Pääministeri Mari Kiviniemen vuoden 2007 vaaliorganisaation rahankerääjä Päivi Mononen-Mikkilä hämmästyy eduskuntavaaliehdokas Petri Sarvamaan (kok.) kriittistä kirjoitusta Uuden Suomen Puheenvuorossa.
Sarvamaa ihmettelee blogissaan, mistä silloinen "tuntematon rivipoliitikko" Kiviniemi sai kerättyä 57 350 euroa vaalirahaa ollessaan ehdolla eduskuntaan.
Sarvamaa uskoo, että potin taustalla ovat turkistarhaajat, tuottajat ja muut alaan liittyvät tahot.
- Tämä on täysin pöhkö väite. On täysin mahdollista kerätä mikrolahjoituksina tällainen summa, Mononen-Mikkilä sanoo Uudelle Suomelle.
Kiviniemen turkisyhteydet ovat tänään olleet esillä Uudessa Suomessa, Helsingin Sanomissa ja Iltalehdessä. Kiviniemi sanoo molemmille, ettei näe ongelmaa rahan vastaanottamisessa turkisalalta.
Mononen-Mikkilä on Turkistuottajien viestintäjohtaja. Hän toimi Mari Kiviniemen Huomisen Suomi -yhdistyksessä vuonna 2007.
- En tiedä, mitä mikrolahjoituksia Kiviniemi on saanut. Ne ovat olleet alle 1 700 euron.
Vuonna 2007 eduskuntavaaliehdokkaan ei tarvinnut nimetä alle 1 700 euroa lahjoittaneita tahoja. Kiviniemen vaalirahailmoituksessa ainoa nimetty taho on Turkistuottajat oy, joka antoi kampanjaan 1 500 euroa.
- Jos oletukseni on oikea, ei Kiviniemi ole tietenkään syyllistynyt mihinkään laittomaan. Mutta selvää on silloin sekin, että Mari Kiviniemen tie pääministeriksi kulki turkistarhojen kautta, Sarvamaa kirjoittaa blogissaan.
Mononen-Mikkilä ei halua arvailla Petri Sarvamaan motiiveja yhdistää pääministerin vaalirahoitus turkistuottajiin.
Onko Sarvamaalla ollut kiistaa tai erimielisyyksiä Kiviniemen tai turkistarhaajien kanssa?
- Tuskin henkilökohtaisesti on. Hän näyttää kuitenkin hyvin selvästi olevan toimialaa vastaan, Mononen-Mikkilä sanoo.
- Hän oli toimittajana silloin, kun Yle julkaisi ensimmäiset eläinaktivistien salakuvat . Ne olivat muistaakseni sikaloista.

Kommentit
Eihän turkistottajiakaan
Eihän turkistottajiakaan olisi tarvinnut nimetä, koska lahjoitus oli alle ilmoitusrajan.
Kysymys.
Mistä minäkin tavallinen tyhmä kundi kehitän mikrofyrkka-automaatin, jolla kaavin kasaan sellaiset pyöreät 55 tonnia kasaan verottomana? Sanotaan nyt kohtuuden nimessä että per/vuosi voisi riittää.
Tästä voi kehkeytyä juttu - tai ei. Koska objektiiviseen sananvapauteen tai lähdesuojiin alkaa täällä pohjolassa olla vähän niinku kiikun kaakun. Tai ainakin olen haistavinani jotain.
Mainittu idea Heitsytsaarilla lymyävistä sadoista pikkurahatileistä on uskomattomuudessaan niin härski tarina - että voisi tarkemmassa tutkinnassa pitää paikkansakin.
Tarhaajat päättivät ostaa porukalla ministerin
Ei kai tässä asiassa ole mitään epäselvää. Kepulimeininkiä, kierretään pykäliä.
Mielikuvituksen köyhyyttäkö?
Tosiasia on, ettei Mari ole halunnut avata vaalirahoitustaan, siis kertoa niitä tiedossaan olevia lahjoittajia, jotka lahjoittivat alle 1.700€. Eikä lain mukaan ole siihen velvollinenkaan.
