Uusi Suomi / Kotimaa Torstai 23.2.12 Aseta US kotisivuksi

Korhola kantelee Iltalehdestä: ”Törkeä kirjoitus”

Korhola kantelee Iltalehdestä: ”Törkeä kirjoitus”
Julkaistu: 12.4.2011 18:59
Päivitetty: 13.4.2011 13:39
Kuva: Petteri Paalasmaa / Uusi Suomi
Kuva
Eija-Riitta Korhola katkaisi välit Iltalehteen.
Kuva: Petteri Paalasmaa / Uusi Suomi
Eija-Riitta Korhola katkaisi välit Iltalehteen.
Europarlamentaarikko Eija-Riitta Korhola (kok.) harkitsee kantelevansa Julkisen sanan neuvostoon Iltalehden pääkirjoituksesta. Lehden blogistina toimisen hän on jo lopettanut.

Iltalehti rinnasti lauantain pääkirjoituksessaan Korholan vanhoillislestadiolaisiin lahkoihin ja niiden pedofiliapaljastuksiin. Rinnastuksen kimmokkeena oli Korholan kohuttu blogi, jossa hän kritisoi vihreiden ydinvoima-asenteita poikkeuksellisin seksivertauksin.

”Aiemmin kristillisdemokraattina vaikuttaneen Eija-Riitta Korholan tuore blogi heijastaa monien uskovaisten suurta kiinnostusta seksiin”, totesi Iltalehti jutussaan, jonka pääkuvaksi Korhola oli päässyt. Europarlamentaarikon kuvan yllä lehti kertoi, että lestadiolaisten seksiskandaalissa on käytetty uskontoa väärin hyväksi.

Korholan mielestä Iltalehden tulkinta on törkeä ja outo.

–Minut on asiattomasti liitetty tähän, sanoo Korhola Uudelle Suomelle.

–Ottaen huomioon kuvan, kuvatekstin, otsikoinnin ja pääkirjoituksen koko sisällön katson, että minut henkilönä on asiattomasti yhdistetty uskonnollisiin ääriliikkeisiin, orgioihin ja pedofiliaan, kirjoitti Korhola jo aiemmin blogissaan.

Korholan mukaan kantelun tekeminen on harkinnassa.

–En ole vielä sitä tehnyt, mutta se on mahdollista, hän sanoo.

Korholan mukaan hän ei saanut Iltalehden päätoimittaja Kari Kivelältä minkäänlaista selitystä pääkirjoitukselle, kun ilmoitti lopettavansa blogistina.

–Ei häneltä herunut kommenttia, sanoo Korhola.

Uusi Suomi ei tiistai-iltana tavoittanut Kari Kivelää kommentoimaan tapausta. Keskiviikkona Kivelä kommentoi pääkirjoituksesta noussutta kohua näin:

–Ymmärrämme hyvin niitä lukijoita, joiden mielestä pääkirjoitus olisi ollut muodoltaan selkeämpi, jos se olisi keskittynyt juuri uutisoituihin lestadiolaisten väärinkäytöksiin. Mutta ei kirjoitus sentään Korholan blogia lestadiolaisten väärinkäytöksiin yhdistä, toteaa Kivelä.

–Iltalehti on riippumaton ja moniarvoinen media. Jotta tämä toteutuu, on tärkeää, että eri kirjoittajilla; niin toimittajilla, pääkirjoitustoimittajilla kuin blogisteillakin on laaja ilmaisunvapaus. Moniarvoisuuden edellytys on puolestaan myös keskenään erilaisten ja toisestaan poikkeavien näkemysten julkaiseminen.

Iltalehti katsoi kyseisessä pääkirjoituksessaan paljastusten vanhoillislestadiolaisten lahkojen pedofiliasta ja väittelyn homoseksualisuudesta kertoneen, että ”seksi kiinnostaa uskovaisia kovasti”. Tämän jälkeen pääkirjoitus löysi yllättäen esimerkiksi Korholan.

–Kuvaavasti kristillisdemokraatteja aiemmin edustanut "olkapäämeppi" Eija-Riitta Korhola on blogissaan mollannut vihreiden ydinvoimakantaa ilmauksin, jotka tuovat mieleen puberteetissaan hikoilevan nuorukaisen, kirjoitti Iltalehti.

