Lauantai 26.5.2012

Pelko heräsi: ”Kakkosolut olisi tappoisku”

Luotu: 
14.9.2011 12:47

Faktakulma

Peruspalveluministeri Maria Guzenina-Richardson (sd.) ei sulje pois oluen laimennusta Suomessa. Oluen laimennuksella tarkoitetaan itse asiassa ns. Ruotsin mallia.

Ruotsissa kaupoissa myytävä kakkosolut on maksimissaan 3,5-prosenttista. Sitä vahvemmat oluet myydään Systembolagetissa eli "Ruotsin Alkossa".

Päivittäistavarakauppa ry pelkää, että kakkosolut johtaisi pienten kauppojen kaatumiseen.

Kauppaa huolettaa Itä-Suomen yliopiston, Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen ja Valtion taloudellisen tutkimuskeskuksen tekemän raportin laskelma, jonka mukaan kaupassa myytävien alkoholijuomien laimentaminen vähentäisi päivittäistavarakaupan alkoholimyyntiä 60–75 prosenttia.

- 60–75 prosenttia on kova vähennys 700 miljoonan euron myyntiin, PTY:n toimitusjohtaja Osmo Laine huomauttaa Kaupan liiton nettisivuilla.

Laine uskoo, että kakkosoluen tuominen kauppoihin saisi kuluttajat siirtymään Alkon asiakkaiksi ja etenkin pienten kauppojen kannattavuus romahtaisi.

- Myynnin vähentyminen tappaa lähipalvelut niin maalta kuin kaupungeistakin, koska samaan aikaan Alkoon siirtyvä ostovoima menee hyödyttämään kaupan suurimpia yksiköitä. Ongelma ei ole vain syrjäseutujen kaupoilla vaan myös taajamissa lähiöissä ja keskustoissa, Laine sanoo.

Hiljattain julkaistussa suomalaistutkimuksessa todettiin, että niin sanottu Ruotsin malli toimisi myös Suomessa. Tutkimuksen mukaan keskioluen sekä keskivahvan siiderin ja long drink -juomien myynnin lopettaminen päivittäistavarakaupoissa vähentäisi alkoholin kulutusta nyky-Suomessa noin 9 prosenttia ja ehkäisisi noin 350 alkoholin aiheuttamaa kuolemaa vuodessa.

Faktakulma

Peruspalveluministeri Maria Guzenina-Richardson (sd.) ei sulje pois oluen laimennusta Suomessa. Oluen laimennuksella tarkoitetaan itse asiassa ns. Ruotsin mallia.

Ruotsissa kaupoissa myytävä kakkosolut on maksimissaan 3,5-prosenttista. Sitä vahvemmat oluet myydään Systembolagetissa eli "Ruotsin Alkossa".

Henkilöt: 
Jaa artikkeli: 

Kommentit

Orion

Tuo ehdotus II-oluesta on täysin järkeä vailla. Me mitään mellanööliä aleta ryystämään. Mitä ne jupit oikein ajattelee. Niin että ruokaolutta illanistujaisiin ja makkaranuotiolle.

Ainakin minusta tulisi Alkon asiakas, ja ostan samalla sitä IV-olutta. Monissa kauppakeskuksissa Alko ja ruokakauppa ovat kytkyssä toisiinsa.

pasi kayhko vapaa kirjoittaja Espoo

Minusta kakkosoluen ottaminen kauppojen hyllylle on hyvä asia. Eipä mene "kuula" niin helposti sekaisin. Ja, seuraavana aamuna on parempi olokin. Enpä usko, että viinaretket Viroon lisääntyisivät kovinkaan paljon, vaan hyödyt olisivat suuremmat kuin haitat.

Mikko J.

Juopot ovat pääsääntöisesti köyhiä, tai hyvin köyhiä ja siksi tervehtisivät riemumielin kepardia edullisemman vaihtoehdon. Verokevennyksethän ne ovat koko kakkosen juju. Lisäksi se, että viinapää on jo mennyt, tarkoittaa ettei jengi tarvi paljon mitään kekkuloidakseen.

Sitäpaitsi kaksi ykköstä vastaa nelosta ja on silti sitä edullisempaa.

Gotti

Miksi alkoholin ostamista, myyntiä, valmistusta ja hallussapitoa ei samointein kielletä? Sehän ratkaisisi kaikki alkoholiongelmat.

Tsemppari

Itse asiassa pienkauppojen liikevaihto kasvaisi, koska laimeampaa olutta myytäisiin enemmän kuin keskiolutta saman vaikutuksen aikaansaamiseksi. Laimentamisen myötä Alkossa tulisi ottaa jälleen käyttöön "viinakortti", jotta juopottelu saataisiin pysymään asiallisella tasolla.

lee

... mutta onneksi et kai ole sentään tosissasi?

Tällä logiikalla ykkösolut lisäisi liikevaihtoa vallan huimasti. Viinakorttikin on ihan ok, niin kauan kuin laivat Tallinnaan kulkevat.

Mutta kuten sanottua, tämä oli varmastikin vitsi. Olihan..

krt

Taajamien ulkopuolisille kaupoille annettava oikeus myydä kolmosolutta olisi kaiketi parempi keino kuin "rapakaljan" juonnin edistäminen; tasa-arvon ja kohtuullisuuden laillistamisen tulisi kattaa myös haja-asutusseudut.

Viinakortti puolestaan rajoittaisi haja-asutuksen alkoholiostoja, onhan siellä Alkoja vain yksi. Pääkaupunkiseudullahan Alkoja riittää useaan päiväkäyntiin, vai ajattelitko ehdottaa viinakortti/kuponkiyhdistelmää?

Suomen valtion alkoholiverotulot saattaisivat laskea roimasti mikäli Viron viinaralli lisäisi trokareita.

Kuvittelen jo trokarirekkoja kiertämässä Suomineidon saloja,uhmaamalla niin virkavaltaa kuin sen haja-asutuskallioiden, -kukkuloiden tahi vesien ja rakkaiden rantojemme aiheuttamia uhkia vapaalle yrittämiselle. Saattaisivatpa jopa "rakkaaksiväitettymme" uskaltautua näiden "trokarekkayrittäjien" asiakkaiksi, mikäli "mökin" alkoholituotteet loppuisivat kesken, sillä tietääkseni ostaminen on sallittua mutta "yrittäminen on laitonta".

Hassua tuli äskenkirjoitetusta eräs poliitikko mieleen: "Laitonta muttei rangaistavaa" tunnustushan saattoi aloittaa suurehkon poliitisen ryhmän alasajon.

Lopuksi: Alkon myymälät voisi aivan hyvin sulkea, ja Alko muuntaa tukkukaupaksi; Markkinatalouden ehta toivomus lieneekin monopolimarkkinoiden avaaminen kilpailulle.