Toisaalta on varainkeruusta vastaavalta mielikuvituksen köyhyyttä, jos ei pysty junailemaan yksittäisiä suurempiakin lahjoituksia pieniksi ilmoitusrajan alittaviksi.
Poliitikkojen tulisi toimia siten, ettei "syytä epäillä" kynnys ylity missään muodossa. Vaikka Marin tapauksessa näin ei tapahdukkaan viranomaisten kannalta, Petri Sarvamaan kirjoituksen luettuani Kiviniemen perheellä on "koplauksia" turkisalalle siinä määrin, että henkilökohtainen "syytä epäillä" kynnys valitettavasti ylittyy.
Ihan jees
On ihan normaalia ja jopa hyväksyttävää ajaa turkistarhaajien etuja ja pitää sitä ihan kunniallisena ammattina. Näin on, vaikka seuraamalla mediaa ei mistään muuten saisikaan sellaista vaikutelmaa.
Hymyä huuleen, Mari
Älä ole aina noin kireän näköinen. Luulevat vielä, että pelkäät koko ajan joutuvasi kiinni jostakin, ja innostuvat nokkimaan vielä kovemmin.
Ei vastausta vieläkään
"En tiedä, mitä mikrolahjoituksia Kiviniemi on saanut. Ne ovat olleet alle 1 700 euron."
Jos Mononen-Mikkilää on siteerattu tässä uutisessa oikein, herää kysymys, kuka sitten tietää? Huomisen Suomi -yhdistys keräsi rahaa 57 350 euroa ja antoi sitä vain yhdelle ehdokkaalle, Kiviniemelle. Mononen-Mikkilä oli varainkerääjä, Kiviniemi rahastonhoitaja.
Mononen-Mikkilän mukaan "on täysin mahdollista kerätä mikrolahjoituksina tällainen summa". Teoriassa kyllä. Mutta kysymykseni ei saa vastausta: miten paljon tuosta summasta tuli turkisalalta?
Katse taaksepäin
Kaivellaan vaan vanhoja merkityksettömiä seikkoja ja unohdetaan lähitulevaisuuden haasteet.
Keskity omiin asioihisi
Miten tämä asia kuuluu sinulle millään lailla? Haluatko vielä seuraavaksi ruikuttaa takautuvasti alle 1700 euron lahjoituksista ja huutaa korruptio!! korruptio!! ja vaatia mitä lie valtakunnan oikeutta vaikka siihen ei ole syytä?
Keskittyisit vaan omaan agendaasi. Ei niillä "rötösherrojen" jahtaajilla voi kaikkia paikkoja täyttää. Kai nyt itsekin tajuat että olisi parempi jos ehdokkaalla olisi niin kuin omia ajatuksia ja asioita?
Jaahas,
Marikos se täällä tuolla tavalla häiriköi?
"Keskity omiin asioihisi
18:40 space
Miten tämä asia kuuluu sinulle millään lailla?"
Suomi yrittää kuulua vapaaseen maailmaan.
Kaikenlaisten asioiden kaivelu KUULUU toimittajien työhön vapaassa maailmassa, mutta ei Valko-Venäjän, Venäjän yms. kaltaisten kepudemokratioiden maailmassa.
Ole hyvä
Mikäs siinä jos haluaa keskittyä kaunajournalismiin ja yrittää vielä sen varjolla päästä eduskuntaan. Eipä olisi ensimmäinen yrittäjä. Sitten kannattaisi kuitenkin vaihtaa puolueeksi persut, sdp tai vasemmistoliitto. Heidän kannattajillaan kun on kateutta rahoista. Vaalirahojen ruotiminen kokoomuksen riveistä käsin kun on hieman tahditonta. Toisekseen vaalirahojen ruotiminen on jo niin kuin vanha juttu. Ei osoita suurta omaa ajattelua.
