Lauantai 26.5.2012

Halla-aho sai tukijan: ”Arvoton näytelmä”

Luotu: 
16.9.2011 10:54
  • Kuva: Petteri Paalasmaa / Uusi Suomi
    Kansanedustaja Jussi Halla-aho (ps.).

Kansanedustaja Jussi Halla-ahon (ps.) rankaiseminen kahden viikon potkuilla ja julkisella kohulla on Venäjän tutkijan Timo Vihavaisen mielestä "absurdi näytelmä".

Vihavainen astuu Uuden Suomen Puheenvuorossa tiukasti Jussi Halla-ahon kannalle siinä, mitä kansanedustaja saa sanoa vaikkakin julkisessa Facebook-profiilissa.

- On aivan turhaa edes todistella, miten absurdia on kieltää historiallisten paralleelien ja ajatuskokeiden julkinen esittäminen, saati niiden esittäminen kaveripiirissä, jossa itse kukin on vapaaehtoisesti mukana, Vihavainen kirjoittaa.

- Kyseessä on yksinkertaisesti arvoton näytelmä, jossa käytetään aseena sitä tekosyytä, joka käteen sattuu.

Tutkijan mielestä Halla-ahon Kreikka-kommenttia paheksuneet poliitikot ja toimittajat pyrkivät omaa etuaan ja ajatusmaailmaa ajaakseen rajoittamaan kansanedustajan sananvapautta.

- Näinä poliittisen korrektiuden aikoina sananvapaus ei ole enää korkeassa kurssissa ja toimittajat ovat ensimmäisinä sitä kaventamassa, takaahan tämä hovikelpoisuuden niin sanotuissa älymystöpiireissä, Vihavainen ryöpyttää.

- Ajatusleikkien täytyy demokratiassa aina olla sallittuja joka ainoalle kansalaiselle.

Lue Timo Vihavaisen koko kirjoitus Uuden Suomen Puheenvuorosta.

Jaa artikkeli: 

Kommentit

ksr

Ei tämä siinä mielessä ole arvotonta, että tyhjänpuhujat paljastuvat tällaisten episodien yhteydessä tehokkaasti. Äänestäjille on valintatilanteessa hyötyä siitä tiedosta, onko ehdokas tyhjänpuhuja, vai voiko häneltä oikeasti odottaa jotain.

salakankee

"On aivan turhaa edes todistella, miten absurdia on kieltää historiallisten paralleelien ja ajatuskokeiden julkinen esittäminen."

..eli mistä Kreikassa oikeasti onkaan kysymys. Ylivelkaantumisesta ja siitä johtuvista saneerauksista, joista aiheutuu nyt mellakointia, jota ei enää poliisi hallitse.. jne jne

Hevoskuurihan on vasta alkanut. Kreikkalaiset eivät edes aavista mitä tuleman pitää

totuuden torvi

kun ranta-adonikset joutuvat oikeisiin töihin.

Suomen pitäisi edellyttää verotusavun jalkautusta Helleeneille. Mielestäni koko verovirasto henkilökuntineen, voisi siirtyä Kreikkaan kyyläämään ja kiusaamaan sikäläisiä demokratian keksijöitä.

Käyttäkäämme suomen vakuusosa tähän infrastruktuurihankkeseen.

MURSU

tällaisen kuvan kyllä saanut kun kuunnellut eri tv-uutisiakin maailmalta. Se on vain se heidän sisäpoliittinen taistelu joka meiltä toisinaan hämärtyy. Kansa kyllä selkeästi keskittyy heristämään syyttävää sormea omaan valtiojohtoansa kohtaan siitä ETTÄ HE OVAT VASTUULLISET SAATTAESSAAN KREIKAN TUHOON LEVÄPERÄSYYDELLÄÄN JA KORRUPTIOITUNEISUUDELLAAN, SEKÄ SEN SALLIMISEN "MAANTAPANA" YLEISESTI.

Eli kyllä heillä selkeä kuva ketä syyttävät, eikä kansa haluaisi ottaa niinkään velkaa, kun tietävät mitä tuleman pitää, vaan saattamaan omat vastuullisensa tilille tekosistaan (vaikkei se korjaa tilannetta).

luuserius

Meillä on säilyttäjähallitus joka lupaa kaiken jatkuvan ennallaan. Ja kannatus kasvaa. Mutta voiko Suomi tosiaan jatkaa kuin mitään ei olisi muuttumassa ?

