Eroakirkosta.fi:n perustajiin kuuluva Petri Karisma kommentoi Uudelle Suomelle tietoja, joiden mukaan apulaisoikeusasiamies selvitää palvelusta tullutta kantelua.
Apulaisoikeusasiamies Maija Sakslin selvittelee STT:n mukaan, onko kirkosta eroaminen netti-ilmoituksella lainmukaista.
- Ymmärrän kyllä sen, tämä on kirkon puolustajilta luonnollinen reaktio. He haluavat vaientaa kirkon kriitikot, Karisma sanoo Uudelle Suomelle.
Karisma huomauttaa, että sisäministeriö on ottanut jo vuonna 2004 kantaa asiaan. Sisäministeriö ja eduskunnan oikeusasiamies ovat suosittaneet, että sähköpostilla ja faksilla maistraattiin toimitettu eroamisilmoitus hyväksytään.
- Sisäministeriön kanta on ollut, että [netissä kirkosta eroaminen] on lainmukaista, Karisma sanoo.
Jos nettilomakkeella kirkosta eroaminen kiellettäisiin, se ei Karisman mukaan kaataisi eroakirkosta-fi-palvelua. Palvelua ainoastaan muutettaisiin siten, että jokainen eroaja lähettäisi eroilmoituksen maistraattiin omasta sähköpostiosoitteestaan.
Apulaisoikeusasiamiehelle tullussa kantelussa oltiin huolissaan myös siitä, että jotkut ovat joutuneet erotetuiksi kiusantekomielessä tehdyn ilmoituksen vuoksi.
Karisma huomauttaa, että jokaiselle kirkosta eronneelle lähetetään kotiin vahvistus siitä, että hän on eronnut kirkosta. Viimeistään ilmoituksesta siis havaitsee, jos omasta puolesta on kiusanteolla kirkosta erottu.

Kommentit
Montako pappia ja piispaa oli ilmoittanut erostaan? :))
"Apulaisoikeusasiamiehelle tullussa kantelussa oltiin huolissaan myös siitä, että jotkut ovat joutuneet erotetuiksi kiusantekomielessä tehdyn ilmoituksen vuoksi."
Sen arvaa, että jos palvelu on liian liukasta, kyllä siinä heti on väärinkäytön paikka!
Nopea palvelu
Palvelu on yhtä liukas papeille ja piispoille kuin muillekin. Jokaisella kirkon jäsenellä on oikeus erota kirkosta.
Luterilaisena sitä mieltä
että osa papeista ja piispoista saisikin erota, nimittäin ne joilla ei näytä olevan selvää linjaa/ideologiaa uskostaan, kun esim, ateisti ystäväni pitävät linjansa näkemyksistään "seilaamatta" (perusasiat), noilta osin papit/piispat voisivat oppia jotain ateisteilta.
Entäs erottaa?
Onpa oikeusasiamies oikeassa. Kyllä toisen ihmisen henkilötunnuksen voi melkein kuka tahansa saada tietoonsa ja sitten tehdä kiusaa vaikka lähettämällä tämän eroilmoituksen. Eihän tällaista voi tietenkään sallia. Ja jo tämä mahdollisuus pitää tietenkin eliminoida.
Hei eroaja! Vanhempasi näkivät sentään joltisenkin vaivan viedessään sinut kastettavaksi. Kai sentään, jos olet ihan oikeasti tosissasi, olet valmis vaivannäköön sinäkin? Vai olisiko tuo liikaa vaadittu?
Viranomaisen tehtävänä on varmistaa, että ainakin eroajan henkilöllisyys on oikea.
Papit tarvitsevat rahaa
Kyllä papit ja piispat tietävät koska kirkollisveron maksajilla usko loppuu! Kysykää vaikka heiltä.
Lauttasaaren herra kirkkoherrallekin ostettiin yli 900.000 maksava loistolukaali meren rannalta!
Tämä ostos siis kirkon varoilla. Nyt tarvitaan kaikki kirkollisverot pappien ylellisen elämän ylläpitoon!
"Karisma huomauttaa, että
"Karisma huomauttaa, että jokaiselle kirkosta eronneelle lähetetään kotiin vahvistus siitä, että hän on eronnut kirkosta. Viimeistään ilmoituksesta siis havaitsee, jos omasta puolesta on kiusanteolla kirkosta erottu."
Täh? Eikö edellytetä mitään vahvistusta tälle kotiin tulleelle kirjalliselle ilmoitukselle?
Eihän se noin voi mennä. Jos et huomaa tarkistaa postia ja lukea saapunutta ilmoitusta voit tietämättäsi olla pilan kohteena kirkosta "eronnut". Aivan älytöntä.
Sinänsä koko Eroa kirkosta-liike on muutenkin aivan älytön, porukkahan on vahvasti vasemmistohenkistä. Ja mitä on nykypäivän kirkko sitten? Vahvasti vasemmalle kallellaan oleva sosiaalityötä harjoittava järjestö.
Onko jotenkin hienoa jos saa porukan eroamaan organisaatiosta, joka on merkittävimpiä nuoriso- ja sosiaalityön harjoittajia maassamme?
Vasemmistohenkisyys?
Juhani69, kaipaan perusteluja sille, millä perusteella Eroakirkosta.fi-palvelun porukka olisi vasemmistohenkistä? En itse tätä havaitse.
Ei
Näillä tyypeillä ole mitään perusteluja. He vaan ovat nähneet jostain, että "oikealla" olevat ovat uskonnollisia ja kaikenlainen konservatiiviydestä poikkeava on vasemmistolaista ja pahaa.
Sitten toisaalta libertaristit, menestyimmät kapitalisit yms. eivät juuri anna uskonnolle (ainakaan organisoidulle) painoarvoa. Sehän on vaan massoja huijaamaan luotu homma.
Moni ateisti on enemmän "oikealla" talousasioissa kuin nämä meidän Suomen "konservatiivit".
juhani69
"Eihän se noin voi mennä. Jos et huomaa tarkistaa postia ja lukea saapunutta ilmoitusta voit tietämättäsi olla pilan kohteena kirkosta "eronnut". Aivan älytöntä."
Jos henkilö ei lue postiaan, niin kyllä se on aivan hänen omalla vastuullaan ja tyhmyystaakka on hänen omilla hartioillaan.
Tiedätkö sinä, Juhani,kuinka monta henkilöä, eksaktisti, on vastoin heidän tahtoaan tai parempaa tietoaan erotettu kirkosta ko.palvelun kautta. Tarkkaa lukua en ole nähnyt missään, määrä taitaa olla laskettavissa yhden käden sormilla.
Jaa-a
Jos saat vaikka laskun postin välityksellä, niin postinko vika se on, jos et osaa kirjettä avata?
