Lauantai 26.5.2012

Karpaasi on poissa: ”Yksi parhaista”

Luotu: 
5.7.2011 19:20

Mika Myllylän saavutukset hiihdon kansainvälisellä huipulla tullaan muistamaan ja pitämään arvossa, toteavat Suomen Hiihtoliitto ja Suomen Maastohiihto ry yhteisessä lausunnossaan.

Järjestöt ovat ottaneet surullisena vastaan tiedon 41-vuotiaan, "karpaasinakin" tunnetun Myllylän poismenosta.

–Mika Myllylä oli yksi kaikkien aikojen parhaista hiihtäjistämme, ja hänen urheilu-uransa on toiminut inspiraationa monille hiihtäjille, liitot sanovat.

Dopingkohun ja päihteiden kiusaama Myllylä teki viime vuosina paluuta hiihdon pariin, liitot kertovat. Myllylä suoritti hiihdon teknisen asiantuntijan kansainvälisen A-tason kurssin ja toimi kansallisissa kilpailuissa teknisenä asiantuntijana.

–Suomen hiihtourheilu ottaa osaa Mika Myllylän läheisten suruun, Hiihtoliitto toteaa.

Henkilöt: 
Muut asiasanat: 
Jaa artikkeli: 

Kommentit

jussi vaarala

Ylen uutisotsikoita Mika Myllylän kuoleman jälkeen hänen kuolinpäivänään:

Mika Myllylän loistava hiihtoura

Piirainen: Mestari on siirtynyt ajasta ikuisuuteen

Hiihtoliiton Sundberg: Myllylä oli huippulahjakas

Urheilumuseosäätiön johtaja: MYllylä oli viimeinen suurhiihtäjä

Jarmo Punkkinen: Mika oli herkkä persoona

Mänty: Mika pääsi suomalaisten kaapin päälle

Kysymys - kuinka moni näistä ja monista muista käänsi Mika Myllylälle totaalisesti selkänsä ja annettiinko Myllylälle edes sovitusmahdollisuutta - ja mikä oli kotipaikkakunnan väen tuomio Myllylälle.

Toinen kysymys - onko tämmöinen läpinäkyvä tekohurskastelu mitenkään tarpeellista ja hyödyllistä.

Mieleen tulee taannoin Eino Leinon kohtalo samankaltaisena - Leino oli hylätty köyhä sairas mies joka eleli ystävänsä vinttikopissa jonne piti kiivetä tikapuita. Mutta kun hän kuoli niin oitis kahden viikon kuluttua järjestettiin peräti valtiolliset hautajaiset oikeinpa presidentin läsnäollen tietenkin suurin mukamyötelävin kansanjoukoin ja mukasurulla päällemeikatuin silmäätekevin.

Kun totuus oli - Suomen yhteiskunta ja kansa edesauttoi Leinon kohtelulla hänen liian varhaista poismenoaan.

Ja häpesikö ja onko Suomen kansa koskaan tuota hävennyt. Ei koskaan.

Jussi Vaarala
eettis-realistisen aatteen kehittäjä
Somerniemi

jussi vaarala

Hiihtoliiton puheenjohtaja Matti Sundberg pitää Mika Myllylän kohtaloa äärimmäisen surullisena tapauksena suomalaisen hiihdon historiassa.

Hänen mielestään Lahden doping-sotkun selvittely venyi liian pitkäksi ja painoi Myllylää raskaasti vuosikausia. Hiihtoliitonkin tarjoama tuki tuli liian myöhään.

– Täytyy ottaa opiksi, on tämä siinä määrin dramaattinen asia. Nuori, lahjakas maailmanmestari ajautuu tällaiseen tilanteeseen ja näin totaaliseen umpikujaan.

Sundbergin mukaan kyse ei ole vain yksittäisestä ihmisestä vaan suomalaisesta luonteesta sekä kulttuurista.

– Miksi me kohtelemme niin kovalla kädellä ihmistä, joka on joutunut niin vaikeaan tilanteeseen, jota hän ei itse hallitse? Niin kuin Mika joutui tällaisen kohtelun kohteeksi, että hän ei saanut enää rauhaa juuri missään.

Sundberg koetti tavata Myllylän useasti ja lopulta tapaaminen onnistui.

– Meillä oli erinomaisen hyvä keskustelu, mutta huomasin, että tämä herkkä ihminen oli haurastunut kovasti. Sekavin tuntein siitä tapaamisesta kuitenkin lähdin vaikka kuinka sovimme, että nyt lähdetään rakentamaan Mikä Myllylälle uutta elämää ja uutta tulemista.

Sundbergin mukaan liiton täytyy pitää urheilutähdistä hyvää huolta niin uran aikana kuin sen jälkeenkin.

– Meidän täytyy tuntea enemmän vastuuta ja meidän täytyy kouluttaa ja opastaa heitä. Huolimatta siitä, että silloin kun he ovat huipulla, he eivät ole kovin vastaanottavaisia. Olen kertonut nykyiselle valmennuksen johdolle, että meidän täytyy tuntea ja tietää, mitä nämä huiput tekevät ja minkälaisia paineita heillä tulevaisuudessa on.

(MTV3)

lAsamo

Myllälä saavutti osan isoista urotöistään kielletyin keinoin, ja myönsi sen itsekin.

Muualla yhteiskunnssa alkoholi nähdään yksilön heikkoutena, nyt syyt halutaan panna yksilön ulkopuolelle.

Suomi-urheilu vaalii uhrejansa.

Myyttiselle hiihtosankarille on aina tilaus, jos lunta Suomessa riittää.

semi

Alkaa kyllästymään lumen sankareihin, ainakin mitä tulee hiihtoliiton sankareihin. Arkkuja on ainakin yksi liikaa ja seuraava arkku voisi olla järjestön nimeltä hiihtoliitto, porukka totaali vaihtoon ja ei yhtäkään vanhaa sisälle, asia joka olisi pitänyt tehdä jo kauan sitten.