Jos aikoo yrittää kokoomuksessa niin sitten täytyisi olla jotain omaa asiaa ja unohtaa turha populismi.
Kiviniemi
Pyrki tuolloin eduskuntaan ei suinkaan pääministeriksi. Häntä koskee täysin samat avoimuusvaatimukset kuin muitakin kansanedustajaehdokkaita. Ei enempää. Jos rikos on tapahtunut, siitä vaan tekemään ilmoitusta. Turha sitä on jankata täällä. Yritätkö siirtää huomiota pois Kokoomuksen kolmen kansanedustajan tulevista rikosoikeudenkäynneistä? Ne ovat mielestäni tosi törkeitä lahjusrikoksia.
Niin, kyllä seminaareillakin tienaa, kuten Stubb osoitti.
Vaalirahoituksen salaisuudet viimeinkin auki?
Nyt alkaa nähtävästi jo polttelemaan...
Tämä seuraavaksi esiteltävä terveeseen kaupunkilaishoksaamiseen perustuva avoimen vaalirahoituksen ABCDE– laintulkinta lähtee lain sallivuuden näkökulmasta.
Tämän lain hengen mukaisen tulkinnan myös käsittääkseni oikeusoppineet ovat; hiljaa olollaan, täysin hyväksyneet. Toki omaa valtion rahoituksesta riippuvaista työpaikkaa ja siten asemaa yhteiskunnan sosiaalisessa arvoasteikossa on ihan ymmärrettävääkin suojella.
Nerokkaasti laaditun lain sallimista mahdollisuuksista ollaan oltu julkisuudessa visusti hiljaa. Ainakin toistaiseksi.
Vaalirahoituslain tarkoituksen ja hengen mukainen avoimen vaalirahoituksen abcde-laintulkinta:
A.
Laki ehdokkaan vaalirahoituksesta 414/2000 oli voimassa kaikkia valtakuntamme vaaleja koskevana 30.4.2009 asti. Seuraava suora lainaus Finlex – tietokannasta-
1 § Lain soveltamisala ja tarkoitus:
”Tässä laissa säädetään ehdokkaan vaalikampanjan rahoituksen (vaalirahoitus) ilmoittamisesta eduskuntavaaleissa, presidentinvaalissa, kunnallisvaaleissa ja europarlamenttivaaleissa.
Lain tarkoituksena on vaalirahoituksen avoimuuden lisääminen ehdokkaiden mahdollisten sidonnaisuuksien selvittämiseksi.”
B.
Lakiteksti sallii antamaan alkuperäiset lahjoittajan nimitiedot kaikista rahoittajatahoista, vaikka rahoja on siirretty kampanjaa varten perustetun yhdistyksen tai mahdollisten välikäsiyhdistysten kautta.
C.
Lain avoimet sanamuodot antavat täydet mahdollisuudet takautuvalle selvittelylle.
Koski sitten tuo rahan tai vastikkeellisen suorituksen antaminen etujärjestöä, yhdistystä, säätiötä ja/tai yritystä. Kaupungin tai kunnan tahikka niiden omistuksissa olevien yritysten/liittymien muodossa toimivien vaalirahoittajien kertominen on myös sallittua. Nimikkeenä esimerkiksi seminaarilippu, taidehankinta, golf-tapahtuma tai vastaava.
Lakiteksti sallii ko. nimitietojen antamisen myös ilman keinotekoiseksi luotuja eurorajoja ja sanktioita. Vain yksityisillä ja siten äänioikeuden vaaleissa omaavilla henkilöillä on lainmukainen yksityisyydensuoja.
D.
Lakiteksti sallii myös kaikkien mainoskuluja tai muita vastaavia vaalikampanjaan kuuluvien kulujen maksamista ”sponsoroineiden” yritysten, etujärjestöjen, yhdistysten ja/tai säätiöiden nimeämisen.
E.
