Lauantai 26.5.2012

Katainen jatkaa - kypsyi demareihin

Luotu: 
3.6.2011 13:00
Päivitetty: 
3.6.2011 14:37
  • Kuva: Petteri Paalasmaa/Uusi Suomi
    Jyrki Katainen (kok.) saapui perjantaina tiedotustilaisuuteen väsyneenä 13 päivää kestäneiden neuvotteluiden jälkeen.

Hallitustunnustelija Jyrki Katainen (kok.) yrittää edelleen toimintakykyisen enemmistöhallituksen kokoamista. Hän kertoi sen hetki sitten tiedotustilaisuudessa.

Kataisen mukaan SDP:n mukana olo ei ole jatkossa mahdollista. Puolueet yrittivät yhdessä 13 päivää, mutta tulosta ei syntynyt.

- Joskus se peli sitten vaan loppuu. Nyt kysytään, ketkä haluavat ja pystyvät kantamaan Suomesta vastuuta, hän totesi.

Kaikki muut ovat hänen mukaansa jatkossa samalla viivalla, eli perussuomalaiset ja keskusta voivat olla mukana.

Alun perin mukaan oli tarkoitus saada kuuden puolueen hallitukseen SDP:n ja kokoomuksen lisäksi vihreät, vasemmistoliitto, RKP ja kristillisdemokraatit.

Nyt kun demarit ovat Kataisen kaavailuista ulkona, on keskustalla iso pohdinnan paikka. Se ei puheenjohtaja Mari Kiviniemen johdolla ottanut vielä eilen kantaa Kataisen pyyntöön lähteä mukaan.

Perussuomalaisten osalta iso jarru on EU-politiikka. Se ei ole antanut tuumaakaan periksi eurotukiasioissa. Tämä taas on kokoomukselle myrkkyä.

Katainen totesi tiedotustilaisuudessa, että vaalien suurimman voittajan ympärille hallitusta ei voi muodostaa.

- Se on mahdotonta.

Joissain puolueissa, etenkin vasemmistoliitossa, on elätelty ajatuksia siitä, että Katainen vaihdettaisi toiseen hallitustunnustelijaan. Tästä käydään vääntöä ensi viikolla, jolloin eduskuntaryhmät tapaavat.

Henkilöt: 
Muut asiasanat: 
Jaa artikkeli: 

Kommentit

semi

Vanha kunnon koalitio taas kehiin, kepu kookoomus vihreät ja ikinuoret rkp,läiset. Mutta ihan helkutin hauskaa tämä kuitenkin on. :) kerrankin suomessa on vähän oikeata meininkiä.

MURSU

ääni ei parane ja meno on sama.

"Miksi äänestin ollenkaan" kysyvät monet, iskeekö turhuus ensi vaaleissa?! Kansan tahto? Väliäkö sillä? Demokratian tuho Suomessa?

MURSU

" Nyt kysytään, ketkä haluavat ja pystyvät kantamaan Suomesta vastuuta"

aika raflaava, jopa ilkkurienaava lause, ihan niinkuin puolet eduskunnasta olisi vastuuttomia! TÖÖT!

" Joskus se peli sitten vaan loppuu"

milloin joudut toteamaan tuon ehkä itse itsellesi!

Mila F

... Sosialistinen internationaali, johon kaikki demarit kuuluvat, ajaa velkojen anteeksiantoa Kreikalle ja Portugalille. Siitähän eivät nämä PES-mepit Jaakonsaari ja Mitro pukahtaneet sanallakaan, kun Jutta täällä vaalilupauksissaan vaati "takuuksia" ...

K.Menthol

Jyrkin toiminnanohjausjärjestelmästä puuttuvat käsitteet "tappio" tai "epäonnistuminen". Puolueella on varmasti korvat mutta ei aivoja jotka käsittelisivät vastaanottamansa signaalin ja tekisivät tarvittavat johtopäätökset.
Onkohan Beni jo konsultoinut McKinsey'tä tästä uusimmasta käänteestä mitä seuraavaksi pitäisi tehdä?

de comments

Taitaa olla syynä yksinomaan Brysselin "herruus". Muutoin kumarrukset tuohon suuntaan loppuisivat. Olisihan se suuren suuri menetys arvovallalle. Jyrki ei suuriakaan loppujen lopuksi välitä siitä miten pikkuisen Suomen käy EU-markkinoilla rustattujen sääntöjen kanssa. Onhan meillä rahaa millä mällätä ja jos tuppaa loppumaan otetaan lisää velkaa. Sitten kun lainahanat menevät kiinni niin Jyrki pyytää EU-maita apuun, niin jos on enää maita joilla on annettavaa.

