Lauantai 26.5.2012

Alkoissa hurjat 6 päivää: +510 000 litraa

Luotu: 
29.11.2010 17:15
  • Kuva: Creative Commons / Waldo Jaquith
    Itsenäisyyspäivän vaikutuksesta kuohuviinien myynti lähes kaksinkertaistuu, Alko ennakoi.

Suomen Alkoissa on luvassa hurja viikko, kun itsenäisyyspäivä kasvattaa kuuden päivän myyntiä noin 25 prosenttia. Litroissa kasvu on 510 000 litraa.

Itsenäisyyspäivän vaikutuksesta kuohuviinien myynti lähes kaksinkertaistuu, Alko ennakoi. Kuohuviinien myynti kasvaa noin 40 000 litralla ja samppanjan myynti noin 3 000 litralla.

Viineistä litramääräisesti eniten kasvaa punaviinien myynti. Kasvua odotetaan yli 140 000 litraa eli lähes 26 prosenttia.

Glögien myynti kasvaa joulua kohti viikoittain. Itsenäisyyspäivää edeltävällä viikolla glögejä myydään arviolta 140 000 litraa.

Panimotuotteista oluiden myynnin kasvu on noin 30 000 litraa ja longdrink-juomien noin 23 000 litraa.

Itsenäisyyspäivää edeltävällä viikolla on myynnin kasvu vastaavaan normaaliin myyntipäivään verrattuna tiistaina ja keskiviikkona noin 11–15 prosenttia, torstai-perjantai jaksolla noin 25 prosenttia ja lauantaina myynnin kasvu on lähes 45 prosenttia, Alko kertoo.

Itsenäisyyspäivän vaikutus myyntiin on arvioitu edellisen vuoden myyntilukujen pohjalta.

Itsenäisyyspäivänä 6.12. Alkon myymälät ovat kiinni. Itsenäisyyspäivää edeltävällä viikolla myymälät palvelevat normaalien aukioloaikojen mukaisesti.

Yritykset: 
Jaa artikkeli: 

Kommentit

TV-pappa

Eikös tätä näin villiksi käyvää alkoholikäyttääntymistä pitäisi suitsia vaikka pikku verolla?? Myyntiluvuista voi sitten tutkia, mitä lajikkeita suitsittaisiin tällä kertaa. Tulis sille Irlannillekin lisärahhaa.

donCarlos

Linnassa tarjottavilla juomille 200 %:n haittavero, ja vihreille ja persuille tarjoilukielto, koska tarjoilu sinänsä on epäekologista. Kristillisethän ei viiniä nautikkaa kuin salaa!