Lain sanamuotojen mukaan vaalirahailmoitukset pitää päivittää ajan tasalle oikeusministeriöön, jonka jälkeen ne ovat myös internetin kautta avoimesti kaikkien saatavilla ja vertailtavissa muun muassa hallitusohjelman tekoon osallistuneisiin tahoihin.
Takautuvaan selvittelyyn voidaan siten aikanaan nerokkaasti laaditun lakitekstin mukaan ottaa tarvittaessa kaikki 2000-luvun vaalit, jotka on pidetty ennen 30.4.2009.
Tiesithän jo tämän?
Mitään lakiin perustuvaa rajoitetta ei ole olemassa myöskään puolueiden koko 2000-luvun vaalirahoitusvirtojen avaamiseen.
Puolueiden paikallisyhdistyksiä ollenkaan unohtamatta.
Näin kokonaisvaltaisesti toimien päästään viimein vertailemaan Vanhanen I ja Vanhanen II hallitusohjelmien tekoon osallistuneiden henkilöiden sekä heidän edustamiensa organisaatioiden mahdollisia kytkentöjä 2000-vaalirahoittajiin.
Tosin vastuun sälyttäminen vaalirahaskandaalin selvittelystä pelkästään toimittajien ja tiedotusvälineiden niskaan tuntuu ihmeelliseltä. Ratkaisevassa roolissa avoimuuden ja läpinäkyyyden suhteen ovat poliitikot itse.
Hienoa olisi, jos esimerkkiä vaalirahoituksensa avoimuudesta kaikille muille näyttäisi pääministerimme Mari Kiviniemi ja poistaisi kerta heitolla salamyhkäisyyden viitan niskoiltaan. Karvoilla tai ilman.
Hoida sinä tämä juttu - mikä lieneekin
Valtakunnan hallitsemisessa ja sen hoitamisessa on täysi työ, niin ettei kaikkiin hienouksiin jakseta puuttua.
Hienousko se olisi lahjomattomuus
Vai että valtakunnan hallitsemisessa? Noinko siellä maaseudun tulevaisuuksissa kerrotaan. Valtakunnan lypsämisestähän Kepulla on kokemus. Taitaa Kokoomus hoitaa enemmän sitä hallitsemista valtiovarainministeriön hoitamisella. Sattumapääministerit siinä päällä häiritsee ja lypsää ja lypsää.
Lahjomattomuus?
Täydellinen lahjomattomuus on mahdottomuus. Jo pelkällä ystävällisellä puheella tai hymyllä voi kääntää poliitikon pään. Mehän olemme kaikki tunneihmisiä, kuka enemmän, kuka vähemmän.
Rahalla lahjominen kylläkin on saajalle velvoittavampaa, mutta vain, jos vastapalveluksesta on nimenomaan sovittu.
Hei, lopettakaa jo
On tuo kummallinen puolue, kun kukaan ei tiedä koskaan mistään mitään. Ja jos sattuisikin tietämään, ei muista.
Turkistarhaus on niin ruma elinkeino
että siihen mukaan sotkeminen tahraa poliitikon, ainakin minun silmissäni vakavasti.
Kiusallisia tämmöiset "pöhköt" pörriäiset kimpussa.
ei mitenkään kerättyä
vaan lahjus rahaa ohjattu kepun kanavoimaa sotkua pitkin
Ota
Nyt jo ne päivittäiset lääkkeesi!
vaaliseminaarit
Kiviniemi keräsi kolmella vaaliseminaarilla messevät 32 000 euroa. Lippujen hinnat ovat olleet huimat 500 - 1000 euroa (yleisesti 100 - 200). Kahdesta seminaarista ei kukaan tiedä, missä ja milloin ne on järjestetty. Pitäisikö tietää?
Tuskinpa siellä on ollut yhtään kuuntelijaa saati
seminaarilipun maksajaa paikalla kuuntelemassa ja oppimassa, mutta tuskinpa siellä on ollut yhtään luennoitsijaakaan ollut luennoimassa saati Kiviniemeä itseään. Johan noilla olisi jollakin edes valokuva esittää tapahtumasta vaan taitaa ainoa tosite olla numerosarja pankkitilillä. No johan sekin on avoimuutta sekin. Ainakin Kepulle. Muistaakseni.