jussivaan

Pääministeriystauti on tosi vakava, jos siihen pitää kutsua kaksi suurinta häviäjäpuoluetta hoitajiksi. Toivottavasti edes vihreittein isänmaallisuus pitää heidät oppositiossa Kokoomusta vastaan, että saataisiin Katainen vaihdetuksi tervejärkiseen vaalitulosta noudattavaan uuteen hallituksen muodostajaan.

tim

Joskus se peli vaan loppuu onkohan Kataisen sanat ehkä enteellisiä. Se loppu voi olla seurravana Kataisella. Kuitenkin jos ei näe muuta kuin itsensä pääministerinä niin huonosti on pullat uunissa...........

ikäloppu

Kataisen tukijoukot näyttävät olevan oikeilla jäljillä. Velka putki on pikaisesti pysäytettävä. Mutta: Samalla talous putkeen on saatava enemmän inhimillisiä piirteitä. Verotuksen on pystyttävä kohtelemaan oikeudenmukaisemmin kaikkija tulonsaajia. Edellisen hallituksen talouskuri. Oli liian työllisyys painopisteinen joka sai vinoutumia erilaisiin tuki toimiin, jotka eivät toteutuneet. Samoilla linjoilla oli yritystuet, hyvää tarjottiin , tulos surkea. SDP:n mukana olo ei ole välttämätön, siellä ylioppilas sotkee selvät asiat.

tha

Ja ilmeisesti alv:n korottaminen (mikä on ehdottomasti tehokkain verotustapa) niin, että pienituloisille kompensoidaan se tuloverotuksessa ei ole inhimillistä?

Jostain kumman syystä maissa, joita myös vasemmisto pitää Euroopassa hyvinä esimerkkeinä, eli muut Pohjoismaat tai Hollanti on juurikin alv 25% ja välilliset verot korkealla. Ja näitä kamalia tasaveroja on sitten juurikin kompensoitu kaikista pienituloisimmille.

Mutta kun ei, niin ei... jos tämä nyt on sitä mitä hehkutetaan, että "politiikka on palannut politiikkaan", niin soisin että se pysyisi poissa.

nimperi

Ne, joihin ALVin nosto koskisi pahimmin, siis ne joiden pitäisi syödä vähemmän sen takia kun ei ole varaa ostaa enempää ruokaa, eivät nytkään maksa tuloveroa, joten aika vaikea on heidän laihtumistaan kompensoida tuloveroa muuttamalla. Pahimpana esimerkkinä tavallisen kansan parista lähteneet opiskelijat, joille ei pappa kovin paljoa voi betalarata.

tervaka

Kuka on sanonut, että kompensoidaan tuloveroa laskemalla? Käytännössä se tietysti tapahtuu nostamalla tukiaisia, avustuksia ja lisiä. Kunnallisverohan on käytännössä progressiivinen perusvähennyksen ansiosta. Demarit ovat ihan pihalla tasavero-höpinöineen.

ksr

Katainen mainitsi sanan vastuullisuus ainakin kahdeksan kertaa. Vastuullisuutta hallitusta muodostettaessa kuvaa hänen mielestään ilmeisesti parhaiten se, että vaalituloksen vaikutukset minimoidaan ja hommat jatkuvat kuten aina ennenkin - "vastuullisesti".

Oscari

No ei ollut Käteisellä mitään uutta sanottavaa. Samaa vanhan toitotusta.

Olisi nyt älynnyt eses erota epäonnistumisensa tähden. Mitenkä tuollainen luuseri voi yleensä toimia hallitustunnustelijana tai minkään muunkaan. Tulis nyt edes ulos kaapista, kuten joku tuolla puheenvuoroissa esitti.

Oscari

Ymmärrettävää toki on, että Käteinen on luvannut Unionin herroille ihan mitä vaan, koska hän ei edes ymmärrä englantia ja vastaakin kuin konsanaan Ahti Karjalainen dankeroenglannillaan.

jarmolauros

En ole ymmärtänyt näitä Karjalaisen kielitaitovitsejä (tankeroita), kun olen kuunnellut nykyisen- ja monen muun entisen YKn pääsihteerien englannin kielisiä puheita.

jarmolauros

Nyt on kaikki puolueet saaneet vuorollaan esittää, kuinka kovia ovat.
Näin ollen uusi hallitus on pystyssä seuraavalla viikolla No 23. Ministerilistaa en voi vielä julkaista, jotta en sotke neuvottelijoiden kuvioita.

