Lauantai 26.5.2012

Vihreiden kapinallinen löytyi: ”Jäin yksin”

Luotu: 
7.6.2011 16:06
Päivitetty: 
7.6.2011 16:12
  • Kuva: Petteri Paalasmaa/Uusi Suomi
    Outi Alanko-Kahiluoto saapumassa Säätytalolle jo kaatuneiden hallitusneuvottelujen aikana.

Kenttäväki jyräsi eilen vihreiden eduskuntaryhmän ja puolueen johdon, kun vihreät jättäytyi kaavaillun porvarihallituksen toisinnon ulkopuolelle puoluevaltuuston päätöksellä. Puolueen kansanedustajista neuvotteluihin lähtemistä vastusti vain yksi – eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja Outi Alanko-Kahiluoto, joka vahvistaa asian itse Uudelle Suomelle.

Eduskuntaryhmän porvarismielisyys yllätti Alanko-Kahiluodon, joka haastaa puolueen nykyjohdon vihreiden puheenjohtajakisassa. Hän ihmettelee sitä, että oli kansanedustajien joukossa ainoa vastustaja.

–Yllätyin, että jäin yksin, sanoo Alanko-Kahiluoto.

–Äänestimme aakkosjärjestyksessä, jonka mukaisesti olin ensimmäinen kantansa kertonut. Sanoin ei, mutta silti kaikki muut sanoivat jaa, hän kummastelee.

Puolueen kenttäväki oli kuitenkin Alanko-Kahiluodon linjalla: kokoomuksen ja keskustan hallituspohja hylättiin eduskuntaryhmän puoltavista äänistä huolimatta äänin 23–16.

–Minun tulkintani on sama kuin kentän. Jos hävisimme vaalit tietyllä hallituspohjalla, niin ei meillä ole mandaattia mennä samaan hallituspohjaan enää. --- Kansanedustajat helposti ajattelevat että sovittelu ja neuvottelu on heidän työtään, mutta kentällä ollaan väsyneitä kompromissipolitiikkaan, sanoo Alanko-Kahiluoto.

–Oma näkemykseni on, että emme olisi tässä hallituspohjassa voineet saavuttaa tiukkoja tavoitteita, jotka asetimme vaalitappion jälkeen.

Puolueen nykyjohto, puheenjohtaja Anni Sinnemäki ja eduskuntaryhmän johtaja Ville Niinistö, sen sijaan olisivat halunneet neuvotella porvariyhteistyön jatkamisesta. Alanko-Kahiluoto ei lähde kritisoimaan johtokaksikkoa, vaikka ärähti puheenjohtajakisaan ilmoittautuessaan puolueen unohtaneen köyhien asian ja sosiaalipolitiikan porvarihallituksessa ollessaan.

”Sosiaalinen oikeudenmukaisuus ja köyhyyden vähentäminen on tuotava Vihreän politiikan keskiöön ympäristöpolitiikan rinnalle. Siellä se ei ole viime aikoina ollut”, katsoi Alanko-Kahiluoto tuolloin.

”Ei kokoomus ole estänyt meitä pitämästä sosiaalipoliittisia asioita esillä”

Vihreiden puheenjohtajakisan jäsenäänestys umpeutuu jo keskiviikkona. Alanko-Kahiluoto ei näin ollen usko enää saavansa äänestyksen kapinallisasemastaan suurta hyötyä, mutta hänen näkemyksensä lienee ollut tiedossa kentällä.

–Kenttä on samaa mieltä mun kanssa, hän suostuu ennakoimaan jäsenäänestyksen tuloksia.

Kokoomuksen puisto-osasto?

Alanko-Kahiluodon mielestä vihreistä ei kuitenkaan ole tullut pilkattua ”kokoomuksen puisto-osastoa”. Vihreät on kävellyt puistoon ihan itse, hän sanoo.

–Ei kokoomus ole estänyt meitä pitämästä sosiaalipoliittisia asioita esillä, vaan vihreät on puolueena itse asettanut sen kakkossijalle. Olemme ihan itse tehneet tämän virheen, sanoo Alanko-Kahiluoto.

Hän ottaa esimerkiksi ruuhkamaksut. Niitä ajavan puolueen pitäisi pystyä perustelemaan asian järkevyys pienituloiselle, jonka on pakko kulkea esimerkiksi töihin autolla – ja etsiä keinoja, joilla maksu korvataan pienituloiselle.

–Sama juttu energiaverojen korotusten kanssa: pitäisi kertoa, miksi vihreät suostuu siihen, hän sanoo.

Alanko-Kahiluodon mielestä ympäristöpolitiikkaa pitäisi tehdä samanaikaisesti sosiaalipolitiikan kanssa. Olisi itse asiassa pakko tehdä, jotta tavoitteita saadaan läpi.

–Ympäristöpolitiikka voi onnistua vain, jos samaan aikaan tehdään oikeudenmukaista sosiaalipolitiikka. Ihmisten hyvinvoinnista pitää huolehtia, että he jaksavat huolehtia ympäristöstä. Tämä koskee niin Suomea kuin kehitysmaitakin, hän pohtii.

