Lauantai 26.5.2012

40-vuotiaalle 4000 €/kk -eläke – uusi tyrmäys

Luotu: 
19.1.2011 13:18
Päivitetty: 
19.1.2011 13:23

Faktakulma

Eduskuntaryhmät jättivät joulukuussa lakialoitteen, joka supistaa kansanedustajien sopeutumiseläkkeen määrää ja kestoa. Kaikki eduskuntaryhmät ovat aloitteen takana.

Alle 59-vuotiaat eivät voi enää jäädä sopeutumiseläkkeelle vanhuuseläkeikään asti. Jatkossa heille maksetaan sopeutumisrahaa, jonka kesto on eduskuntavuosista riippuen yhdestä kolmeen vuotta.

Mikäli edustajantoimi on kestänyt yhteensä vähintään kolme, mutta alle seitsemän vuotta, on sopeutumisrahan kesto edustajantoimen päättymisestä lukien yksi vuosi. Mikäli toimi on kestänyt yhteensä vähintään seitsemän, mutta alle 15 vuotta, on sopeutumisrahan kesto kaksi vuotta. Kolmen vuoden sopeutumisrahan saa vähintään 15 vuotta kansanedustajana toiminut henkilö.

Kansanedustajien sopeutumiseläkkeestä luopuminen on johdonmukaista yhteiskunnan muuhun eläkepolitiikkaan nähden, toteaa eduskunnan sosiaali- ja terveysvaliokunta.

Valiokunta puoltaa eduskuntaryhmien yhteistä lakialoitetta kansanedustajien sopeutumiseläkkeen korvaamisesta määräaikaisella sopeutumisrahalla. Lakialoite jätettiin joulukuussa toissasyksyisen kohun innoittamana.

Valiokunta toteaa tänään julkistamassaan mietinnössä, että sopeutumiseläkkeestä luopuminen sopii viime vuosina toteutettuihin eläkepoliittisiin uudistuksiin. Eri eläkejärjestelmissä on pyritty luopumaan sellaisista eläkemuodoista, jotka mahdollistavat varhaisen eläkkeelle jäämisen.

–Tästä syystä on johdonmukaista luopua myös kansanedustajan sopeutumiseläkkeestä, jonka turvin voi jäädä täydelle eläkkeelle noin 40-vuotiaana, toteaa valiokunta.

”On johdonmukaista luopua sopeutumiseläkkeestä, jonka turvin voi eläköityä 40-vuotiaana”

Syksyllä 2009 syntyi kohu silloin 38-vuotiaan kansanedustaja Janina Anderssonin (vihr.) sopeutumiseläkkeestä. Kolmen kauden edustaja Andersson, joka ei aio asettua ehdolle kevään vaaleissa, saisi halutessaan loppuelämänsä noin 3800 euron kuukausieläkettä. Anderssonin ja muiden jo sopeutumiseläkettä hakeneiden eläkkeisiin tuleva lakimuutos ei vaikuta.

Valiokunnan mukaan 1–3 vuoden määräaikainen sopeutumisraha ”kannustaa työnteon jatkamiseen edustajatoimen jälkeen samalla kun se väliaikaisesti turvaa edustajavuosien jälkeistä toimeentuloa”.

Sopeutumisrahan taso määräytyy sekä edustajantoimen pituuden että edustajan palkkion perusteella. Sopeutumisraha on vähintään 28 prosenttia edustajapalkkion määrästä, eli noin 1 750 euroa kuukaudessa. Sopeutumisrahaa vähentävät täysimääräisesti sekä ansiotulot että pääomatulot.

Sopeutumisrahaan on oikeus vähintään 3 vuotta edustajana toimineella. Kansanedustajien vanhuuseläkkeen ikärajana säilyy edelleen 65 vuotta.

Valiokunta huomauttaa, että sopeutumiseläkkeen muuttuminen määräaikaiseksi sopeutumisrahaksi edellyttää, että erikseen selvitetään, miten sopeutumisraha otetaan huomioon muita sosiaalietuuksia, kuten sairauspäivärahaa, vanhempainrahaa tai vammaisetuuksia myönnettäessä. Lisäksi olisi tarpeen ajanmukaistaa edustajien eläkkeitä sekä perhe-eläkkeitä koskevat lait kokonaisuudessaan vastaamaan paremmin voimassa olevaa työeläkelainsäädäntöä.