Kaikki luennoimaan
Mitä väliä sillä on, käykö muodon vuoksi kuuntelemassa yhdentekeviä luentoja vai ei, kunhan maksaa avustuksensa. Yhtä epämääräistä touhu lienee kaikilla puolueilla. Liki kaikki ehdokkaat ja kaikki puolueet tarvitsevat vaalirahaa.
Mikro
Monelle toi liki 1700 mikroeuroa on helvetinmoinen raha. Mari, sä paljastut vielä.
Mikroilua
Autolle saisi 1699 eurolla melkoisen hyvän huollon merkkiliikkeessä ja jakopäähän voisi vaihtaa hihnan lisäksi muutakin. Vielä jäisi rahaa käyttämättä, vaikka kansamme edustajalle moinen summa on mitätön.
Mari on veloissa
Tulee ne eurot Marillekin tarpeeseen. Eduskunnan sivujen mukaan Marilla on asuntolainaa lyhennettävänä yli 130000 euroa ja autolainaa 2700 euroa.
Kaikissa tapauksissa
Kaikissa tapauksissa on tärkeää, että asiat ovat avoimesti esillä.
- Mari Kiviniemi 9.12.2010
Pitihän se arvata
Että Kiviniemi yritetään saada huonoon valoon hinnalla millä hyvänsä.Vaalit lähestyvät ja ääniä pitäisi saada ja pääministerinä toimii väärä henkilö ja vielä väärästä puolueesta.Kiviniemi on kuitenkin niin vakuuttava että siitä ei keskustan menestys ainakaan ole kiinni tulevissa vaaleissa.
Mitä, lisääkö Marin nimimerkkejä
täällä hillumassa?
Tarttee katsoa, onko näitä enempiäkin.
Asiaan: jkalervo kirjoittelee aluksi ihan tosia asioita: Vaalit lähestyvät, kyllä. Ääniä pitäisi saada, se riippuu kenestä puhutaan tai kirjoitetaan. Pääministerinä toimii väärä henkilö, kyllä. Ja vielä väärästä puolueesta, kyllä.
Ja nyt jkalervo menee komiikan puolelle:
"Kiviniemi on kuitenkin niin vakuuttava että siitä ei keskustan menestys ainakaan ole kiinni tulevissa vaaleissa."
Khrmm. Tuota tuota. Ostaisitko Kiviniemiemeltä käytetyn auton, tai vaikkapa käytetyn Suomen? - Autoa en ostaisi, en sitten ikinä, mutta Suomi on pakko ostaa. Kiviniemen vakuuttavuus on nolla, eli 0.
Keskustan menestys tulevissa vaaleissa: ei voi muuta toivoa kuin että heille tulee ansaitsemansa 0 kansanedustajaa. Keskustalla on loistavia entisiä vaalipetoksia tehtailevia tyyppejä, Kekkonen etunenässä.
Turkistuottajat
Mielestäni turkistuottajilla on oikeus tukea ketä haluaa. Niin on ammattiliitoilla kuten myös omalla ammattiliitolla pro:lla mikä tukee tottakai pro-jäsenen etuja ajavaa ehdokasta.
Lasketaanpa...
Hyvä mies tai nainen kaapii tuollaisen summan kokonaisesta maakunnasta ymmärtääkseni helposti. Muutama kymmen yrityksiä tai muutama sata yksityisiä puolueihmisiä riittää.
Mutta jäljitä sinä vain salaliittoa.
Puolueuskollisuus näkyy
Rahoittajan virsiä veisataan.
Näin on
Ainakin presidentin kohdalla!
Lasti-Manne
Se vaan pitää linjansa ja tyylinsä.Sinänsä kunnioitettavaa, mutta kun linja ja tyyli on ainoastaan ja pelkästään katkeraa solvausta niin se kyllä paljastaa kyseisen henkilön olemattoman sivistyksen.