Varmistetustikin voi erota
Tunnistautumisen vaativa eroamistapakin on toki jo olemassa:
http://www.suomi.fi/suomifi/suomi/asioi_verkossa/lomakkeet/maist_vrk_1_7...
Lieneekö tässä nyt syntynyt paljon melua tyhjästä, vai onko väärinkäytöksiä ollut merkittävä määrä?
"...Karisma huomauttaa,
"...Karisma huomauttaa, että jokaiselle kirkosta eronneelle lähetetään kotiin vahvistus siitä, että hän on eronnut kirkosta. Viimeistään ilmoituksesta siis havaitsee, jos omasta puolesta on kiusanteolla kirkosta erottu."
Mutta korjaako eroakirkosta.fi siinä tilanteessa virheensä, vai jääkö virheenoikaisu uhrin harteille? Jos jää, niin sitten vaan palvelu kiinni ja sassiin.
"Mutta korjaako
"Mutta korjaako eroakirkosta.fi siinä tilanteessa virheensä, vai jääkö virheenoikaisu uhrin harteille? Jos jää, niin sitten vaan palvelu kiinni ja sassiin."
Korjaako liitykasteessakirkkoon.fi virheensä siinä tilanteessa, että se liittää jäsenekseen ihmisen, joka ei ole koskaan liittymistään vahvistanut? Ei, vaan kirkkoon liitetään jo lapsena, ilman liittyjän suostumusta tai edes tietoa. Ja mikä pahinta, kirkkoon vastoin tahtoaan liitetty kuluttaja ei edes voi erota huomatessaan viekkaudella ja vääryydellä tehdyn liittämisen, vaan vasta täytettyään 18 vuotta.
Sellainen palvelu kiinni ja sassiin!
Ontuva vertaus. Lapsi kuuluu
Ontuva vertaus. Lapsi kuuluu kirkkoon, jos vanhemmat näin haluavat. Vanhemmat vastaavat ipanastaan hänen täysikäisyyteen asti, joten tästä ongelmasta voi syyttää vain vanhenpiaan.
Laiton tilanne
Erosin jo 2006 netin kautta kirkosta. Joudunko nyt maksamaan takaisin maksamattomat kirkollisveroni, jos ap.oik.as.mies Maija Sakslin saa tahtonsa lävitse. Mihin uskontokuntaan muuten ko. a-o-a-mies kuuluu?
Nim.merkki Epätietoinen
Et joudu..
Jos tarkoituksesi on ollut erota se on aivan sama mitä Maija meinaa, koska muuten aletaan loukkaamaan jo ihmisen perusoikeuksia eli liittyä ja eroa järjestöistä.
Eikä kirkko halua nähdä sitä oikeudenkäyntiä. Se johtaisi kirkon erottamiseen (vihdoinkin) valtiosta.
Mitä muita eroa - nettisivustoja voisi kehitellä?
1) eroa veroa maksajista!
2) eroa tv-luvan maksajista!
3) eroa lehden tilaajista!
4) eroa vakuutuksen maksajista!
5) jne jne
Salakankee on jälkeenjäänyt
kuten joka kommentissa muutenkin.
http://www.erkka.com/sivut/eroaerkosta/
on jo kehitelty aikoja sitten.
Tämä vielä!
Eroa vaimostasi/miehestäsi!
Tämä on rautaa!
* eroa-ateismista.fi
Ei kirkon jäsenyys ole kansalaisvelvollisuus!
1) eroa veroa maksajista!
Voit aivan vapaasti luopua Suomen kansalaisuudestasi, jos koet sen liian kalliiksi.
2) eroa tv-luvan maksajista!
Voit vapaasti luopua televisioastasi ja ilmoittaa netin kautta irti lupamaksuvelvollisuutesi.
3) eroa lehden tilaajista!
Voit ihan vapaasti netin kautta irtisanoa kaikki lehtitilauksesi, jos et niitä halua lukea.
4) eroa vakuutuksen maksajista!
Voit irtisanoa kaikki vakuutuksesi, jos sinusta tuntuu, ettet niitä tarvitse. Ainoastaan liikennevakuutus on pakollinen, jos haluat omistaa auton ja ajaa sillä. Se on muiden etujen mukaista, että olet huolehtinut korvauskykysi muille vahinkoa aiheuttaessasi.
5) jne jne
Kaikista asioista voit itse päättää, paitsi kirkkoon liittymisestä, koska se tehtiin kysymättä mielipidettäsi jo heti elämän alkajaisiksi. Eli eroakirkosta.fi on ihan erinomainen palvelu tällaisille pakkoliitetyille. kenekäänhän ei ole pakko sitä palvelua käyttää. Ei kirkosta tarvitse erota, mutta tottavie siitä täytyy olla oikeus erota ja helposti.
Halutaanko teidät vaientaa?
Jaa, no minä ainakin haluaisin teidät vaientaa.
Pöntömpää- ja kyynisempää tyyppiä saa hakea, kuin teidän Karismanne on.
Pöntömpää- ja kyynisempää tyyppiä saa hakea?
Sinulla on varmaan jonkinlaisia perusteita tälle lähes herjaavalle väitteellesi? Vai onko niin, että Karisma on oikeassa ja sinä väärässä ja se harmittaa sinua?
Mitä väärää on kirkostaeroamispalvelun tarjoamisessa? Ei kirkon jäsenyys ole mikään kansalaisvelvollisuus. Jos ei hyväksy kirkon oppeja ja tekemisiä, miksi siihen tulisi silloin väkisin kuulua?
Kaikkien mielestä kirkko ei ole hyvää tekevä instituutio. Meitä on monia, joiden mielestä se on eriarvoisuutta kylvävä, tasa-arvoa polkeva, ihmisoikeuksista piittaamaton yhdistys, joka opettaa puuta heinää opeissaan ihmisille. Kirkko tunkee itsensä myös niiden ihmisten elämään valtionkirkkona, jotka eivät halua olla kirkon kanssa missään tekemisissä. Se ottaa myös rahaa näiltä samoilta ihmisiltä, jotka eivät missään nessä haluaisi rahojaan kirkon humpuukiin laittaa. Tämä kaikki sotii oikeudenmukaisuutta ja yksilöiden samanarvoisuutta vastaan. Eikö myös nämä mielipiteet vaadi arvostusta. Ketään ei pakolla eroteta kirkosta, mutta suurin osa liitetään lupaa kysymättä.
Montako jäsentä luulisit kirkkoon jäävän, jos kaikki jäsenet erotettaisiin ja he saisivat liittyä oman halunsa aktiivisuutensa pohjalta siihen takaisin vaikkapa netti-ilmoituksella?
Tämä "eroakirkosta.fi"-palvelun...
-voisi käsittää eräänlaiseksi tuotteen markkinoinniksi, jossa tulisi olla harkinta-aika ennen lopullisen eron voimaantuloa.
