Lauantai 26.5.2012

Lipponen Jäätteenmäestä: ”Kieroin tapa valehdella”

Luotu: 
12.2.2011 10:36
Päivitetty: 
12.2.2011 11:51
  • Kuva: Petteri Paalasmaa / Uusi Suomi
    Paavo Lipponen sanoo, että keskustassa on valloilla ihmeellinen valhe.

Paavo Lipponen sanoo Anneli Jäätteenmäen (kesk.) valehdelleen niin kutsutussa Irak-gatessa. Lipposen mielestä Jäätteenmäen eroon pääministerin paikalta johti hänen oma toimintansa, ei Irak-asia.

- Se, miten Jäätteenmäki esitti asian, on kieroin tapa valehdella, Lipponen sanoi Ykkösaamussa.

Lipponen kommentoi Irak-gatea vuodelta 2003. Hänen mukaansa keskustalla on täysin väärä käsitys asioista:

- Keskustan piirissä on annettu käsitys, että Jäätteenmäki olisi julkistanut jotain. Hän ei ole koskaan julkistanut mitään. Hän vain piti jotain paperia kädessään ja vihjaili, että minä olisin sopinut jostain koalitiosta tavatessani George W. Bushin, Lipponen sanoi.

- Keskustan piirissä levitetään käsitystä, että Jäätteenmäki pelasti Suomen joutumasta Irakin sotaan.

Anneli Jäätteenmäki voitti keskustan johdossa eduskuntavaalit vuonna 2003. Jäätteenmäestä tuli vaalivoiton jälkeen pääministeri. Yksi keskustan voittoon vaikuttanut tekijä oli Lipposen mainitsema väite, että sdp olisi ollut viemässä Suomea Yhdysvaltojen liittolaiseksi.

Lipponen kiisti nämä väitteet tuolloin ja nyt Ykkösaamussa "hyvää hyvyyttään" antamassaan haastattelussa.

- Kysyin myöhemmin (Yhdysvaltain ulkoministeri) Colin Powellilta, tehtiinkö liittouma. Hän vastasi, että ei tehty, Lipponen kuvaili.

- Jäätteenmäen erolla ei ole mitään tekemistä Irak-asian kanssa. Hän kaatui omaan toimintatapaansa.

Uusi Suomi tavoitti Anneli Jäätteenmäen lauantaina. Hän torjui haastattelupyynnön vedoten siihen, ettei ole Suomessa juuri nyt.

- En ole nähnyt haastattelua, joten en voi kommentoida, Jäätteenmäki vastasi tekstiviestillä Uudelle Suomelle.

Keskustan entinen puoluesihteeri Jarmo Korhonen kirjoitti viime viikolla blogissaan, että keskustan pitäisi pyytää anteeksi Anneli Jäätteenmäeltä Irak-gatea.

Jaa artikkeli: 

Kommentit

HarriMaki-Petaja

Wikileaksin julkaisemien asiakirjojen mukaan eduskunnan silloinen puhemies Paavo Lipponen kertoi tiedot presidentti Tarja Halosen ja Venäjän presidentti Vladimir Putinin tapaamisen sisällöstä edelleen eteenpäin Yhdysvaltojen suurlähetystöön joulukuussa 2004.

Lipponen selitti omia tekemisiään lauantaina 12.2 klo 10:05 TV1:n Ykkösaamussa. Esillä oli myös Irak-asia. Lipponen vetosi omiin kalenterimerkintöihinsä ja kiisti tavanneensa presidentti Halosta tai Yhdysvaltain suurlähettilästä joulukuussa 2004.

Yle Uutisten nettisivuilla lauantaina 12.2 klo 17:25 julkaistu uutinen kuitenkin kertoi, että Wikileaks-aineisto ei valaise Lipposen tiedonvälityksen tapaa. Wikileaks-aineistoon sisältyvässä diplomaattisähkeessä puhutaan keskustelusta, ei tapaamisesta. Tässä yhteydessä tulee huomioida nykyajan tekniikka, joka mahdollistaa keskustelun käymisen ja nopean tiedonvälityksen, mistä johtuen tapaaminen ei ole välttämätöntä.