MURSU

JOS KOKOOMUS EI PAKITA EU-POLITIIKASTA, NIIN PS OUT!

Sitten...oppositio on...HIRMUINEN...voi taivas mitä sieltä tulee..SIELTÄ TULEE TÄYSLAIDALLISTA!

Sinivihreä jossa minnkkitarha (Kepu) paita-peppu (RKP), ja viherviköt, ja hallelujaa (KD)...mitä muuta voi tulla...aliens..?

Salon Petri

...siis Suomen ja suomalaisten kannalta katsottuna.

1. Korporatismi
2. HE 60/2010 toimivalta
3. Vaalirahoittajat 2011

Eli näistä on hyvä saada kokoomukselta kannanotot ennen kuin homma jatkuu.

Vastauksia odotellessa avoin internet päivystää ja vastaa aiheista kiinnostuneiden kyselyihin.

De Mentia

Paniikki iskee. Meitä viedään henkilön, jonka "pärstäpääoma" on valumassa kuin Nokian osake, johdolla. Ihme jankkaaja ja yhden mahdollisuuden toistelija ja jänkääjä on paljastumassa tästä nuoresta kokoomusjohtajasta.

Savolainenko - ei uskoisi!?

Shades

SDP+PS+KES on varmaankin paras vaihtoehto vaalituloksen perusteella. Kataisella toivoisi olevan sen verran vastuuntuntoa, että osaa väistyä, kun kerran epäonnistui.

Eivät nuo Kataisen tyhjät vastuuntunto- ja vastuunkantaja-sloganit tee hänestä enää yhtään uskottavampaa. Vihreilläkö olisi muka varaa lähteä toistamiseen Katainen -Kiviniemi hallitukseen, joka tulisi myöntämään tällä kertaa Fortumille luvan uuden ydinvoimalan rakentamiseen ? - Mitä todennäköisemmin vihreillä ei ole varaa ja keskustako muka alistuisi kokoomuksen kynnysmatoksi?- Kaiken järjen mukaan, ei alistu.
Kokoomus sanoo hallitusneuvottelujen kariutuneen, koska SDP halusi kaiken. Toinen näkemys neuvottelujen kariutumisesta on paljon todennäköisempi, nimittäin se, että kokoomus halusi värisuoran Katainen-Stubb- Niinistö ja varman Nato-jäsenyyden ja siihen SDP ja Vasemmistoliitto eivät tieten- kään suostuneet.

Täyspäinen

Perustelehan tuo heittosi kariutumissyistä. Kaikki muut kertovat, että AY-jyrä Heinäluoma laski väärin ja kiristi liikaa.
Pitäisikö muuten ostaa ydinsähkö Venäjältä mieluummin kuin korvata Fortumin voimalat uusilla? Tyhmää. Äläkä yritä väittää, että paperitehtaat ja terästehtaat pyörivät tuulivoimalla.

semi

Aina vaaleista asti vaalien jälkeiseen aikaan, mikä on sinänsä kuitenkin ihan ymmärettävää koska suomessa eletään ihan uutta pooliittista aikaa. Mitä tulee tehtaiden pyörimiseen tuulivoimalla ainakin Saksa on tässä edellä kävijä mutta tuskin teollisuuden kukoistamisessa vaan köyhyyden ja eriarvoisuuden lisäämisessä kiinalaisten tupruttelijoiden iloksi.

Caissa

Otetaan yksinkertaisesti kaikkein lähimmät halltuspönttöä
ja siinä on ministerit - ei ainakaan lattia kuluisi ja ministeriainesta Wideroos, Kanerva, Kääriäinen, Anttila, Pekkarinen, Soini, Brax, Tuomioja, Rajamäki ja Matti Korhonen mm. Nimitysten jälkeen ohjelma kyllä löytyy...

