Lauantai 26.5.2012

Tilanneviesti

  • Yritit todennäköisesti avata vanhentunutta STT:n uutista, jota ei enää ole sivustollamme.
  • Yritit todennäköisesti avata vanhentunutta STT:n uutista, jota ei enää ole sivustollamme.
  • Yritit todennäköisesti avata vanhentunutta STT:n uutista, jota ei enää ole sivustollamme.
  • Yritit todennäköisesti avata vanhentunutta STT:n uutista, jota ei enää ole sivustollamme.
  • Yritit todennäköisesti avata vanhentunutta STT:n uutista, jota ei enää ole sivustollamme.
  • Yritit todennäköisesti avata vanhentunutta STT:n uutista, jota ei enää ole sivustollamme.
  • Yritit todennäköisesti avata vanhentunutta STT:n uutista, jota ei enää ole sivustollamme.
  • Yritit todennäköisesti avata vanhentunutta STT:n uutista, jota ei enää ole sivustollamme.

Kiroileva kirkkoherra kyllästyttää Turussa

Luotu: 
11.9.2010 14:32
  • Kuva: Petteri Paalasmaa / Uusi Suomi
    Auran seurakunnan väki ei viihdy kirkkoherransa kanssa.

Perussuomalainen kirkkoherra kuohuttaa Turun hiippakuntaa. Auran kirkkoherra Torsti Äärelää, joka on myös Perussuomalaisten kansanedustajaehdokas kevään eduskuntavaaleissa, syytetään kiroilusta ja epäasiallisesta käytöksestä seurakunnan työntekijöitä kohtaan.

Hiippakunnan tuomiokapituli on antanut Äärelälle kurinpitorangaistuksen jopa viiden vuoden ajan jatkuneen huonon käytöksen vuoksi.

–Hän on kiroillut ja haukkunut työntekijöitä. Valituksia ovat tehneet useat työntekijät, kertoo tuomiokapitulin lakimiesasessori Matti Mäkinen Uudelle Suomelle.

Kahden kuukauden virantoimituseroa ei kuitenkaan ole pantu täytäntöön, sillä Äärelä on valittanut rangaistuksesta Turun hallinto-oikeuteen. Äärelä siis toimii tällä hetkellä virassaan normaalisti.

Äärelä sanoo Uudelle Suomelle, että hänen mielestään syytöksille ei ole näyttöä.

–Kyse on ajojahdista. Mielestäni rangaistus on näyttöön nähden kohtuuton. Minua kohdellaan epäasiallisesti, toteaa Äärelä, joka on varma voitostaan oikeudessa.

Äärelä väittää, että on mahdollista, että rankaiseminen liittyy hänen arkkipiispa Kari Mäkisestä esittämäänsä kritiikkiin.

Tuomiokapitulin Matti Mäkisen mukaan oikeuden päätöstä rangaistuksen pätevyydestä saadaan odotella vähintään puoli vuotta.

Henkilöt: 
Paikat: 
Muut asiasanat: 
Jaa artikkeli: 

Kommentit

Minervan Pöllö

Jos tämä pyhä-isä kiroilee saarnastuolissa, niin lähden välittömästi kuuntelemaan.Tomera p..kele saarnan keskellä herättää niin henkisesti kuin fyysisestikin.

donCarlos

Työpaikkakiusaaminen on lailla kielletty, ja siihen tulee välittömästi puuttua, on sitten mistä tahansa työpaikasta. Kun esimies siihen syyllistyy, tilanne on hiukan hankalampi, mutta ainakin sellaiset saadaan savustettua pois tai siirrettyä muihin tehtäviin. Kun esimies haukkuu työpaikalla tai vaikkapa työpaikan ulkopuolellakin, kännykän nauhuri päälle ja se sitten pomon esimiehelle tai jos se ei auta, pääluottamusmiehelle. Se on yleensä auttanut, ettei ole tarvinnut lakkolippua lähteä heiluttelemaan. Kun tuollainen on luonteenvika, se ei yleensä kohdistu yhteen ihmiseen, mutta yksikin on liikaa.

