Lauantai 26.5.2012

Halla-aholta outo Breivik-heitto

Luotu: 
3.10.2011 16:18
  • Kuva: Petteri Paalasmaa / Uusi Suomi
    Arkistokuva Halla-ahosta vuodelta 2009.

Kansanedustaja, hallintovaliokunnan puheenjohtaja Jussi Halla-aho (ps.) viittaa erikoisella tavalla Norjan joukkosurmaajaan Anders Behring Breivikiin tuoreessa blogitekstissään.

Teksti käsittelee Vaasassa sattunutta tapausta, jossa metelöinnistä huomauttanutta mieshenkilöä ammuttiin ilmakiväärillä. Mies sai vaarallisen ampumahaavan, muttei menehtynyt.

Esimerkiksi Iltalehti kertoo tänään paperiversiossaan Vaasan tapahtumista. Ihmisjoukko oli tullut rellestämään kerrostalon edustalle. Samassa talossa toimii isänmaallinen kerho, jonka jäsen arvelee ampujien hyökkäyksen olleen suunnattu kerhoa vastaan. Kerhon pihamaalle on ilmestynyt maalauksia, joissa ilmaistaan vihaa natseja vastaan. Kerhon edustajan mukaan kyseessä ei ole uusnatsien kerho.

Pohjanmaan poliisin rikoskomisario Eero Välimäki on kommentoinut Ilta-Sanomille, että autolla liikkunut porukka oli väärässä paikassa väärään aikaan.

- Tuleehan sitä uhkailtua ja ihmisiä kohti ammuttua, jos sattuu olemaan väärässä paikassa väärään aikaan. Sanotaanko vielä tähän päälle, että Anders Breivik sattui heinäkuussa olemaan väärässä paikassa väärään aikaan, kirjoittaa Halla-aho blogissaan.

Enempää Halla-aho ei Breivik-heittoaan avaa.

Halla-aho kirjoittaa haluavansa tiedustella SDP:n poliitikoilta, ”allekirjoittavatko he tavan, jolla kansakunnan parhaat voimat ovat Vaasassa ryhtyneet toteuttamaan heidän vetoomuksiaan”. Näillä vetoomuksilla Halla-aho viittaa vaatimuksiin rasismin kitkemisestä.

Henkilöt: 
Muut asiasanat: 
Jaa artikkeli: 

Kommentit

snr

"Helsingin Sanomat ei ole uutisoinut Vaasan rasisminvastaisesta iskusta."

Ehkä tämä on se oudoin heitto, koska ainakin Hesarin nettiversiossa asiasta on uutisoitu kaksi päivää ennen Halla-Ahon kirjoitusta heti tapahtuman jälkeisenä aamuna ja tänään vielä uudestaan, kun porukka jäi kiinni.

Vyötiäinen

Valtamedia on suorastaan lietsonut antipatiaa valtaväestöä, perussuomalaisia ja isänmaallisia kansalaisia vastaan.

PS:n kansanedustaja Hakkaraistakin lyötiin päin naamaa pari päivää sitten tuntemattoman "fanin" toimesta.

Olisikohan aika lopettaa rasistiksi ja natsiksi leimaaminen heppoisilla perusteilla?

ihmisoikeus

riehunut valtamedian hymistelemä piilonatsihallinto, jonka ainut tehtävä on kiihottaa kansaa rasismi-, vihakirjoituksillaan ja -ohjelmillaan toistensa mustamaalaamiseen ja vierasmaalaisten ja kulttuurien ylistyslauluihin.
Näillä mennään tänäpäivänä.

de comments

liittyy hyvin olennainen loppukaneetti. Ihan tulkitsisin tuon jopa vetoomuksena, joka kuuluu näin; "Toimittaja Jukka Huuskolta haluaisin kysyä, olisiko nyt paikallaan aloittaa "täysin perusteltu journalistinen prosessi, jossa kiveäkään ei jätetä kääntämättä". Olisiko "rohkeasti perattava syitä, pestävä pyykkiä, kysyttävä hankalia kysymyksiä ja etsittävä vastauksia siihen, miksi Vaasassa kävi niin kuin kävi"."

