Lauantai 26.5.2012

Persurovasti vie paikan isolta kiholta? – ”Mahiksia on”

Luotu: 
12.4.2011 16:18
  • Kuva: Petteri Paalasmaa / Uusi Suomi
    Keskustaa uhkaa gallupien mukaan tappio Satakunnassa.
  • Kuva: Petteri Paalasmaa/Uusi Suomi
    Jopa keskustan eduskuntaryhmän puheenjohtajan Timo Kallin paikka voi olla uhattuna.
  • Kuva: Ruutukaappaus
    Rovasti Anssi Joutsenlahti on Satakunnan Perussuomalaisten ykkösnimi.

Satakuntaa odottaa vaaligallupien mukaan vallankumous, jota Yle on ehtinyt kutsua myös ”perussuomalaistsunamiksi”. Käytännössä tämä tarkoittaisi perussuomalaisille jopa kahta paikkaa vaalipiiristä, josta se ei viime vaaleissa saanut yhtään kansanedustajaa.

Hyökyaalto runtelee ainakin keskustaa, joka menettäisi Satakunnan Kansan helmikuisen gallupin mukaan yhden kolmesta paikastaan maakunnassa.

Tippuja voi olla isokin keskusta-kiho: puolueen eduskuntaryhmän puheenjohtaja Timo Kalli, ex-ministeri Juha Korkeaoja ja kahden kauden kansanedustaja Oiva Kaltiokumpu menivät viimeksi läpi tasaväkisillä äänimäärillä. Kaikki pyrkivät jatkokaudelle.

Keskustan lisäksi SK:n gallup ennakoi mahdollista menetystä SDP:lle.

Ainakin yksi perussuomalainen läpimenijä näyttää varmalta. Hän on kankaanpääläinen eläköitynyt rovasti Anssi Joutsenlahti, 67, jonka Timo Soini kutsui puolueen apuun viime vaaleihin.

Joutsenlahti, SMP:n kansanedustaja vuosina 1979–87, keräsi jo viime eduskuntavaaleissa lähes 5000 ääntä, mutta jäi rannalle perussuomalaisten kannatuksen oltua Satakunnassa vain 5,2 prosenttia.

Nyt perussuomalaisten kannatus on jopa nelinkertaistumassa maakunnassa. Satakunnan Kansan teettämän gallupin mukaan jopa 21,5 prosenttia satakuntalaisista olisi äänestänyt puoluetta, jos vaalit olisi järjestetty helmikuun lopussa.

Joutsenlahtea odottanee siis todellinen jättisaalis, vaikka gallupit eivät kerrokaan tiettyjen ehdokkaiden henkilökohtaisesti suosiosta.

–Jos hän viimeksi nappasi näin hyvän saaliin ja nyt puolueen kannatus on lisääntynyt näin merkittävästi, niin kyllä se hänen kannaltaan hyvältä näyttää, ennakoi Eduskuntatutkimuksen keskuksen johtaja Ville Pernaa Uudelle Suomelle.

”Nyt näyttää olevan kaikki mahdollista”

Anssi Joutsenlahti itse ei lähde ilakoimaan äänimäärillä ennenaikaisesti.

–Mistäs sitä tietää. Vastustus on kovaa, mutta ilmeisesti jotain mahiksia on, koska tyhjää ei vastustettaisi, hän sanoo Uudelle Suomelle.

–Nyt näyttää olevan kaikki mahdollista, hän lisää viitaten puolueen mahdolliseen hallituspaikkaan.

Suuret puolueet uskovat, että perussuomalaisten valtakunnallinen gallupkannatus ei realisoidu Satakunnassa, koska maakunnan kymmenen prosentin äänikynnys suojelee suuria puolueita. Lisäksi Satakunnan perussuomalaisten ehdokaslista on – ainakin Joutsenlahden jälkeen – valtakunnallisesti tuntematon.

Mutta vain valtakunnallisesti, muistuttaa Joutsenlahti.

–Maakunnassa listamme on tunnettu, on valtuutettuja ja kaupunginhallituksen jäseniä. Ja ehdokkaita on kaikkialta Satakunnasta, kehuu Joutsenlahti.