MaQe

En voi kuvitella että "Vanha hallitus: Revisited" voisi toimia mitenkään. Sen politiikka on jo nähty ja se saikin kunnon tappion. Nyt jykä on lähes pelannut itsensä jo nurkkaan epäonnistumalla kahdesti ja luultavasti teki omalta osaltaan ison mokan heittämällä sossut ja vasurit pihalle; nyt on vastapuolella lähinnä vain poliittisia vihollisia.
Jos Kepulit nyt lähtisivät Jykän kelkkaan, vaikka vain siksi että on tilaisuus päästä yhä säätämään, niin se olisi saman vanhan toistoa; politiikka ei muutu miksikään ja kuten sanottua, se on nähty. Nytkin kepu olisi vain kokkareiden EU-politiikan jätesanko ja maatalousosasto. Se tulisi olemaan todennäköinen ja ruma poliittinen itsemurha kepuleille - loputkin kannatuksesta katoaisi kuin pieru saharaan sen samantien. Ja/tai tämä revisited-hallitusversio kaatuisi ajatusta nopeammin. Mahtavatko uskaltaa ottaa niin kovan riskin? Varmasti sen Kiviniemi & co. nyt tiedostaa. Tai pitäisi ainakin.

Epäilen vahvasti että Jykä saa monoa ensi viikolla ja homma alkaa alusta Jutta-tädin säätämänä. Eri asia tuleeko siitäkään sitten lasta vai p...aa tai edes hallitusta, mutta kuitenkin. Onpahan saatu ainakin kunnon umpisolmu aikaiseksi jos ei muuta...:D

Berserk

lisäksi persut ovat niin tyhmiä että äänestävät hallituksen puolesta kun pitää äänestää vastaan.
Näin kävi Portugal-äänestyksessä. Osa persuista äänesti sitä mitä päässä on eli tyhjää kun piti äänestää vastaan. Siksi vähemmistöhallituskin on parempi kuin Heinäluoman ja hänen renkinsä Kallen (Arhinmäki)vetämä hallitus.

kallekaski

Kokoomuksen vitkuttelu on tosiaankin haitallista. Mitä ihmettä Katainen ajatteli hinatessaan komunistit ja sosisalirantit säätytalolle. Vastuunkantajat Arhinm. ja Urpil.,
voi hyvät ihmiset palatkaa sieltä toivomuslähteeltä.
Pistäkää pää polvienväliin, hengittäkää rauhallisesti,
odottakaa kunnes huimaus menee ohi.
Ei tullut tälläkään kierroksella rahanjakoautomaattia.

PERUSS. KESKUSTA ja KOKOOMUS maustettuna RKP.llä.

Antakee armoa sosialismin ihannoijat.
Meillä kun melkein kaikilla on kivaa tälleen, tiäksä.

Julistaja

Ay-yo Heinäluomalle kävi pieni vahinko, hän
muisti, että nyt näytellään tupo-teatteria,
vaikka kyseessä olikin hallitusteatteri.

Tupo-teatteri olisi ollut niin turvallista.
Siinä kun lopulta ei ole muuta vaihtoehtoa
kuin sopia. Ja riistäjä tarjoaa kahvin ja
pullan kaupan päälle, jotta parhaimmat tap-
piot ja menetykset aiheuttaneille tuleekin
niin hyvä mieli.

Mutta Kokoomus toimi toisin. Se ei mennyt-
kään polvilleen rukoilemaan SDP:tä ja pyy-
tänyt anteeksi olemassa oloaan. Kokoomus
on todella vaarallinen myöhäiskapitalismi-
ilmiö.

Siksi on Urpilaisesta tehtävä päämisteri
ja Soinista valtiovarainministeri. Siinä
todellinen jytky alkaneelle vaalikaudelle.

Htalk

Persut ovat pelanneet itselleen aika erikoisen tilanteen... He ovat oppositiossa ja tuleva hallitus pyrkii ottamaan kaikessa huomioon Persujen hyökkäyksen jo ennen Persujen hyökkäystä...

Kun näin nyt toimitaan, niin mikä saisi Persut menemäään tulevaisuudessakaan hallitukseen... jos vaihtoehdotona on oppositiossa säilyä "politiikkaan yleisesti tyytymättöminen kanavana" ja siten kasvattaa nykyiseen vaalien jälkeiseen tahtiin puoluetta.

Erkoisen huomattavaa on että edes "Kirkkohopea"- Hakkarainenkaan ei pysäyttänyt persujen kasvua vaalien jälkeen... (toisaalta tuskin lisäsikään.)

Mitä nyt pitäisi tehdä?

