Lauantai 26.5.2012

MT: Lupaus Vihreiltä: ”Turkistuotanto laillista ainakin 4 vuotta”

Luotu: 
29.6.2011 07:44
  • Kuva: Petteri Paalasmaa/Uusi Suomi
    Vihreiden puheenjohtaja Ville Niinistö.

Vihreiden vastavalittu puheenjohtaja, ympäristöministeri Ville Niinistö lupaa, että turkistuotanto säilyy toistaiseksi laillisena elinkeinona Suoemssa.

- Turkistuotanto säilyy Suomessa laillisena elinkeinona ainakin seuraavat neljä vuotta kuten hallitusohjelmaan on kirjattu, Niinistö toteaa Maaseudun Tulevaisuudelle.

Lehti katsoo, että vihreät ja vasemmistoliitto hyväksyivät turkistarhausta koskevat linjaukset pitkin hampain kompromissina. Niinistö sen sijaan katsoo, että linjaus on tyydyttävä.

Hallitusohjelmaan lopulta kirjattiin, että uusi hallitus tukee turkistuotannon kehittämistä vastuuta tuntevana elinkeinona, ja että hallitus "selvittää turkistarhauksesta muuhun elinkeinoon vapaaehtoisen siirtymisen kannustamisen mahdollisuuksia".

 

Henkilöt: 
Paikat: 
Muut asiasanat: 
Jaa artikkeli: 

Kommentit