Korhola sivuaa Iltalehti-aihetta uudessa Puheenvuoroon kirjoittamassaan blogikirjoituksessa täällä.

 
Teppo Ovaskainen
Teppo Ovaskainen
 

Tähän uutiseen liittyvät asiasanat

 

Politiikka

 
 
 
 
 

Törkeäähän se

Mutta ei pidä antaa aseita sellaisten käsiin, jotka vain odottavat tilaisuutta päästä epämieluisten poliitikkojen kimppuun.
Seksi on vielä arka ja riskintäyteinen asia, joten viisainta on jättää se syrjään politiikasta.
Lieneekö tuossa aihetta avoimeen riitaan; aina on häviön riski.

Ken leikkiin ryhtyy, se leikin kestäköön

Kylläpä on herkkähipiäinen tämä loikkaripoliitikko.

Leikilläkin rajansa

Kyllä pääkirjoittaja on ollut tosissaan poliittisessa pelissään.

Muuten, taas otsikko lupaa liikaa: tekstissä sanotaan Korholan vasta harkitsevan kantelua.

Kaikilla normaaleilla on kiinnostusta seksiin

heteroseksiin nimittäin.

Aivan juuri, noin

mutt ottaahan se kovasti joillekin pannuun, kun ensin luonnonvastaisiinn menoihin erehtyvät, ja sitten ei villoja synnykkään. :))
On se niin "epätasa-arvoa ja epäoikeudenmukaista" mutta ruikuts ei tässäkään auta, vaan ne jokaisen omat elämän valinnat.

Nää wanabe toimittajat ei vaan osaa...

Nää wanabe toimittajat eli - lööppi-journalistit ei yksinkertaisesti osaa muuta kuin ilkeillä. Kun taito ei riitä niin vi*tuilu on ainoa tie osoittaa toimittajuuttaan. Mutta ei se JNS paljoon auta...

Ei kannata kannella

JSN on täysin munaton organisaatio. Kantelu on ajan ja vaivan hukkaa. Pääkirjoituskirjoittaja on varmasti joku kurttuinen ituhippi, jolle Eija-Riitan järkevät ja oivaltavat kirjoitukset The Ilmastonmuutoksesta(tm) ovat aiheuttaneet sydänvaivoja ja ahdistusta. Olisiko peräti joutunut nousemaan sohvalta ja avaamaan ikkunan kaupunkiluontoon?

Mutta se varmasti kirpaisi lehteä, kun bloggaus loppuu. Eija-Riitta on lahjakas ja selväsanainen kirjoittaja. Sellaisia ihmisiä on todella harvassa. Sellaisten ihmisten kirjoituksia luetaan jo pelkästään sillä perusteella, että kuulee bloggaajan nimen. Iltalehti on siis munannut itsensä.

Tsemppiä Eija-Riitalle!

Ánimo a Eija-Riitta!

Joo, kyllä Iltalehti on tässä menettäjä ilman muuta. Vaikea käsittää lehden motiivia - ellei ollut työtapaturma. Mutta ei tämä US:aan aivan puhtaita papereita saa; otsikko on pielessä (taas) ja kuvaksi on valittu huonoin mitä löytyy. Eija-Riitan blogeja on ollut nautinto lukea, myös silloin kun itse on hieman eri mieltä. Blogit ovat olleet hyvin kirjoitettuja, loogisesti eteneviä, faktat OK ja mielipiteitä räväkästi. Anna palaa samalla tavalla.

nannaa

"Eija-Riitan blogeja on ollut nautinto lukea"

– Ai seksuaalinen nautinto?

Hyvä Eija!

Mutta vaalejen jälkeen takaisin kirjoittamaan.
Ei kukaan tätä julistusta muista.
Eikä muista sitäkään julistusta, kun lopetit kirjoittamisen Uuteen Suomeen.

eihän?

Iltalehdestä on tullut

Iltalehdestä on tullut punavihreän median jatke. Mistähän moinen? Onko päätoimittjakysymys vai mikä?