Vuoden 2009 lopussa vanhan järjestelmän mukaista sopeutumiseläkettä sai yhteensä 66 entistä edustajaa. Heidän keskimääräinen ikänsä oli 59 vuotta 9 kuukautta ja sopeutumiseläkkeiden keskimäärä 2 370 euroa kuukaudessa.

Faktakulma

Eduskuntaryhmät jättivät joulukuussa lakialoitteen, joka supistaa kansanedustajien sopeutumiseläkkeen määrää ja kestoa. Kaikki eduskuntaryhmät ovat aloitteen takana.

Alle 59-vuotiaat eivät voi enää jäädä sopeutumiseläkkeelle vanhuuseläkeikään asti. Jatkossa heille maksetaan sopeutumisrahaa, jonka kesto on eduskuntavuosista riippuen yhdestä kolmeen vuotta.

Mikäli edustajantoimi on kestänyt yhteensä vähintään kolme, mutta alle seitsemän vuotta, on sopeutumisrahan kesto edustajantoimen päättymisestä lukien yksi vuosi. Mikäli toimi on kestänyt yhteensä vähintään seitsemän, mutta alle 15 vuotta, on sopeutumisrahan kesto kaksi vuotta. Kolmen vuoden sopeutumisrahan saa vähintään 15 vuotta kansanedustajana toiminut henkilö.

Henkilöt: 
Jaa artikkeli: 

Kommentit

TV-pappa

vielä ollakin hyvin realistinen luku. Vaalimökeillä kun vielä vähän hehkuttelevat äänestäjilleen vauhtia noilla pakkoruåtti- ja maahanmuuttajahyysäysmielipiteillään. Eipä kuitenkaan taida Sasikaan kovin isosti enää sharia-lakiaan hehkutella omissa äänestäjätapaamisissaan, tai Jutta ja Katainen pakkoruåttiaan. Pitävät omat mielipiteensä, mutta suut visusti supussa niistä aiheista. Anninvihreät ja Vasemmanpuoleisen Paavon kannattajat on vissiin saatu sen tason hurmokseen, stimulanteilla tai ilman, ettei paljoa hetkauta, vaikka koko maa hyysättäisiin täyteen vieraita.

matkaaja

Neuvos on aivan oikeassa. Asukaslukuun suhteutettuna Suomessa riittää 100 kansanedustajaa aivan mainiosti. Taso nousisi, eduskunnan arvovalta palautuisi sille tasolle, missä sen kuuluu olla. Kimmo Sasi vähennystä jokin aika sitten ehdotti ..tosin säästöperustein .. mutta tuokin idea tapettiin hiljaisuudella. Toivottavasti seuraavasta eduskunnasta löytyy selkärankaa toteuttaa edustajien lukumäärän merkittävä vähennys.

Voi voi

Eduskunnan puhemiehen Sauli Niinistön ( Kokoomus ) on välittömästi erottava puheenjohtajan tehtävästään.

Suomessa demokratian toteutuminen on välittömässä ja olennaisessa vaarassa. Mielestäni sen valvominen, että eduskunnassa toteutuu demokratia on ensisijaisesti eduskunnan puhemiehen tehtävä. Eduskunnan puhemies on epäonnistunut olennaisesti tehtävässään ja hänen on välittömästi erottava.

Tällä hetkellä eduskunnan tärkeimmäksi tehtäväksi voidaan katsoa se, että miten Suomen budjetti saadaan tasapainoon ja velat ja korot maksettua. Avoimuus on demokratian peruskivi, ilman sitä demokratia ei voi toimia. Puolueet eivät kuitenkaan ole esittäneet MITÄÄN uskottavia LASKELMIA siitä kuinka asia korjataan, joten demokratia ei toimi.

Härskiksi tilanteen tekee vielä se, että samaan aikaan eduskunta jakelee miljardien tukia ulkomaille sekä se, että Suomen velanotto on järkyttävän suurta, sekä se, että vaalit on aivan kulman takana.

Suomen hallitus valmistautuu antamaan lisävakuuksia Euroopan vakausrahastolle. YLE Uutisten hallituslähteistä saamien tietojen mukaan Suomen on varauduttava jopa 16 miljardin takauksiin nykyisen 8 miljardin sijaan.
http://yle.fi/uutiset/talous_ja_politiikka/2011/01/suomi_varautuu_mittav...