Niinpä Lipponen lähes saman tien perui puheensa ja joutui myöntämään Ylen TV-Nyttille antamassaan lausunnossa, että hän sittenkin puhui Yhdysvaltain suurlähettilään kanssa Suomen ja Venäjän presidenttien tapaamisesta.

Perustuslain 93 §:n mukaan tasavallan presidentti johtaa Suomen ulkopolitiikkaa yhteistoiminnassa valtioneuvoston kanssa. Eduskunnan puhemies ei ole valtioneuvoston jäsen (ts. ei ole ministeri), eikä ole myöskään valtioneuvoston ulko- ja turvallisuuspoliittisen valiokunnan (utva) jäsen, eikä ole eduskunnan ulkoasianvaliokunnan jäsen.

Näin ollen eduskunnan puhemiehellä ei ole roolia Suomen ulkopolitiikan hoidossa eikä etuoikeutta tietojen saantiin. Siksi esitän puhemiehen roolissa tietoja saaneelle ja eteenpäin välittäneelle SDP:n entiselle puheenjohtajalle Paavo Lipposelle ja nykyiselle puheenjohtajalle Jutta Urpilaiselle muutaman kysymyksen:

1. Mistä Lipponen sai tietonsa? Ja millä perusteella puhemies Lipposella oli parempi oikeus saada käyttöönsä presidentti Putinin ja presidentti Halosen tapaamisen sisältöä koskevat tiedot?

2. Miksi puhemies Lipponen sai tiedot pikimmiten, mutta eduskunnan ulkoasianvaliokunta vasta 7 vuotta myöhemmin Wikileaks-paljastusten kautta?

3. Presidentti Bush ja silloinen pääministeri Lipponen tapasivat Washingtonissa 9.12.2002 ja keskustelivat Irakin tilanteesta. Miksi presidentti Bush kiitti Suomen hallitusta liittymisestä koalitioon?

4. Miksi Suomi muutama viikko Lipposen ja Bushin em. tapaamisen jälkeen osallistui Irakin vastaiseen koalitioon liittyneiden noin 30 maan briefing kokoukseen Washingtonissa 28.2.2003?

5. Miksi esimerkiksi Ranska, Saksa ja Ruotsi eivät osallistuneet em. koalitiomaiden kokoukseen 28.2.2003?

SDP:n kannatus on romahtanut 17 prosenttiin. Romahduksen alkusyy on Lipposen valtakauden aikana harjoitettu erittäin oikeistolainen ja NATO-myönteinen politiikka. Äänestäjiä kiinnostaa tietää antaako SDP:n nykyjohto tukensa Lipposen linjaamalle politiikalle. Mitä vastaatte?

Tynkä-Karjalan Antti

„Minä olen niitä harvoja ihmisiä Suomessa, joilla yleensäkään on kykyä keskustella näistä asioista.”

Paavo Lipponen on harvinaisen hyvin perillä oleva suomalainen (ex-)poliitikko, jolla on selkeä näkemys millainen Eurooppa on myös pienille maille eduksi.

VekeKeke

Lipponen on huono häviäjä. Irak juttu ei vaikuttanut ihmisten äänestämiseen. Kansa halusi "Suomen Mubarakin" pois vallasta. Hyvä että onnistui ilman kuoleman uhreja, mitä nyt Irakissa on kuollut ja haavoittunut.

Hannu Mikael

että kaikki ovat valehdelleet.

1. Eikös Paavo sitten luvannut Valkoisessa talossa yleisellä tasolla vailla valtuuksia Suomen tukea koalition hyökkäykselle Irakiin?
2. Väittääkö Paavo, että presidentin erityisavustaja Manninen ei lähettänytkään Jäätteenmäelle faksit Paavon Washingtonin puhumisista?
Miksi Halonen sitten erotti Mannisen?
3. Kuinka Paavo veti niin pahasti herneet nenäänsä TV:ssä, jos paperissa Jäätteenmäen kädessä ei ollutkaan mitään perää?
Paavokin jatkaa valehteluaan.

