Eero Heinäluoman (sd.) mielestä perussuomalaisilla ja Timo Soinilla ei ole toteuttamiskelpoista ohjelmaa, mitä puolue tekisi jos se pääsisi hallitukseen.
Heinäluoma arvioi Soinia Kauhajoki-lehdessä.
- Hallitusohjelmaan ei voi laittaa vanhojen vitsien varastoa. Siellä pitää olla jokin linja, mitä tehdään verotuksessa, työllisyydessä ja julkisille palveluille, Heinäluoma ärähtää.
- Soinilta puuttuu myös rahoitus näihin hänen lupauksiinsa.
Kauhajoki-lehti ei kerro Eero Heinäluoman kantaa siihen, olisiko hän valmis ottamaan perussuomalaiset hallituskumppanikseen.
Eilen myös Paavo Väyrynen (kesk.) otti kriittisen kannan perussuomalaisten politiikkaan.
Henkilöt:

Kommentit
HAHAH
"Hallitusohjelmaan ei voi laittaa vanhojen vitsien varastoa."
Olipas harvinaisen osuvasti sanottu Heinäluomalta!
HYVÄ HYVÄ!
Jätetään siis ne vanhat Witsit(Sdp, Kesk.& Kok.) pois hallitusohjelmasta, PS, KD ja Vasemmistoliitto voivat tehdä enemmistöhallituksen.
PANIIKKI ON SDP:SSÄ MAHDOTON?
SDP on kusessa!
Reumasairaalaan ei ollut varaa 2 miljoonaa mutta Eurooppalaisille pankkiireille on varaa työntää/lahjoittaa kuusisataa kertaisesti tuo summa. HALOO!
eli yli 12 000 000 000€?
p.s. Kestävyysvaje on vanhojen puolueiden aikaansaama!
SOINI 25.3.2011 KERTOO SUOMEN TULEVASTA KRIISISTÄ TÄSSÄ LINKISSÄ Huomenta Suomi Mtv3
http://www.katsomo.fi/?progId=64672&useLega
Niin
Mikähän meteli olisi syntynyt jos valtio antaisi miljonia yksityiselle yhtiölle eikä samalla tukisi muita työllistäviä yrityksiä,olisiko hyvä että joku yhtiö syö rusinat pullasta mutta invalidi,polio,keuhkovamma,sydän ym liitot jäisivät nuolemaan näppejään.Sinäkö olet oikea henkilkö määräämään mikä yhtiö pelastetaan konkurssista ja mikä annetaan mennä.
Joo, ja jos Heinäpää itse
kertoisi, mitä käytännön toimia SDP aikoo verotuksessa ajaa, voisi sanoa, että SDP:llä on ohjelma. Mutta ei ole.
Persuilla edes ON ohjelma, olkoon sitten Heinäpään mielestä huono.
Niin
Mikähän meteli olisi syntynyt jos valtio antaisi miljonia yksityiselle yhtiölle eikä samalla tukisi muita työllistäviä yrityksiä,olisiko hyvä että joku yhtiö syö rusinat pullasta mutta invalidi,polio,keuhkovamma,sydän ym liitot jäisivät nuolemaan näppejään.Sinäkö olet oikea henkilkö määräämään mikä yhtiö pelastetaan konkurssista ja mikä annetaan mennä.
Eli....
Oikea luku on kyllä 6000x.
Näissä huudoissa nyt 1-10x ei koskaan ole kauheasti merkkinyt.
Miksi muuten yksityissairaalaa olisi pitänyt tukea?
Koska se on kivaa?
Paniikkia
Muuten hyvä, mutta kyllä persuilla on <a href="http://www.perussuomalaiset.fi/getfile.php?file=1536">poliittinen ohjelma</a>, josta nuo Heinäluoman peräämät asiat ilmenevät vähintään samalla tasolla kuin muillakin puolueilla.
Persujen hallituskohtalo ratkeaakin vaaleissa - riittävän suurella voitolla aukeaa hallitustie. Hallitusohjelma on silloin neuvottelukysymys, joka muotoutuu neuvottelujen aikana. Näin se on kaikilla muillakin puolueilla, myös demareilla.