Jukka Huusko HS:n toimittaja blogin mukaan. Onko sukulainen Markku Huuskolle US:n päätoimittajalle?

John Galt

...Uuden Suomen puolella. Suorastaan lapsellista kuinka yhden kansanedustajan kirjoituksia luetaan kuin piru raamattua. Edes kommunismista hurmioituneet pioneerinuoret eivät analysoineet Leninin ja Maon kirjoituksia näin haltioissaan.

simomakela

Tulihan se sieltä.

Miksei US tai muut lehdet reagoi itse asiaan, mistä H-a kirjoittaa. Esim hänen edellinen kirjoituksensa kunniaväkivallasta oli loistava, mutta eipä ole nostettu otsikoita.

de comments

vielä kirjoitetaan ettei Halla-aho avannut tarkemmin blogikirjoitustaan. Minun ymmärrykseni ja lukutaitoni mukaan blogin lopussa on kiteytetty se olennainen avaaminen eli vetoomus toimittajille tapauksen perinpohjainen tutkiminen. Sitähän Halla-aho selvästi pyytää. Kirjoittelivathat US:nkin toimittajat toista viikkoa Halla-ahosta saman alku uutisen pohjalta aina uutta kirjoitusta. Nyt vastavuoron periaatteella Halla-aho toivoo ja esittää saman tyyppistä kirjoittelua.

vraiha

Sanoopa Halla-aho mitä tahansa, joku puskista huuteleva nimetön toimittaja on aina eri mieltä hänen kanssaan, eli nimettömänä pysyttelevän toimittajan mielestä Breivik nimenomaan oli oikeassa paikassa oikeaan aikaan.

jhiden

Olipas tyhjänpäiväinen "uutinen". Eihän Halla-ahon kommentin tarkoitus ollut kuin korostaa tuon rikoskomisarion kommentin älyvapautta.

Tuo on ensimmäinen kerta kun näen itsekään "väärässä paikassa väärään aikaan"-sanontaa käytettävän rikoksentekijöistä. Aina ennen se on kuvannut uhrin epäonnea, mistä johtuen tuon komisarion kommentin voisi hyvin tulkita sympatiseeraavan ampujia, eikä niinkään uhria.

simomakela

Niin, sattui nuorisoporukalle huono tuuri, kun vastassa oli niinkin negatiivisesti heihin suhtautuva koiran ulkoiluttaja.

Ja että kaikki sattui vielä tämän koiranulkoiluttajan kotipiirissä. Oli pojilla tosi huonon tuurin päivä...voi sentään. Jaksamista myös tuolle rikoskomissariolle.

John Galt

..onko todellakin heidän mielestään niin, että Breivik oli oikeaan aikaan oikeassa paikassa? Tapahtuiko siinä juuri niinkuin pitikin? Tukeeko US todellakin oikeistoterrorismia? Olen järkyttynyt, shokeerattu!

Berserk

Breivik oli väärään aikaan väärässä paikassa. Milloin halla-ahon mielestä Breivikillä olsi ollut oikea aika ja paikka? Sitä hän ei sanonut. Miksi?
Koska jokainen täyspäinen olisi sanonut että tuollaisilla Breivkeillä oikea aika ja paikka olisi ollut suljetussa laitoksessa.
Viimeksi kuulin Breivikistä että hän halusi uniformun(Napoleonin?)ja sotaoikeuteen. Ei kuulosta edelleenkään täyspäiseltä.

Sokrates

Poliisin mukaan ammuskelijat olivat väärässä paikassa väärään aikaan ja sen takia he ampuivat. Väitehän on täysin järjetön. Sen takia Halla-aho kirjoitti "väärästä paikasta väärän aikaan"
Jostain syystä joidenkin on vaikea ymmärtää kirjoitusta, en lähde tässä spekuloimaan mistä se johtuu......