Iltalehden pääkirjoituksen

Iltalehden pääkirjoituksen kirjoittajaa ei sitten seksi taida kiinnostaa ja katsoo sellaisen kiinnostuksen perverssiksi.

Keltainen lehdistö

on muuttumassa itsensä mämmin väriseksi.
Iltalehti on ottanut oppia pääkirjoituksessaan toisen blogistinsa, Kaarina Hazardin tyylitajusta.

http://www.iltalehti.fi/kolumnistit/20100113109179...

Korhola ei kestä kritiikkiä

"Harkitsee kantelua" on kovin köyhä uutisaihe. Korhola tuskin kantelee, koska jopa hänkin ymmärtänee, ettei IL loukannut journalistin ohjeita, ja siksi kantelu tuottaisi vain vapauttavaan päätöksen lehdelle.

Eija-Riitta Korholan blogikirjoituksessa, jota IL kritisoi, Korhola mustamaalasi meppi-kollegojaan, joiden hän väitti EU-parlamentin kokouksessa kauhistelleen Japanin ydinturman 30 000 uhria. Ikään kuin nämä eivät ymmärtäisi, että välittömästi kuolleet tappoi maanjäristys ja tsunami. Hölmöiksi leimatut mepit olivat - kas kummaa - nimettömiä, mutta poliittisia vastustajiaan Korhola siinä tietenkin mollasi.

Kirjoitus oli falski, ja meppien "hullut puheet" Korhola oli todennäköisesti vetäissyt omasta hatustaan. Kun Korhola kääri tämän kaiken vielä omituisiin seksuaalivertauksiin, IL:llä todella oli aihetta kritiikkiin.

Ja kritiikkiähän Eija-Riitta Korhola ei ole koskaan kestänyt.

Voi Korholaa

Itse kirjoitti ensin aikamoisen törkyblogin ja nyt itkee kunniansa perään.

Uskonlahkot kasvattavat ihmisen pahasti kieroon

Kieroutunut seksuaalisuus eri tavoin on osa sitä ja tunnettu tosiasia hihhuli-ilmiönä.

Padottu terve panetus teettää kaikenlaista!

se on ollut aina tiedossa. Ei katolisen kirkon ongelmat ole mitään muuta kuin seurausta ongelmallisesta opista ja suhtautumisesta luonnolliseen asiaan - panetukseen!
Ihmettelen kauheasti, että joku moderni poliitikko haluaa siksi liputtaa juuri katolisen kirkon puolesta!
Siinä ei tunnu olevan mitään logiikkaa.

Ikäraja olisi tarpeen

jutun kuvan katsomiselle Korholan ilmeen vuoksi.

turhaa Korhola pahastui...

..koska aloitti itse tällä tyylillä kirjoittelemaan. Vihreillä on fanaattinen ote moniin asioihin. Korhola itsessään kun on varsin viehättävä meppi, että tietysti hänen sanomanaan seksi asiat kolahtavat..hmmm...että siinä mielessä varmaan iltalehdenkin toimittaja on ajatellut...että, tuota...
Vihreitä on parempi haukkua esim. "paperinukeilla leikkijöiksi" vähän niinkuin kuin tämä "krisse" 4-tv:llä ja puhuu armottomasti politiikkaa-ehkä..

ERK on kiva kirjoittaja joka uskaltaa pistää itsensä likoon!

Irtonumeromyynnin nimissä keltainen lehdistö oli nyt valmis uhraamaan hänet alttarille, mutta sellainen on heikäläisten logiikkansa; koko ajan etsitään uusia uhreja, joista veret puristetaan ulos ja killingit omaan liiviin.
ERK:n vertaus seksuaaliseen kutinaan poliittisissa hurmosliikkeissä ei ole huono metafora; sehän kertoo sen, miten asioita pitää hallita jos haluaa että ne saavat kuulijoita. Siihen pitää liittää ripaus seksiä. Jollei muuta niin piiloseksiä.

Yllättävä oli blogi, ei enää pääkirjoitus.

ERK:n kirjoittamaksi se jatkuvine seksivertailuineen kyllä yllätti. Olen tottunut pitämään, kuulemani ja lukemani perusteella, ERK:aa ladylike-tyyppinä myös ilmaisuissaan. Apropos, hänellähän tapahtui muutoksia parisuhteessa jokinaika sitten, liekö se muuttanut blogi-ilmaisun tyyliä.

ks. muija tihkuu seksiä...

