Suojelupoliisin osastopäällikkö Paavo Selin voi joutua selittelemään työnantajalleen, miksi hän kätteli Alpo Rusia tämän Tiitisen lista -kirjan julkaisutilaisuudessa.
Nelosen uutiset kertoi aiemmin, että suojelupoliisi harkitsee varoituksen antamista Selinille tapauksen johdosta. Nyt poliisiylijohtaja Mikko Paatero kertoo keskustalaiselle sanomalehti Suomenmaalle, että hän ei koe kirjojen julkaisutilaisuuksiin osallistumisen erityisen arkaluontoisena. Tästä huolimatta Selin voi joutua selittelemään menojaan.
- Pelkästään tapaamiset ja vastaavat eivät tietenkään ole varoituksen antamisperusteita, mutta onko siinä jotain muuta, en tiedä. Siitä varmaan suojelupoliisi pyytää selvitystä Seliniltä, Paatero sanoo Suomenmaalle.
Suojelupoliisin mielestä Selinin olisi pitänyt kertoa aikeistaan etukäteen. Paatero kertoo, että myös hän tulee aikanaan saamaan selvityksen, mistä kiista ylipäätään johtuu - halusi hän sitä tai ei.

Kommentit
Ohhoh...
kyllä selityksen antaja on tässä tapauksessa Supo eikä Selin. Nyt supolaisilla ovat tainneet mennä konspetit aivan sekaisin. Emmekö eläkään vapaassa maassa, vaan Supon hallitsemassa 1984 -maailmassa. Huhhuh ja vielä kerran huhhuh!!!!
Aivan sairasta!
Jos Suomessa mennään siihen, että oikeudessa syyttömäksi todetun ihmisen kättely aiheuttaa jotain selvityspyyntöä, niin ei voi kuin suositella noita pyytäjiä eroamaan tehtävistään välittömästi. Tämä on loukkaus kansalaisvapautta kohtaan!
EN voi kuin paheksuen
EN voi kuin paheksuen ihmetellä Supon toimia, Kättelykin jo kielletty! Saako enää edes ajatella tai kusta kohdetta päin? Ja taas tuo pääterointikin! Lopettais jo ja siirtyis eläkkeelle.
Arvoisa Suojelupoliisin apulaispäällikkö Petri Knape- Ei näin
"Suojelupoliisin osastopäällikkö Paavo Selin voi joutua selittelemään työnantajalleen, miksi hän kätteli Alpo Rusia tämän Tiitisen lista -kirjan julkaisutilaisuudessa."
"Suojelupoliisin mielestä Selinin olisi pitänyt kertoa aikeistaan etukäteen"
Ei näin Suojelupoliisin apulaispäällikkö Petri Knape...
Tuntematta sen paremmin Selinin tilannetta Supossa, moni näkee tilanteessa ajojahdin makua.
Supo:n työntekijöiden kiusaaminen - olisiko tämä tapaus nyt hyvä esimerkki siitä kansalaisille ... ?
Herkässä on Supon tutkimukset mennä sekaisin, jos tällainen kättely sitä vaikeuttaa.
Luulisi että Knapella olisi muutakin työtä kuin Selinin kiusaaminen.
Supolla paljon selittämistä
Jopa alkaa olla orwellimaisuus voimissaan, kun julkisessa tilaisuudessa kättelyä ja kirjan ottamista aletaan pitää rangaistavana tekona!
Lievästi sanoen aika idioottimainen ajatuskin. Supo epäilee, että jos taustalla onkin jotain muuta. Kuka idioottikaan menisi kättelemään julkisessa tilaisuudessa, jossa media on paikalla - ja jotain salaista samalla toimittaen.
Eiköhän Supon olisi aika ottaa itseään todella niskasta kiinni? Sehän toimii aivan yhtä oudosti kuin hallitus.
Koko farssi on kuin jostain
halvasta kioskiromaanista, mutta kaikesta päätellen valitettavan totta.
Nyt olisi sopiva hetki julkaista se kuuluisa stasi-lista, jotta tämä pelleily saataisiin viimeinkin pyyhkäistyä pöydältä.
Supon toiminta herättää paljon kysymyksiä, joihin emme tule varmaankaan vastauksia saamaan.
Onko Supo eduskunnan valvonnassa vai onko asia päinvastainen?
Se lista tulee
Sitten kun pressa Niinistö on toisella kaudella, miksi? No koska suuren todennäköisyyden mukaan siellä on paljon johtavia poliitikkoja kuten Tarja Halonen& Tuomioja.