Tätä näkökulmaa puoltaa median voimakas mielenkiinto asiaan ja joka tulkittaisiin kiihotukseksi, jossa kaikki eroajat eivät tiedä mitä ovat tekemässä.
Tämä mielessä mainitsinkin näillä sivuilla aiemmin mahdollisesta laittomasta toiminnasta.
En ole tutustunut tähän eroprosessiin millään tavalla.
Voi olla, että liikutaan laillisuuden rajamailla.
Lisäyksenä / tarkennuksena
Tässä on kuluttajansuojanäkökulmasta kysymys.
"eroakirkosta.fi" on aktiivisesti osallistunut tarjoamansa tuotteen markkinointiin kuin esim. Suomi24.
Luultavasti pitäisi olla "myynti"-ehdot jotka hyväksymällä voisi edetä "kaupanteossa"!
Laillisuusnäkökulma
Jos joku rikkoo lakia ja urkkii toisen henkilön henkilötunnuksen ja tämän avulla eroaa kirkosta eroakirkosta.fi-palvelun kautta niin onko tämä palvelun vika?
Kyllä tuollaiset tapahtumat saadaan jäljitettyä ja rikolliset kiikkiin jos niin halutaan - poliisilla on keinonsa tämähän nähtiin jo aiemmin kun nettiherjaaja saatiin kiinni vaikka hän teki kolttosiaan yleisten koneiden välityksellä.
Tässä tapauksessa kun kyse on kuitenkin pienestä asiasta käytännössä niin ei ole mielestäni mielekästä vaatia mitään pankkivarmennusta - vääräkin ero kun ei aiheuta pysyvää vahinkoa/taloudellista vaikutusta (siis negatiivista). En siis vaikeuttaisi palvelun käyttöä yksittäisten rikosten vuoksi.
Joo
Mutta kun usko on ilmeisesti siitä kiinni onko maistraatin papereissa? Jos tippuu pois joutuu helvettiin vai miten se meni? Mites nää jotka liittyy uudestaan? Odottaako heitä vain kiirastuli vai mikä se oli? :D
"...vääräkin ero kun ei aiheuta pysyvää vahinkoa..."
"koimark"!
Monille nämä uskon asiat ovat totinen paikka.
Huonokuntoinen vanhus voisi saada sydänkohtauksen eroakirkosta.fi:n lähettämän postin johdosta.
Nuoremmalle uskon sisäistäneelle voisi itse perkele lihaksi muuttuneena sörhiä keihäineen sieluun pysyvän vamman.
Pääpakana Karisma ryhmineen
Parahti pahasti, kun heidän sivustolleen suunniteltiin kilpailijaa: Liity kirkkoon, fi sivuna. En tiedä onko tuo olemassa?
Mainittakoon, että Vapaa-ajattelijoiden hallitus käyttää itse puheenjohtajastaan nimitystä Pääpakana, ja muut hallituksen jäsenet ovat Pakana arvonimellä?
Parahti pahasti?
Enpä muista tuollaista. Sen kyllä muistan,että eivät katsoneet hyvällä, kun kirkko oli kopioinut heidän sivunsa ulkoasun täydellisesti. Minustakin se oli röyhkeää kirkolta. Itse liity.fi palveluun he eivät ottaneet kantaa ainakaan negatiivisesti.
Mutta tämänhän sinä unohdit kertoa, kun tuo vaillinainen ja valheellinen kirjoituksesi paremmin palvelee omia tarkoitusperiäsi.
Apoleon kirjoitti: "Korjaako
Apoleon kirjoitti: "Korjaako liitykasteessakirkkoon.fi virheensä siinä tilanteessa, että se liittää jäsenekseen ihmisen, joka ei ole koskaan liittymistään vahvistanut? Ei, vaan kirkkoon liitetään jo lapsena, ilman liittyjän suostumusta tai edes tietoa. Ja mikä pahinta, kirkkoon vastoin tahtoaan liitetty kuluttaja ei edes voi erota huomatessaan viekkaudella ja vääryydellä tehdyn liittämisen, vaan vasta täytettyään 18 vuotta."
On tämäkin todellista viekkautta ja vääryyttä, kun vanhemmat ovat vastuussa alle 18-vuotiaista lapsistaan. Samoin he ovat vastuussa hänen kasvatuksestaan. Jos vanhemmat haluavat kasvattaa lapsensa opettaen heille kristinuskon sisällön ja elämäntavan niin siihen ei ole muilla sanomista.
Apulaisoikeusasiamies on tutkinut eroakirkosta.fi:n toiminnan jo aiemmin. Nyt tilanne on muuttunut, kun toisia erotetaan kirkosta ilman heidän haluaan. Tätä taustaa vasten on tarpeen, että asia tutkitaan uudelleen. Siinä ei Karisman valitus auta jos toimintaa on korjattava tämän epäkohdan poistamiseksi.
Kaarne kirjoitti:
"On tämäkin todellista viekkautta ja vääryyttä, kun vanhemmat ovat vastuussa alle 18-vuotiaista lapsistaan. Samoin he ovat vastuussa hänen kasvatuksestaan. Jos vanhemmat haluavat kasvattaa lapsensa opettaen heille kristinuskon sisällön ja elämäntavan niin siihen ei ole muilla sanomista."
Kasvattaa lapsensa kristinuskoon on eri asia kuin liittää hänet lupaa kysymättä uskonnolliseen järjestöön ilman itsenäistä oikeutta erota siitä seuraavaan 18 vuoteen. Samoin kun lapsensa voi halutessaan kasvattaa vaikkapa jonkin poliittisen ideologian mukaan, mutta häntä ei silti sylivauvana liitetä poliittiseen puolueeseen.
Minusta lapsikaste rikkoo uskonnonvapautta. YK:n ihmisoikeuksien julistus toteaa seuraavaa:
>>Kaikilla henkilöillä on ajatuksen, omantunnon ja uskonnon vapaus; tämä oikeus sisältää vallan uskonnon tai vakaumuksen vaihtamiseen sekä vallan uskonnon tai vakaumuksen ilmaisemiseen yksin tai yhdessä toisten kanssa, sekä julkisesti että yksityisesti, opettamisella, hartausmenoilla, palvonnalla ja uskonnonmenojen noudattamisella.>>
Samaa sanoo Euroopan ihmisoikeussopimus.
Suomen perustuslaki sanoo seuraavaa:
>>Jokaisella on uskonnon ja omantunnon vapaus. Uskonnon ja omantunnon vapauteen sisältyy oikeus tunnustaa ja harjoittaa uskontoa, oikeus ilmaista vakaumus ja _oikeus kuulua tai olla kuulumatta uskonnolliseen yhdyskuntaan_. Kukaan ei ole velvollinen osallistumaan omantuntonsa vastaisesti uskonnon harjoittamiseen.>>
"Minusta lapsikaste rikkoo uskonnonvapautta. ..."