Heinäluoman kannanotto liittyynee lähinnä demareiden paniikkiin lähestyvän vaalitappion pelossa. Kepu pulestaan valjasti Väyrysen samaan rooliin. Vanhat raakit siis uhrataan muiden puolesta.
Omat mokat maton alle
Voisko nyt kertoa ne omat mokat ja linjan.
Heinäluomalla on meedion kykyjä
kun visiot ovat selvillä jo presidenttivaaleihinkin asti.
Paha kuitenkin arvioida toisten hallitusohjelmia, kun oma kokemus hallituksessa on vain pikapyrähdys valtiovarainministerinä poistamassa kokonaan omaisuusvero huippurikkaiden iloksi.
http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/24664-heinaluoma-siimeksesta-sdpn-presid...
soinilta puuttuu rahoitus?
soinilta puuttuu rahoitus ohjelmansa toteuttamiseen hallituksessa?
demareilla rahoitus on kunnossa = veronmaksajien rahat.
Vanha pierut
Eero ja Paavo ovat jo väljähtyneet, joutaa päästää jo lahkeesta. Paavohan tipahtaa jo eduskunnasta eikä Eerokaan mitään kansanjohtajan ominaisuuksia ole osoittanut. AY-jyrä ei muuksi muutu.
Hallitusohjelma luodaan yhdessä
Se ei ole yhden puolueen sanelua.SDP ei ole kyennyt edes kertomaan kansalle,olevansa oppositiossa ? Millään puolueella ei ole uskottavaa hallitusohjelmaa.Koska leikkauslistoja ei uskalleta jukaista,eikä voida myöskään kertoa veronkorotuksia ja kohdentamisia.Puhutaan vain + 2 % pääomaverosta,joka ilman prokressiota ei auta mitään.
Virkamiehillä on hallitusohjelma jo valmiina
Ministeriöiden virkamiehet hallitusohjelmat valmistelevat. Ei niin vastuunalaiseen työhön pidä päästää poliitikkoja sekaantumaan.
Mutta persujen vaalivoitto on varma, enkä enää edes ihmettelisi jos ovat eduskunnan suurin puolue. Ehdokasasettelu on onnistunut erinomaisesti. Hyvin koulutettuja menestyviä opportunisteja on jokaisessa vaalipiirissä.
Mutta mitä Soini tekee vaalivoitollaan? Hänellä ei ole kykyä pitää kurissa omaa eduskuntaryhmäänsä. Perus ei tunnusta ryhmäkuria! Sellaiset temput kuuluvat vanhoille puolueille. Mielenkiintoista ja vaarallista politiikkaa luvassa.
Iloista velantakaajaa EU rakastaa
Perussuomalaisten vaaliohjelma on tätä nykyä luetuin painotuote Suomessa. Sitä tankkaavat mediat ja polittrukit silmät punaisina, niinkuin Eerollakin näyttää olevan.
En mene väittämään, että onko sen uskottavampi kuin muutkaan vaaliohjelmat viime vuosikymmeninä. Palautan vain mieleen Liikasen suurieleisen lupauksen lapsilisien kolminkertaistamisesta.
Maan tapa on ollut, että vaaliohjelmat työnnetään vaalipäivän iltana klo. 19,55 samaan paikkaan mistä ne on vedetty eli hanuriin. Soinilla on kuitenkin ensi kertaa vuosikymmeniin tarjottavana äänestäjille jokin vaihtoehto. Tämä kauhistuttaa vanhaa valitaan entiset uudessa paketissa kaartia. Odotan jännityksellä hetkeä kun TV:n monitoriin ilmaantuvat tulokset annetuista ennakkoäänistä. Katsotaan ketä naurattaa ja ketä itkettää.
Ja kansa lyttää Heinäluoman hallituspääsyn...
... kannattaa odottaa ensin onko neuvottelmassa hallituskuvioista ennenkuin lakaa valitsemaan partneria itselleen.
Hallitusvalssi on SDP:n osalta ohi pitkäksi aikaa
Heinäluoma ärähtää?
Heinäluoma lähinnä höpöttää.
SDP:llä ei ole itsellään ollut mitään linjaa tällä vaalikaudella. Vaaleihinkin on tarjolla vain käännettäviä takkeja.