Hallinto-oikeuden päätöstä odotellessa kirkkoherran kannattaa tuoda esille samanlaisia luonteenpiirteitänsä, niin eiköhän piispa paimenna hänet lopullisesti ulos virastaan, ja sitten hän voi mennä papiksi vaikkapa Luthet-säätiöön, tosin ilman pappisvirkaa;=J

tapio_o_neva

"Työpaikkakiusaaminen on lailla kielletty, ja siihen tulee välittömästi puuttua, on sitten mistä tahansa työpaikasta. Kun esimies siihen syyllistyy, tilanne on hiukan hankalampi, mutta ainakin sellaiset saadaan savustettua pois tai siirrettyä muihin tehtäviin."

Osaisitko sanoa, miten tasavallan presidentti voidaan siirtää muihin tehtäviin, jos hän pahoittaa yhdenkin alaisensa mielen?

Kunnallinen osastopäällikkö, kunnanjohtaja, kirkkoherra jne. on oikea herra, jonka kaatamiseen tarvitaan muutakin kuin yhden mielensä pahoittaneen naistyöntekijän sana tai kahviseuran kampanja.

Suomessa papit alkavat villiintyä politiikasta. Ei pelkästään Torsti Äärelä, vaan myös Juha Molari ja monet muut. Hällä väliä -tasa-arvo aggressivoi tosipapit, jotka yrittävät hengen asein (torjua) muutosta.

donCarlos

Tässä tapauksessa tuomiokapituli on lausunut asiassa kantansa kirkkoherran esimiehenä.

Kunnanjohtajan erottamiseen riittää kaupunginvaltuuston päätös, yleensä luottamuspulaan vedoten.

Tosin virkasuhdeturva on parempi, niillä joilla vielä virka on. Valituksilla asiaa voidaan vetkutella, mutta kyllä se päätös sieltä aikanaan tulee. Tosin tulee kalliiksi veronmaksajille.

Yksityisellä puolella lähtö tapahtuu varsin vikkelästi isoillakin herroilla, vrt. eilinen Nokia case!

tapio_o_neva

"Tässä tapauksessa tuomiokapituli on lausunut asiassa kantansa kirkkoherran esimiehenä."

Tuomiokapituli on pelkkä kurinpitoinstanssi, ei kirkkoherra Äärelän esimies. Uskoisin, että Äärelä on joutunut ajojahdin kohteeksi siksi, että hänellä on reipas kansalaismielipide Helsingin hiippakunnan uudesta piispasta ja hänellä oli kansalaismielipide Turun (arkki)piispaksi valitusta henkilöstä.

Torsti-parka tarvitsee siis kanslaistukea haloslaisen Suomen mopotusta vastaan.

Se, kenelle kannattaisi kirjoittaa, on Auran kirkkovaltuuston puheenjohtaja.

http://www.auranseurakunta.fi/yhteystiedot/

tapio_o_neva

Kuka antaa kansanedustajan valtakirjan ja kuka suorittaa kansanedustajan valinnan?

Tuomiokapituli on pelkkä kurinpitoelin. Kirkkoherrat valitaan vaaleilla. Jos piispa ryhtyisi oikein aktiivisesti masinoimaan kirkkoherrojen erottelua tuomiokapitulissa, olisi siitä väistämätön ristiriita kirkkoherrojen valitsijoiden, kirkkoherran vaaliin osallistuneiden äänestäjien kesken.

tapio_o_neva

Sadattelua Jeesuksen Kristuksen tyyliin:"Te käärmeet, te kyykäärmeitten sikiöt, kuinka te pääsisitte helvetin tuomiota pakoon?"

Miksi Torsti Äärelä ei saisi Jeesuksen Kristuksen palvelijana sadatella kuin herransa?