Minusta Sinun pitäisi syyttää vanhempiasi, jos olet tullut kaltoin kohdelluksi tässä lapsikasteasiassa, "ElinaR"!
Jos vanhemmat kuuluvat kirkkoon, kasteessa lapsista tulee kirkon ja yhteiskunnan virallisia jäseniä.
Olisi aivan kohtuullista ollut ensin kysyä Sinulta.
Vanhemmat voisivat hoitaa tämän saman homman maistraatin kautta. Tietenkin taas kysymällä Sinulta: Haluaako nuori neiti, että homma hoidetaan tammipöydän ääressä?
Siis
Sinä et näe siinä mitään pahaa tai outoa, että nuoren ihmisen elämä ja uskonnollinen suuntaus päätetään ennen kuin on tarpeeksi vanha tekemään ratkaisun? Mielestäsi on OK, peloitella helvetillä ja lupailla taivaita? Joulupukistakin kerrotaan totuus.
" ...Mielestäsi on OK, peloitella helvetillä ja...
-lupailla taivaita?"
Kai tämä oli Piskille tarkoitettu "TSV"?
Jos niin on täytyy myöntää, että olen ulkona ajatusmaailmastasi, enkä oikein tiedä miten vastaisin.
En kiihdy, en syyllistä ketään, Kumarran Valitsemaani Suuntaan, kuuntelen rauhallisesti ja vastaan vasta sitten.
Vaikka kuinka vastenmieliseltä ja epädemokraattiselta tämä kuulostaakin: vanhemmat ovat lapsensa siittäneet ja tätä kautta saaneet lapseensa määräysvallan, heillä on Oikeus ja Velvollisuus käyttää näitä vanhemmuuden oikeuksia Oman Ymmärryksensä Mukaan!
En onneksi ole itse tullut
En onneksi ole itse tullut kaltoinkohdelluksi lapsikasteasiassa. Minun vanhempani onneksi olivat niin valistuneita, että antoivat minulle oikeuden päättää uskonnostani itsenäisesti.
Yhteiskunnan virallinen jäsen tulee jokaisesta syntymähetkellään. Kirkkoon liittämisellä ei ole mitään tekemistä sen asian kanssa. Minustakin vanhemmat voisivat hoitaa asiat maistraatin kautta ja antaa lapsensa itse halutessaan sitten tehdä valinnat siitä, mihin järjestöihin haluaa liittyä ja mihin ei.
Minusta uskonnolliseen yhteisöön sylivauvana liittäminen on täysin verrannollinen vaikkapa poliittiseen puolueeseen sylivauvana liittämiseen. Kuitenkaan jälkimmäistä ei tapahdu. Mistäköhän johtunee?
"Minun vanhempani onneksi olivat niin valistuneita,..."
-että antoivat minulle oikeuden päättää uskonnostani itsenäisesti."
En väitä vastaan, "ElinaR"!
Itselläni ei tuosta kastetilaisuudesta ole mitään muistikuvaa.
Tuttavapiiriini kuului aikanaan kirjansa harsimalla lukeneita, lujan itsetunnon omaavia uskoasioiden nippelitiedoilla lähimmäisen raskauttajia.
Jouduin valitsemaan: joko myönnän väärän oikeaksi ja kumarran raskauttajieni kanssa samaan suuntaan, tai palvon Herraa, johon olin mielistynyt.
Valitsin jälkimmäisen!
Pitäisikö kätilön kysyä synnytettäessä vauvalta
Haluatko sinä tulla tähän pahaan maailmaan, jossa vanhempasi ovat kristittyjä?
Vauvakasteessa on kysymys uskonasiasta. Ei vauva päätä mitään.
Kirkkoon pääsee helposti takaisin
Kovin fataalia ei ole, vaikka joku olisi tietämättään erotettu kirkosta, sillä siihen autuuteen pääsee liitymään samalla tavalla takaisin vaikka joka päivä. Tietenkin, jos sattuu kuolemaan eron ollessa voimassa, voi menettää taivasosuutensa, mutta eipä ole kukaan tullut kuoltuaan kertomaan, onko siellä tosiaan jotain. Koska todisteet puuttuvat, koko osuus on enemmänkin kuin kyseenalainen.
Erohan ei kesken vuotta vapauta edes kirkollisverosta, vaan sitä pitää odottaa seuraavaan kalenterivuoteen saakka. On siis aika merkillistä tämä itku ja parku, kun kukaan ei todellisuudessa menetä mitään, ei kirkkokaan, koska sille vain rahalla on merkitystä, ei jäsenten vakaumuksella.
liitykirkkoon.fi
Entä tämän liitykirkkoon.fi -palvelun laillisuus? Entä jos joku liittää minut kirkkoon kysymättä tahtoani - kuten lapsikasteessa - eikö se kirkkoon liittäminen ole liian helppoa, eikä suinkaan siitä eroaminen?
Palvelu on minusta hyvä ja lainmukainen, väärinkäytöksiä on käytännössä vaikea tulla koska pitää tietää koko henkilötunnus ja kaikki nimet (lisänimet siis).
Olisin tosin eronnut kirkosta ilman tätä palveluakin, mutta tämän kautta se toimi on onneksi niin helppoa. Sitä tuskin suljetaan näin kevein perustein, kun kyseessä voi olla pikemminkin identiteettivarkaus kuin palvelusta johtuva vika.
Mitä muita tapoja?
Mitä muita tapoja kirkosta eroamiseen on, kuin ko. nettisivu? Riittääkö kirjeen lähettäminen maestraattiin? Eikö siinä voi täysin samalla tavalla erottaa jonkun muun kirkosta?
Voit lopettaa jonkun ihmisen sähkösopimuksen tai kännykkäliittymän kun tiedät hänen henkilötunnuksen. Kaikenlaista kiusaa voi tehdä helposti.
Koko keskustelu vaikuttaa taas täysin turhalta meuhkaamiselta. Toistaiseksi ketään, kuka olisi erotettu kirkosta vasten tahtoaan, ei ole edes ilmaantunut.
Näin erotaan kirkosta
"Eroaminen Suomen evankelis-luterilaisesta tai ortodoksisesta kirkosta tapahtuu käymällä kirkkoherranvirastossa tai maistraatissa tekemässä vapaamuotoinen kirjallinen ilmoitus tai toimittamalla se postitse tai sähköpostilla. Käytännössä yleisin ja helpoin eroamistapa on Vakaumuksien tasa-arvo -yhdistyksen ylläpitämä eroakirkosta.fi-palvelu, joka laatii valmiin eroilmoituksen. Myös viranomaisten järjestämän suomi.fi[1]-palvelun kautta voi erota. Mitään määrämuotoa ilmoituksella ei kuitenkaan ole, vaan eroilmoituksen voi tehdä vapaamuotoisesti."