Hallituspohja
Mahdolliset yhdistelmät hallitukseksi vähenevät, kun Höpö-Heinäluomakin puhuu puoluettaan pois yhteistyöstä PS:n kanssa.
PS:n osalta tämä merkitsee joko oppositiota tai Kok-PS hallitusrunkoa.
Rahoituksen keksimisessä kehityshankkeille Höpö-H. ja Demarit ovat jäävejä puhumaan yhtään mitään.
Persujen laari
Jotenkin uskomattoman tumpeloita nää Väyryset ja Heinäsorsat noin psykologisessa mielessä. Haukkuvat persuja minkä kerkiävät, mutta kovin heppoisin perustein ja paniikissa. Mikä on äänestäjän reaktio? No. Sataa jälleen kerran suoraan persujen laariin. Kansa ei ole niin tyhmää kuin mitä toi porukka luulee.
Lipposesta alkoi SDP:n pääomanuoleskelu ja työläispolitiikan
-alamäki, eikä loppua näy.
Harmittaa ja viluttaa, kun aikanaan uskottava poliitinen voima rötösteltiin kansaa kuulematta omaksumalla puolivillainen EU-keskeinen pääomasekasikiöskenaario.
Miksi tämä uho?
Heinäluoma on Lipposen koulukunnan henkinen jatkumo joka epäviisaasti haikailee puolen valtakunnan äänisaaliista, vaikka SDP:n realistinen mahdollisuus hallitusvastuuseen käy vain Persujen vaalivoiton myötä.
Poliittiset asetelmat ovat sen mukaiset, joka Heinäluoman tulisi ymmärtää ja muidenkin; nykyinen poliittinen meno jatkuu ilman Persujen tuntuvaa menestymistä vaaleissa ja SDP:n -puhujapöntöistä pitäisi asettaa sanansa sen mukaisesti.
Keskustapuolue on toinen väsähtäjä, jota viedään eikä meinata -sitten vaalienkin jälkeen.
Tämä nyt vain sattuu olemaan tämännäköinen poliittinen tilanne.
Kanssasi samaa mieltä, Piski Uskii
Riippumatta siitä että mitä puoluetta kannatan, niin olen kanssasi samaa mieltä ja paasasin tuntemilleni Demareille jo pitkänaikaa taaksepäin että pari tyyppiä tuhoaa...annettiin tuhota!?... traditionaalinen duunaripuolue, ja Lipponenhan se oli tuho-mestari (Demari politiikan kannalta), mies oli väärässä puolueessa liian pitkään...tai oli niin omahyväinen ja oman edun hallitsija..Tavis-kansa menetti etuja ropisten, ja porvaristo/pääomaahneisto yms korjasi hedelmää niin että joitain porvareitakin hirvitti että mitä tästä seuraa...
Ihan hyvä, että asioita kritisoidaan, "MURSU"!
Jokainen leipääntyvä poliitikko ja siinä yhteistyössä vetelehtivä kritiikitön äänestäjä saavat poliittiset veret seisahtumaan ja jälki on sitten koetun mukainen.
Lipponen oli "luojan rangaistus" SDP:n omahyväisyydelle ja malliesimerkki bi-poliitikosta, jolle aito työläisaate oli itsemuminaa, joka eli elämäänsä kaappien kätköissä ja joka jätti ruman jäljen pettyneisiin SDP:n äänestäjiin.
Heinäluomalla ja kaltaisilla ei ole ollut kanttia suoraan irtisanoutua menneestä, kuin kellään "kunniallisella" oppi-isäänsä hurahtaneella.
Lienee vain pakko kysyä; tulisiko äänestäjien vapaaehtoisesti ja vastikkeettomasti äänestää ehdokkaita, joilla ei ole aikomustakaan toimia lupaustensa mukaisesti?
Pahinta on, jos nykymeno ja -valta saa jatkua!
Siinä tanner tärisee...
kun kaksi isoa miestä alkaa toisiaan lyttäämään...mutta kyllä taidan uskoa että molemmille viimekädessä hallitus-kaveruus kelpaa, vaikka vanhoilla vitseillä...kunhan nyt vähä tuupitaan.
Pahinta lienee, että muutosta toivovat ehdokkaat,
-kautta linjan, samaistuvat esikuviinsa tavan mollata ja laukoa mielipiteenään jotain muka viisasta.