Vaalirahoittajat hallitusohjelman tekijöinä?
Toivottavasti saamme paikkansa pitävää tietoa kaikkien näiden keskustan ministereiden vaalirahoittajista:
Anu Vehviläinen – kasvuprosentti 237,94 %
* oma toteutunut vaalibudjetti 23 400 euroa vuonna 2003 (varalle)
* oma toteutunut vaalibudjetti 79 080 euroa vuonna 2007
Paula Lehtomäki – kasvuprosentti 123,12%
* oma toteutunut vaalibudjetti 30 850 euroa vuonna 2003
* oma toteutunut vaalibudjetti 68 834 euroa vuonna 2007
Mari Kiviniemi – kasvuprosentti 94,74 %
* oma toteutunut vaalibudjetti 33 887 euroa vuonna 2003
* oma toteutunut vaalibudjetti 65 991 euroa vuonna 2007
Tapani Tölli – kasvuprosentti 70,37 %
* oma toteutunut vaalibudjetti 29 196 euroa vuonna 2003
* oma toteutunut vaalibudjetti 49 744 euroa vuonna 2007
Paljasta kaikki!
Oletko vertaillut muidenkin puolueiden edustajien vaalibudjetteja? Eikös varsinkin kokoomuksesta löydy sitä rahaa?
Vaalirahoituksen avaaminen venyy ja paukkuu
Kokoomuksen edustajat ovat varmasti kärjessä, kun lasketaan vaalibudjettien kokoa. Eikä siinä mitään, kunhan tiedämme kenen rahoittamia päättäjämme ovat, sillä heidän ja puolueen vaalirahoittajien asiallahan he ovat.
* *
Kokoomuksen puoluesihteeri Taru Tujunen MTV3-uutisissa 21.7.2009:
”Puoluesihteerin mukaan hänellä ja puheenjohtaja Jyrki Kataisella on kuitenkin yhtenäiset näkemykset vaalirahoituksen avoimuudesta ja ongelmana on juuri menneisyys.
- Emme estä, jos joku kokoomuksen kansanedustaja haluaa avata rahoitustaan, Tujunen tyytyy toteamaan.”
* *
Veteen piirretty viiva
”Kansanedustaja voi tulevaisuudessakin ottaa vastaan kutsuja Lapin matkoille, lounaille ja kesätapahtumiin. Ilmaisia lippuja ja kutsuja kun ei katsota uudessakaan lahjontalaissa lahjonnaksi.
- Meitä lobataan joka suunnasta, ja se on jokaisen oman harkinnan varassa, että miten kokee sen, että edellytetäänkö minulta jotain vastapalvelusta vaiko eikö, mutta pelisäännöt on hirveen hyvä olla, sanoo Kokoomuksen kansanedustaja Hanna-Leena Hemming.
Hemming mielestä kansanedustajan on oltava valpas, että ymmärtää, että se taho, joka pyytää matkalle tai tarjoaa jotakin, kertoo ainoastaan omalta kannaltaan positiivisen puolen asioihin.
- Sikäli on parasta, että kansanedustaja tulee mahdollisimman laajalti lobatuksi, että sitä tietoa hankkii muistakin lähteistä, ettei ole yhden lähteen varassa, Hemming kuvailee.
- Kansanedustajan työhön kuuluu sellaista tointa, muun muassa oman vaalipiirin tapahtumissa käymistä, mikä luetaan kansanedustajan työksi, eikä korruptioksi. Jos etu menee merkittäväksi, eli vaikkapa koko perheelle tarjotuksi matkaksi ja kestitys on runsasta, ja vielä edun vuoksi, silloin ollaan tekemisissä korruption kanssa, oikeusministeri Tuija Brax muotoilee.”
Lähde: Yle Uutiset 17.7.2010 Kansanedustajien lahjonnan rajat kiristyvät - matkat ja kestit yhä sallittuja
* Muun muassa kokoomuksen Hanna-Leena Hemmingin vaalirahoittajat ovat edelleen pimennossa.