Eli kirjeellä voi ihan yhtä hyvin erota tai sähköposti-ilmoituksella.
"Eroamiseen ei liity enää kuukauden harkinta-aikaa, vaan se astuu voimaan heti, kun asiakirja on toimitettu maistraattiin. Sähköpostieroamisen tapauksessa ero katsotaan astuneen voimaan, kun maistraatti vastaanottaa sähköpostin. Maistraatti toimittaa eronneelle vahvistuksen, kun eroaminen on rekisteröity väestötietojärjestelmään."
Tämä tarkoittaa siis sitä, että eroaminen kirjeellä ja sähköpostin välityksellä on kaikenkaikkiaan lainvastaista jos tämä hullutus menee läpi.
Ei voi olla idiootinpaa asiaa taas tutkia. Kyllä palaa rahaa hukkaan.
Milloin tämä kirkkojen paapominen ja erityisasema loppuu????
Henkilöllisyys varmistettava ENNEN eroamista
Muussa tapauksessa eroamispalvelu on laiton, turha itkeä. On sitten eri asia onko järkevää pakottaa kaikki eroamispalveluun jo rekisteröidyt takaisin kirkkoon, minusta ei ole. Mutta eroamispalvelun toimintaa ei voi jatkaa samanlaisena jos eroavan henkilöllisyyttä ei varmenneta.
Lasten kastaminen on oma juttunsa, aamoin jo eronneiden kohtalo. Lasten kastaminen on kuitenkin sarkassa paljon lievempi toimenpide kuin esimerkiksi ympärileikkaus. Tämä ei itsessään tee lasten kastamista oikeutetuksi, mutta kannattaisiko miettiä asioiden vaikutuksia ateistin tai toiseen uskoon kääntyvän vinkkelistä. Ateistille asian luulisi tuottavan korkeintaan samanlaista mielipahaa kuin että on osallistunut johonkin toimintaan minkä puitteita pitää satuna. Kääntyvälle asia voi olla tuskallisempi, mutta siinäkin voi joko märehtiä ja valittaa, tai sitten ottaa sen elämän ja uskon/vakaumuksen koettelemisena. Kristitylle kastaminen siksi että vanhemmista näyttää hyvältä ja on sosiaalisesti hyväksyttävämpää kastaa lapsi, on paha asia. Kastaminen on hyvä vain silloin jos se tehdään uskossa. Veikkaan vahvasti että Suomessa on monella kristitylläkin ollut kasteen takana tapauskovat = ayntiset vanhemmat.
Voi hyvänen aika
Kaikki tapahtuu aivan samalla lailla vaikka itse lähettäisit sen sähköpostin maistraattiin. Ei sitä varmenneta sen kummemmin. Samanlainen ilmoitus tulee sinulle kuin erokirkosta.fi palvelun kautta erotessakin. Oletko varma, ettei kukaan pääse sähköpostiisi jekkuilemaan?
Mistä sinä oikeasti olet tässä asiassa närkästynty? Siitäkö, että kirkosta on noin helppo erota?
Myrsky vesilasissa!
Minusta on ihan turhaa mesota enää tuosta eroakirkosta.fi -napista vai mikä lie linkki on. Antaa fanaatikkojen pitää nappulansa ja toivoa, että olisivat edes vähän aikaa hiljaa ja antaisivat ihmisten kasvattaa lapsensa rauhassa tuputtamatta omia ainoita oikeita neuvojaan joka välissä.
Siis Vapaa-ajattelijat(!) - sitä voisi äkkiseltään luulla, ettei siinä porukassa ihmisten vakaumuksia kysellä, mutta sitten sinne on linnoittautunut fanaattisen ateismi-uskonnon vasen laita, joka tursuaa pelkkää evankelis-luterilaisen kirkon vihaa ehtimättä lainkaan ajatella vapaasti.
Koko järjestöllä ei ole minkäänlaista uskottavuutta, kun kohteena on vain evankelis-luterilainen kirkko. Suomessa on erilaisia uskovaisia pilvin pimein, mutta nämä juntit eivät vain uskalla sulloa omaa fanaattista uskoaan siihen, ettei ole mitään uskottavaa, esim. islamilaiseen yhteisöön. Sieltä voisi fanaattinen bittinikkari työntää vaikka xss:sää poikien palvelimelle ja lisätä piruuttaan eroakirkosta-napin viereen eroa-ateismista-nappulan ja sitten olisi pojilla uskonsota omissa käsissä ja mahahappolääkkeitä pitäisi hankkia litran pulloissa. PyhäPääPakana saattaisi joutua turvautumaan nitroihin.
Perin ahtaat ovat vapaan ajattelun rajat. Minun mielestäni saavat rauhassa kiehua sapessaan ja seurakunta sitten hautaa vainajan.
Jos joku on tehnyt ilkivaltaa erottamalla jonkun eroamaan haluttoman, kyseessä on rikos ja se pitää selvittää normaalia kautta.
Shit happens ja nyt sitä on käsillä. Ne, jotka haluavat pitää turvallisen ja tutun yhteiskuntamme käsissään, tietävät mitä tehdä.
"MilaF"!
Olin aina luullut, että naiset vikisevät ja miehet vie.
Olen ollut ehdottomasti väärässä.
Konttaan perässäsi sinaamaan sanasi!
Siitä onkin pitkä ...
... aika, kun joku on kontannut perässäni ;) ... jospa minä sitten vaikka laastaroin polvesi ja silitän päätäsi, kun saadaan selville, mitä minä tein oikein, että ansaitsen perässäkonttaamista :D
Ahdasta on
Olen lapsesta lähtien tuntenut fiksuja vapaa-ajattelijoita. Näitä nykyisiä vierastan.
Olen ollut lukemattomissa kastetilaisuuksissa ja nimen antamisissa, rippijuhlissa ja yhdessä prometheus-juhlassakin, häissä ja hautajaisissa papilla(ort/lut) tai ilman ja kahdella kielellä. Suku ja tuttavat ovat aina sopeutununeet kulloiseenkin meininkiin ilman mitään ongelmia. Kysymys on ihmisten kunnioittamisesta. Joskus on tilaisuuksissa ollut sama tuttu, vanha herrasmies vapaa-ajattelijoista. Aina tilaisuudet ovat olleet arvonsa mukaisia. Oikea tunnetaso löytyy, kun ihminen haluaa kunnioittaa muita.
Lapsikaste on minulle teologisesti hämärä ja vastenmielinenkin, mutta se ei häiritse minua lainkaan nähdessäni kastettavan lapsen vanhempien onnelliset katseet.
Minä en usko Jumalaan, en oleta olemassaoloa. Jumalan käsitteen tajuan Einsteinin ja Leonardo da Vincin tapaan. Olen siis ateisti.