Politiikan vaihtoehdot ovat; joko jatketaan entiseen malliin tai sitten ei. Voimat ja poliittinen info tulisi suunnata tavoitteen mukaisesti.
Nippeliasioiden tuominen keskusteluun ei ilmeisesti suurinta osaa äänestäjistä kiinnosta ja ainakaan, jos kaunaisuus kilpailijoita kohtaan on julkeaa ja valtapyrkyryyden kyllästämää.
Jos nykyinen politiikan suuntaus voittaa äänestyksessä, ( monta tärkeätä poliittista pääaihetta aktiivina ) hallelujaa-varmasti tämä tulkitaan -löylyä lisää politiikaksi, meno muuttuu ravista laukaksi ja vaalien jälkeiset lausunnot ovat sen mukaiset.
Valinta on äänestäjillä, ja poliittinen vastuu aktiivipoliitikoilla!
Se on sitten mielenkiintoista
Kuinka vanhojen valtaapitäneiden on vaikea hyväksyä demokraattista valintamenettelyä. Jos Demarit, Kokoomus tai Kepu voittaa vaalit huomattavalla äänierolla sitä kutsutaan vallanvaihdoksi, valtatasapainon muutokseksi, kansan tahdoksi, demokratian toteutumiseksi tai muilla hienoilla termeillä. Kun Persut uhkaa saada äänivyöryn se onkin - yllätys, yllätys - PROTESTI! Siis demokratia toteutuu vain kun vanhat puolueet voivat rauhassa jatkaa edeltäkäsin sovittua kähmintäänsä vaikka niiden keskinäinen tasapaino vähän heilahtaakin. Kun kuka tahansa tämän kehän ulkopuolelta edes uhkaa saada kansalta valtakirjan muutoksen tekoon, se aiheuttaa massiivisen vastahyökkäyksen jossa demokratia-sanaa ei taatusti kuule. Kansa on äänestämässä VÄÄRIN ja VÄÄRIN PERUSTEIN, siis PROTESTOIMASSA. Entä jos näin ei olekaan, entä jos me todella haluamme muuttaa jotain?
Persujen poliittinen nousu ärsyttää
Nykyisen vaaliinlähtötilanteen vaihtoehdot ovat: jatketaan kuten ennenkin, tai sitten äänestäjät ottavat selvän pesäeron nykyiseen poliittiseen menoon.
Vallan puolueisiin on latautunut julkean vaihtoehdoton oikeassaolemisen värittämä, subjektiivisen substanssin odotushyötynäkökulma. Eu on vain eräs toimintakenttä, josta vaikuttavimmat ylistyspuheet pidetään ja kuinkas muuten, -kansallisesta hyötynäkökohdasta, jossa toimiminen kunkin ylistäjän mielestä on muka pelkkää yhteistä hyvää.
Halonen on nykyisen poliittisen menon malliesimerkki ja SDP:n työläispolitiikan ruma vallesmanni-kurittaja. Luhytnäköisesti ärsyttämällä yleistä mielipidettä ylimitoitetulla Namibia -vierailulla ja vielä ennen vaaleja.
Heinäluoma on ihan hyvässä seurassa menossa -arhinmäkelään!
Vakausrahasto
Saisikohan 12 miljardilla tehtyä jotain julkisten palveluiden ja työllisyyden parantamiseksi?
Turpa rullalle Heinäluoma ;D
Voipi hyvinkin olla, että puolueellasi ei ole näissä peleissä kortteja, jolla puhua.
persut uuden päämäärän puolue
Eero Heinäluoman (sd.) mielestä perussuomalaisilla ja Timo Soinilla ei ole toteuttamiskelpoista ohjelmaa, mitä puolue tekisi jos se pääsisi hallitukseen.
Varmaan - mutta se että pääsee hallitukseen ei ole sama kuin että on koko hallitus.
Toiseksi perussuomalaisten nousu on ennenkaikkea siitä johtuva että kansalaiset ovat kyllästyneitä kolmen tähän asti suuren niin päämääriin kuin keinoihinkin - siis perussuomalaiset ovat nostaneet päämäärät pintaan.