Sopiiko Jeesus Kristus enää ollenkaan hyvän ihmisen esimerkiksi 2000-luvulla? Hänellähän on tiukkoja kannanottoja, jotka johtivat kurinpitotoimena kuolemantuomioon.

MerjaH

Jeesuksellakin oli tiukkoja kannanottoja, jotka johtivat kurinpitotoimena kuolemantuomioon.

Ihmiset ovat aina pikkusieluisia, varsinkin ne fariseukset ja publikaanit.

Toivottaan Torsti jaksaa kaiken yli.

MerjaH

Varsin hyvin han on kestanut ainakin minun vttuilujani blogissaan. Olin vahan jarkyttynyt hanen pappeudestaan nimittain, kun sen sain tietaa. Ja mie olen aika suulas kait naiseksi. Tosi pitka pinnahan hanella on.

Pirhana kun ei toimi aa/pilkut. Ja muutenkin on nappaimisto sekaisin.

donCarlos

Vaalissakin tuomiokapituli on keskeinen toimija päättäessään vaalisijoista.

Tuomiokapituli tuskin oma-aloitteisesti ryhtyy kurinpitotoimiin, vaan se kyllä tulee seurakunnan tai työyhteisön taholta. Ei piispalla useinkaan ole tarvetta ottaa kirkkoherraa puhutteluun, mitä nyt ovat olleet nämä muutamat kirkon viholliset, jotka vastustavat naispappeutta tai -piispuutta.

Helsingissä oli onneksi sen verran viisaita äänestäjiä, että nainen tuli valituksi.

tapio_o_neva

"Tuomiokapituli tuskin oma-aloitteisesti ryhtyy kurinpitotoimiin, vaan se kyllä tulee seurakunnan tai työyhteisön taholta."

Eiköhän tuon Äärelän lähtölaskenta alkanut siitä, kun Äärelän kannattamaa henkilöä ei valittu arkkipiispaksi siksi, että Varsinais-Suomen paino kirkolliskokouksessa on liian suuri? Kyseessä on hieman sama asia kuin Salvador Allenden valitan Chilen presidentiksi.

1. Joko arkkipiispa on antanut hajusignaalin, että jos joku viitsii tehdä valituksen niin tuomiokapitulista kyllä pesee täyslaidallinen tai

2. Äärelä-kriittisten äärijärjestö on huomannut, että Herra Jumala arkkipiispan vaalin tuloksena salli T I L A I S U U D E N panna Äärelää hieman ahtaammalle.

En usko siihen teoriaan, että jossain kirkon hiirulaisista olisi riippumaton ja epäpoliittinen toimintaryhmä, joka keskittyisi vain Äärelän kiivauteen.

Pakanat ja maalliset aliarvioida pappien kavaluuspääomaa. Hehän pohtivat työkseen Jumalan ja Saatanan välistä juonittelua.

donCarlos

Ymmärtääkseni tässä ovat olleet aktiivit Auran seurakuntalaiset, jotka ovat tyytymättömiä kirkkoherransa toimiin. Kun on asettunut kirkon virkaan, ei pitäisi kovin julkisesti ottaa kantaa päivän politiikkaan. Silloin hän loukkaa äänestäjiään, jotka eivät ole samaa puoluekantaa. Jos hän olisi ollut ps vaalien aikoihin, ei hänestä varmaankaan olisi tullut kirkkoherraa. Eipähän hänestä täällä Kymissäkään pidetty!

MerjaH

Olisi ilmeisesti aivan OK, jos kirkkoherra olisi kepulainen, kokoomuslaien tai demari.

Silloin ei olisi hiillostustakaan tullut.

Kylla on ihmisen mieli matala.

Eiko Suomessa jokainen saa itse valita puoluekantansa. Vapaa maa.