Perustuslaki
42 §
Puhemiehen tehtävät täysistunnossa
Puhemies kutsuu koolle täysistunnot, esittelee niissä asiat ja johtaa keskusteluja sekä valvoo, että asioita täysistunnossa käsiteltäessä noudatetaan perustuslakia.
http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1999/19990731

Se että demokratia toimii, on eduskunnan tärkein tehtävä ja perustuslain tarkoitus.

Katson että eduskunnan puhemies on epäonnistunut täydellisesti tehtävässään ja hänen on välittömästi erottava. Huvittavaa on sekin, että kova demokratian puolestapuhuja Stubb on nykyisessä hallituksessa....

Suomessa ei ole demokratiaa, vain arpajaiset, siltä vaikuttaa.

Mitenköhän demokratia on edes voinut toimia, kun puolueet eivät ole edes paljastaneet demokratian kannalta tärkeintä asiaa eli sitä miten budjetti tasapainotetaan, velat ja niiden korot maksetaan ??? Arpapelia...

Avoimuus on demokratiassa keskeisin periaate. Ilman avoimuutta demokratia ei voi toimia.

Ajattele:

1. Kukaan kansanedustaja ei kerro mitä kannattaa. Kansalaiset joutuisivat arpomaan ketä äänestää. Heillä ei olisi aavistustakaan mitä kansanedustajat kannattavat. Vaalit olisivat yhdet arpajaiset.

2. Kansanedustajat kertovat mitä kannattavat. Vaaleissa kansa voi sitten valita mitä ajatuksia kannattavat ja äänestää niitä, jotka kannattavat näitä ajatuksia.

Näin demokratia toteutuu. Itse toivoisin että Suomessa olisi demokratia eikä vaalit olisi mitkään arpajaiset.

Eli kysymys on siitä elämmekö demokratiassa vai emme. Valitttavasti näyttää siltä että emme elä demokratiassa. Avoimuus ei toteudu, puolueet eivät ole esittäneet uskottavia arvioida siitä, miten budjetti saadaan tasapainoon, mitä leikataan ja miten velat maksetaan ei ole esitetty. Eduskunta vahvisti vasta muutama viikko sitten budjetin, joten heillä todellakin täytyy olla laskelmat valmiina.Varsinkin Kokoomuksen valtiovarainministeri J.Kataisella, eihän ilman laskelmia ole budjettia voitu edes laatia.

Julkisyhteisöjen velka kansantalouden muille sektoreille ja ulkomaille kasvoi heinä-syyskuussa 83,8 miljardiin euroon. Vuodentakaiseen verrattuna kasvu oli 14,4 miljardia euroa.

http://verkkouutiset.fi/index.php?option=com_content&view=article&id=448...

Judgement Day

- Aselakia ja aseiden poiskeräystä, millä me sitten metsästetään hirviä ja karhuja
- Nykyisenkaltaista Autoverotusta, autokatsastus kiskontaa – 34% voittoa
- Eläke-iän nostoa 75vuoteen tai eläkkeiden 20-30% leikkauksia
- Hyvä-veli verkoston ex-poliittikkojen suojatyöpaikkojen vaalimista ja ylläpitoa
- Jakoa luokkayhteiskuntaan 1% Elitti – 9% Kapitalistit – 90% työläiset & orjat
- Kansalaisten jatkuvaa halveksuntaa ja eriarvoistamista
- Kansanedustajien eläkkeelle pääsyä jopa 38-v./ vs. Muille työ-urien jatko 75v.
- “Kehittyvien maakuntien siltarumpupolitiikkaa & maatalousmafiaperhettä”
- Kiintiöhurreja, Pakkoruotsia - ”kääpiökieltä” jota ei valtaväestö koskaan tarvi
- Loisimista, siivelläeloa ja ”vaihtoehtoisia elämäntapoja” toisten piikkiin
- Maahanmuuton & pakolaisuuden ongelmien siirtämistä ”huomiseen”
- ”Paskalakia” , makeisveroa, lakia näpistyksestä ja muita T Braxin & Co. vihreitä virheitä
- Pienyrittäjien nihilointia säännöillä, määräyksillä, luvilla, verotuksella