Eivätkä kätke demareiden, kokoomuksen ja keskustan tapaan keinokeskusteluun päämääriään - joka on siis taustaryhmien edunvalvonnan etäispääte politiikassa.
Perussuomalaiset eivät siis ole edunvalvontapuolue eikä vielä keinopuolue - miten olisi sanotaan vaikkapa uusi kansanedustaja vanhan konkarin tapaan osaaja aivan heti - mutta se on päämääräpuolue.
Persujen kannatus nousee uusien päämäärien ja niistä johdettavien keinojen halusta kansan keskuudessa.
Siksi kolmen tähän asti suuren puolueeen on syytä ottaa sekä päämäärien että keinojen lusikka kauniisti käteen.
Jussi Vaarala
eettis-realistisen aatteen kehittäjä
Somerniemi
Persu on tyhmimmästä päästä
Lähes kaikki Persun kannattajat eivät tienneet hallituspuolueita ja joka viides luuli että persutkin ovat hallituksessa.
Näin tietämättömälle porukalle sitten voikin syöttää sitä itseään vaikka millä mitalla.
Muutaman kansanedustajan puolue pystyi ryssimään eduskunnasta avustajan palkkaan saamansa rahat Seinäjoelle, jonnekin paikalliskonttoriin.Siis rötösherroja kuten muutkin.
Vaaliohjelma on pelkkää skeidaa. Mitähän siitä pannaan hallitusohjelmaan.
-politiikot määräävät mikä on taidetta,joukot pois maailmalta,Suomi eroaa EU:sta, ei Natoon, Euron tilalle painetaan, jos ei omaa, niin jotain valuuttaa, rajat kiinni, perutaan annetut takaukset
- sanoudutaan irti ilmastosopimuksista mutta nyt kelpaakin Putkosen lobbaama ydinvoima vaikka aiemmin ei
Persujen kohdalla on kyse opeteteltujen fraasien toistamisista, jotka uppoavat siihen tietämättömään porukkaan
Patsyn sanoin so wrong - niin väärin
http://www.youtube.com/watch?v=q5vALLPvSvY&feature=rec-LGOUT-exp_stronge...
Kommentti
Tälläisiin kommentteihin kelpaa SDP:stä vain Heinäluoma. Missä on Erkki. Edelleen keskellä nevaa. Kahlattavaa riittää vielä kuukaudeksi.
Eki miettii vakuusrahastoa,
josta ei ota selvää Erkkikään. Ei Ekillä ole mitään enää annettavaa.
Onneksi
Onneksi asiasta ei päätä Heinäpää, vaan äänestäjät.
Maan tapa rehellisyydessä ja avoimuudessa läpivalaisuun
Hallitusohjelman tekijöitä ja sisältöjä suhteessa vaalirahoitukseen ei jostain syystä tunneta Suomessa ollenkaan.
On siksi ollut uskomatonta seurata, miten Suomessa vaalirahoituksen vaikuttavuutta vähätellään.
Itse huomasin sen, kun osallistuin viime syksynä torstaisin mielenosoituksiin eduskuntatalon edessä. Viimeisen kerran olimme paikalla torstaina 17.12.2009.
Pääsin muiden kanssa henkilökohtaisesti kysymään kymmeniltä kansanedustajilta heidän omia vaalirahoittajiaan. Minulle naureskeltiin ja vaalirahan synnyttämiä sidonnaisuuksia selitettiin olemattomiksi ja meidän paikalla olleiden mielikuvituksen tuotteiksi.
Sdp:n eduskuntaryhmä puheenjohtaja Eero Heinäluoma veti todistajien läsnä olleessa aikamoiset pultit, kun halusin tietää vain sen, että onko hänen vaalikampanjarahoituksessaan seuraavia tahoja:
* Kela tai sen omistamia tytäryhtiöitä tai säätiöitä
* Lakisääteisiä tapaturmavakuutuksia Suomessa myyviä vakuutusyhtiöitä
* Työeläkevakuutuslaitoksia tai keskinäisiä työeläkeyhtiöitä
* Lakisääteisiä liikennevakuutuksia Suomessa myyviä vakuutusyhtiöitä
* Kyseisiin toimijoihin liittyviä etujärjestöjä, säätiöitä tai yhdistyksiä
* Pankkeja tai finanssikonserneja
Lue lisää sdp:n Eero Heinäluoman vaalirahasta – Liian vilkkaaksi vaalirahalla voideltu valta?
http://ajankuva.blogspot.com/2009/06/liian-vilkkaaksi-vaalirahalla-voide...