Keskustelupalstoilla vihreiden päätöstä on ihmetelty. Puoluetta on syytetty jopa siitä, että se avasi omana vastavoimanaan pidetylle perussuomalaisille oven hallitukseen. Toisaalta on ihmetelty sitä, että ydinvoimahallituksessa istunut puolue ryhtyi nyt krantuksi.

Alanko-Kahiluodon mielestä syytökset ovat outoja.

–Minun mielestäni kunnioitamme vaalien tulosta. Viimeksi teimme parhaamme ydinvoimalupien vastustamiseksi, vaikka jäimmekin hallitukseen. Äänestäjät kertoivat vaaleissa, että se oli virhe, hän sanoo.

–Perussuomalaisista taas tuli suuri puolue, kun me olemme tässä tilanteessa pienpuolue. Ei ole vihreiden tehtävä näyttää perussuomalaisille kaapin paikkaa.

Jaa artikkeli: 

Kommentit

Matti O Koskela

Mistä lie Outi Alanko-Kahiluoto eksynyt punavihreisiin. Sen verran suoraselkäinen poliitikko, että tuntee varmastikin olevansa ao. basaarissa yksin.

No, vaara on silti suuri, että Katainen houkuttelee Vihreät takaisin tukipuistopuolueekseen, heidän taipuessa mihin tahansa saadakseen olla tunkiolla, toinen kukko vasemmalta, viimeinen rivi.

MarkkuMatias

Ei niiltä köyhiltä paljon Suomen maassa rahaa heru, kun ei ole mistä heiltä ottaa.

Mutta jos saataisiin businekset oikeasti pyörimään ( ilman mitään tukia ), niin olisi köyhillekin annettavaa ja lisää veron vähennysoikeuksia heille antaa.

Saisi siinä myös demari-ammattimiehetkin taas tienata seuraavaa - vähän suurempaa - omakotitaloa.

Htalk

Vihreissä on tapahtunut kahtiajako yläluokaan ja alaluokkaan. Porvariperheiden aatteellisiiin vihreisiin ja työläisperheiden elämäntapavihreisiin.

Kun 2/3 lähtee pois kannatuksesta ja johto saa epäluottamuslauseen niin se saataa kertoa että jompikumpi puoli äänesti rankasti jaloilla...

tha

"Kansanedustajat helposti ajattelevat että sovittelu ja neuvottelu on heidän työtään, mutta kentällä ollaan väsyneitä kompromissipolitiikkaan"

No eikö se sitten muka ole? Niin, monipuoluejärjestelmä on vähän niinkuin lähtökohtaisesti sellainen, että kompromissejä pitää tehdä, jos aikoo jotain ylipäätään tehdä.

antiSynergy

Hallitusta on mahdotonta muodostaa ilman kompromisseja

Jos Kokoomus haluaa ehdottomasti NATOa
Keskusta ehdottomasti maataloustukia
Perussuomalaiset ehdottomasti EU-vastaisuutta

Ei voi tulla hallitusta. On oltava kompromisseja. "Suoraselkäisyys" on suoraan sanottuna paskapuhetta ja kääntyy suomalaisia itseään vastaan jos ei hallitusta tule. Suoraselkäisyys vaatisi sitä ettei missään anna periksi ja jos kukaan ei anna periksi niin hallitusta ei tule. Kukaan ei anna periksi yksin, joten kaikkien on annettava periksi vähän.

Jos ei tule hallitusta Suomi ja suomalaiset kärsivät. Joka päivä menee valtio enemmän velalle ja jonkun täytyy tehdä leikkauksia sanoo SDP ja muut mitä vain. Ja se ei ole yksikössä joku vaan JOTKUT (vaatii vähintään 2 suurista puolueista ja todennäköisesti 3 neljästä).

-rh

Ne olivat niin törkeitä ne Oden kommentit vaalien jälkeen pääkaupunkiseudun ulkopuolisista vihreistä, että ei ihmekään.

Onkohan Hesan `perheessä` vielä mietitty sitä, että minkään lain mukaan puolueen ei tarvise olla toiminnaltaan valtakunnallinen, kuten esimerkiksi RKP:aan ei (valitettavasti) ole.

TSV

"Alanko-Kahiluodon mielestä vihreistä ei kuitenkaan ole tullut pilkattua ”kokoomuksen puisto-osastoa”. Vihreät on kävellyt puistoon ihan itse, hän sanoo."

En vieläkään tajua tätä, suurin osa Vihreistä on täysiä vasemmisto/sosialisteja, tosin en tiedä ovatko populistisuuden vai ihan vaan oikean ideologian takia näin?
Typerät ihmiset äänestävät heitä "vihreyden" takia kun heissä ei ole mitään vihreää paitsi kateus vallasta.