Halla-ahon kirjoitus oli terävä niinkuin hänen kirjoitukset yleensä, kirjoituksen voi lukea tästä ja kannattaa käyttää järkeä kun tätä lukee.
http://www.halla-aho.com/scripta/rasismin_kitkentaa_vaasassa.html

nimperi

Siis ei hyvää päivää... Uutinen yhdestä blogikommentista, joka ilmeisesti oli jonkin sortin sarkasmia, lievää typeryyttä tms. Itse kuulun niihin jotka äänestävät PS:ia Halla-Ahosta *huolimatta*, mutta siis... Onko tänään ollut jotenkin huono päivä toimituksessa, tulee mieleen se autonmyyntinettisivuston mainos joka oli uutiseksi laitettu. Luulen että kolmannesta vastaavasta vaihtuu kyllä se paikka mistä nettiuutiseni luen. Tulee mieleen Kauppalehden nettiuutiset jo kohta, niin alas ollaan vajoamassa.

de comments

Puheenvuorossa Oksasen uusin blogikirjoitus, jossa hän kirjoittaa omia kuvitelmiaan. Ei siis tosiasiassa tapahtunutta. Tuollaisia kirjoituksia US ei jostain syystä poista vaan antaa niiden olla päivästä toiseen.

Aku

Komisario Välimäki voisi "avata" mitä hän heitollaan tarkoitti? Milloin ammuskeleva häirikköporukka on oikeaan aikaan oikeassa paikassa?

pur

Välimäen kommentista on vain iltapäivälehden muotoilu. Minusta näyttää, että Välimäki on ensin kertonut toimittajalle, että henkilöt eivät tunteneet toisiaan aiemmin, eli ensimmäinen tapaaminen, jossa vasta uhkailtiin, oli sattumaa: "porukka oli väärässä paikassa väärään aikaan", mistä ikävät tapahtumat alkoivat. Tämä on aika tavanomainen tapa ilmaista, että kahakkaan ei ollut mitään ennalta nähtävissä olevaa syytä tai suurta suunnitelmallisuutta.

Sen sijaan ei näytä todennäköiseltä, että itse ampumista poliisi olisi näin kommentoinut. Voin olla väärässäkin, mutta mielestäni lukijat ottavat aika rankkoja vapauksia kommentoidessaan "Välimäen lausuntoa", kun todellisuudessa kommenttien kohteena on iltapäivälehden toimittajan kokoama muotoilu ehkä paljonkin monisanaisemmasta poliisimiehen haastattelusta. Lukekaa nyt ainakin alkuperäinen teksti ennen kuin arvioitte mitä poliisimies todennäköisesti on sanonut ja missä yhteydessä, ja mikä on toimittajan lyhennelmää ja kiteytystä uutiseen.

Halla-ahoa on paljon helpompi arvioida, koska hän on kirjoittanut vuorosanansa itse. Mielestäni hän rinnastaa Norjan kymmenet murhat ja Vaasan yhden tapon yrityksen. Oireellista ei ole se mitä hän kirjoittaa, vaan hänenkin kohdallaan se, että hän pitää iltapäivälehden kirjoitusta Välimäen lausunnosta - ei toimittajan lehtijuttuna - vaan täydellisenä muistiin merkittynä poliisimiehen lausuntona.

Aika heikkoa medialukutaitoa monelta.

Htalk

Ottamatta kantaa Halla-ahoon vaan poliisin toimintaan, joka tässä on poikkeuksellista...

"Pohjanmaan poliisin rikoskomisario Eero Välimäki on kommentoinut Ilta-Sanomille, että autolla liikkunut porukka oli väärässä paikassa väärään aikaan."

Ei mikään ampuminen voi johtua siitä, eikä poliisi voi sitä perustella sillä, "että autolla liikkunut porukka on väärässä paikassa väärään aikaan".... eihän...

Toivottavasti tällaisia ampumatapauksia ei tule enempää ja tuo Pohjanmaan poliisin rikoskomisario Eero Välimäki ymmärtää korjata hieman julkisuudessa esittämiään puheitaan...

Ei tästä yhdestä poliisin asiaa vähättelevästä kommetista kannata vetää johtopäätöksiä kovin pitkälle toisaalta Halla-ahonkaan... keskimäärin poliisi kyllä tiedottaa asioista neutraalisti... Sattuu niitä kömmähdyksiä myös poliiseille...

Lainaus Ilta-Sanomista:

"Sanotaan näin, että autoporukka oli väärässä paikassa väärään aikaan. On ollut tuuria matkassa, että ilmakiväärillä ei osuttu sydämeen vaan vähän ohi.

