Tasavallan presidentin palkkioon esitetään korotusta. Tasavallan presidentin vuotuista palkkiota esitetään korotettavaksi 1.3.2012 alkaen nykyisestä 126 000 eurosta 160 000 euroon.
Tämä tekee noin 13 300 euroa kuukaudessa. Nykyisin presidentin palkkio on 10 500 euroa kuussa.
"Palkankorotus" koskee seuraavaa presidenttiä, joka valitaan alkuvuodesta 2012.
Muutos perustuu ansiotaso- ja kuluttajahintaindeksin nousuun. Viimeksi tasavallan presidentin palkkiota tarkistettiin 1.3.2006.
Palkkion korotus aiheuttaa noin 28 000 euron lisäkustannukset vuonna 2012. Muutoin vuotuinen lisäys on palkkion osalta 34 000 euroa vuodessa. Esitys liittyy valtion vuoden 2012 talousarvioesitykseen.
Sen sijaan ministereiden palkkoja on tarkoitus laskea.

Kommentit
Valta ja vastuut pienenvät- veroton palkkio nousee !
Tähän on syytä saada vastaus itse ehdokkailta, vaikka se ei heidän päätäntävaltaansa kuulu. Jokin logiikka ja moraali tästä maasta puuttuu ja isosti.
Näin on
Kun esim iltapäivälehden päätoimittaja tienaa saman kuin presidentti, niin on jotain tosiaan pielessä...
Vielä enemmän pielessä
Kun eläkeyhtiön toimitusjohtaja saa 10 kertaa enemmän? SAK:n johtajatkin saavat kai enemmän?
Hyvä
Erinomaista, että köyhästä presidentistä pidetään huolta.
Me eläkeläisetkin olemme huomanneet, että leivän, maidon ja tonnikalapurkin hinta on ollut nousussa. Voita ei näemmä kohta enää Suomesta saakkaan.
Eläkeindeksi, jonka yksi ehdokas vei, ei vaan jaksa seurata ansiotulo- ja kuluttajahintaindeksiä. Vaimon kanssa on sovittu, että yksi purkki syödään nyt puoliksi oman kokonaisen purkin sijasta. Sillä se indeksi korjaantuu.
Jos Tarja Haloselle on maksettu 126000 €
se on ollut kohtuullinen korvaus menetetystä vapaa-ajasta.
Lisäksi on tullut Pentin elanto sekä kissojen ja kilpikonnien hoito ja ylöspito. Ja sukulaisten ja tuttavien saunotukset ja kahvitukset.
Seuraavalle presidentille, olkoonkin sitten kuka tahansa, tulee maksaa tuplasti Halosen saama palkkio. Perusteluja lisäys ei kaipaa.
Kansa kyykkyyn
"Muutos perustuu ansiotaso- ja kuluttajahintaindeksin nousuun." Tällä perusteella kai palkansaajatkin saavat korotuksensa meneillään olevalla kierroksella?
Mikähän siinä mahtaa olla, että lamat sun muut kansalaisilta palkkamalttia edellyttävät asiat ei lainkaan koske julkishallinnon työntekijöitä. Heidän palkkansa nousevat tasaisesti ja vuorenvarmasti vuosi vuodelta siten, että ansiot ylittävät jo nyt yksityisen sektorin kirkkaasti. Sen päälle vielä erikoisedut työajoissa, lomissa ja eläkkeissä. Valtion leipä on lyhyt ja leveä!
Hallitus ja EK ovat vaatineet matalia palkankorotuksia
mutta en ole vielä nähnyt em. ryhmien vaativan palkkioiden korotuksista luopumista. Ministeritkin luopuivat viissatasestaan/kk aivan vapaaehtoisesti.
Uuden tuottavuusohjelman puitteissa on laskeskeltu että
seuraava mies on noin paljon aikaan saavampi! Hyvä!
Prosentuaalisissa korotuksissa ei ole mitään järkeä
"Muutos perustuu ansiotaso- ja kuluttajahintaindeksin nousuun"
Jopa ihminen tarvitseekin 13.300 euroa kuussa lisärahaa leivän ja maidon ostoon, kun hinnat nousevat niin kauheasti.
Oikeasti palkankorotukset tulisi tehdä euromääräisinä eikä prosentuaalisina. Nyt suuret palkat karkaavat kohtuuttomiksi, koska prosentuaalinen korotus suosii niitä.
Onhan selvä, että yhden ihmisen kuluttamisella on rajansa. Sama koskee ylisuuria eläkkeitä.
Nykysin
vallalla on ns. tihkumisteoria (trickle down theory)...
"Tarvitsee vain säätää laki rikkaiden vaurastuttamiseksi, niin heidän vaurautensa tihkuu alempana oleville"
-Presidenttiehdokas William Jennings Bryan, 1860-1925."
http://www.uusisuomi.fi/ulkomaat/101401-halyttava-tilanne-%E2%80%93-%E2%...
Miten se menikään?
Älkää tehkö niin kuin minä teen, vaan niin kuin minä sanon :-)
"Sailas Ylelle: Pienikin palkankorotus on liikaa
Valtiovarainministeriön valtiosihteerin Raimo Sailaksen mielestä jokainen nollan yli menevä palkankorotusprosentti on liikaa"
http://www.taloussanomat.fi/tyomarkkinat/2011/09/28/sailas-ylelle-pienik...
Tuleva presidenttikin varmaan yhtyy tähän Sailaksen sanomaan.
Verrattuna valtionyritysten toimarien palkkoihin
Aika pieni on pressan kuukausipalkka. Vaikka otetaan mukaan vapaa asunto-, auto- ja kesämökkietu, palkka on keskinkertainen, eikä edes ylityökorvauksia tai päivärahoja makseta. Kekkosen aikana sai vielä tehdä vähän "sisäpiiridiiliä". Nyt olisi toimittajat heti kimpussa. Konsultit ja insultit saavat saman tai jopa enemmän. Ihan Siwan kassan palkkoihin ei kannata verrata.
Tuli mieleen,
päivän Hesaria selailtuani, että italialainen kansanedustaja hakkaa mennentullen meidän presidenttimme palkkiot.
Italiasta
Siellä meno on aika villiä :-)
"Palkkaa italialainen kansanedustaja saa noin kaksi kertaa enemmän kuin suomalainen.
Italian poliittinen koneisto nielaisee vuodessa 23 miljardia euroa. Maan 2000 miljardin euron velkaa on yritetty leikata kahdella säästöohjelmalla. Kummassakaan ei juuri ole kajottu poliitikkojen muhkeisiin etuihin..."
http://www.mtv3.fi/uutiset/ulkomaat.shtml/2011/09/1397762/italian-poliit...
Paljonkohan
ne Berlusconille maksaakaan?
Kyllä tuo on ihan sopiva palkka presidentille
Ei tarvitse olla kummoinen kansliapäällikkö niin hakkaa presidentin palkan mennentullen. Jos halutaan säästöjä ja lisää rahaa etelä-pohjanmaalle, niin byrokraatteja vähemmän ja palkkoja pienemmäksi. Ihan oikeasti valtion hommissa ei kukaan tarvitse 17000 euron kuukausipalkkaa, niinkuin joku pelle tässä taannoin kertoi palkakseen televisiossa.