Lauantai 26.5.2012

Kalamies: ”Itämerellä musta aukko”

Luotu: 
20.7.2011 10:58

Suomen luonnonsuojeluliiton luonnonsuojelupäällikkö Ilpo Kuronen ehdottaa vähintään osittaista kieltoa lohen kalastukselle. Kiellon avulla nopeasti rapautumassa oleva lohikanta saataisiin jälleen nousuun, ja lohen mystisen kannanromahduksen syy selvitettyä.

Kiellon olisi oltava voimassa noin kolme vuotta, ja se koskisi sekä Itämeren ammattikalastajia että jokivarsien vapaa-ajan kalastajia.

Suomen merkittävimpään lohien kutujokeen Tornionjokeen on noussut tänä kesänä vain noin 18 000 lohta, mikä on noin puolet verrattuna vuoden 2009 nousuun. Lohikannan aleneminen jatkuu jo toista vuotta.

- Jos kalastusmäärät vähenisivät, vanhoja naaraita pääsisi nousemaan jokiin ja poikasten tuotto lähtisi taas kasvuun. Nyt Itämerellä on se musta aukko, jonne ne [naaraat] katoavat, Kuronen sanoo Uudelle Suomelle.

Kuronen on tietoinen, etteivät Itämeren ammattikalastajat tai jokivarsien kalastajat olisi hyvillään kalastuskiellosta. Lohen elämänkaaren vuoksi kalastuskielto tulisi asettaa ainakin kolmeksi vuodeksi. Ensi vuonna syntyvät poikaset palaavat kutemaan jokiin vuosina 2014-15.

Poikaset kuolevat

Lohen kalastusta on yritetty suitsia Itämerellä erilaisilla keinoilla viime vuosina. EU määräsi aiemmin ajoverkkopyynnin lopetettavaksi, mutta nyt tilalle on tullut ajosiimakalastus.

Erityisesti eteläisellä Itämerellä Puolan ja Tanskan kalastajat nostavat lohta ajosiimoilla. Eri tahot ovat ehdottaneet lohen ammattikalastajien kalastuslupien määrän puolittamista.

Toinen lohiongelma on istutettujen poikasten kuolemat. Tällä hetkellä käytännössä koko istutettu lohikanta kuolee smoltteina, eli vaellukselle lähtevinä poikasina. Syitä kuolemille ei ole selvitetty.

- Minua pelottaa, että meren biologiassa on tapahtunut jokin muutos, Kuronen sanoo.

Itämeri on olosuhteiltaan hyvin herkkä, sillä sen vesi vaihtuu todella hitaasti. Kuronen kertoo, että mahdollisia uhkia lohelle voivat olla muutokset Itämeren suolaisuudessa , happipitoisuudessa tai lämpötilassa.

- Joko meri tai lohi on nyt sekaisin. Lohi on lähtenyt vaeltamaan nyt itään, ja niitä on saatu Kymijoen suulta, Kuronen kertoo.

Ilmiöstä on heikkoja merkkejä historiasta, mutta luonnonlohen yleistyminen Suomenlahdella on ilmiönä Kuroselle uusi. Lohet vaeltavat tavallisesti Pohjanlahdelle.

Henkilöt: 
Jaa artikkeli: 

Kommentit

eos

Se "musta aukko" on merikalstus joka vähentää lohikantaa. Pari-kolme vuotta täydellistä kalastuskieltoa elvyttää lohikannan kokonaan mutta se ei ole mahdollista kun edes Suomessa ei saada rannikon kalastajia kuriin puhumattakaan puolalaisista kalastajista.

UhanalainenSinisilmäinen

Huvittavaa että tutkija on huolestunut ja julkaistaan tiedostusvälineissä LOHInaaraiden poikastentuottoa koskeva huoli. Mutta mites ihmisten? Kun Suomen moottoria eli pääkaupunkiseutua zoomaa Google Mapsin satelliittikuvassa vähän ulospäin havahtuu siihen että vaikka länsiväylä Kirkkonummella on kaivinkonetyömaana ja muutetaan moottoritieksi, eteläpuolella Kehä III länsipäätepisteestä on silti koko Suomen pelastajamoottorin eli Etelä-Espoon kokoinen alue METSÄÄ. Samoin Kehä III pohjoisnurmikko Turun ja Tampereen moottoriteiden välissä on pelkkää metsää eli meillä on suuri MUSTA AUKKO omassa sydämessä. Pitäisikö luoda perhekokodellytykset kieltämällä liian rajoittava 2h+k rakentaminen ja olla huolestuneita Suomen vanhojen naaraiden poikastentuotosta :)