Tajuan helposti, että ihminen uskoo Jumalaan maailman syynä ja selityksenä. Sitä en tajua, että ihminen yhdistää Jumalan ja Raamatun, Koraanin jne. Raamattu on taideteos, mutta ei se Jumalasta mitään tiedä.
Mutta ihminen on samanlainen uskoi tai ei. Ihmisten olennaiset erot ovat muissa asioissa. Hyvä ihminen tekee hyviä tekoja ja paha ihminen tekee vähemmän.
Ja mitä olisi maailma ilman jumaltarustoja.
Kaunis kirjoitus
Minusta juuri esittämäsi ajatukset ovat niitä, jotka saavat erilailla maailmaa hahmottavat ihmiset rakentamaan keskustelua ja yhteistyötä. Paremman elämän ja uudenoppimisen toivossa me kai kaikki elämänkatsomustamme ylläpidämme ja rakennamme. Kunnioittaminen ja nöyryyskin sen edessä, mitä ei itse voi ymmärtää tai edes hyväksyä vaatii paljon, mutta myös antaa paljon.
Usko tai elämänkatsomus on hirmuisen herkkää aluetta ihmisen sisimmässä ja sen loukkaaminen nostaa tunteet pinnalle. Sitten tulee sanottua rumasti ja varsinkin, jos joku käsittelee tahallisen rumasti ja tahallisen loukkaavasti sitä, minkä itse kokee pyhäksi ja ainoalaatuiseksi.
Tuon edellisen valossa en ymmärrä lainkaan, miksi meillä länsimaissa pitää pilkata Muhammedia tai piirtää hänestä pilakuvia, kun kerran tiedämme, että se teko loukkaa vahvasti muslimeja. Tai Raamatun lattialle paiskaaminen julkisessa lähetyksessä. Jo tekoa tehdessään tietää loukkaavansa tahallaan ihmisryhmää. Voisin kuvitella, että ateistia loukkaa tavattomasti, jos hänen henkilökohtaiselle reviirilleen tungetaan jumalakäsityksiä tahallisesti. Mutta oikeuttaako sananvapaus tahalliseen loukkaamiseen? En pidä siitä tavasta, jolla uskonnonvapauden kunnioitusta on lähdetty hakemaan oikeusteitse jonkun ikivanhan pykälän perusteella, kun edelleenkin on voimassa hyvien tapojen vastaisuus, jota kai voisi pitää tässä tapauksessa synonyyminä kunnioituksen puutteelle. Eikö ihmisessä pitäisi olla sisäinen pidäke, joka sanoo vahvasti, että tahallisen loukkaamisen tielle ei lähdetä kenenkään kohdalla? Minusta koko uskonnonvapauslaki lähtee siitä, että meillä todellakin on vapaus kaikilla uskoa tai olla uskomatta ja kunnioittaa toistemme valintoja. Siihen ei kuulu tahallinen loukkaaminen. Tästä riittäisi puhuttavaa.
Minä en pane Jumalaa ja tiedettä vastakkain. Minulla on matemaattis-luonnontieteellinen koulutus ja näen tieteen pikemminkin ihmistä isompien ihmeiden tutkimisena ja ymmärtämisenä. Jokainen pieni pala uutta tietoa kertoo järjestyksestä, tarkoituksenmukaisuudesta ja kaiken yhteensopimisen täydellisyydestä. Tästäkin voisin jatkaa pitkään.
Nimenomaan hyvien tekojen ja pahojen tekojen välinen ero on tärkeä ja sen ymmärtäminen, että ihmisellä on vapaa tahto valita tekeekö hyvää vai pahaa. Meillä lienee tuosta samansisältöinen käsitys, mutta johdamme sen sisällön eri lähteistä.
Ja mitä tulee jumaltarustoihin, niin kylläpä maailma olisi köyhä, ellei niitä olisi. Voisi sanoa melkein, että historiaton ja taiteeton.
Kiitokset miellyttävistä hetkistä kirjoituksesi parissa. Jatketaanko aiheesta joskus? Nyt minun yökyöpeliyteni hakeutuu nukkumaan. Huomenna on herätys kuudelta.
Ehhehe
Ateismi on Mila-kulta uskonto yhtä paljon kuin postimerkkien keräilemättömyys on harrastus.
Media osaa rahastaa tunteilla
Anteeksi vain Mila F, mutta kuulostat itse kovasti fanaatikolta kirjoituksesi perusteella. Pyydän nöyrästi anteeksi mikäli epäilykseni menee pieleen.
Uskon että Vapaa-ajattelijat eivät kovin paljon tuputa aatteitaan muille, media vain antaa sellaisen kuvan. Media sohii taas ampiaispesää ja "kansa on raivona", niin kuin Iltapäivälehdet monesti kirjoittavat. Samanlainen kohu tullut nyt kirkosta eroamisesta, kuin sikainfluenssasta. Muistaako kukaan muuten enää sikainfluenssaa? Täysin median aiheuttama kaaos sekin.
Yhteenveto: rauhoittukaa ihmiset. Kukin saa uskoa mihin haluaa.
Hui! Toivottavasti ei!
Anteeksipyyntö on kuitenkin hyväksytty. On harvinaista nykyään, että joku osaa pyytää anteeksi.
Minun järkeeni ei vain mahdu se, että Vapaa-ajattelijat -niminen järjestö ei anna ajatella vapaasti. Vapaa-ajattelu pitää minusta sisällään idean, että porukkaan kuuluvan ideologioita, uskontoa tai mitään muutakaan kuulumista/ei-kuulumista ei noteerata, vaan sen jäsenet muodostavat mielipiteensä oman vapaan tahtonsa mukaisesti.
Vapaus ajatella koskee myös Vapaa-ajattelijoiden ryhmän ulkopuolisia ihmisiä. Mikä vapaus heillä on ajatella, jos Vapaa-ajattelijat painostavat heitä ajattelemaan toisin kuin he ajattelevat.Vapaa ajattelu koskee myös päätöksentekoa koskevaa ajattelua. Kaikki kosiskelu ja yritys vaikuttaa toisen mielipiteeseen ei ole vapaata ajattelua.
Ja miksi vapaan ajattelun rajoitus koskee vain evankelis-luterilaista kirkkoa? Koska Vapaa-ajattelijat näkevät kovasti vaivaa lopettaakseen ihmisten jäsenyyden evankelis-luterilaisessa kirkossa, niin eikö olisi sitten johdonmukaista pitää samanlaista meteliä jokaisen uskonnon kohdalla. Tai poliittisen puolueen kohdalla, sillä ideologiatkaan eivät edistä vapaata-ajattelua, koska ihmisen koko elämä koostuu erilaisista elämään vaikuttaneista opeista. Vapaa-ajattelijat eivät toimi johdonmukaisesti.
