Lauantai 26.5.2012

Eduskunnassa alkaa iso vääntö

Luotu: 
10.10.2011 06:17
  • Kuva: Petteri Paalasmaa/Uusi Suomi
    Eduskunta kuvattuna syyskuun lopulla.

Eduskunta aloittaa tänään koko viikon kestävän keskustelun valtion ensi vuoden talousarvioesityksestä.

Valtiovarainministeri Jutta Urpilainen (sd.) esittelee talousarvioesityksen eduskunnalle lähetekeskustelussa tänään. Lähetekeskustelu jatkuu eduskunnassa aina perjantaihin asti.

Keskustelun kuluessa eri ministerit esittelevät talousarviota oman toimialansa osalta.

Vuoden 2012 talousarvioesityksen loppusumma on 52,4 miljardia euroa. Esitys on 7,1 miljardia euroa alijäämäinen. Talousarvioesitykseen sisältyvän varsinaisten tulojen arvio on 45,3 miljardia euroa, josta verotulojen osuus on 38,2 miljardia euroa.

Muut asiasanat: 
Jaa artikkeli: 

Kommentit

Taistoteras

Ensi vuoden budjetin haittaveroista Eduskunnassa puhuessaan Timo Soini sanoi, että jos raskaan työviikon jälkeen ottaa kopsun, niin ei se toki mikään haitta ole. Soini on avioliitossa lääkärin kanssa. Uskon hänellä olevan ainakin sitä kautta parempaakin tietoa noista "kopsuista" ja alkoholin merkityksestä nykyisten tavallisten suomalaisten arkielämässä. Jokaisen on tässä itse mietittävä, onko alkoholivero haittavero, vaiko vain Soinin murjaiseman vitsiyrityksen väärti.

Tilastokeskuksen yhtenäinen tilastointi kuolemista, joihin liittyy alkoholi, päättyy vielä tällä hetkellä vuoteen 2006, mutta tilanne ei ole ainakaan parantunut tuosta lähtien, koska vuosittain juodun alkoholin määrä on tuosta vain lisääntynyt. Luvut perustuvat kuolinsyytilastoon, joka perustuu kuolintodistusten tietoihin. Kuolintodistuksessa lääkäri ilmoittaa peruskuolemansyyn sekä kuolemaan myötävaikuttaneet muut syyt. Lainaan seuraavassa kuolinsyytilastoja vuosilta 1998 - 2006 siten, että ensimmäisenä on vuoden 2006 aikana kuolleet ja toisena tuon 9 vuoden aikana kuolleet.
1. Peruskuolemansyy alkoholitauti tai -myrkytys. 2032. 14868.
1.1 Peruskuolemansyy alkoholiperäinen tauti 1445. 9976.
1.2 Peruskuolemansyy alkoholimyrkytys 587. 4892.
2. Päihtyneenä tapaturmiin tai väkivaltaan kuolleet 1001. 8205.
3. Muut kuolemat, joissa alkoholi on mukana. 1607. 11785.
1 - 3 Kaikki kuolemat joihin liittyy alkoholi. 4640. 34858.

Huumeista ollaan, aivan oikein, kovin huolissamme ja niiden leviämisestä on mediakin kiitettävän kiinnostunut. Tämän ajan tosiasia on kuitenkin vielä se, että viina tappaa näinä aikoina yli 5000 ihmistä vuodessa ja dementoi vuosittain ison määrän, joista alkaa suuurin osa olla naisia.

Tuosta kaikesta Soini sanoi Eduskunnassa, että se ei ole mikään haitta! Arvioikoon jokainen sen itse. Minä en ole koskaan odottanutkaan missään asiassa Soinilta vastuullisia kannanottoja.