Ennusteet näyttävät huonoilta ja valitettavasti ne useasti toteutuvat. Kun pöydällä on jo lähes 8 miljardia alijäämää, niin miten hallitus voi siirtää ikäviä päätöksiä kevääseen.

Halutaan kiva joulu suomalaisille ?

DolbyC

lähti itse kaventamaan omaa sananvapauttaan perumalla kirjoituksensa. Ei se ole toimittajien vika, jos Halla-aho ei osaa päättää, mitä haluaa sanoa. Sivuroolin vetäjä Soini laati junassa käsikirjoituksen näytelmän lopulle ihan omatoimisesti.

muuan

Ihmettelen minäkin Halla-ahon antautumista. Voisi tarvittaessa jotenkin muuten ilmaista, että tuo sanonta oli harkitsematon tai tunnekuohussa kirjoitettu.
Suoraselkäisyyttä tosin on helppo vaatia muilta, mutta jos itse joutuu median ja jopa omien toveriensa paheksunnan kohteeksi ja on asema (esim. eduskunnan valiokunnan puheenjohtajuus) menetettävänä...

intiaani

Mitä hyötyä on käyttää vapauttaan ilmaista tavalla, joka ei saa sanaa perille?

Ehkä vastaus onkin siinä, että näin populismi erottuu muista poliittisista suuntauksista. Ei ole tärkeää saada viestiä perille, vaan vain se että viestin ilmaiseminen näkyy, herravihaa ja voiman näyttöä kansalle - voiman jota ei ole. Jokainen voi sitten vetää asiasta omia johtopäätöksiään.

muuan

Näinhän se lienee näilläkin palstoilla. Mielestäni täällä pitää vaikuttamaan pyrkivän hillitä tietoisesti kieltään, koska jyrkkyys herättää vain vastarintaa niissä, jotka eivät itse ajattele tai tunne yhtä jyrkästi. Miedompi kieli ei tosin herätä yhtä paljon huomiota, mutta ehkä vaikuttaa hiljaisuudessa jotakin, ainakin jos perustelut ovat hyvät.

Mutta pääosa kirjoitajista lienee täällä sellaisia, joille vaikuttaminen on tosissijaista. Onhan tunteidensa ja turhaumiensa purkamisellakin epäilemättä merkitystä, ainakin itselleen ja samanmielisille.

Hakkuri

Tämänkaltainen sananvapauden kaventaminen poliitikoilta ja mitä ilmeisemmin kohta myös muiltakin, johtaa politiikan tekoon jossa ei juurikaan vaihtoehtoja vallitsevalle politiikalle esitetä eikä saa esittää. Ei esitetä myöskään vaihtoehtoisia seurauksia tai tapahtumien kulkuja. Minusta tästä on jo vahvoja merkkejä ja se on pelottavaa.

Miten tämä palvelee sitä todellista parlamentarismia ja demokratian toimivuutta. Päättäjistä halutaan tahtoen tai tahtomattaan aivottomia napinpainajia. Se ei ole kunniaksi toimittajien ammattikunnalle. Ei mikään ihme ettei toimittajiin luoteta sen enempää kuin poliitikoihinkaan.

zsi

Tässä taitaa taas kerran olla niin, että ei ole tärkeää mitä on sanottu, vaan kuka on jotakin sanonut. Halla-aho totesi kömpelöllä vertauksellaan vain sen tosiseikan, että kreikkalaiset eivät vapaaehtoisesti suostu äärimmäisen kurjistaviin säästötoimiin, joita heiltä edellytetään. Ehkä on niin, että Soinilla on jotakin hampaankolossa Halla-ahoa vastaan, kun piti tuosta lausumasta paisuttaa - lehdistön suosiollisella avustuksella - elämää suurempi kysymys, jolla voi hiljentää toisinajattelijan. Olipa Halla-ahon mielipiteistä mitä mieltä hyvänsä, sananvapaus koskee häntäkin. Mitään lainvastaista Halla-aho ei sanonut, joten koko episodi erottamisineen on kovin outo.

pur

Ei kukaan ole esittänyt että tämä olisi sananvapauskysymys, se ei ole asian pointti. Lain puitteissa saa sanoa mitä tahansa. Tässähän on kysmys persujen sisäisestä asiasta; Halla-aho on laukonut demokratiasta täysin hyväkysttävän mielipiteen, mutta sellaisen joka on jyrkässä ristiriidassa persujen arvojen kanssa. Miksei myös yleisemminkin ihmisten arvojen kanssa. Puolue on organsaatio, joka pyrkii kokoamaan samoin ajattelevia yhteen ja rakentamaan ajatusten pohjalle toimintaohjelmaa. Siksi on luonnollista, että toisella tavalla ajattelevaa kehotetaan toimimaan ajatustensa mukaan omin nokkineen, tai muuttavana käsityksiään.