..jos niin haluaa kuvitella. Jokin raja ihmisten haukkumisellakin, kuitenkin, eikös tämäkin juttu ole täyttä farssia ja naureskelun arvoista höpinää...turhaa ryhtyä armottomaan loukkaamiseen...

Ei päivää ilman

Eijaa - ja käyttää itsekin aika räväkkää kieltä.

Jep, kirjoittaa hyvin! Toimittaja kun on taustaltaan

sanoi mm. tuossa kolumnissaan muistaakseni, että "masturbaatio ei enää ole syntiä!"

Tuohan oli ent. KD:n edustajalta hyvin sanottu ja lohdutukseksi monille jotka asiasta säikähtäneenä tunsivat jo ihan selvästi kuinka skolioosi oli ruvennut selkärangassa leviämään muka..

Mikäs EK:ta vaivaa?

Eihän hän ole edes ehdokkaana, ja silti vouhkaa mediassa kokoomusehdokkaan tavoin kuin huomiota epätoivoisesti herättääkseen.

Poliitikon, joka käyttää valtaa, samoin kuin taloudellista valtaa käyttävien on siedettävä kritiikkiä. Varsinkin kun on itse kärkäs kriitikko.

Niin makaa kuin petaa.

Pedofiileja löytyy kaikista yhteiskuntaryhmistä ml. puolueet

Kiinnostavinta median pedofiliauutisoinnissa ei ole se että tapauksista on kerrottu. Kiinnostavinta asiassa on se, että on pyritty antamaan kuva jonka mukaan ilmiö liittyy uskonnollisiin yhteisöihin. Mutta mitä tilastot kertovat?

Lapsiin kohdistuneiden seksuaalirikosten määrä on Suomessa voimakkaasti kasvanut 2000-luvulla. Kun vuonna 2001 tapauksia tuli poliisin tietoon 514, tuli niitä vuonna 2010 esille 1 102. Kaikkiaan viime vuosikymmenellä tuli poliisin tietoon 9 244 lasten hyväksikäyttöön liittyvää tapausta. Määrä näyttää vakiintuneen runsaaseen tuhanteen tapaukseen vuodessa. Vuonna 2001 tuomion sai 259 henkilö ja vuonna 2010 494 henkilöä.

Vanhoillislestadiolaisten keskuudessa on samojen poliisitutkimusten perusteella tapahtunut viime vuosikymmenä n. 30 tapausta eli määrä on 0,32% valtakunnallisesta kokonaisluvusta. Vanhoillislestadilaisten määräksi puolestaan arvioidaan n. 2% koko väestöstä.

Mitä ilmeisemmin media on ottanut vanhoillislestadiolaiset huomion kohteeksi koska he ovat POLIITTISESTI KORREKTI MAALITAULU.

Kuten kyy

sanoi, niin makaa kuin petaa. Jos käyttää harkitusti ja tarkoituksellisesti ja huomiota hakien provosoivia seksuaalisia vertauksia tekstissään, niin on tekopyhää olla närkästynyt, kun niihin tartutaan ja kohdennetaan takaisin kirjoittajaan. Tässä blogissaan - kuten muulloinkin - Eija-Riitta Korhola on itse hyvin kärkäs moittimaan ja kritisoimaan muita ja osoittamaan omaa älyllistä ylemmyyttään(?). Jos valitsee muiden mollaamisen tien, on oltava itse valmis kestämään kritiikkiä. As simple as that.

 
 
ILMOITUS

Yritysblogit

Sami Järvinen
Sami Järvinen, Navi Group
 
Pirjo Larm, palvelujohtaja, underwriting ja riskienhallinta
Pirjo Larm, palvelujohtaja, underwriting ja riskienhallinta, Omistajayrittäjä.fi
 
 
 

Tilaa US-uutiskirje

Sähköinen uutiskirjeemme ilmestyy 12 kertaa viikossa ja sisältää tiiviin paketin päivän uutisia ja puheenaiheita.

 

Luetuimmat

 
 
 
 

Kysely