Koko jutun juonihan on siinä, että Jäätteenmäki harkitsemattomasti paljasti saaneensa aineistot presidentin kansliasta, josta Manninen ne Halosen käskyttämänä lähetti.
Eli oli paljastumassa Halosen tuki yhdelle ehdokkaalle kesken vaalikampanjan, ja samalla oli paljastumassa Lipposen vehkeily Valkoisessa talossa.

Manninen ja Jäätteenmäki mestattiin syntipukkeina - Halonen ja Lipponen yhteistyössä pelastivat nahkansa.

Hakkuri

"Kieroin tapa valehdella"

Miksiköhän ei ollut lainkaan kieroa, kun Lipponen itse jyrähti presidentinvaalien toisella kierroksella Halosen kannatuksen jouduttua laskukierteeseen Niinistöstä miehen vievän Suomen Natoon. Mitään todisteita tälle väitteelle hän ei esittänyt.

Tynkä-Karjalan Antti

"...Lipponen itse jyrähti presidentinvaalien toisella kierroksella Halosen kannatuksen jouduttua laskukierteeseen Niinistöstä miehen vievän Suomen Natoon."

Aivan. Totta puhui. - Tänään tämän asian tietävät muutkin:

Wikileaks/Helsingin Sanomat: "Kokoomus lupasi Suomen Natoon".

Hakkuri

Niinistö oli jyrkästi Eurooppalaisen sotilasyhteistyön kannalla NATO-jäsenyyden sijaan. Pressanvaalit oli vuonna 2006.

NATO-kiima kokoomuksessa syntyi Niinistön jälkeen jykäboyn tultua pj:ksi.

Ensio

Voi vain ihmetellä Jäätteenmäen lojaalisuutta presidentille.
En ole fani, mutta Jäätteenmäen rehabilitointi saattaa tulla piankin Halosen kauden jälkeen.

Harald

Vaikka en kaikin puolin hyväksykkään hänen kantojaan, niin on miehessä kyllä -piip-. Hänestä tulisi hyvä presidentti, sillä hän uskaltaa sanoa mielipiteensä ja kommentoi jos on tarvista. Halonen on hyvä ihminen, mutta monesti liian kiltti. Nahkurin orsilla tavataan... :)

Tynkä-Karjalan Antti

Aivan. - SDP kaipaa Paavo Lipposen edustamaa selkeää, eurooppalaisen kansainvälistä, mutta käytännönläheistä politiikan tekoa.

SDP on työväenpuolue ilman nurkkakuntaista populismia.

Tynkä-Karjalan Antti

"Haluatteko putkimiehen takaisin johtoon."

Kyllä Paavo Lipponen on eläkkeensä, eläkepäivänsä ja vapauden tehdä mitä itse haluaa ja perhe kaipaa, ansainnut.

SDP on työväenpuolue ilman populismia.

vinbju

Vanha vihtahousu ymmärtää valehtelun läpikotaisin, koska itse osaa sen täydellisesti. Mutta ei ymmärrä totuuden kertomista. Kaikki konnathan kiistävät perinteisesti ihan kaiken, varalta jo etukäteen - ei kalenteri kerro, miten keskustelut on käyty.

Ensio

Brysselistä pääsee puhelimitse sekunnissa Helsinkiin.
Lentäen pääsee aika nopeasti myös...
Kalentereihin voi kirjoitella ja jättää kirjoittamatta mitä haluaa.

Tynkä-Karjalan Antti

Kalenterit (oma, sihteerin, avustajan) muistin tukena ovat hyvä keino 7 vuotta vanhassa asiassa. Parempaa kuin populistiset loanheittäjät ovat pystyneet.

On syytä muistaa, että Wikileaks-raporteissa kerrotaan amerikkalaisdiplomaattien käsityksiä havainnoistaan kohdemaassaan. - Tämä ei välttämättä ole absoluuttinen totuus.

Tosi vieras

Vaikka Lipposella ei enää ole asemaa, hän on edelleen kova poika.

Kun tiedotusvälineet tulevat rekalla vasemmalta risteykseen ja ajavat poliitikon yli, kasaksi litistynyt poliitikko uskaltaa korkeintaan sanoa, että tulit vasemmalta. Mutta lisää kiireesti, että tottakai sinulla oli oikeus, koska olit tuomassa tietoa.