Välimäki sanoo, että uhri odottaa pääsyä leikkaukseen. Hengenvaaraa ei ole."

Linkki Ilta -Sanomien uutiseen:

http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/nuorisoporukka-palasi-kostamaan-tuuria...

pur

Lainauksen Ilta-Sanomista voi tehdä myös näin:

"Välimäen mukaan miehet eivät tunteneet toisiaan entuudestaan.

- Sanotaan näin, että autoporukka oli väärässä paikassa väärään aikaan."

Mielestäni tämä on todennäköinen asiayhteys. Jatkaakin voi, kunhan pitää tässä pienen tauon ja ajttelee, että poliisi ja toimittaja ovat käyneet tapausta läpi, ja toimittaja lisää sitten vielä poliisin käsityksen itse ammunnasta:

"On ollut tuuria matkassa, että ilmakiväärillä ei osuttu sydämeen vaan vähän ohi.

Välimäki sanoo, että uhri odottaa pääsyä leikkaukseen. Hengenvaaraa ei ole."

huttua

Kyllä on sekaisin itse suur mestari, miten voi verrata tälläisessä asiassa vaasalaista corolla porukkaa ja Breiviikkiä ja käyttää sitä poliittisena lyömä aseena?
Olikohan nämä nyt varmasti näitä matelijoita eli SDP:n kannattajia.

sepeteus1949

autoporukka oli väärässä paikassa väärään aikaa.Suoraan verrattuna Norjassa demarinuoret siis olivat väärässä paikassa väärään aikaan.Vai miten se oli?

Oscari

No on taas tullut päivystäville persuille hommia. Minä en vaan kovasti pysty ymmärtämään Allah-ahon kirjoituksia. Lienee vikaa ymmärtämisessäni. Johtuu kait vähäisestä koulutuksestani!

juupas

sattua fyysisesti ja tarkoitan tällä yksinkertaisella toimittajaa.Meinaan vaan,että arkielämässä voi tulla kaikenlaisia ongelmia,liikennevalojen oikeiden värien muistaminen saattaa olla jo ylitsepääsemätön paikka.

Oikeinko näille "toimittajille" maksetaan palkkaa,noh Herlin voi tehdä rahoillaan mitä parhaaksi näkee.

Berserk

olivat Halla-aholle niin pelottava paikka että "vakavat omantunnon syyt" estivät hänet aseellisesta palveluksesta. Nyt tuntuu poliisi olevan hänen "sarkasminsa" uhreja.

Kenet näemme Eduskunnan hallintovaliokunnan puheenjohtajan "sarkasmin" seuraavana kohteena? Breivik?

kommentaattorinen

Taitaa Halla-Aho viitata tuolla Breivik heitollaan että Anders Breivikkin oli maahanmuuttajien pahoinpitelemä ja sai siitä kipinän joka johti lopulta hänen pommi-isku/saariammuskeluun. Tavallaan Halla-Aho siis ymmärtää Breivikiä, muttei ehkä kannata Breivikin ammuskelua. Itse en ainakaan tässä tapauksessa kannata ihmisten ampumista politiikan edistämiseksi olivat sitten maahanmuuttajia tai eivät.

pasturun

miten sarkasmi, ironia ja musta huumori on tyylilajeina vaikeita välitettäviä lukijoille, mikäli he eivät edes halua ymmärtää "oikein".

No miten vaan, piisaapahan lööppejä ja lukijoita.

pakista

Sanotaanko nyt näin, että kansanedustaja Halla-Aho sattuu aina olemaan teksteineen väärällä asialla ja väärin perustein.

Tärkeintä on ymmärtää se, mikä tulee esille rivien välistä.

leit

Toimittaja voisi vähän ensin avata tuota jutun alussa olevaa arvottavaa toteamusta "viittaa erikoisella tavalla". Miten niin erikoisella?

Lisäksi kiinnostaa, miksi typerän asian sanominen poliisijohtajan suusta on neutraalia, mutta erikoista jos se tulee Jussi toistaa sen?