Toinen näkökulma on se, että eduskunnan tasolta ei yleensä oteta kantaa toisten maiden sisäisiin asioihin ainakaan sillä tavalla, että toivotaan vaikkapa että etelävaltiot olis voittanut ja orjuus säilynyt, tai että Hitler olis sittenkin tehnyt Saksasta maailmanvaltiaan. Tämäkään ei ole vähimmässäkään määrin sananvapauskysymys, vaan tarkoituksenmukaisuuskysymys: kuinka paljon vahinkoa ulkopolitiikalle kansanedustajan annetaan tehdä ennen kuin ryhdytään sanoutumaan ajatuksista irti vahinkojen pienentämiseksi.

ksr

"Toinen näkökulma on se, että eduskunnan tasolta ei yleensä oteta kantaa toisten maiden sisäisiin asioihin ainakaan..."

Kreikan asia on vastoin tahtoamme muuttunut meidän asiaksemme. Kreikkan ja sitä luotottaneiden pankkien kädet ovat kyynerpäitä myöden taskuissamme. Ei siis kannata väittää, että asia ei kuulu meille.

Lisäksi Kreikan asevoimia on turha demonisoida. Luulenpa, että kreikkalaisista koostuvat asevoimat ovat kreikkalaisnäkökulmasta potentiaalisina vallanhaltijoina vähintään yhtä toivottuja kuin vaikkapa IMF tai EKP.

pur

aivan huoletta ottaa kantaa lompakkosi puolesta. Sen sijaan kansanedustajan kannattaisi ottaa huomioon että hän esiintyy sekä puolueensa äänitorvena että maansa edustajana. Jos sitten höhlästä lausunnosta tulee lunta tupaan, niin ihan turha on etelän mediaa syytellä.

Sun kannattaa kysyä kreikkalaisilta noista asevoimista. En ole kuullut että IMF tai EKP olis erityisesti kunnostautunut väkivallan ja kidutusten saralla. Oikeastaan luulen, että sulla ei ole alkeellisintakaan käsitystä asiasta johon otat kantaa.

simomakela

Tosiasia on, että sanavapaus määritellään nykyään ahtaammin kuin ennen. Sananvapaudesta puhuttaessa entiset pyyteettömän sananvapauden julistajat ovat nykyään kärkkäitä muistuttamaan siitä mitä ja mistä ei saa puhua. Ja juuri nämä samat ihmiset ovat ensimmäisinä tuomitsemassa, jos joku sanoo jotaikin, mikä ei mahdu heidän hämärään ja vaihtuvaan sananvapausmääritelmään.

Sananvapauden tilalle on tullut poliittinen korrektius sitä vieläkin ylevämäksi periaatteeksi. Ja entiset sananvapauden julistajat vahtivat poliisin lailla, että korrektiuden rajoissa pysytään.

totuuden torvi

letkautus on saanut poskettomat mittasuhteet itse sanottuun nähden.

Tämä kielii suuresta suvaitsemattomuudesta ja ahdamielisyydestä suomalaisessa yhteiskunnassa ja mielipideilmastossa.

Jokainen itsenäisesti ajattaleva ihminen osaa suhteuttaa minkä hyvänsä letkautuksen oikeisiin mittasuhteisiin ilman "virallisia sensoreita".

Lukekaapa huviksenne esimerkiksi Matti Ensio Hytösen palstaa, jossa ihmisviha, iva ja kunnianloukkaukset satelevat täysin esteittä. Miksi tällaiseen ei puututa? Onko syy se, että tyylilaji on jonkinlainen satiiri ja koomisuus. EIhän se voi olla perusteena sille, että toinen ihminen loataan julkisesti ilman minkäänlaista vastuuta.

Halla-aho on ilmaissut mielipiteensä Kreikan yhteiskuntajärjestelmän kriisienhallinnassa. Aihe ei ole kovin koominen vaan huolestuttava. Miksi hänen mielipiteensä julkituonti aiheuttaa sulkemiseen eduskuntaryhmästä.

Kyllä nyt suomessa ollaan hakoteillä pahemman kerran sananvapauden osalta.