Ja USkin osallistuu puhtoisin mielin nain epamaaraiseen toimintaan.

tapio_o_neva

"Olisi ilmeisesti aivan OK, jos kirkkoherra olisi kepulainen, kokoomuslaien tai demari."

Moni keskustalainen, kokoomuslainen ja sosialidemokraattinen kirkkoherra vaikenee naispappeudesta ja homoavioliitoista. Suurten puolueiden kirkkoherrat ottavat huomioon valtakunnan yleisen tilanteen eivätkä omatuntoon vedoten uskovaisten tapaan riehu sananvapaudella Ajan Henkeä loukaten.

tapio_o_neva

Voihan tietenkin olla, että Torsti-paralle on noussut maallinen valta päähän kuin häkä, mutta koska kirkkoherra Äärelä on ottanut kantaa Turun arkkipiispan valintaa eikä hänen kannattamaansa henkilöä valittu arkkipiispaksi, herää tietenkin epäilys, miten esteetön hallintolain perusteella Äärelän kannattamaton piispa voi hutkia äärelää jonkin seurakunnan naisporukan valitusten perusteella.

Minusta olisi hyvä, jos Auran kirkkovaltuusto järjestäisi julkisen tutkinnan ja sen tuloksena sitten pyytäisi, mikäli aihetta on, vapauttamaan Auran kirkkoherran tehtävistään.

Näin ollen koko peliä ei tarvitsisi tehdä salakavalasti pappien ja virkamiesten tapaan kulisseissa, vaan prosessi olisi avoin.

"Olet sinä piispa sitten v:n mies!"

- Arto Paasilinna, Onnellinen mies -

donCarlos

Ei piispa mitään päätä, vaan tuomiokapituli. Ei sen esityslistalle oteta mitä tahansa kadunkulkijan valitusta seurakunnan virkamiehistä.

Siis ei savua ilman tulta. Yksi valitusaste on asian käsitellyt, ja seuraavat lausuvat oman kantansa. Päätös tulee olemaan samanlainen kuin hallinto-oikeuden ratkaisu Turun apulaiskaupunginjohtajan hyllyttämisestä.

donCarlos

Tässä tapauksessa kirkkoherra on herjauksissaan mennyt henkilökohtaiselle tasolle, hänestä on siis tullut työpaikkakiusaaja. Senkin asian voi todeta seurakunnan asioita käsittelevistä pöytäkirjoista.

Kun siihen vielä liitetään arvelluttava puoluepoliikka, joka on hänen osaltaan monenlaisia ylilyöntejä populistisina kannanottoina, ei ihme että tällainen käärmesoppa syntyy!

donCarlos

Kun hän tänään saarnaa Auran kirkon päiväjumalanpalveluksessa, on mielenkiintoista nähdä, montako kuulijaa kirkossa on. Vaikkaanpa että kymmenen ja nekin kaikki persuja.

Kannattaako tällaista kirkkoherraa pitää seurakunnan ja nimenomaan seurakunnan sielunpalvelijana?

Joku voisi käydä laskemassa, toimittajia ja muita median edustajia ei lasketa.

salakankee

ihmisiä, jotka osaavat jopa riidellä keskenään ihan kuin tavalliset kuolevaiset.
Meidän tavallisten kuolevaisten kannalta on tietysti hämmentävää se, mikä on riidan aihe; oikea Raamatun ja uskonnon sisällön tulkinta! Onko se edes kelvollinen riidan aihe? Tavallinen kuolevainen ryhtyy riitelemään siitä, kun naapuri nakkelee lehtokotilonsa hänen puolelleen; siis asiasta.
Onko se Jumala sittenkään armollinen ja suvaitsevainen kun papitkaan eivät sitä ole?

donCarlos

Helngissä joskus näkyy kiisteltävän, kuuluko joku katu Alppilaan, Alppiharjuun vai peräti Kallioon.

Muutaman tuhannen kuntana Auraa ei kohta ole enää kuin historiankirjoissa.