Usea yksityisyyden suojaa valvova taho on ärähtänyt Euroopassa yhteisöpalvelu Facebookille sen uudesta ominaisuudesta.
Facebook on lanseerannut kasvojen tunnistuksen hiljattain. Ominaisuuden saa pois päältä, mutta Facebook ei ole tiedottanut käyttäjilleen asiasta.
Financial Timesin mukaan Saksan ja Britannian tietosuojaviranomaiset ovat suuttuneet Facebookin toiminnasta.
- Facebook on jälleen muuttanut yksityisyydenjulistustaan ilman käyttäjien suostumusta. En usko, että Facebookin toiminta on Euroopan ja Saksan tietosuojalakien mukaista, sanoo Saksan tietosuojavaltuutettuu Peter Schaar.
Facebook kertoo olevansa yhteydessä eurooppalaisiin viranomaisiin. Yhtiö ei kuitenkaan usko, että uudesta ominaisuudesta tulee yksityisyyden suhteen ongelmia.
Kasvojentunnistuksen saa otettua pois päältä Facebookin yksityisyysasetuksista. Klikkaa ”muokkaa asetuksia” (Customize settings). Sen jälkeen avautuvalla sivulla klikkaa ”muokkaa asetuksia” kohdasta ”Ehdota kavereille kuvia, jossa minä olen” (Suggest photos of me to friends).

Kommentit
Älkääs nyt..
..mitä sitten, jos joku kerää valtavat määrät tietoa "sinusta, minusta, liikkeistämme ja tekemisistämme. Se kaikki informaatio on lakien suojeluksessa, ja lakien tehtävänähän on ainoastaan pitää ihmisistä huolta..eiks je?
Sitäpaitsi kuka voi väittää enää pärjäävänsä ilman päivityksiä kaupassa käymisestä, tai tietoa siitä, onko kaveri kenties käynyt? Se on nykyaikaa nyt, ja jos et ole tietokannoissamme olet tietokantojamme vastaan.
Kohta on varmaan kelat ym facebook tunnuksien takana, jotta on sitten helppo tarkistaa, että missä mennään ja kenen kanssa.
Ai sulla ei oo tunnuksia...harmi. Ei voida auttaa, ellet myy p*rsettäsi zuccerberille, vai mikä lie.
Vihreät "poonus"kortit
Nekin ovat tietosuojalain "suojeluksessa", joka idiootille tarkoittaa, että huoh..ei mitään hätää. Laki on minun parastani varten, eikä se tule koskaan muuttumaan, minkään asian takia. Korkeintaan minua "suojelevemmaksi"
Meillä on tietosuojavaltuutettu, joka ei heilu eikä horju, paitsi jos säännöt "isoveli" määräävät. No mutta sehän on sitten tilanne ihan erikseen sano muori, kun munat rikko.
Facebook on kuin peili
Naama muuttuu vuosien kuluessa.
En usko internetin kaupallisten toimijoiden pyytettömyyteen. Kaikkea tietoa kerätään nyt mahdollisimman paljon joka puolella, kunnes niille keksitään ja kehitellään kaupallisia hyödyntämistapoja eli "tarpeita".
En ole kokenut tarppeelliseksi olla mukana tällaisissa seurapeleissä.