Lauantai 26.5.2012

Rehn neuvoo Vanhasta: Ota Alpo Rusista mallia!

Luotu: 
16.10.2010 12:34
  • Kuva: Euroopan parlamentti
    Alpo Rusin tapaus voi antaa vinkkejä Matti Vanhaselle, kun hän asioi poliisin kanssa. Näin Sanoo EU:n talouskomisaari Olli Rehn (kesk.).

Entinen pääministeri Matti Vanhanen (kesk.) haluaa varmistaa, että kaikki hänen vaalitukiaan koskevat tutkimukset pysyvät osana esitutkinta-aineistoa. Ylen Aamu-tv:ssä haastateltu Vanhanen huomauttaa poliisin selvittäneen hänen tietoisuuttaan tuista viime talven ja kevään aikana kuulustelemalla lukuisan joukon todistajia.

Myös EU-komissaari Olli Rehn (kesk.) tukee Vanhasen näkemystä. Rehn sanoi Ylen Ykkösaamussa toivovansa, että todistajalausunnot ovat mukana esitutkinta-aineistossa, koska se on epäillyn oikeusturvan kannalta välttämätöntä. Rehn kehottaa Vanhasta lukemaan hänen ja suurlähettiläs Alpo Rusin kirjan Rusin vakoiluepäilyistä.

Jaa artikkeli: 

Kommentit

Varjojen mies

Keskustaväellä on tosiaan maan paras tietämys rikoksesta epäiltynä olemisesta. Toinen toistaan neuvoen ja tukien matka käy. Kepuli-kaveria ei jätetä. Todella liikuttavaa.

SIMO PERTTULA

Ota vihjeestä vaarin? Rhen tulee avustamaan puoluetoveriaan, kuten puolusti Rusiakin. Rhenin nykyinnen asema EU:ssa on pitkälti Vanhasen ansiota.

SIMO PERTTULA

Ensin häntä kuulusteltiin, ja epäiltiin maanpetoksesta. Mutta veljesten nimet oli sekotettu? Stasin listalla oli ollut veli Seppo. Ja Alpo vapautettiin. Rhen teki silloin puolustustus työtä Alpo Rusin puolesta!

Partaantti

Jukka-niminen veli taisi ihan tunnustaa jotakin.
Kysymyksessä oli törkeä tekomuoto. Lievemmästähän ei kukaan uskalla sanoa mitään.

jussi vaarala

Minusta Vanhanen on syyllistynyt "rikokseen" demokratiaa vastaan sen linjan ottaneena että on joutunut toistuvasti kiinni toimimisesta harmaalla alueella poliittisen toiminnan soveliaisuuden rajan tuolla puolen rikoksen rajaa hipoen ja ehkä sen ylittäneenäkin.

Politiikka joka liikkuu edes joltain osin soveliaisuuden rajan tuolla puolen vie politiikalta uskottavuutta mutta myös tekee politiikasta toimimattoman koska harmaalla alueella toimivien toimien setviminen vie valtaosan julkisuutta ja rasittaa myös kustannuksien ja työajan puolesta myös oikeuslaitosta.

Mutta ratkaisu ei ole että Vanhasen asia pitäisi jättää jo rauhaan jotta päästään oikeisiin asioihin kiinni koska se olisi paitsi Vanhasen päästämistä rikoksesta demokratiaa vastaan niin myös harmaan alueen toiminnan oikeutuksen puolustamista.

Oleellista on nyt saada harmaalla alueella toimiminen - kuten esimerkiksi korruptiomahdollisuuden luominen vaalirahoituksen tms kautta - kyseenalaiseksi.

Politiikan harmaa alue pitää tiedostaa ja se pitää putsata - tärkeimpänä asiana se että talouselämän ja poliitikkojen taloudelliset sidonnaisuudet kriminalisoidaan kaikin tavoin koska se että talouselämä ja politiikka koplautuu toisiinsa aiheuttaa tämän tosi pahan periaatteellisen epätoimivuuden:

- markkinatalous ja kilpailu ei toimi itsenäisenä kuin pitäisi

- politiikka ei toimi itsenäisenä kuin pitäisi

Jussi Vaarala

Tapanainen

Supo russi aikoinaan Rusien asiassa. Se kuitenkin ihmetytti että Rehn ryhtyi niin kovasti asiassa kiivailemaan.

Nyt hän on ryhtynyt neuvomaan eduskunnan puhemiestä ja perustuslakivaliokuntaa näiden tehtävissä.

Lisäksi hän ryhtyy neuvomaan ex-pääministeriä käyttäytymään kuin Rusi poliisin kuulusteluissa.

Toisaalta tällainen poliisin käskyttäminen on ollut presidentillinen maan tapa.
Kehoittihan Halonenkin rankaisemaan ns. pippuripoikia viimeisen päälle Pride-kulkueen häirinnästä..

Partaantti

Ei supo ryssinyt. Minusta Rusit ryssi aikoinaan kuten monet muutkin, esimerkkinä eräs nykyinen kansanedustaja.

Tekomuotpja on ainakin kaksi, nyt kysymyksessä oli se törkeä
ja lievemmästä ei saa lausua sanaakaan.

Judgement Day

murtaa Berlusconin syytesuojaa ja siinä usein myös onnistuneet.

Mutta tekevät suomalaiset tuomarit, ex-tuomarit, oikeusviranomaiset ja niin sanotut asiaintuntijat?

Niin, he osallistuvat kiivaasti pääministerin syytesuojan pönkittämiseen eivätkä haluaisi, että pääministerin epäiltyä rikosasiaa alettaisiin tutkia edes esitutkinnassa!

http://jyrkivirolainen.blogspot.com/2010/10/334-lauri-tarastin-ja-helsin...

Tom B

Itse asiassa Rehn neuvoo Vanhasta vuotamaan kaiken käsiinsä saaman aineiston luotettavalle lehdelle jonka tietää varmasti julkaisevan aineiston. Tämän jälkeen Vanhanen syyttää poliiseja aineiston vuotamisesta ja aloittaa marttyyrina esiintymisen.