Lauantai 26.5.2012

Lehti: Ranska selätti presidenttipohdinnat – ”Ehdin kyllä”

Luotu: 
16.8.2011 06:51

Keskustan presidenttipeliin julkisuudessa nostettu Anneli Jäätteenmäki ei hötkyile ehdokaspohdiskelujen kanssa. Europarlamentaarikko ilmoittaa keskustan pää-äänenkannattajalle Suomenmaalle, ettei kahteen viikkoon aio pohtia asiaa lainkaan.

Jäätteenmäki sanoo keskittyvänsä nyt ranskan kieliopintoihin.

– En vilkuile nyt sivulle. Ehdin kyllä vastata aikanaan, Jäätteenmäki sanoo Suomenmaalle Ranskan Cannesista.

Keskustan presidenttiehdokkaiden tulee ilmoittautua jäsenvaaliin viimeistään 9. syyskuuta.

Keskustan presidenttikisaan on toistaiseksi ilmoittautunut vain Paavo Väyrynen. Puoluetoimisto etsii kuitenkin kuumeisesti hänelle vastaehdokasta. Myös keskustanaiset ovat vedonneet Jäätteenmäkeen ja Sirkka-Liisa Anttilaan, jotta nämä asettuisivat ehdolle keskustan esivaaliin.

Viimeksi eilen ehdokkuuden tyrmäsi pitkäaikainen kansanedustaja Seppo Kääriäinen. Myös toiveet Nokian hallituksen puheenjohtajan Jorma Ollilan ehdolle asettumisesta kariutuivat.

Keskustan puoluesihteeri Timo Laaninen kertoo Helsingin Sanomille, että Jäätteenmäen lisäksi odotetaan ratkaisua tällä hetkellä EU:n talouskomissaari Olli Rehniltä. Myös Rehn on ilmoittanut pohtivansa asiaa vielä muutaman viikon.

Paikat: 
Muut asiasanat: 
Jaa artikkeli: 

Kommentit

ananias

Olisi aika outoa lähteä kisaan kun tietää tulevansa tyrmätyksi.
Tällä teolla ei ole nostetta edes seuraaviin kunnallisvaaleihin - pikemminkin päinvastoin.

Kun Paavo ei kelpaa puoluejohdolle niin uskoisin, että Tuksu ja Arto voisi olla käytettävissä.