HBlanc

Täällä nyt oletetaan vähän liikaa ja pistetään sanoja Halla-ahon suuhun. Kantasuomalaiset rasisminvastustajat harrastivat suvaitsevaisuuskasvatusta aseen kera "natseja" kohtaan. Ei tekstisä puhutaan missään kohtaa että Vaasan ruskettuneempi kansanosa olisi ollut osallisena
Isompi osa tekstistä meni näin:

"Viimeisten parin vuoden ajan olemme jotakuinkin päivittäin kuulleet sosiaalidemokraattien sekä pääkirjoitustoimittajien suusta, että vihapuhe, muukalaisviha ja rasismi on kitkettävä, juurittava, poistettava ja tuhottava. Nollatoleranssia on vaadittu ihmisvihaajia kohtaan. Korostettu on, ettei vastuuta voi lykätä ainoastaan viranomaisille, vaan tavallisten ihmisten on sanottava, että "nyt riittää".

Vastuulliset kansalaispiirit ovat nyt ottamassa varteen ylhäältä annetusta ohjeistuksesta. Suvaitsevaisen kansanosan terveet vaistot ovat heräämässä. Pohjanmaa on sanonut rasismille jyrkän "ein". "

Mediaa tässä kritisoidaan kaksoisstandardista.

Eräs isä

Halla-Aho ei sano sanomisiaan akuankka-tyyliin. Niitä lukiessa täytyy käyttää myös aivojaan. Siksi niin monet tulkitsevat ne aivan pieleen. Siksi Halla-Ahoa syytellään milloin mistäkin. Typerykset!

huttua

Kyllä noi Halla- ahon kommentit ja vertaukset ovat niitä typeriä kaverilta joka yrittää olla poliitikko ja on hallinto valiokunnan puheenjohtaja ja jota ei edes oma puolue pysty hilltsemään. olis kiva lukea H-aan blogista joskus miten ratkaistaan ongelmia eikä näitä samoja typeryyksiä. Kävis joskus ulkomailla niin pääsis eroon peloistaan että hänen työnsä naisensa ja apurahansa vie joku ulkomaalainen.

Roisto

"olis kiva lukea H-aan blogista joskus miten ratkaistaan ongelmia eikä näitä samoja typeryyksiä."

Ole hyvä, ja käy lukemassa. Esimerkiksi vaikka nämä kirjoitukset, jossa ratkaistaan ongelmia:

http://www.halla-aho.com/scripta/maahanmuuttopolitiikan_hahmottelua_osa1...
http://www.halla-aho.com/scripta/maahanmuuttopolitiikan_hahmottelua_osa2...

http://www.halla-aho.com/scripta/perheenyhdistamisista.html

http://www.halla-aho.com/scripta/maahanmuuttopolitiikan_juridis-moraalin...

http://www.halla-aho.com/scripta/nuiva_vaalimanifesti.html

http://www.halla-aho.com/scripta/segregaatio_on_maahanmuuttopoliittinen_...

http://www.halla-aho.com/scripta/ehdotuksia_ampuma-aselain_uudistamiseks...

http://www.halla-aho.com/scripta/kielipoliittisia_linjauksia.html

http://www.halla-aho.com/scripta/ottawan_sopimuksesta.html

Kuinka monta riittää? No lue nyt edes nämä muutama näin kärkeen.

"Kävis joskus ulkomailla niin pääsis eroon peloistaan että hänen työnsä naisensa ja apurahansa vie joku ulkomaalainen."

Käsittääkseni Halla-aholla, kuten muillakaan maahanmuuttokriittisillä ei ole pienintäkään pelkoa siitä, että heidän töitään, naisiaan tai apurahojaan veisivät "jotkut ulkomaalaiset". SDP on puolueista se, joka on ottanut työperäisen maahanmuuton ongelmaksi, ei persut tai Halla-aho.

Ongelma on sosiaaliturvaperäinen maahanmuutto, joka useimmiten humanitääriseksi maahanmuutoksi naamioidaan. Tämänkaltainen maahanmuutto on haitaksi sekä lähtömaalle että vastaanottavalle maalle.

huttua

Minun äly ei todellakaan riitä ymmärtämään Halla-ahon juttuja.
(oon ollut varmaan liikaa ulkomailla)
Soinin jutut ymmärrän suht helpostikin.