Lipponen ei suostu kasaksi. Hänellä on panssarit. Nokkansa kolhinut tiedotusväline pakittaa ja enintään räksyttää: yritit tukkia vapaan tiedonvälityksen tien.

fantomen

Juuri näin. Poliitiokon ja median kohtaamisessa pelataan yleensä median säännöillä. Lipponen ei tähän suostu, ja on siinä aivan oikeassa.

machdevelop

Minullahan on kompetenssia sanoa mitä vain, enkä minä kysy keneltäkään mita sanon kullekin tai jollekin, vaikkapa Kiinan Keisarille. Hyviä eläkepäiviä Hosni, valitse mielummin palatsisi kuin julkinen mahtailu.

kaijakuopila

Paavon röyhkeys on tiedossa. Kuka muu kansanedustaja olisi vaatinut itselleen tyähuonetta eduskuntatalosta uran loppumisen jälkeen. Työhuone oli tarpeen lobbaamista ja valvomista varten. Kuka muu olisi myynyt Itämeren pohjan Venäläisille suomalaisilta kysymättä ?
Paavo teki mitä halusi, muttei mitään suomalaisten asioita
kohentavaa. No Puavo tietenkin kannustaa omiaa, Eli Halosta ja
mm Jaakonsaarta.

Tynkä-Karjalan Antti

"No Puavo tietenkin kannustaa omiaa, Eli Halosta ja
mm Jaakonsaarta."

Aivan. - Molemmat mainitut ovat niitä ihmisiä, joilla on todellista kykyä keskustella näistä asioista.

Hakkuri

Lipponen tunnusti suorassa lähetyksessä sopineensa jälkikäteen Powellin kanssa mitä julkisuuteen kerrotaan Suomen viemisestä Irakin sotaan. Saahan sitä sopia ja puhua, mutta sopiminen todistaa Lipposen toimittaneen tietoa tavalla josta kalenteriin ei tietoa jäänyt.

pakista

Herra Lipponen esitti keskustelevansa kenen kanssa tahansa - jopa Kiinan keisarin kanssa. Ehkä on syytä saattaa hänen tietoonsa, että siellä ei ole enää keisaria vaan myös tovereita.

jussi vaarala

varata politiikan seniorivilttiketjulle oman palstan heidän asioidensa käsittelyä varten - lipposelle, esko aholle pian tarja haloselle - joka antaessaan syvän luottamuksensa lipposelle vetää poliittisen uransa loppuaikana syvään ja pysyvään sukellukseen

uusille ja rypemättömille tekijöille tilaa: jungner, heinäluoma noin ekaksi tulee mieleen

noita vilttiketjun narsismipurkauksia töpeksimisten jälkeen kukaan jaksa kuunnella

PetSu

Olenhan minä tiennyt, että Lipponen on vaikea persoona, mutta tämän aamun ohjelmassa alkoi jo epäilyttää, että onkohan kaikki aivan niinkuin The Lipponen kertoo.
Löytyi taas syylliset muualta ja hän saa ja voi keskustella kenen tahansa kanssa maailmalla Suomen sisä- ja ulkopoliittisista asioita, jotka hänelle yhä kerrotaan.
"Minähän en lupaa tarvitse keltään" Onko se asia ihan noin?

Olisko aiheellista, että kukaan ei kertoisi Lipposelle enää mitään. Hänellähän ei ole mitään virallista asemaa politiikassamme. Wikileaks papereiden todellisuus on mitä on. Entäpä jos ne ovatkin totta?

Luulen monen Demarin nyrkin pyörineen taskussa, mikäli uskonto ei ole mennyt liian pitkälle.

Tällaisen epäilijän mielestä olisi syytä tutkia Lipposen tekemiset ja sanomiset erittäin tarkkaan sillä....