Joku saattaa ihmetellä sitä, että miksi noiden vaalirahoittajien tietäminen on tärkeää.
Isojen korporaatiotaustaisten vaalirahoittajien suuri intressi on päästä nyky-Suomessa vaikuttamaan hallitusohjelmaan tietysti sisällön, mutta myös sen puolesta, että sinne ei päädy mitään heidän ylivertaista asemaansa heikentävää.
Testiajoja internetissä voi jokainen tehdä halutessaan:
hallitusohjelman tekijät
Vaalirahoituksella ei ole MITÄÄN merkitystä
Merkitystä on vain sillä, mitä edustajat ovat vaalikaudella tehneet. Mikset kysynyt edustajilta sitä? Mitä sillä on väliä, kenen rahoilla he ovat sinne päässeet. Joku ne vaalimainokset on joka tapauksessa (kai) maksanut.
Aina näissä hallintoon liittyvissä lahjoitusintresseissä ...
-oletetaan, on luultavaa, että "sitä kuusta kuunnellaan, jonka juurella asunto"!
Itse en usko pelkkään huomenlahjatoimintaan poliittisia almuja jakavien taholta ja jossa on selkeä vaikutinmotivaatio taustalla.
Luultavasti nuo lahjoitusten raja-arvotkin on asetettu vain rikottaviksi?
Yritäpä lukea uudestaan, nyt ajatuksella ja myös ymmärtää lukema
si:
Merkitystä on vain sillä, mitä edustajat ovat vaalikaudella tehneet. Mikset kysynyt edustajilta sitä? Mitä sillä on väliä, kenen rahoilla he ovat sinne päässeet. Joku ne vaalimainokset on joka tapauksessa (kai) maksanut.
Persu
Miksi valtapuolueet eivät esitä leikkauslistoja?
Valtion ja kunnanhallinnon virkamiesten kulut on noin 80 miljardia euroa vuodessa.
Missä puolueissa on eniten viranhaltioita. SDP,Kokoomus,Keskusta.RKP.Vihreät.
Persuja ei ole tässä porukassa, onko syytä pelätä perussuomalaiosten leikkauslistaa.Kyllä.Siksi Persuja pelätään.
Tässä otteita muualta kirjoitetuista asioista:Alkaa...
Heinäluoma poisti varallisuusveron 2005.Kyseessä ei ollut n.70 miljoonaa euroa vaan 130 miljoonaa euroa.
* Ulf Sundqvistin vahinkonkorvausten anteeksianto: 16,4 milj. "soviteltiin" tovereiden (Alho, Lipponen) kesken 1,2 miljoonaan
* lapsilisien jäädyttäminen, ei inflaatiotarkistuksia vuosikausiin (Lipponen, Liikanen, Heinäluoma, Kalliomäki)
Johdonmukainen vaikeneminen Venäjän Tshetshenian kansanmurhasta 2000-2008 (Halonen)
* kyvyttömyys Venäjän rekkajonojen ja puutullikysymyksen hoitamisessa 2000-2008 (Halonen)
* poliittisten demarinimitysten jatkumo, punaisia värisuoria jne (Halonen, Liikanen, Lipponen, Ahde, Arajärvi, Söderman, Mönkäre, Lindblom, R. Väyrynen...)
