Lauantai 26.5.2012

VR:ltä yllätys: Lippumylläys jatkuu

Luotu: 
18.10.2011 13:44
  • Kuva: Petteri Paalasmaa/Uusi Suomi
    Helsingin päärautatieaseman lipunmyynti uudistuu.

Helsingin päärautatieaseman lipunmyynnin uudistustyö alkaa lokakuun lopussa, kertoo VR.

Lipunmyynti kunnostetaan kokonaan, sen ilme uudistetaan, ja lipunmyyntitiskien paikkaa siirretään. Kunnostuksen yhteydessä tilaan saadaan myös uusia asiakaspalvelupisteitä.

Lipunmyynnin nykyiset ovet suljetaan remontin alkaessa, ja kunnostustöiden ajan lipunmyyntiin kuljetaan Postitalon puoleisesta hallista.

Rautatieaseman pääovien läheisyydessä Kaivokadun puolella sijaitsevat lipunmyyntipisteet pysyvät normaalisti auki remontin ajan.

Uudet lipunmyyntitiskit otetaan käyttöön alkuvuodesta, minkä jälkeen remontti jatkuu vielä hallin muissa osissa. Koko lipunmyynnin remontin odotetaan valmistuvan maaliskuun aikana.

Yritykset: 
Muut asiasanat: 
Jaa artikkeli: 

Kommentit

Mila F

Ensin sekoitetaan sähköinen asiointi ja nyt pannaan fyysisetkin lippuluukut sekaisin.

Ilmeisesti kokonaissekaannusta ei ole vielä saavutettu riittävästi. Olisiko nyt hyvä aloittaa myös junien ohjausjärjestelmien täysremontti ja vaihtaa junien lähtöraiteet?

rytkis

VR:llä matkustamista olen muutaman kerran kokeillut. Aina on jokin renkannut. Viimeksi varasin pistokepaikan läppäriä varten. Vaunu oli, mutta se ei lämmennyt. Eivät kuulemma lämpene pakkasella.
VR osaa hölmöillä, mutta ei osoita millään tavalla yritystäkään asioiden korjaamiseksi. Asiat eivät korjaudu ennenkuin kaikki johtajat on vaihdettu.

Marraskuun reissun Helsinkin ajan autolla. Kaiken muun hyvän lisäksi se tulee kahdelta hengeltä reilusti halvemmaksi.

Palataan asiaan taas kymmenen vuoden kuluttua. Siihen asti seuraan mielenkiinnolla uusia selityksiä Pendolinojen myöhästymisien syistä.