Htalk- työryhmä vastaa:

1. Muiden puolueiden on syytä puhua nyt ja tulevaisuudessa sitä kieltä mitä kansa ymmmärtää ja lopettaa Persujen ivaaminen.

Jokainen Persujen ivaamis-puheenvuoro vahvistaa persuja ja "me ja he" asetelmaa ja lopputulos on että laariin menee joka ikinen kerta...

2. Persut pitää tuoda mahdollisimman laajalla rintamalla mukaan yhteiskunnalliseen keskusteluun mediassa, siis muihinkin aiheisiin kuin niihin joissa avainsanat ovat Portugal, Espanja, Kreikka, maahanmuutto, ruotsinkieli ja kirkkohopeat.

Hymiö

Suomelle paras hallitus saadaan, kun otetaan jokaiseen ministeripostiin paras mahdollinen henkilö. Ei valitakaan puolueita ensin vaan etsitäänkin sopivimmat ministerit. Tässä alkuun lyömätön lista:

pääministeri: Mari Kiviniemi
eu-ministeri: Timo Soini
opetusministeri: Stefan Wallin
puolustusministeri: Aleksanteri Stubb
energiaministeri: Anni Sinnemäki
oikeusministeri: Antti Kaikkonen
maatalousministeri: Mauri Pekkarinen
kulttuuriministeri: Teuvo Hakkarainen
valtiovarainministeri: lainataan Kreikasta

Työministeri ja liikenneministeri ovat vielä hakusessa. Ehkä Modig sopisi liikenneministeriksi. Ympäristöministeriksi tarvitaan joku vihreä tuuliviiri ja kreikkalainen pitää saada ehdottomasti valtiovarainministeriksi, jotta saadaan mekin ryöstettyä eu-miljardeja.

masat

Niin se kutistuu oikeaan kokoonsa. Pari viimeistä vuotta Kokoomus ja Kepu väistelivät VASTUUTAAN hallituksessa varsin ansiokkaasti, nyt onkin sitten vähän vaikeampaa. Nyt sitä VASTUUTA pitää kantaa vihdoin kotimaankin asioista, paatti vuotaa siihen malliin.

setvertti

Ensin isot asiat selviksi. Ei tule mitään, jos ensimmäiseksi tapellaan päiväkausia toisarvoisista jutuista. Mitä siitä tulee kun sitten hermot kireällä ja väsyksissä käydään sitä kaikkein oleellisinta ongelmaa puimaan. Siellä näkyy kaiken lisäksi olevan paikalla ns. asiantuntijoita ja puoluetoimistojen väkeä niin ettei kaikille tärkeilijöille taida tuolit piisata. Puheenjohtajat sopivat asiat ja vastuu on heidän. Muu väki voi odotella puoluetoimistoissa. Lobbarit esintykööt aamutelkkarissa.

ilporekola

Kyllä tuollaisen neuvottelurääkin jälkeen on kuka tahansa puhki.
Miksi jatkaa määrättömiin näitä neuvotteluita, jos ei mitään tule. Vetivätköhän demarit ruuvin nyt liian tiukalle, jääden oppositioon (hyvin todennäköisesti).
Oppositiosta vaikutusmahdollisuudet ovat heikoimpia kuin hallituksesta. Tosin ensi viikolla voi tapahtua ihme demareílle - en siihen tältä istuimelta jaksa uskoa.

Aicos99

"Sanon kuin Kalle Isotalo tänään aamutv:n jälkiviisaissa:
-Suomen BKT ja työllisyys paranee joka päivä-kun hallitusneuvottelut eivät ole jaloissa"!

Ymmärrän etttä kovat neuvottelut ovat oikea tie-kovat päätökset-se "oikea vastuunkanto ihmetyttää-tajuaako sitä
edes Katainen,Stubb...........muut tunnustelijan mukana
olevat puolueet ja nyt "uudet"?

Käykö jopa niin että Kokoomus joutuu lähtemään sivuun ja Keskusta ja Perussuomalaiset sekä pienemmät puolueet löytävät toisensa?

Pieni maa-pieni vaikutusvalta-siitä on kuitenkin pidettävä huolta ettei EU:n asiayhteydet ajaudu hankaluuksiin Suomen ja EU:n sekä Venäjän välillä.

"Parempi sanoa näin viikonlopun alla-"ilmoitelkaa kun "kupletti on ratkennut ja juoni löytynyt "rehellisesti"!

Jytky olisi jos PS lähteekin mukaan...Timo Soinilla on miettimistä.