Mindpeace

Panitpa pahan facebookkiisi. Hyvä idea vitsinä, mutta ymmärräthän, että tästä tulee lunta puolueen tupaan ovista ja ikkunoista. Sinuahan ja sanomisiasi nuo sopulit jahtaa ihan päätöikseen. Jatkossa on hyvä käyttää Facebookiasi puolueen sanoman läpiviemiseen. Kirjoituksesi on heti lööpeissä, kuin poliisi nakkilan naurisvarkaissa.
Mutta nyt meidän täytyy antaa niille kuva, että me emme suvaitse (ainakaan vitsejä) vaan otamme homman tosissamme. Sopisiko, että isolla metelillä annamme sulle pari viikkoa pakkolomaa ryhmätyöstä. Luonnollisesti saat tehdä työtäsi, kuten tähän asti, mutta näytetään niille, että meillä on puolueessa viksu linja, eikä me pelleillä vakavilla asioilla. Tämmöinen keino tuo paljon uusia puhtaita jauhoja pussiimme.
Olisin kyllä sitä mieltä, että kirjoittaisit näitä räväkämpiä vitsejä vaikka kolumnina suomenkuvalehteen. Pane nimimerkiksi Jussi Peitsi ja kyllähän kaikki on tietävinään, että se olet sinä, mutta spekulointi henkiköllisyydestä nostaa vain huomioarvoa. Minusta niissä ei ole mitään pahaa, samoja junttahommia siellä kirjoittavat arvoisat toimittajat vähäRuokaset ja Pervastit. Niiden kyllä pitäis varoa enemmän sanomisiaan, kun ovat mielipdejohtajia.
Eikös mennäkin näin ja jatkossa tällä tyylillä.
Terv.
Simo T.
PS. Sovitaan tämä ryhmäkokouksessa, että näyttäis vähän niinkuin rangaistukselta. Usko pois, että tässä kasvaa sekä maine, että kunnia.
Sama

MURSU

että muutamat Perussuomalaisista oppivat ison puolueen rooleihin, kun se ei ole sellaista yksinvaltiutta kuin pienpuolue aika oli. Nyt jokainen on lähtökohdaltaan vain yksi puolueessa, ja asema siinä tulee valtuutuksella mihin jäsenistöltä saa mandaatin, ei niinkuin ehkä ennen itsevaltiudella.

Sama koskee myös julkilausumia, mutta ei sanan ja mielipiteen vapautta rajoittamalla sinällää kuitenkaan missään tapauksessa = kaikki ajattelisi ja puhuisi kuin yhdellä päällä!

Kyllä se tästä siilaantuu hyväksi vielä.

Ed Göran

"- Ajatusleikkien täytyy demokratiassa aina olla sallittuja joka ainoalle kansalaiselle."

Sanan- ja ajatuksenvapaus ohitetaan Suomessa aivan liian kevyesti. Sensuuri iskee ja leimakirves kolhii.

Kirjoittavan kansan vapaana äänitorvena hienosti aloittaneesta Uudesta Suomestakin on tulossa pelkkä torvi.

Mitään irtiottoja tai maukkaampaa ironiaa, eikä ainakaan purevaa sarkasmia sallita, saati ymmärretä.

Kaiken pitäisi olla keskiverron, oluenkin nykyään.

Berserk

Vihavainen höperehtii. Kukaan ei ole sensuroinut Halla-ahoa. Hänellä on sanavapaus kuten meillä muillakin.

Mutta me vastaamme puheistamme. Kansanedustaja ja valiokunnan puheenjohtaja ei voi lasketella mitä sattuu ilman että siitä koituu vahinkoa maalle.

Ikänsä tutkijan kammiossa istuneesta Vihavaisesta voi kuollutta muinaiskirkoslaavia kammiossaan tutkinut Halla-aho tuntua kuin veljeltä, jota on kohdeltu väärin.

Halla-aho itsekin oli kuin huutolaispoika toimittajien piirityksessä ja katui kirjoituksiaan.

Nämä sivarit ovat kovin sotaisia kirjoituksissaan. Aikoinaan H-ahokin on vakuuttanut että vakavat omantunnon syyt estävät hänelta aseellisen varusmiespalvelun. Ilmeisesti sama omatunto sallii panssarivaunujen käytön mielenosoitusten murskaamiseen.

Halla-aho ja Y-lannos Vihavainen ovat molemmat ns. teoriaherroja, joille tulo kammiostaan päivänvaloon aiheuttaa tuollaistakin sokeutumista.