Ehdokkaista, joista joku voisi seurata hänen vanavedessään eduskuntaan, Joutsenlahti nostaa esiin erityisopettaja Laura Huhtasaaren, haastemies Simo Riuttamäen ja paloesimies Ari Jalosen.

Tutkija Ville Pernaan mukaan on mahdotonta arvioida, miten perussuomalaisten gallupkannatus lopulta realisoituu.

–Kaikki äänet voivat keskittyä yhdelle ääniharavalle, tai sitten, jos on hyvin nimetön lista, ne voivat jakautua tasaisesti. Realisoitumisessa on kyse siitä, onko perussuomalaisten tuki niin vahvaa, että ohut lista ei vaikuta [äänestyspäätökseen], Pernaa pohtii.

Hänen arvionsa mukaan Perussuomalaiset voi kuitenkin napata kaksikin paikkaa Satakunnassa.

–Se on lähellä.

Anssi Joutsenlahti vakuuttaa, että hänen poikkeuksellinen vaalilupauksensa on yhä voimassa.

Jaa artikkeli: 

Kommentit

MattiMeikäläinen

koko kansanedustajanpalkkansa pois, ei ole omalla asialla kuten nykyiset hylkeet eduskunnassa! Toivottavasti pääsee läpi ja ottaa muutaman mukaansakin!

jussi vaarala

Ensin oli reaalitalouden tarpeet ja sitten tavarat - sitten oli tavaroiden vaihto kuten munakilon vaihto leipään - sitten tuli vaihdannan välineeksi raha merkkaamaan tietyssä rahamäärässä sitä että sillä sai joko munakilon tai leivän tai jotain muuta jolla oli sama arvo rahana.

Näin raha sai identiteetin osittain irti tarpeista ja tavaroista tai palveluista - eli siis raha sai identiteetin osittain irti reaalitaloudesta.

Sitten ahneus keksi kasvun - mutta kun kasvu alkoi edellyttää että ihminen söisi 10 leipää päivässä joka on siis mahdoton epäreaalitaloudellinen asia niin irrotettiin raha kokonaan reaalitaloudesta - asetettiin rahaan kasvuodotus - sijoitetun pääoman tuotto-odotus - optio-odotus - odotus että tietyillä ehdoilla rahalla olisi suurempi kasvu sijoitettuna kuin joillain toisilla ehdoilla.

Näin luotiin rahalle markkinat - raha alkoi elää omaa elämäänsä reaalitaloudesta irrallaan - taivastaloutena. Pankit reaalitaloudessa eläen lainasivat rahaa reaalitalouden takuita vastaan eli että oli lainaa vastaan asunto tai sitten yrityksille että yrityksillä oli markkinat ja tulos ja kiinteä omaisuus jota vasten rahaa lainattiin.

Mutta pankkien rahanluontioikeus johti siihen että se loi rahaa enemmän kuin oli edes seteleitä olemassa saatikka sitten reaalitalouden vastinetta sille. Ja näin syntyi taivastalous - joka ryöpsähti mm valuuttakeinottelun järjettömiin mittoihin vailla mitään reaalitalouden vastinetta mihinkään.

Näin siis valtaosa nykyisen maailmantalouden rahasta on pelkkää kuplaa jolla ei ole sen enempää setelivastinetta kuin reaalitalouden vastinettakaan - siis kiinteää omaisuutta tai vaikkapa yritysten kysyntä-tarjonta bisnestä.

Sitten tullaan nykyiseen valtioiden rahoituskriisiin - jos kerran valtaosa rahasta maailmassa on ilmaa niin silloinhan se ilma realisoituu todeksi vaan jos velkaantuneet valtiot maksaa velkansa - jos ei maksa niin silloin kupla poksahtaa - ei ollutkaan rahaa olemassakaan - oli vaan valtioille syötetty velkataakka jonka takaisinmaksulla valtiot olisivat vasta tekemästä ko kuplarahasta totta.

Toisaalta reaalitalouden valtit on aina valtioiden käsissä - koska niillä on reaalitalouden peruselementit hallussaan - siis maa ja kansa.