Kokoomus edustaa Suomessa Keskusta(vasemmisto) politiikkaa verrattuna siinä koko "spektriin" heillä tosin pää korostus on isojen yritysten auttaminen ja työnverotuksen laskeminen, joka on muuten vieläkin huipussa koska ihmiset maksavat vielä 50% veroja. Oikeastaan ainoa asia mitä ihmettelen on pääomatulojen kohtelu, miten 2000e vuodessa tekevät piensijoittaja voi olla samoilla vero prosenteilla esim. Seppälöiden tai Herlinien kanssa, se ei kannusta tekemään enemmän töitä, se kannustaa perimään hyvä osakesalkku, rahako katoaa pienelle progressiolla ja vaikka alle 5000e verottomilla pääomatuloilla? Eikös täällä aina valiteta missä se kotimainen sijoittaminen on?

Positroni

Vihreät on vasemmistopuolue, kun ei porvarihallitus kelpaa. Entiset stalinistit ovat niskan päällä.

Oikeat vihreät pyrkivät tekemään itsensä tarpeettomiksi, sehän koko aatteen perusajatuksen pitäisi olla!

luuserius

Niin sitten vassareiden kanssa. Tuntuu oudolta ajatella että vihreät saisivat tavoitteitaan paremmin läpi esim. ay-liikkeen kanssa, kuin kokoomuksen.

Ja se isänmaan etu. Sitä ei vihreiden kentällä ole. Puolueen johto kykenee vastuunkantoon- kovallakin hinnalla.
Miten se kenttä meinaa vihreiden arvoja ajaa ja keiden kanssa?

MURSU

ja toimintamalli mitä kuvailet, että luuhata sinne mistä jotain "maksua" saa? (en ole vihervä itse). Eikö aatteella/aatteenpalolla ole mitään arvoa?

Noinko sinä haluat sinun kannattamasi puolueen toimivan, I wonder?
Ei sellaiseen huoraavaan asenteeseen perustuvalla toimilla ole mitään oikeaa aatteellisuutta (olipa puolue mikä tahansa).Tuo metettelee enintään jossain yksittäisessä asiassa, mutta ei yleistoiminnassa toimintamallina.

jiipeeam

"kapinallinen" ja hänen laillaan äänestäneet tekivät todellisen virhearvion. Veikkaan, että kokoomus, keskusta ja demarit sekä rkp muodostavat hallituksen ja vihreät ovat sitten perussuomalaisten kyljessä oppositiossa. Siinä se sitten on.

jkalervo

Oppikirjasta; hallitukseen mennään meidän ehdoin. Muut joustavat, me emme. Tuollaisella asenteella jokainen puolue istuu oppositiossa. Siellähän sitä on helppo vastuunkantajille irvistellä.

jkalervo

Sitä yksituumaisuutta löytyy nyt jo PS,n suunnastakin. Sdp,n paikka on oppositiossa vihreitten ja vasemmistoliittolaisten(komm,)kanssa niin kuin ovat eduskunnassakin selvässä vähemmistössä. Suomi on porvarillinen maa ja silloin valta kuuluu heille!

MarkkuMatias

"Ympäristöpolitiikka voi onnistua vain, jos samaan aikaan tehdään oikeudenmukaista sosiaalipolitiikka. Ihmisten hyvinvoinnista pitää huolehtia, että he jaksavat huolehtia ympäristöstä. Tämä koskee niin Suomea kuin kehitysmaitakin, hän pohtii."

Kotimaista idealismia ja sitten globaalia idelismia, mutta jalat 5 metriä ilmassa. Ja tältä pohjalta kun aletaan tekemään lakeja sekä asetuksia, niin Brysselin direktiivit ovat pientä siihen verrattuna. Alkuesimerkkinä Natura -ohjelma 1990 -luvulta. Täyttä sekoilua, joka on maksanut yhteiskunnalle, maanomistajille ja veronmaksajille mannaa.

Kysykääpä vähätuloiselta, paljonko häntä kiinnostaa teoreettiset ja kiistanalaiset spekuloinnit maapallon lämpenemisestä, kun hän miettii mistä hakee avustuksia ( kukaan ei muuten tässä Suomen maassa ole kuollu viimeisen 90 vuoden aikana nälkään).

jussi vaarala

Kun vihreiden eduskuntaryhmä äänestää hallitukseenmenon puolesta vain yhden kansanedustajan vastustaessa ja kun kenttäväki puoluevaltuuston äänestyksellä äänestää hallitukseenmenoa vastaan niin voi esittää kaksi näkökulmaa:

1. vihreät ovat pahasti sisäisessä kriisissä puolueen ykköskaartin kentän edustavuuden suhteen

2. vihreiden eduskuntaryhmä on täynnä ministerinpaikasta haaveilevia kansanedustajia - eli puolueen lehden Vihreälangan tuttu egostrippailu on siirtynyt kansanedustajien tasolle.

Ei hyvältä näytä vihreiden tilanne.

Jussi Vaarala
eettis-realistisen aatteen kehittäjä
Somerniemi