Jotenkin tuli mieleen Silvio Berlusconi, tuo kapakkapianistina aloittanut Pääministeri ja syytesuojan itselleen hankkinut korvaamaton, joka lupasi Lipposelle EU-Elintarvikeviraston Suomeen, mutta jotenkin se vain rakennettiin ilman mitään neuvotteluja Italiaan.
Pienemmistäkin asioista on Valtakunnaoikeus kutsuttu koolle.
(se erään toimittajan tapaus.)

jkalervo

Jonka Lipponen oli sopinut Berlusconin kanssa ja joka ykkösuutisena perjantaina uutisissa tuotiin julki suurena asiana ja eduskuntavaalit olivat sunnuntaina!?Eipäole perään huudeltu kun on kyseessä herra kaikkitietävä.Suomessa on tämä demarien valta vuosien saatossa ylittänyt jo kaikki sopivuuden rajat ottaen huomioon heidän kannatuksensa porvarienemmistöisessä Suomessa.Kaiken huippu oli ja on tuo Halosen valinta presidentin virkaan jolle nauravat kaikki.

Mila F

Eräs tärkeä tämän sopan osapuoli on kokonaan unohdettu: Nimittäin Putin. Jos diplomaateilla onkin tapana juoruta jokaikinen salaiseksi leimattu asiansa välittömästi kaikille kuuntelemaan halukkaille, niin siinäkin on kuulemma sääntönsä: Myös vuodettavan asian kertoneelle yleensä kerrotaan, missä laajuudessa ja mitkä asiat on tarkoitus välittää eteenpäin.

Tämä asia ei ole yksinomaan Halos/Lipposlainen harkinta siitä, mitä jenkeille kerrotaan, vaan myös Putinin oikeus luottaa keskusteluidensa sisällön hallintaan. Tiesikö Putin siis, että kaikki menee sanasta sanaan myös jenkeille? Ja mistä Lipponen sai asiasta niin tarkat tiedot kuin sai?

M Strandén

Miksi ei TV:ssä näytetä sitä dokumenttiä joka oli uutisissa, kun Paavo lupaa Bushille Suomen koalitioon USA:n kanssa ja läppää kädellään Bushia olalle?

Miksi ei näytetä sitä videodokumenttiä, jossa Lipponen USA:sta tullessaan antoi Vantaan lentokentällä ja suorastaan rehvasteli, että olemme nyt amerikaisen kanssa samassa goalitiossa, kun mennään Irakiin???

Miksi niitä ei näytetä vai tuhosiko jungeri ne, tai muut hänen kätyrinsä? Miksi jaaritellaan, kun on olemassa selvät dogumentit, miksi miksi miksi miksi?????

sepeteus1949

Johtuu maailmankaikkeuden järjestyksestäLipposen mielestä;
1. Lipponen
2. Jumala
3. Paavi
etc

Ensio

Mitään muuta loogista vastausta en keksi kuin pelko.
Kun haastattelua katsoi, tuli mieleen, että on vanhalla miehellä raskas ja tuskallinen taakka.
Iso ego on vääjäämättä joutumassa kohti nurkkaa.
Hänelle on liikaa huomata olevansa siellä ahdisteltavana kun itse vielä 2000-luvun alussa kuvitteli kohta olevansa EU-presidentti.
Vaalit ovat lähellä ja kaikki SDP:tä sympatiseeraavat tietävät Lipposen olevan räjähtämätön aikapommi.
Jäätteenmäki on vain kohde, johon huomio yritetään kohdistaa.
Wikileaksia pelätään Töölössä tosissaan.
Lipposen tuskaa lisää nykyinen EU:n tilanne.

maurijo8

On aika etevää, että Paavo ei ole muistanut mainita valehdelleensa Tv-puheistaan Suomen kansalle. - On sitten eri asia, onko ollut kysymyksessä lainrikkomus, synti, perisynti vai harhaanjohtaminen omien tarkoitusperiensä tähden. EU:stahan ei koskaan pitänyt tulla liittovaltio tai sen kaltainen olemukseltaan (kuitenkin on jo lähes sitä).

Ensio

Eli tänään Lipponen sitten paljasti ruotsinkielisille keskustelleensa asiasta jenkkien kanssa.
( ei siis tällä kertaa Kiinan keisarin kanssa)
No, sattuuhan niitä sekaannuksia vanhalle kiireiselle miehelle.