Lauantai 26.5.2012

HS: Poliisilla uusi epäilty keskustan leirissä

Luotu: 
14.9.2010 07:40
  • Kuva: Petteri Paalasmaa / Uusi Suomi
    KRP kuulustelee uutta epäiltyä tänään.

Kuntien eläkevakuutuksen hallituksen varapuheenjohtaja Varpu-Leena Malmgren (kesk.) on uusin epäilty vaalirahatutkinnan Rovaniemen kelkkatehdasta koskevassa jupakassa, kertoo Helsingin Sanomat. Lehden mukaan keskusrikospoliisi kuulustelee Malmgrenia tänään.

Tutkintaa Rovaniemellä johtava Erkki Rossi kertoi, että Malmgrenia epäillään lahjusrikkomuksesta ja tuottamuksellisesta virkavelvollisuuden rikkomisesta. Malmgren toimi puheenjohtajana Kevan kokouksessa, jossa tehtiin sopimus kelkkatehtaan ostamisesta Nova-yhtiöiltä.

Keskustan puoluevaltuuskunnan jäsen Malmgren sai vaalirahaa Kehittyvien maakuntien Suomelta (KMS) 3 000 euroa. Hän oli ehdolla Uudeltamaalta vuoden 2007 eduskuntavaaleissa.

Paikat: 
Jaa artikkeli: 

Kommentit

TakojaIlmarinen

Mitä syvemmälle sontakuoppaa kaivetaan, sitä enemmän löytyy sonnassa rypeviä!

Kyseinen Vappu-Leena Malmberg on valittu myös Marttaliiton johtoon!
Lukekaa myös hänen kotisivuiltaan kuinka Eero Lankia kehuu kyseistä rikoksesta epäiltyä!

SuoKusta pettää aina!

tim

Ollut neljä kertaa kepulien kansanedustaja ehdokkaana, mutta ei ole mennyt läpi. Olisiko nyt valmis, kun alkaa löytyä näyttöjä isommista ympyröistä. Alkaisi olla valmis "kepun in side jengiin" tästähän on hyvä aloittaa vaalityö tällä kepun ihka uudella avoimuudella, josta poliisi tarpeen vaatiessa tiedottaa.