Lauantai 26.5.2012

Kouvolan Sanomat: 13-vuotias raiskasi lapsen

Luotu: 
6.10.2010 07:28

Kymenlaaksolaisen 13-vuotiaan epäillään pakottaneen sukupuoliyhteyteen omanikäisensä tytön, kertoo Kouvolan Sanomat. Lehden mukaan lastensuojeluviranomaiset selvittävät tapausta.

Poliisi vaikenee tutkinnasta, sillä kyseessä ei ole varsinainen rikokseen liittyvä esitutkinta. 13-vuotiasta ei voida tuomita rikoksesta, sillä rikosoikeudellinen vastuu alkaa vasta 15-vuoden iässä.

Lasten tekemiä rikoksia selvitetään tavallisesti vanhempien ja lastensuojeluviranomaisten yhteistyönä.

Jaa artikkeli: 

Kommentit

Musta Nuoli

Sitähän vaihtoehtoa minäkin heti ajattelin. Harva härmäläissyntyinen lapsi tuossa iässä edes pystyy raiskauspuuhiin, ja vielä harvemman kotikasvatukseen kuuluu kulttuuri, jossa naisella ei ole mitään arvoa ja jossa raiskauksiin ja jopa joukkoraiskauksiin syyllinen on aina nainen, joka on "vietellyt" raiskaajansa, ja ansaitsee kiihkomielisen uskonnollisen tulkinnan mukaan lentää parvekkeelta tai saada happoa naamaansa.

Onhan myös todistettu erinäisillä testeillä, että hyvin moni ankkureista on valehdellut ikänsä. Lapseksi väitetty voi olla ihan hyvin jo täysi-ikäinen, ns. "partainen lapsi".

Voihan kyseessä olla tietysti sellainenkin teini, joka on vain trendikkäästi ottanut oppia monikulttuurisista käytännöistä, joita meillä länsimaalaisilla ei kulttuurirelativistien mukaan ole oikeus tuomita, ainoastaan oikeus suvaita, ymmärtää, hyväksyä, sopeutua, kotouttaa jne jne jne. Sehän on vain fantastista.

Hietsuarska

Onko kyseessä lainkaan suomalaistaustainen, tai edes lapsi?

Uutisisssa kun nykyään tunnutaan kerrottavan vain osatotuus.
Ettei se oikea totuus vain paljastuisi. Että SE ei olekaan rikkaus eikä edes voimavara...

Brainless

Monissa maissa teon ollessa vakava ei enää olekaan painoarvoa tekijän iällä. Suomessa taputellaan päähän. Kuinka suhtauduttaisiin Usassa tai vaikka Britanniassa? Ei tuollaisesta tule koskaan kasvamaan normaalia ihmistä kuitenkaan. Voisi edes eristää muista.