* *
Hienoa on ollut mielestäni se, että Helsingin Sanomat aloitti kesällä 2009 (toivottavasti myös muinakin kesänä jatkuvan) perinteen, joka vie mielestäni Suomea pienin askelin kohti länsimaista avoimuuden perustasoa.
* *
”Kansanvalta ei toimi jos kansa ei tiedä.”
Lähde: Martti Valkonen, SANANVAPAUS kauppatavarana
Lisätiedot osoitteessa: http://journalismi.info/fi/
* *
Helsingin Sanomat teki kesällä 2009 avoimen reportaasin avoimesti kysymällä ja kertomalla kuka päättäjistämme tai korkeista virkamiehistämme on kenenkin kustantamana/kutsumana Porin Jazzeissa ja siihen liittyvissä lukuisissa oheistapahtumissa.
Erittäin tärkeänä pointtina saimme kuulla Helsingin Sanomien reportaasissa johtavilta päättäjiltämme myös rehellisen tuntuisia ajatuksia vaalirahakohusta ja sen vaikuttavuudesta politiikan uskottavuuteen.
HS:n kysymykset kuuluivat seuraavasti:
1. Onko vaalirahakohu vienyt politiikan uskottavuuden?
2. Kenen rahoilla olet tällä?
Tässä kattauksena edelleen erittäin ajankohtainen kattaus aihekokonaisuuteen nimellä AVOIMEN VAALIRAHOITUKSEN ABCDE. Olkaa hyvät.
A. Keskustan kansanedustajat Tuomo Puumala sekä nykyinen sosiaali- ja terveysministeri Juha Rehula kertoivat ajatuksiaan näin:
Vaalirahoituksen avaaminen viimeinkin alkamassa?
http://ajankuva.blogspot.com/2009/12/vaalirahoituksen-avaaminen-viimeink...
B. Kokoomuksen kansanedustaja Ben Zyskowicz ja ulkoministeri Alexander Stubb kertoivat näkemyksiään näin:
Vaalirahoituksen avaaminen alkoikin 1960 - ja -70 luvuilta
http://ajankuva.blogspot.com/2009/12/vaalirahoituksen-avaaminen-alkoikin...
C. Vasemmistoliiton aiempi kansanedustaja Suvi - Anne Siimes ja sdp:n kansanedustaja Maria Guzenina – Richardson kertoivat kannoistaan näin:
Vaalirahoituksen avoimuus naissukupuolen joukossa
http://ajankuva.blogspot.com/2009/12/vaalirahoituksen-avoimuus.html
D. Kokoomuksen porilainen kansanedustaja Sampsa Kataja toimii Porissa muun muassa isännän roolissa ja hänen ajatuksiaan vaalirahoituksen aiheuttamista sidonnaisuuksista:
Satakunnan tulevaisuus 2011 - Välitarkastus 2009
http://ajankuva.blogspot.com/2009/06/satakunnan-tulevaisuus-2011.html
E. Tasapuolisuuden nimissä on syytä muistaa myös rkp:n piiloon jääneet kytkennät vaalirahoituksessa. Hehän ovat hoitaneet rahoittamisen erittäin taidokkaasti, mutta epäselvää on ainakin itselleni se, että kuinka avoimesti rkp:n vaalirahoittajat ovat meidän äänestäjien tiedossa.
Suomi tarvitsee esikuvia tässäkin asiassa. Rkp:n meppi Carl Haglund lienee halukas yksilöimään omat vaalirahoittajansa viime eurovaalien osalta?
Vaalirahoitus, rkp ja median sidonnaisuudet
http://ajankuva.blogspot.com/2009/10/vaalirahoitus-rkp-ja-median.html
* *
Lisätietoja internetin hakukoneilta hakusanoilla
414/2000
hallitusohjelman tekijät 2003
hallitusohjelman tekijät 2007
näin valta ostetaan
Euroopan velkojen verkosto