Brutus

Toimittaja Kammonen korosti Halla-ahon rasistiksi leimanneessa jutussa lausunnon antaneen Mikko Lehtosen taustaa kovasti siten, että tämä on Tampereen Yliopiston professori. Kammonen halusi ilmeisesti korostaa tällä hänen uskottavuuttaan akateemisena asiantuntijana.

Nyt tässä jutussa Halla-ahoa tukevaa Timo Vihavaista Kammonen tituleeraa tutkijaksi vaikka hän on samalla Helsingin Yliopiston professori. Tutkijahan voi olla vaikka kuka tahansa maisteri. Haluaako toimitus tällä painottaa, että Vihavaisen lausunnot ovat jotenkin vähemmän objektiivisia ja arvokkaita kuin Lehtosen? Onkohan tällainen painotus ja johdattelu Uuden Suomen yleinenkin journalistinen linja?

Berserk

Vihavainen on tutkijaprofessori. Hänen alansa on Venäjän tutkimus, ei minkään tiedekunnan johtaminen.
Vihavainen toimi lakkautetussa Renvall-instituutissa,joka nyt on nimeltään maailman kulttuurien laitos tai jotain sinnepäin.
Vihavainen on julkaissut viime vuosina pari kirjaa. Länsimaiden tuho ja Itäraja häviää.
Ensimmäisessä vastusteaan vääräväristen ja muslimien tuloa Suomeen mutta kannustetaan ottamaan venäläisiä ja syömään rasvaista Karjalan paistia.
Toisessa taas haukutaan puolustusvoimat, häväistään veteraanit väittämällä että oli rauhakin tarjolla ja kehoitetaan hankkimaan säkki Y-lannosta koska muuta puolustusmateriaalia ei tarvita. Lisäksi hän haukkuu Karjalan evakot kun kaipailevat vielä kotejaan eivätkä kiitä ryssiä kuten Vihavainen tekee oikein laatimalla listan parhaista kiitollisuuden kohteista.
Nämä kirjat eivät ole mitään tutkimuksia vaan täysin ilman alaleukaa laadittuja mielipidekirjoja.

Samanlainen tutkija on Halla-aho. Mies on tutkinut muinaiskirkkoslaavia, jota ei edes ortodoksinen kirkko käytä enää liturgiassaan. On siinä käytännön läheinen tutkimusala.
Ei ihme että näiltä tutkijoilta pääsee sammakoita niin kaukana he ovat käytännön yhteiskunnasta ja jalat tukevasti ilmassa.

PS. Ei media,kokoomus tai SDP ole rangaisseet Halla-ahoa. Sen teki persuryhmä ja pj Soini.

Brutus

Tuo toinen professori Mikko Lehtonen on taas täysiverinen stalinisti. Ei hän yhtään sen objektiivisempi ole.

En ota kantaa professoreiden pätevyyteen, mutta tiettyä väriä tuo Kammonen näyttää tunnustavan. En myöskään kannata Halla-ahon mielipiteitä. Kannatan lähinnä sananvapautta ja median objektiivisuutta.

Meillä on mm. eräs hyvä kreikkalainen perheystävä, enkä voi tajuta miten joku voisi toivoa Kreikkaan sotilasjuntaa edes leikillään.

muuan

Objektiivisuus on pohjimmaltaan subjektiivinen asia. Eli mikä on objektiivista missäkin asiassa? Toki voidaan sanoa, että sitä on enemmistön näkemys. Mutta rajoitetaanko tällöin sananvapautta?

Brutus

Jokainen yksilö on tietysti aina subjektiivinen. Kuitenkin jos henkilö esiintyy esim. tiedemiehen roolissa, objektiivisuus edellyttää kaikkien eri näkökulmien arvioimista samalla mittarilla tasapuolisesti ja tehdä sitten johtopäätökset ilman subjektiivisia ja poliittisia aate- yms. vääristymiä.

Median roolissa esiityvän kohdalla objektiivisuus edellyttää, että kansalaisille annataan journalistisesti tasokasta ja tasapuolista infomaatiota ilman että toimittaja suodattaa sen oman subjektiivisen aatemaailmansa läpi. Jos toimittajan oma aatemaailma näkyy liian selvästi, on kyse poliittisesta propagandasta eikä journalismista.

muuan

Tämä ketju muuten on pysynyt harvinaisen - joskaan ei täydellisen - siistinä. Riippuu tietysti ratkaisevasti siitä, ketkä huomaavat tai viitsivät kirjoittaa, sillä itse aiheesta olisi tunnepurkauksiinkin.