Helsinki–Vantaan kuntaliitosselvityksen loppuraportti on valmis, mutta pitkään pohditussa asiassa ollaan yhä vasta alkumetreillä. Kaupunginvaltuustot päättävät alkuvuodesta, jatketaanko asian käsittelyä ylipäätään.
Jos Helsingin ja Vantaan tai Helsingin, Espoon ja Vantaan yhdistämistä esitetään, asia pitäisi ratkaista kansanäänestyksellä, sanoo Helsinki–Vantaa-selvityksen seurantaryhmän varapuheenjohtaja Otto Lehtipuu (vihr.) Uudelle Suomelle. Lehtipuu on Helsingin kaupunginvaltuuston puheenjohtaja.
- Kyllä se sen kokoluokan asia on, että kaupunkilaisilta kysytään, mitä mieltä he ovat, Lehtipuu sanoo.
Myös seurantaryhmän puheenjohtaja, Vantaan kaupunginhallituksen puheenjohtaja Tapani Mäkinen katsoo Ylen haastattelussa kansanäänestyksen olevan tarpeen.
Aikaisintaan äänestys tulisi kysymykseen vuonna 2012, jos silloinkaan, Lehtipuu arvioi. Henkilökohtaisesti Lehtipuu haluaisi tarkastella kuntaliitosasiaa koko pääkaupunkiseudun kannalta.
- Mutta se edellyttäisi sitä, että Espoon pitäisi suostua selvitykseen. Vähintäänkin Helsingin ja Vantaan pitäisi jatkaa asian selvittämistä ja nimetä selvityshenkilö, Lehtipuu sanoo.
Jos Helsingin ja Vantaan valtuustot päättävät tammikuussa alkavissa kokoontumisissaan jatkaa aiheen käsittelyä, siirtyy hanke seuraavaksi selvityshenkilölle. Hänen ehdotuksensa pitäisi olla valmis syksyllä, Tapani Mäkinen arvioi Ylelle.

Kommentit
Kyllä liittymiselle!
Asun Vantaan luoteisnurkassa ja todella heikkoa tämä nykyisen kaupunginhallinnon satsaaminen tänne suuntaan, vaikka äyrit kyllä kerätään kassaan. Huonommaksi tilanne tuskin muuttuu, vaikka hallinto hoidettaisiin Helsingin niemeltä käsin.
Niinkö luulet?
Niinkö luulet?
Yhdistetään
Ajatus Helsingistä Vantaa mukana on kannatettava, seuraavassa vaiheessa pohjoiset kunnat Kerava Jpää Tuusula Sipoo mukaan, lopulta Porvoo, Espoo jolloin syntyy väestöltään, toiminnoiltaan joltisenkin kilpailukykyinen, vireä, elinvoimainen metropolialue.
On nähtävä, panostettava tulevaisuuteen.
Espoo...no tuskimpa
En usko että Espoo lähtee kimppaan...Espoon vinkkelistä velkasen Vantaan kanssa versinkaan.
Ainoa järkevä tapa
Ainoa järkevä tapa kehittää pk-seutua on kuntien yhdistäminen. Hki/esp/van kaikkien kaupunkien keskusta on kätännössä Stadissa. Porvoo, jpää tai Lohja ovat kaikki saman etäisyyden päässä, mutta ovat jo niin kaukana, ettei luontevaa synergiaa synny.
Mikäs siinä
Mikäs siinä yhdistämisessä on järkevää? Kaikki modernit "metropolit" koostuvat pienemmistä itsenäisistä kaupungeista (New York, Los Angeles, Lontoo, Sao Paolo, jne...). Vain vanhat kaupunkimuseot ovat yhtenäisiä. Feodaalimalli ei sovi suomeen.
Espoon ja Sipoon lähiöt pääkaupunkiin.
"Hki/esp/van kaikkien kaupunkien keskusta on kätännössä Stadissa."
Kyllä Vantaan selkeä keskusta on Tikkurilassa. Siellä on kaikki kaupungin keskeiset toiminnot mukaanlukien juna-asema, linja-autoasema ja kansainvälinen lentoasema. Helsingiltä puuttuu tuo viimeinen.
Espoolla ei toki ole muuta kuin lähiöitä.
Ja Sipoolla on vain omakotitaloja, mutta kiukkuistakin kiukkuisempi sekä maailman itsekkäin kielipoppoo.
"...Espoolla ei toki ole
"...Espoolla ei toki ole muuta kuin lähiöitä."
Pitäisikö ollakaan?
Missä on Pariisin, Lontoon, New Yorkin, Tokion, Amsterdamin tai vaikkapa Mumbain keskusta?
Kuntaliitos on tarpeeton.
Kuntaliitos on tarpeeton. Järkevämpää olisi toimia verkostona: hankittaisiin palvelut yhdessä, kuten HUS tai Keski-Uudenmaan pelastuslaitos, tai Helsingin seudun liikenne.