* Alpo Rusin silmitön poliittinen ja rikosoikeudellinen ajojahti 2002-2007 (Nevala, Halonen, Lipponen)
* Sorsan, E. Raatikaisen, Lipposen, Liikasen, Sundqvistin, Tuomiojan, Ahteen ym.:n Stasi/DDR:ään ja KGB/NKP:hen suuntautuneet toimet, jotka odottavat yhä rikosoikeudellista arviointia
* Saksan liittotasavallan Suomeen toimittaman listan suomalaisista stasi-kontakteista sulkeminen SUPO:n kassakaappiin huhtikuussa 1990 (Koivisto)
* ns. tiitisen listojen (Stasi-listat) avaamisen hysteerinen vastustaminen (Lipponen, Halonen, Tuomioja)
* ulkoministerin toiminta vastoin hallituksen ja presidentin kantaa laiminlyömällä pyytää USA:n hallussa oleva ns. Rosenholz-aineisto (Stasi) Suomeen (Tuomioja 2003-2007)
* N-liiton Suomea koskevan NORDEK-liittymishankkeen vastustamisen ja sitä koskevan salaisen muistion vuotaminen Dagens Nyheterille (Högglöf) 1970 (Koivisto)
* Koiviston kieltäytyminen tarjouksesta ostaa Karjala takaisin Suomelle 1991 ja asian salaaminen eduskunnalta
* Kekkosen ja Breznevin EEC:tä ym. koskevan huippusalaisen ns. Zavidovo -muistion vuotaminen julkisuuteen lehdille (Dagens Nyheter, Vasabladet/Högnäs) 31.10.1972 (Tuomioja; Lindblom, Jyränki)
* Tuomiojan todistajan valan nojalla tapahtunut valehteleminen Zavidovo -vuotoa käsitelleessä oikeudenkäynnissä 1973
* Tuomiojan Rusin esitutkintaa koskevan salaisen tiedon vuotaminen eteen päin, valtiosihteeri Antti Satulille 2002
* Fortum Oyj:n ökyoptioiden siunaaminen valtionyhtiöiden omistajaohjaajina 1999-2002 (Kalliomäki, Tuomioja, Mönkäre)
Otteet Loppuu.
Ajatusleikki leikkauksista
Jos kaikki kuntien ja valtion viranhaltijat irtisanottaisiin, paljonko valtio ja kunnat menettäisivät
a) suoria verotuloja
b) kerrannaisverotuloja?
Kuka säästäisi?
Mikä ihme on, että tämä uusliberaalien kakojen "leikkausvimma" on jo syrjäyttänyt sekä terveen järjen että kansantaloustieteen tosiasiat?
Kyllä toistensa paitojen peseminen ja rilluma-rei-hallinnon...
-pyörittäminen kansantalouden näkökulmasta on sitä näennäiskansantuloa, jolla esimerkiksi lisääntyvää toimettomien maahanmuutettujen hallinnon paisuttamista voitaisiin ihan hyvin perustella.
Totta -kulutus lisääntyy ja ruletti pyörii! -Jonkin aikaa!
Pitänee olla Kataisen kanssa samaa mieltä "oikeiden" työpaikkojen luomisessa, mutta ei siinä, että näiden tuottama substanssi heitetään, ripotellaan kankkulan kaivoon -tehottomaan hallintoon ja asiansa sössineiden kansallisuuksien syömävelkoihin.
Tehtäköön vähitellen muutos hallinnon tervehdyttämiseksi sekä työministeriön tajuamaan, että hallinnon tehoton paisuttaminen ei ole mikään välilaskupaikka siivota työttömyyslistoja.
Hötökirjoituksesi osoittaa...
...ettet ymmärrä kansantaloudesta yhtään mitään. Kuulut samaaan "älykkökastiin" kuin kirjoituksessasi ylistämä J. Kutvonen, joka töllössä totesi a-studiolle, että veroprogression kiristäminen iskee pahiten pientuloisiin. Jos, ja kun, et tiedä aiasta mitään, sinun kannattaa vaieta, lukea edes jotain alaan liittyvää ja ottaa opiksesi.
Selvään ja yksinkertaiseen kysymykseeni et osannut vastata. Ei enää ihmetytä.
Ei kannata jatkaa.
Yritän lukea ja ymmärtää
Nämä mielipiteeni, tämäkin ja nuo aiemmat, ovat vain mielipiteitä/-ni, jotka jonkun (esim.Jouko Heyno) mielipide herättää.
Eivät siis olleet/ ole erikseen osoitettu varsinainen kriittinen kannanotto mielipiteeseesi "Jouko Heyno", joksi näytät ne ymmärtäneen.
Jos vetäisin herneen nenääni vähättelystäsi osoittaisin sen kyllä ja ainakin yhtä selkeästi kuin itse tuossa edellä ilmaiset "närkästyksesi"!