Lauantai 26.5.2012

Mies eksyi -30°C pakkasessa – poliisi vetoaa ihmisiin

Luotu: 
20.2.2011 09:37
Päivitetty: 
20.2.2011 14:25

Vesantolainen vuonna 1944 syntynyt mies soitti lauantain ja sunnuntain välisenä yönä kello 2.20 hätäkeskukseen ja kertoi eksyneensä.

Miestä etsittiin yöllä poliisin, sairaankuljetuksen, pelastuslaitoksen ja yksityisten henkilöiden toimesta, mutta tuloksetta. Ilmatieteen laitoksen mukaan pakkanen kiristyi yöllä Vesannolla jopa alle kolmeenkymmeneen asteeseen.

Poliisi pitää todennäköisenä, että kadonnut on jonkun talon pihapiirissä ja vetoaa vesantolaisiin, jotta he tarkastaisivat pihansa.

Etsinnät keskitettiin yöllä Riivikontien, Sonkarintien ja Vesannon keskustan alueelle. Päällä kadonneella oli vaalea toppatakki, jossa harmaat hihat. Muusta vaatetuksesta ei ole tietoa.

Päivitys:

Poliisi on Savon Sanomien mukaan löytänyt miehen menehtyneenä läheltä Suonenjoen ja Vesannon rajaa. Tapausta tutkitaan heitteillejättönä.

Paikat: 
Muut asiasanat: 
Jaa artikkeli: 

Kommentit

Aruvela Niyogi

Teknisesti asia voitaisiin hoitaa niin että hätäkeskukseen soitettaneen kännykän sijainti taltioituisi hätäkeskukseen. Tarvittaessa sijainti näytettäisiin myös kartalta. Liian tehokasta ja helppoa.

Odotamme että Logica tai Tieto perustaa tietosuojavaltuutetun kanssa 100 miljoonan projektin asian toteuttamiseksi.

ossi.ostaja

Niin kauan on helppoa viisastella oikeudenloukkausasioilla tms., kunnes joutuu itse hädänalaiseen asemaan, jossa tajuaa avuntarpeensa!!! Siinä tilanteessa "katu-uskottavuuskin" menettää kasvonsa, eikä mikään muu merkitse yhtikäs mitään, jos pelastuisin tästä tai pääsisin edes omien hoivaan!!!

Hukkumaisillaankaan oleva ei jouda valitsemaan kenen tarjoamaan käteen/ pelastusrenkaaseen hän tarttuu, ettei oikeuttansa loukattaisi vaikka olisi kylän pahin juoruposti lähimpänä!!!

Mainituissa tilanteissa ei juuri itsariinkaan vapaaehtoisesti antautuminen juolahda mieleen vaikka aiemmmin olisi silläkin ihmisille uhonnut.

Itsarin tekijä ei useinkaan ehdi ottaa riittävän ajoissa matkavakuutusta, siltä varalta, ettei elämä päätykkään aiotusti vaikka itsari onnistuisikin. Silloin elämä jatkuukin vielä paljon kuumemmissa olosuhteissa, sillä jokainen vie sinne polttopuut mennessään (ylpeyttään).