Entäpä, jos joku suivaantuu Vapaa-ajattelijoiden yrityksiin vaikuttaa vapaaseen tahdonmuodostukseen ja päättää perustaa sivuston 'En usko vapaa-ajatteluun', niin kaiketi heillä ei johdonmukaisuuden vuoksi pitäisi olla mitään valittamista. Onko niin, en tiedä?
Meidän kulttuurimme tunnukset koostuvat erilaisten ideologioiden symboleista. Taiteemme, tieteemme ja yhteiskuntamme on täynnä erilaisia tunnuksia erilaisista ajatuksista. Ajattelun vapauden ja kunnioituksen nimissä se pitää vain kestää, koska kaikki ihmiset eivät ole samanlaisia, eivätkä ajattele samanlaisesti. Eikö ajattelun vapauteen kuulu nimenomaan hyväksyä ihmisten erilaisten taustojen ja vaikutteiden muovaamat mielipiteet?
Evankelis-luterilaisen kirkon jäsenenä minusta tuntuu pahalta, että minun maailmankäsitykseni tontille tuppaa joku porukka, joka väittää uskovansa siihen, ettei ole mitään uskottavaa. Mitä sitten? Miksi heidän pitää se tieto yrittää tunkea muillekin ja vielä vapaan ajattelun nimissä?
Hoh-hoijaa
"Evankelis-luterilaisen kirkon jäsenenä minusta tuntuu pahalta, että minun maailmankäsitykseni tontille tuppaa joku porukka, joka väittää uskovansa siihen, ettei ole mitään uskottavaa."
Yrittäisit edes näissä trollauksissasi keksiä jotain uutta.
"Yrittäisit edes näissä
"Yrittäisit edes näissä trollauksissasi keksiä jotain uutta."
Yrittäisit "Alceste" perustella, edes jotenkin, heittosi!
Tämä "Mila"
On tuttu trolli jolla on samat höpinät joka kerta. Ei tarvetta.
Väittää olevansa avoin, vaikka oikeasti on ahdas (oma)kristillinen maailmankuva. Se tulee siitä kun fiksulla ihmisella on päähän pinttymä jostain, oli se sitten vapaamarkkina, mamut, jumala yms. eikä pääse eroon siitä, sitten yrittää kehitellä ympärille kaiken näköisiä loogisia selittelyjä "Raamattu on ajaton", "se elää koko ajan".
Kaikki tämä hölinä kulttuurista. Tottakai uskonnot ovat kuuluneet ja vaikuttaneet kulttuuriin, tieteeseen(pimeäaika, hello?), miksi tällä pitää antaa vieläkin arvoa sen enempää kuin Norse-mytologialle tai Pantheonin herroille (jonka muuten kristityt häpäisivät). Mikä tekee Luterilaisuudesta sen niin ylitse muiden ettei voida edes tarkastella sitä "tarinana"?
Ymmärrän, että kuoleman pelko ja oman elämän "uhraaminen" koska kaikki on hyvin taivaassa missä köyhät ovat rikkaita ja rikkaat helvetissä.
Jahas - vai oikein trolli?
Minä olen itse asiassa ylpeä siitä, että minulla on "samat höpinät joka kerta", sillä se kertoo johdonmukaisuudesta. En minä ole koskaan väittänyt, että minun maailmankuvani olisi avoimempi kuin jonkun toisen. En itse asiassa ole edes koskaan väittänyt olevani mikään avoin ihminen, joten voinet ystävällisesti osoittaa minulle, missä olen niin väittänyt.
Vältän nykyisin puuttumasta mitenkään muiden elämänkatsomuksiin, koska useimmiten siitä koituu vain väärinkäsityksiä ja molemmat osapuolet loukkaantuvat. Mutta olen vain ihminen ja ärsyynnyn kyllä siitä, jos joku - kuten sinä nyt - tulee tontilleni ja määrittelee elämänkatsomukseni ulkoapäin omien tarkoitusperiensä mukaan. Minä en muista myöskään kommentoineeni Raamattua muuna kuin pyhänä kirjana. Jos muistan näin pahasti väärin, voinet osoittaa minulle myös sen.
Sinulla tuntuu olevan kristityistä joku fiksaatio, johon luokittelet sitten kaikki vähänkään uskoa puolustavat yhdeksi homogeeniseksi joukoksi, jolla ei voi olla kuin vääriä mielipiteitä. Se on sääli, koska tässäkin ketjussa on fiksu ateisti, jonka kanssa keskustelut onnistuvat rakentavasti.
... niin, ja pidäthän mielessä, ettei trollia kannata ruokkia - siis ihan siltä varalta, ettei sinulla ole mitään järkevää sanottavaa :D
Fiksaatio?
Minulla? Kenelläs on näillä palstoilla aina 10+ viestiä?
Enkös juuri maininnut Norse ja Roomalaiset jumalat?
Kristityt ovat minulle tutumpia kuin muut uskonnot joten se on aika normaalia huomioida sitä enemmän ja sehän on se valtauskonto täällä. Älä ymmärrä väärin samasta kirjasta ovat kaikki nämä monoteistiset uskonnot ja yhtälailla taruja, eli sehän turha itkeä "mutta kun kiusaatte meitä ettekö noita pahoja muslimeja".
Itsehän sinä ja muut olette nimenneet ateistit ryhmäksi jota se ei edes ole. Ei taida olla sen verran kielinaista, että ymmärtäisi sanan merkityksen. Jos nyt ihan totta puhutaan niin tehän OLETTE homogeeninen joukko, ainakin lahkot, kuten luterilaiset? Vai mennäänkö tässä nyt siihen mistä puhuin, että jokainen muokkaa jumalansa ja jessen semmoiseksi kuin haluaa ja kutsuu sitä kristinuskonnoksi. Varsinainen buffetti, käy minulle mutta miksi pitää kuulua kirkkoon sitä varten?
Mitä vääriä mielipiteitä? Eikös tämä ollut uskon asia? Mitä mielipiteillä on tämän asian kanssa tekemistä. Se mitä sinä et nyt näytä tajuavan on, että et voi saada kakkua ja syödä sitä myös, kerta se evoluutio ei ole totta (jos se Raamattua on kerta totta) niin äläpä mene sairastuessa lääkäriin vaan rukoile itsesi terveeksi, jos kuolet niin se on varmaan jumalan tarkoitus ja taivaassa odottaa sitten juhlapöytä Pietarin kanssa.