Osa peruspalveluista on alueellisia eikä niitä pystytä tekemään halvemmalla olipa tuottaja tai tilaaja Helsinki (yksin), Vantaa (yksin) tai Helsinki-Vantaa, esimerkiksi peruskoulun ala-asteet yms.
pragmaattiset mielipiteet tulo- ja kiinteistöveron mukaisesti
Hullu on se hesalainen, joka yhdistymistä kannattaa ja hullu on se vantaalainen, joka ei kannata.
http://www.kunnat.net/k_peruslistasivu.asp?path=1;29;374;36984;11320;411...
Tuppukylät Helsinkiin
Ainoa syy liittää Vantaan tuppukylä Helsinkiin on sen maa-alueet.
Vaarana on kuitenkin, että peltojen hinta nousee tähtiin kaavoituksen myötä!
Jos tämä pystyttäisiin estämään Vantaan voisi liittää Helsinkiin ja kun se olisi kaavoitettu voisi toisen tuppukylän Espoon liittää samoin Helsinkiin.
Eihän näistä kylistä kumpikaan ole todellinen kaupunki!
Kauniainen tulisi sveskatalande provisiona kaupan päälle!
Helsingin keskusta edustaa kaupunkimaista aluetta.
Tosin pieni sekin.
"...Eihän näistä kylistä
"...Eihän näistä kylistä kumpikaan ole todellinen kaupunki!"
Väärin. Kumpikaan näistä ei ole vanhanaikainen feodaalikaupunki, vaan moderneja näkemyksiä siitä, mitä kaupungin pitäisi olla.
Ehdon ei kuntaliitokselle
Helsingin seutu pitää hajasijoittaa,ympäri Suomea.Nykyinen helsinki lummiutuu ja ruotsalaiset valtaavat asemia.
Juu
Jättikaupunki todellakin, jopa Tokia ja New York kalpenee sen rinnalla...
Kerralla
Kerralla kaikki pääkaupunkiseudun kunnat yhteen - Helsinki, Espoo, Vantaa, Kauniainen.
Erilaiset palvelut, kuten liikennejärjestelyt on parasta hoitaa yhdessä ilman keinotekoisia raja-aitoja.
Samalla voidaan siirtää turhia byrokraatteja tekemään jotakin hyödyllistä.
Samaa
Mielpuolta, ei pelkkä vantaan fuusioituminen auta mitään.
Liikenne järjestelyt
Liikenne järjestelyt hoidetaan jo nyt ilman rajoja. En ole yhteenkää keinotekoiseen raja-aitaan törmännyt. Helsingin päättäjien vallanhimoon kylläkin.
Liikenne järjestelyt
Liikenne järjestelyt hoidetaan jo nyt ilman rajoja. En ole yhteenkää keinotekoiseen raja-aitaan törmännyt. Helsingin päättäjien vallanhimoon kylläkin.
Tukholmassakin on vanhakaupunki
"Helsingin päättäjien vallanhimoon kylläkin"
Helsingin ongelma on se, että he kuvittelevat pääkaupungin kasvavan Helsinginniemellä, mutta tosiasiassa se tulee seuraavan sadan vuoden ajan kasvamaan Kehä I ja Kehä III väliin. Vuosaaren sataman ympärille, lentokentän ympärille ja kehien väliin. Ei vanhaan kaupunkiin.
Siksi Helsingin päättäjiä ei pidä päästää kehittämään pääkaupunkiseutua, koska ovat väärässä. Kehittävät väärästä päästä.
Virkamiehiä kuin Vilkkilässä kissoja
Kaupungin johtajat vastustavat liitosta.
Espoollakin on johtajia niin, että päät kolisevat yhteen virastojen käytävillä!
Nämä johtajat vastustavat liitosta, sillä saattaa käydä niin että joku voisi saada potkut.
Hirveä ajatuskin virkamiehelle - virkamies ei saa potkuja.
Kantaa salkkuaan viraston käytävällä edes takaisin halutessaan näyttää tehokkaalta.
Tämä tarina on tosi!
Byrokraatti ei tee koko elämänsä aikana mitään hyödyllistä.
Hän tuhoaa ja estää yrittäjyyttä - joka oli joskus menestyvän Suomen selkäranka.
Kukaan järkevä ihminen ei ryhdy yrittäjäksi nyky-Suomessa.
Yhteiskuntamme ainoa todellinen kasvuala - - Loisivien Vapaa-matkustajien armeijakunta imee selkäydinnesteetkin kokoajan vahenevalta avoimen sektorin joukkiolta - sosiaalitantat paapovat heita hautaan asti.
Suurin ongelma on "kalat järvestä vievä kateus", ja tasapäistäminen. Yrittäminen ja työllistäminen tehdään niin vaikeaksi, että vain harvat jaksavat yrittää. Menestyjiä kohdellaan kuin spitaalisia! AY-liike tappaa alan kerrallaan realismista irrotetuilla vaatimuksillaan.
Suunnitelma on yksinkertainen: Valtionvelka nostetaan pilviin hulluilla hankeilla ym. ja sitten muka pakon edessä yhteinen omaisuus myydään pilkkahintaa ulkomaiselle eliitille.
Selvitys, selvitysmies, selvitysryhmä, selvitysryhmän johtaja...
