Keskustan ruotsinkielisen piirin puheenjohtajan Peter Albäckin erikoiset blogikirjoitukset eivät johda syytteeseen kiihotuksesta kansanryhmää vastaan. Asiasta päätti apulaisvaltakunnansyyttäjä Jorma Kalske.
Uusi Suomi kertoi tammikuussa Albäckin kirjoituksista, jotka aiheuttivat kohua muun muassa keskustaleirin sisällä. Ensimmäisessä tapauksessa Albäck väitti Limingan kunnanhallituksen puheenjohtajan Helena Tornbergin (kesk.) tienneen Pietarsaaren vanhasta pedofiiliskandaalista ja arvosteli lestadiolaistaustaista Tornbergia siitä, ettei tämä puuttunut ”sairaan liikkeensä” piirissä harjoitettuun seksuaaliseen hyväksikäyttöön.
Toisen valituksen asianomistajan, RKP:n öjalaisen paikallispoliitikon Anders Nybergin mukaan Albäck totesi nettikirjoituksessaan ”sallivansa” Nybergin jatkavan anaaliseksin harrastamista tämän uskonveljien kanssa. Albäck poisti blogikirjoituksen myöhemmin. Uuden Suomen jutussa hän totesi, että hänen kirjoituksiaan luetaan kuin piru raamattua.
Kalskeen mukaan Albäckin teksti Tornbergista on alatyylistä, mutta se ei uhkaa tai herjaa lestadiolaisia uskonnollisena ryhmänä. Muilta osin hän jätti asian paikallisen syyttäjän harkittavaksi.
Myöskään Nybergiä koskeva kirjoitus ei ollut kiihottamista kansanryhmää vastaan. Mahdollisen kunnianloukkauksen suhteen Kalske jättää asian Pohjanmaan syyttäjänviraston harkittavaksi.
Myös keskustan entinen puheenjohtaja Matti Vanhanen puuttui selkkaukseen tammikuussa sen jälkeen, kun Nyberg oli ihmetellyt, miksi keskustajohto antaa Albäckin heitellä mauttomia syytöksiään. Vanhanen toivoi keskinäisen nokittelun loppuvan ja totesi, että toisia loukkaavat puheenvuorot ja henkilökohtaisuuksiin meno ei kuulu poliittiseen debattiin.

Kommentit
Pedofilia on ihan OK
Pedofilia on erinomaisen hyväksyttävää mm. muslimi-, roomalaiskatolisissa- ja lestadiolaispiireissä. Tämä fakta ei tule koskaan muuttumaan lahkojen tiukoista hierarkia- sun muista ankarista vaitiolovelvollisuussäännöistä johtuen, eikä vääräuskoisilla ole pienimpiäkään mahdollisuuksia soluttautua sisäpiireihin/pers'rinkeihin mahdollinen ilmianto mielessä!
Kalske saattoi hyvällä
Kalske saattoi hyvällä omalla tunnolla jättää syytteennostamatta, kyseessähän eivät olleet muslimit.
Hiukan rajaa heittoihin...
Demla valvoo ja puuttuu asiaan tarvittaessa!
Yleensä kun kepulainen puhuu totta
hän joutuu jättämään eroanomuksen.
Häh
?
Kaikki kohdallaan!
Ja kuka vinkui vielä jotain kansanedustajien palkankorotuksista?? Ja kuka nyt ei lapsia rakastaisi? Nostetaan palkkoja "kaatojen mukaan". Tiedä, vaikka Jungergin innostuisi kehumaan panoillaan. Tosin, en ymmärrä naisia, enkä muitakaan "eläviä", jotka ko. "Oudolle linnulle" ovat "kannikkaa jakaneet"! Jotain rajaa "arvon naiset"!!!! Tai pääseehän sitä sentään kirjoihin, vaikkei muuta kun imemään sormia, heh.
Kepulainen vihastelukirjoittaja
menee sutjakasti läpi vaikka lantalan läviköstä. Nyt oli asialla vieläpä ruotsinkielinen kepulainen. Semmoista verbaaliperformanssia ei voi muuta kuin seurata kauhusta kankeena, ei edes pääsyyttäjän virastossa.
Kirsi Virtasen pakina!
Radiotoimittaja Kirsi Virtanen teki pakinan suomenruotsalaisista.
Seurauksena oli syyte kiihotuksesta kansan ryhmää vastaan, VAIKKA julkisen sanan neuvosto ei nähnyt pakinassa mitään sellaista.
Svekotahot painostivat valtakunnan syyttäjän syytetoimiin.
Suomenkielinen media on ollut jostain syystä aivan hiljaa tästä syytteestä. Miksi?
Pitääkö svekojen härskejä touhuja jotenkin salailla?
Kaksoisstandardi
Jo viisivuotiaallekin on selvää, että maassamme vallitsee kaksoisstandardi.
= ruotsinkieliset vs. suomenkieliset.
poliittinnen valtionsyyttäjälaitos on aikansa elänyt
Kuten punainen suojelupoliisi. Mutta virkakoneistoon pesiytyneiden elintasovirkamiesten rahanpumppaus tarvitsee tekosyynsä.
Ei-lestadiolaisilla yli 1000 tapausta vuodessa
Poliisin tietoon on viime vuosina Suomessa tullut 1000 - 1300 tapausta vuodessa koskien kaikkia suomalaisia. Lestadiolaisilla vain muuutamia (vaikka yksikin tapaus on liikaa), jos lukumääristä puhutaan. On myös huomattava että itse hyväksikäyttötapauksia on lukuisampia, koska tekijällä on yleensä useita kohteita.
Media ja sen nettikommentoijat vain puhuvat uskonnollisten ihmisten rikoksista, koska siinä samalla pääsee mollaamaan ja nolaamaan koko uskonnollisen liikkeen (mikä lieneekin se ensisijainen motiivi).
Hiukan matikkaa ja muutakin
http://fi.wikipedia.org/wiki/Lestadiolaisuus
""
Nuorena aikuisena sosiaalinen verkosto rakentuu siten pitkälle pelkästään vanhoillislestadiolaisen yhteisön varaan. Moni nuori on kokenut liikkeen kontrolloivaksi ja ahdistavaksi, esimerkiksi ulkonäköön, musiikkiharrastuksiin ja seurusteluun liittyvien normien takia. Mikäli irrottautuu uskonyhteisöstä, jää usein kokonaan vaille sosiaalista verkostoa ja ystäviä, eli tavallaan "tyhjän päälle". Moni onkin joutunut rakentamaan identiteettinsä, elämäntapansa ja ystävyyssuhteensa alusta alkaen uudelleen mm. terapian avulla.
""
Kysymyksessähän on melkein salaseura josta puhuminen aiheuttaa välittömän pannaan julístuksen.
http://lestadiolaisuus.info/
""
Lestadiolaisuus on suurin Suomen evankelisluterilaisen kirkon sisällä toimivista herätysliikkeistä ja sen kannattajia lasketaan olevan maassamme runsaat 100 000 henkeä.
""
Lestadiolaisia 100000 !! 54000000 Suomalaista kohden joten osuudeksi tulee 0,0185 * 1000 = 18 tapausta, samat säännöt varmaan pätevät myös tässä tapauksessa että teot ovat muutamien tekemiä.
Mikään perverssi ei ole epänormaalia
Suvaitsevaiston maailmassa mikään perverssi ei ole tavatonta valtioneuvostossakaan.