suomi ja Ruotsi johon maa on tottunut jo Nevostoliiton ajoilta.