Oikeasti säälin kaltaisia ihmisiä, joiden mieli on oikeasti niin ahdas, että katsoessaan taivaalle tai luontoa ei voi käsittää ja ihailla sen moni muotoisuutta ja laajutta joten sijoittaa joka asiaa "jumalan" kun vielä on selvä FAKTA, että koko kirja on lähinnä kopiotua tavaraa ja koko uskonto luotiin, jotta voitiin yhdistää kirkko ja valtio koska se helpotti ihmisten johtamista huomattavasti, vai kuka lähtee kapinoimaan jumalan "lähettilästä" vastaan.
Enough rambling, nyt loppu trollin ruoka.
Lyhyesti
Viestien määräkö tekee trollin? Haloo ihminen!
Kirjoitat mielikuviasi kristityistä. Ne ovat puhtaasti sinun oman pääsi luomia mielikuvia. Ne eivät ole ainakaan minun todellisuuttani, vaan jokin outo yhdistelmä sinun kuvitelmiasi, joilla sinä yrität lokeroida kristityt yhteen laatikkoon. Valitan, olet jäänyt oman mielikuvituksesi vangiksi.
Huonot viholliskuvat helppo ampua alas
Kun itse luo viholliskuvan, niin se on helppo ampua alas. Uskontokeskusteluissa se on helppoa.
Yhteiskunta on lähtenyt siitä ajatuksesta, että Jumala on olemassa. Tästä ajatuksesta vapaa-ajattelijat ovat vapaita. Tilalle he ovat asettaneet perinteisesti tieteellisen maailmankäsityksen. Se menee, jotenkin niin, että uskotaan vain mitä tiedetään. Se oli aikanaan radikaali tapa ajatella. Ja erinomainen vastateesi uskonnon ylivallalle.
Ihmisten käännyttäminen on vastenmielistä ja vaikkapa lähetystyön tuhojen selvittäminen on vielä pitkälle edessä. Vapaa-ajattelija ovat sortneet saman yrittämiseen. Hyvien teemojen esittely on paikallaan, kuten bussikamppanjassa. Ongelmia näyttää tuottavan mitä tilalle puoli. Pornolehtihomma oli sitten jo syvältä.
On erinomainen asia, että kirkosta voi erota helposti. Kun on syytä. Ja syyksi pätevä on mielestäni uskon puute tai sovittamaton ristiriita kirkon kanssa. Veron välttäminen ei ole.
Ei evlut kirkko ole ainut kritiikin kohde, vaan kaikki uskonnot. Minusta kaikkienkin pitäisi kiinnittää huomiotaan amerikkalaispohjaisiin hihhulilahkoihin. Siellä ihmisiä kusetetaan oikei olan takaa.
Kirkko asettuu tiukassa paikassa aina tietysti vahvan puolelle, mutta on kuitenkin normaalioloissa ihmisenkin puolella. Jos siltä viedään edellytykset, niin kuka tilalle? Missä sitten on lähimmäinen kun viranomainen ei siksi kelpaa?
Käsittämätöntä tekstiä!
"Minun järkeeni ei vain mahdu se, että Vapaa-ajattelijat -niminen järjestö ei anna ajatella vapaasti."
Miten Vapaa-ajattelijat estävät ketään ajattelemasta vapaasti?
Posti on lopetettava
Postin kautta voi lähettää mm. uhkauksia, valelaskuja, lapsipornoa, pommipaketteja ja, pahinta kaikista, jopa erokirjeitä maistraattiin jonkun toisen nimissä. Siispä ainoa ratkaisu on lopettaa posti.
Ei syypää väärinkäytöksiin voi olla se, joka käyttää palvelua väärin, vaan syyllinen on nimenomaan palveluntarjoaja. Vai miten se nyt meni?
Vapaa-ajarttelijat on vanha
Vapaa-ajarttelijat on vanha yhdistys. Nimi on Minna Canthin keksimä.
Mistään nykyajan keksinnöstä ei siis ole kysymys. Voit käydä tutustumassa Vapaa-ajattelijoiden historiaan täältä:http://www.vapaa-ajattelijat.fi/liitto/historia
Miksi muuten jauhat näistä Vapaa-ajattelijoista täällä? Ei eroakirkosta.fi ole Vapaa-ajattelijoiden sivusto. Olisi kiva, kun asioista otettaisiin selvää ja tiedettäisiin jotain, ennen kuin kommentoidaan. Mutu on vain mutua. Miksi haluataan levittää väärää tietoa? Onko oikea tieto omaa mielipidettä vastaan?
"Suomessa järjestäytynyt uskontokritiikki ja uskonnonvapauden vaatiminen alkoi 1800-luvun puolivälissä. Tällöin perustettiin Uskonnonvapaus- ja suvaitsevaisuusyhdistys, jossa mm. Minna Canth toimi aktiivisesti. Yhdistys ei saanut kuitenkaan toimilupaa senaatilta. Canth julkaisi kuitenkin pitkään Wapaita Aatteita -lehteä."
Epärehellistä puhetta
Turha väittää, että eroakirkosta.fi ei olisi Vapaa-Ajattelijoiden sivusto. Toimitilatkin ovat yhteisiä, näin eräässä ajankohtaisohjelmassa insertin joka oli kuvattu Vapaa-Ajattelijoiden toimitiloissa. Ulko-ovessa oli teksti Vapaa-Ajattelijat ja sen alapuolella Eroakirkosta.fi.
Kummassakin yhdistyksessä istuvat näköjään samat henkilöt päättämässä asioista. Toivoisin edes hieman rehellisyyttä sellaiselta yhdistykseltä, joka peräänkuuluttaa toimivansa "tieteellisen todistettujen" faktojen puolesta.
Olet väärässä
Erokirkosta.fi ja Vapaa-ajattelijat eivät ole samaa organisaatiota. Erokirkosta.fi on VATA ry:n eli Vakaumusten tasa-arvon ylläpitämä palvelu. Vapaa.ajattelijoilla ei ole osaa eikä arpaa asiaan.
Koitapa saada faktasi kuntoon!
Voit käydä tarkistamassa asian eroakirkoosta.fi sivuilta.
Maailma muuttuu ja on hyvä pitää faktansa ojennuksessa. Vanha tieto on vanhaa tietoa ja sen myötä paikkansapitämätöntä.
Heh
Onpas taas naurettavat perustelut tällekin asialle. Kaikki verkon kautta tilaaminen ja muut palvelut täytyy siis myös kieltää, koska joku voi vaikka verkkokaupasta tilata tuotteita, jos tietää nimeni, sekä osoitteeni.
Käytännössä siis kaikki palvelut johon tarvitaan nimeä, osoitetta tai vaikkapa sotua täytyy kieltää mahdollisten väärinkäytösten takia.
Mistä näitä hienoja ideoita oikein revitään?
Verkkokaupoissa asioimiseen
Verkkokaupoissa asioimiseen ei missään tarvita sotua. Tunnistautuminen tapahtuu verkkopankkitunnuksilla tai luottokortin numerolla + tarkistusluvulla, joka vastaa allekirjoitusta.