- Raiskaajien, rötösherrojen ja rikollisten paapomista. Pää-airueena T. Brax
- ”Rekalla-oluet-Eestiin-ja-vetokärryillä-takaisin-viiden-erissä” - veropolitiikkaa
- Soputtamisrahaa mamuille, kun omat kansalaiset kituuttaa leipäjonossa
- Suomen itsenäisyyden ja suomalaisuuden tuhoamista v. 2015 mennessä
- Syomävelan ottoa ja lastenlastemme orjuuttamista, 50 MRD lisää 2011-2015
- TV-lupaa ja sen tarkastajia
- Valtion omaisuuden myymistä pilkkahintaan ulkomaille (Kemira, pohjavedet)
- ”Veroja vaan lisää, ei ratkaista mitään ongelmia, ei leikata” – politiikkaa
- Velanotolla pyöritettävää rikollista turvapaikka-surffaus-show-karusellia
- viherveroja, elohopealamppuja, nuuskakieltoa ja maailman tiukimpia 2012 rakennusasetuksia
- 1 000 000 000 kehitysapuun/ vs. Omassakin maassa riittää epäkohtia
-
Muutos2011 tai Persut on oikea vaihtoehto. Itsenäisen ja vapaan Suomen kannalta paras on Sveitsin kaltainen suora demokratia. Muutos 2011 tärkein teema on EU-vastainen suora demokratia. Sveitsin rikkauden ja hyvinvoinnin lähde on juuri suora demokratia, eikä mikään sijainti tai rahat pankissa.

Suoralla demokratialla kansan on helppo torpata paskoja lakeja ja byrokratiaa.

Oikeusministeri Braxin (vihr) mielestä paras keino estää aseistautuneiden rikollisten toiminta on kieltää aseet lainkuuliaisilta kansalaisilta.

Nimimerkki

Verottajan paratiisissa käy veronmaksajalle näin:

1. Jos maksat ajoneuvoveroa vaikka vahingossa edes euron enemmän, kuin verolapussa lukee, niin ajoneuvo menee käyttökieltoon (kiinni jäädessä kilvet pois + 1000 € sakko)

2. Jos verolappu on päässyt katoamaan postissa, niin olet siihenkin itse syyllinen eli seuraamukset edellisen esimerkin mukaiset.

Jos tuota vastaavalla tavalla tätä juttua käsiteltäisi, niin tuon kaltaiset eläkkeet pitäisi poistaa KAIKILTA niiden saajilta HETI (ja ehkä myös takautuvastikin).

"Demokratiaa" on Suomessa vain siinä mielessä, että verottajalla on täysi vapaus säätää niin mielivaltaisia lakeja, kuin mihin mielikuvitus vain riittää ja veronmaksajalla on täysi vapaus noudattaa niitä pilkuntarkasti kyseenalaistamatta mitään.

tot

Nykyiset kansanedustajat toki pääsevät entiseen malliin sopeutumiseläkkeelle. Mutta kun se ei enää jatkossa onnistu, niin paljonkohan kansanedustajat mahtavat pedata itselleen työ- ja virkapaikkoja ennen vaalikauden loppumista? Mitenhän ehtivät kansanedustajan töitä siinä hoitamaan?

Tähänkin asti on sanottu pienten piirien pyörivän, mutta tulevaisuudessa eduskunnasta putoamisen pelko varmaan vain lisää noita politiikan sisäpiirien työjärjestelyitä. Palkintoviroistahan puhutaan kitkerään sävyyn nytkin. Mikä lienee tilanne neljän vuoden päästä.

ksr

"Anderssonin ja muiden jo sopeutumiseläkettä hakeneiden eläkkeisiin tuleva lakimuutos ei vaikuta."

Yksikään poliitikko ei ole koskaan istunut tuleen omalla ahterillaan - korjaan Ryti on.

mattikani

Ne joilla on, niille annetaan.
Joku tutkija saisi mainion (ja vaarallisen) väitöskirjan aiheen siitä, miten erilaisia esimerkiksi eläke-edut Suomessa ovat. Sama koskisi kyllä verotustakin.
Kateus on inhottavaa, mutta sitä ei ole se, jos edellyttää kaikkien kansalaisten elävän suurin piirtein samojen sääntöjen mukaan.
Tasavallan presidentti on varmasti palkkansa ansainnut. Mutta ei sen pitäisi olla verotonta, vaikka hän Friedrich Karlin tilalla onkin.
Kyllä sääty-yhteiskunnasta olisi päästävä viimeinkin eroon!