Seurantaryhmiä ja selvitysmiehiä riittää pilvin pimein, mutta mikään ei tunnu selviävän. On paljon palkallista hommaa joka sortin virkamiehille ja politiikoille. Ja veronmaksajat maksavat.
Vallastahan nuo tappelevat ja omista palkkioistaan eikä kukaan välitä oikeasti asukkaista tuon taivaallista.
Näiden selviämismiesten
ja muiden paperinpyörittäjien ylläpito verovaroilla kasvattaa osaltaan BKT:tä. Ei ihme, että se on niin kummallisen suuri, suhteessa elintasoon.
Vantaalaiset jos järkeviä eivät hyväksy tuota
koska silloin kehitykseen menevät rahat kerätään heiltä ja Helsinkiä kehitetään niillä.
Ei niille liitos alueille mitään riitä tulee entisetkin palvelut poistumaan yksi kertaallaan kun kaikki yhdistetään Helsingissä oleviin isompiin ja näin saadaan muka säästöä vaikka todellisuudessa kulut kasvaa.
Jos yhdistyvät niin...
Koko yhdistämisestä saatava hyöty on jo valmiiksi menetetty jollei isolla luudalla pyyhitä kaikkia tarpeettomia rönsyjä pois yhdistyneen kaupungin hallinnosta.
Jos yhdistyvien kaupunkien virkamieskunnat vain lyödään suoraan yhteen ja päälle vielä nippu yhdistymisasiatuntijavirkamiehiä, ei ainakaan kaupunkilaisten ja heidän vero€uroilla saada nykyistä parempaa hallintoa.
Mieluummin päinvastoin,
pilkotaan ja yhdistellään nykyinen Helsinki, Espoo, Vantaa, Kauniainen pienempiin, jotain 100 - 200 tuhatta asukasta oleviin osiin, joissa kussakin olisi jotain omaa lähihallintoa. Koko puljusta kokonaisuutena voidaan, jos niin halutaan, käyttää kansanvälisesti nimeä Helsinki.
Helsinki on liian iso, Espoo ja Vantaa myös. Kunnallinen lähidemokratia ei toimi tuollaisissa jätteikunnissa. Vielä huonommin se toimisi Helsinki+Vantaa:ssa jne.
Jäte, julkinen liikenne, koulu, päivähoito, sairaanhoito, jne. jne. juttuja varten sitten yhteistoiminta-alueeksi, jossa kaikki syntyvät pikku palaset on samalla äänimäärällä mukana, samalla lähtöviivalla.
Eli oli aikoinaan virhe kasvattaa Helsinki noin isoksi. Ja Vantaa ja Espoo ovat aikojen saatossa myös kasvaneet liian isoiksi.
Oletko kuullut
yhdenkään virkamiehen menettäneen paikkaansa yhdistämisissä? Enimmäkseen siinä käy niin, että vanhat pitävät paikkansa ja uusia tarvitaan uuden kaupungin nimissä!! Ei siinä säästöjä synny.
Helsinki liian iso?
Mitähän se tarkoittaisi?
Todellisuudessa ei Vantaata, Espoota jne ole ollenkaan olemassa! On vain Helsinki, joka on kasvanut entisten naapurikuntien alueelle. Olisi jo aika tunnustaa tosiasiat!
100 000 uutta maahanmuuttajaa pääkaupunkiseudulle
Pääkaupunkiseudulle odotetaan n. 130 000 uutta asukasta vuoteen 2015 mennessä, joista n. 100 000 on maahanmuuttajaa.
Hallituksemme maahanmuuttopolitiikan seuraukset voi jokainen omin silmin nähdä pääkaupunkiseudulla: valtaosa maahanmuuttajista on Lähi-idästä ja Afrikasta peräisin olevia kouluttamattomia paimentolaisia.
Kysymys on veretseisauttavan ihmismäärän uudelleenasuttamisesta keskuuteemme. Kaikki eivät enää mahdu Helsingin nykyisille asuinalueille, vaikka Helsinki kaikin keinoin pyrkii asuttamaan maahanmuuttajia mm. ostamalla heille asuntoja kovan rahan asunto-osakeyhtiöistä.
Helsingin sosiaalisen sekoittamisen asuntopolitiikan mukaan maahanmuuttajat tulee asuttaa tasaisesti eri kaupunginosiin. Käytännössä tämä lienee (ainakin vielä) mahdotonta ellei asuntovarallisuutta ryhdytä pakkokeinoin ottamaan haltuun sen nykyomistajilta. Edes suvaitsevaisuuspuolue Kokoomus ei ole kuitenkaan vielä tällaista ehdottanut.
Helsingissä on jo kymmenkunta aluetta, joilla maahanmuuttajien määrä on ylittänyt tai lähestyy kriittisenä pidettyä 20 prosentin rajaa, joka käynnistää kantaväestön massiivisen poismuuton alueelta.
Aluerakenteen täydellisen romahtamisen estämiseksi Helsinki tarvitsee siis kymmeniä tuhansia uusia asuntoja maahanmuuttajien tarpeisiin. Tähän Helsinki tarvitsee Vantaan maa-alueita.