Lauantai 26.5.2012

Opetusministeri peruuttelee lukiokirja-asiassa: Jyrkkä ehkä

Luotu: 
16.8.2011 09:55
  • Kuva: Petteri Paalasmaa/Uusi Suomi
    Opetusministeri Jukka Gustafsson, sd.

Opetusministeri Jukka Gustafsson (sd.) on tänään Ylen Ykkösaamussa täsmentänyt lausuntoaan lukiokirjojen tukemisesta. Gustafsson totesi sunnuntaina Ylen haastattelussa, että valtio voisi osallistua lukiokirjojen hankintaan ja lupasi viedä asiaa eteenpäin.

Suomen lukiolaisten liitto on arvioinut, että lukion oppimäärän suorittamiseen kuluu 1 500 euroa, jos kaikki kirjat ostetaan uusina. Keskustan varapuheenjohtaja Tuomo Puumala ehtikin jo syyttää Gustafssonia uusien rahareikien keksimisestä, vaikka valtion pitäisi nyt säästää.

– Tässä on ministerinä joutunut vähän hankaliin tilanteisiin, kun antaa lausuntoja, niin niistä toimittajat sitten poimivat julkisuuteen paloja, Gustafsson tuumaa Ykkösaamun haastattelussa.

Gustafsson painottaa, ettei lukiokirjojen tukemiseen ole toistaiseksi osoitettu yhtä ainutta euroa. Hän kertoo tarkoittaneensa sanoa, että jos kahden vuoden kuluttua rahaa on, niin ”voisi harkita, että lukiokirja-asiaa jollain tapaa tuettaisiin”.

Opetusministeri muistuttaa, että vaikka opiskelijat joutuvat kirjansa itse kustantamaan, on lakiin kirjattu, että keskiasteen koulutuksen on oltava maksutonta.

– Hallitusohjelman tahtotila ja henki on, että tätä lukiokirja-asiaa selvitetään. Kahden vuoden päästä hallituksella on edessään tarkistustilanne, jossa katsotaan, miten talous ja työllisyys on edennyt. Jos siinä yhteydessä on mahdollisuuksia, niin voidaan sopivaksi katsotulla tavalla edetä oppikirja- ja -materiaalikustannusten osalta, Gustafsson sanoo.

Henkilöt: 
Paikat: 
Muut asiasanat: 
Jaa artikkeli: 

Kommentit

A_L

Kitos toimittajalle !!
Olen mielelläni yhdistänyt Tuuliviiri demareihin ja heidän vaalilupauksiinsa tuon "Jyrkkä ehkä !".
Tai "Ehdoton ehkä" jne. Se vaan on jotenkin NIIN osuva.
Demareiden duunaritausta (kaikella kunnioituksella työväenliikkeen ansiokkaalle menneisyydelle) näkyy juuri tässä kohdassa heidän politiikkaansa. He eivät ole kyvykkäitä johtamaan, vaan aina tarvitaan joku tehtaan patruuna tai muu isoveli ja auktoriteetti, jolta se lopullinen sana ja suunta saadaan.
Ikävä kyllä (duunarin kannalta), että sosialismikokeilun päätyttyä naapurissa se auktoriteetti on SDP:lle löytynyt EU:sta ja AY-liikkeelle markinatalouden kilpailukyvystä.

Mila F

Ajatteleekohan Gustu kenties, että Suomi on velaton maa kahden vuoden päästä ja sitten päästään taas tuttuun ja turvalliseen jakopolitiikkaan oikein kunnolla käsiksi: Sulle euro, mulle tonni, mulle kunnia, sulle lupaus, mulle maine, sulle ehkä, mulle vaalivoitto ...

ptman

Opettajien tulisi jakaa tehtävänannot netin kautta tai monisteina, ettei oppilaiden ole pakko hankkia kirjoja tehtävänantojen takia. Siten oppilaat voivat valita sijoittavatko rahansa kirjaan, lainaavatko kirjan kirjastosta vai selvittävätkö tarvittavan tiedon muista alan julkaisuista tai verkosta.

puutarhamies

iPadin tai muun tabletin halpojen nettikirjojen lataamiseen? Siitä muisto vain jää...

Hyväksyttyjen oppikirjojen kirjoittaminen on ollut kuulemma tuottoisaa muös tekijälle. Ei sitä tässäkään voida jättää palkkiotta. Mutta kun painatus- ja jakelukustannukset enimmiltä osin jäävät pois, jaettavaa riittää pienemmälläkin hinnalla.

Periaatteessa kirjankustantajaa ei tarvita lainkaan tällaisessa jakelussa, - vain operaattori ja kirjan tekijä riittävät.

Gustu on olemukseltaan ja ajatuksiltaan mummo.