Bra!

olavinieminen

Katainen toimi oikein. Nyt saatiin pöytä puhtaaksi AY-vedättäjä Heinäluomasta porukoineen.
Nyt alkaa tapahtua ja vastuun kanto Suomen kehityksestä toteutuu. Suomen lisävelkaantuminen saadaan kuriin. Politikoinnin kiemurat väistyvät.
Samalla Suomen EU-politiikka jämäköityy ja EU kypsyy lisätukiin. Väärin toimineet valtiot ja virheiden tekijät joutuvat vastuuseen.
Suomen kilpailukyky, yritykset, teollisuus ja työllisyys ovat kehityksen avaintekijöitä.

Yucca

jauhaa vastuullisesta politiikasta.
Politiikko kantaa vastuuta vasta joutuessaan valtakunnan-
oikeuteen ja sitä ei usein tapahdu.
Kataisenkin tekojen vastuun kantaa aina kansalainen.

Yucca

jauhaa vastuullisesta politiikasta.
Politiikko kantaa vastuuta vasta joutuessaan valtakunnan-
oikeuteen ja sitä ei usein tapahdu.
Kataisenkin tekojen vastuun kantaa aina kansalainen.

raikku

ja kansa maksaa!!HAHAHAHAHHAHHAAHOOHOOO jne. Virkamieshallitus äkkiä pystyyn ja eduskunnalle töitä. Muuten tämä saavuttaa tragedian tunnusmerkit. Ja kansa maksaa kuitenkin. Muuten olen sitä mieltä, että viherhumpuukimaakarit menevät vaikka Hitlerin hallitukseen. Sen verran valta vetää puoleensa. Arhinmäestä nyt ei kannata puhua mitään. Täysi pelle!

Matti Pihkala

Menneisyyden ay-mies Heinäluoma kuvitteli olevansa jossakin tupo-pöydässä jakamassa kakkua, jota oikeasti ei ole tässä kohtaa olemassa.

Ei kai Jyrki Kataista voida syyttää ainakaan liiasta pääministerisalkun kipeydestä, kun hän ei suostunutkaan ihan kaikkiin vaatimuksiin, mitä vasemmisto yritti häneltä lypsää.

Kai maan suurin puolue saa sentään pitää keskeisimmistä tavoitteistaan kiinni sen jälkeen, kun se on jo tehnyt tukun myönnytyksiä muille neuvotteluosapuolille.
Katainen haki vastuullista ratkaisua, jolla luotaisiin edellytykset valtion talouden tasapainottamiselle ja kestävyysvajeen umpeen kuromiselle. Kun tähän ei vasemmalta löytynyt halukkuutta, oli tulos aika luonnollinen.

Minun puolestani Kataiselta voidaan kyllä niin haluttaessa ottaa hallitustunnustelijan tehtävä pois ja antaa se Jutta Urpilaiselle (joka on sentään uuden sukupolven poliitikko verarttuna Heinäluomaan). Sittenhän nähtäisiin, miten maan asiat laitetaan"kuntoon".

hanari

Demareille tarjottiin hallitusvastuuta, mutta reaalipolitiikalla. Ei kelvannut, joten nyt mennään porvaririntamalla. Seuraavissa vaaleissa, ensi vuonna, mitataan kansalaisten kyky erottaa populismi vastuunkannosta.

Ray

Ja tällä tarkoitan sitä, että kaikki Huuskoa myöten olettavat EU:n vakautustoimien jotenkin sujuvan. Niinhän ei tarvitse käydä.

Jos ajaudutaan uusiin vaaleihin, parametrit syksyllä voivat olla aivan toiset, jolloin uusi jytky johtaa myös toimiin.

Kaikki keskustelevat(Soinia lukuun ottamatta) vain maan sisäisten ehtojen pohjalta. Muutoksia voi tapahtua muuallakin.

intiaani

Jyrki Vastuunkanto Katainen, jos olisi tuollainen koirarotu se tunnettaisiin nimellä EK:n Brysselinnoutaja. Kiltti, lempeä, melko hyväuskoinen ja helposti kesyyntyvä. Innokas muttei erityisen älykäs, vaikka toistaa opittuja temppuja hyvin.

Aina ei vain tarvitse olla kiltti, lempeä, hyväuskoinen ja kesy. Toisinaan siitä on paljon haittaakin, eikä sitä voi enää kutsua vastuunkannoksi.