Siksi se että jos Islanti ei maksa velkojaan jonka pankkisekoilijat ovat aiheuttaneet on sama kuin islantilaiset sanoisivat

" meillä on Islannin saari, geyshirit, meri kaloinen, Islannin kansa reaalitaloutena - kun emme maksa velkoja joita emme edes ottaneet jää teille taivastalouden keinottelijoille turhat paperit käteen vailla mitään arvoa. Ja oma vikanne - miksi rakensitte taivastaloutenne reaalitaloudesta irralleen. Meillä on reaalitaloutemme ja maksamme pankeille kotomaassamme velkamme jonka olemme mm asuntoja vastaan ottaneet kuten ennenkin - maksamme siis korkoa ja pääomaa oikeasta reaalitaloudesta - mutta taivastaloudesta emme halua maksaa sen enempää pääomia kuin korkojakaan. Koska sitä rahaa joka lainana vaaditaan maksettavaksi ei edes ollut sen enempää rahana kuin minä reaalitalouden vastineenakaan - ja sen lisäksi taivastalous on kieroja vehkeilijöitä täynnä ja emme halua heitä millään tavalla sotkemaan maamme reaalitalouden elämää. Näin on - sytyttäkää turhilla taivastalouspapereilla takkanne."

Näinkö on - tämäkö on tilanne että taivastalous tipahtaa kuin kuplahalli josta ilmapumppu hajosi.

Jussi Vaarala

eettis-realistisen aatteen kehittäjä

Somerniemi

Brandheim

Ja myös,nyt on kuultu etelän lehtien kertomaa,miksi maksaa velkoja, koska ne on yhteisiä.
Mitä me pelastamme??omaa työtämmekö, josta tuotto menee välittäjälle,jonka se sitten sijoittamalla voitot köyhien tarpeiden tukemiseen ja niiden rahojen maximoimisiin.
Orja maksaa rikkaan kulut ja rakentaa suurimmat talot tansseille ja jumalille.

PahaLukki

Satakunnasta puuttuu piraatit ja muutoksessakin on vain 1 jamppa, joten uskoisin, että persut keräävät ihan hyvän määrän ääniä. Todennäköisesti minultakin irtoaa 1.

hoikkapoika

Kukaan äänestäneistä ei ollut täysi ikäinen.Vastaavilla saduilla näitä vaaleja ei voiteta.Vaalipiireittäin tullee,erittäin isoja yllätyksiä.Kenenkään paikka ei ole varma,ennen kuin äänet on laskettu.Vaaleissa voi pudota,useampikin puoluejohtaja.Nyt äänestää aivan tavalliset,PerusSuomalaiset ihmiset.

Hesekiel

ovat esittäneet juuri persut gallup-huumassaan. Leskisen Seppokin on jo kysellyt eduskunta-avustajasta ja tummia pukuja on ostellut puolensataa persua. Pukujen palautusaika on tainnut jo mennä umpeen monelta.
Äärelä on moneen otteeseen istuttanut ministeriauton takapenkille jos jonkinlaista persua.
Läpimenneitä edustajia oli kuumimmissa vaiheissa jo kuutisenkymmentä ja luku lähestyi sataa kovaa vauhtia.
Ministereitäkin oli persuilla jossain vaiheessa jo linja-autolastillinen.

Vyötiäinen

Tuo uutinen kertoo TODELLISEN tilanteen Suomessa. Ei suinkaan HS:n manipuloitu kysely, jossa käytetään kuulemma 4%:n "korjausta" Perussuomalaisten kannatuksen suhteen. Ei tarvine sanoa, mihin suuntaan se korjaus on tehty.

tarkkailija-vm59

Aivan uskomatonta että Perussuomalaisilla ei ole mitään muuta tarjottavanaan Satakunnassa kuin jotain vennamolaisuuden jäännöseriä? Anssi Joutsenlahti, mies suoraan mustavalkealta 1970-luvulta.

HPlä

Taitaa tämä sunnuntai saada aikaan varsinaisen muutoksen, ensin meillä ja sitten muualla. Ei ne turhaan arvolehdissä maailmalla tästä PS-ilmiöstä kirjoita. Pelko protestin leviämisestä lisääntyy. SDP ja RKP molemmat ihan hepulissa.

ansjout

Pasi Mäenrannan raumalta yhtenä mahdollisena läpimenijänä ja paljon ääniä saavana. Toimittaja vaan on jättänyt hänen nimensä pois. Ei jutut koskaan ole sellaisia kuin haastateltavat haluaisivat ja mitä toimittajan kanssa on puhuttu.