Käytännössä tällä listalla ei ole mitään väliä, mutta se on hyvä osoitus siitä, että suomalaiset elävät mielestää vapaassa yhteiskunnassa, mutta käytännössä näin ei ole.
Eikö Tiitinen yhä valvo
Eduskuntaa? Syitä voi ajatella monia. Siellä on ensinnäkin henkilöitä, joiden touhujen innoitus tulee "vierailta valtioilta," kuten aina on ollut Suomessa. Toiseksi on hiukan valvottava, ettei Eduskunta opi liikaa Supon ja sen poliittisten pomojen törppöilyistä ja laittomuuksista, eli rikoksista kansalaioikeuksia vastaan. Ne ovat selvittämättä ajalta Supon perustamisesta nykyhetkeen, etenkin Kepua ja Demareita "suojelleiden" pomojen aikoina. Eikä se hääviä ollut Kokoomuksenkaan tai Kommareiden Supon alla.
(tupla)
.
Ehkä toinen osapuoli oli jättänyt
Pesemättä kätensä vessa käynnin jälkeen.
Kättelyn korostaminen...
...Usarin normaalia kärjistystä?
Eiköhän tässä ole kysymys siitä, että korkea-arvoinen virkailija menee esiintymään näkyvästi julkisuudessa - vieläpä omaan arkaluonteiseen alaansa liittyen - ilman esimiestensä tietoa ja lupaa. Hänhän tulee tahtomattaankin toimineeksi työnantajansa edustajana. Oliko jopa työaikaa?
Onko hänellä tekemistä Rusin kirjan tai sen markkinoinnin kanssa? Siitäkin esimiehet halunnevat saada selkoa.
Ukot järjestykseen!
Suojelupoliisin nimi tulisi muuttaa Salailupoliisiksi!
Olen joutunut asioimaan kyseisen viraston kanssa tai oikeammin yrittänyt asioida!
Mikään järkevä yhteys ei toimi ja sieltä saa jopa lain vastaisia vastauksia!
Vahinko vain, uskovat olevasa kaiken yläpuolella omassa valtakunnassaan! Niin varmaan jatkuukin, ellei eduskunta laita lain avulla ukkoja järjestykseen!
Tiitisen lista kaiken muun jatkona!
Supo on Suomen syöpä
Tapaus paljastaa vain sen, että Rusin kertomat nimet ovat listalla.
Milloinkahan Mungo uskaltaa sen julkisesti tunnustaa? Eiköhän Paavo ole Kalevia miellyttääkseen toimittanut kaiken käsiin saamansa Stasille. Ja mies kehtaa vielä presidentiksi pyrkiä.
Piti olla avoin
"Suomen ulkopoliittinen johto linjasi Stasi-aineiston tiedot julkisiksi keväällä 2000. Lipposen II:n hallituksen avoimuuslinjauksen hyväksyi presidentti Tarja Halonen."
http://fi.wikipedia.org/wiki/Tiitisen_lista
Lopputulos oli selvä
Halosen ja Lipposen avoimuus on pahempaa, kuin Neuvostoliitossa aikoinaan.
Suomen kaksi häpeätahraa, jos tarkastellaan kotimaan poliittista karttaa. Kukaan isänmaallinen ei ole heitä äänestänyt.
Supo kokee kiusaamansa Paavo Selinin vaaraksi
ja hänet pitää sen vuoksi heivata Suposta. Supolla on sellaista tavaraa ja tekosia kontollaan, että niiden ei sovi tulla julki ja käsky on käynyt, että riskeistä pitää päästä eroon. Supo pelkää, että työpaikkakiusattu Selin voi tuoda näitä asioita "vuotamalla" esim. toisen Supon rusikoiman henkilön, Alpo Rusin kautta julkisuuteen. Siitä se riemu repeäisi.
Supo on ihmeellinen organisaatio Suomessa. En tiedä, onko toista vastaavaa, joka ei ole minkään instanssin valvonnassa? No, tasavallan presidentti Tarja Halonen?
Yleinen kohteliaisuus?
En pysty ymmärtämään miksi kenenkään kahden henkilön suorittama kättely olisi mitenkään moitittava asia, sillä eiköhän se kuulu ihan normaalin yhteiskunnan hyviin käytöstapoihin. Sen sijaan kättelystä kieltäytymistä voidaan pitää loukkaavana ja lapsellisena käytöksenä.
Kohteliasta peliä
Vapaan ihmisen kuuluu luonnollisesti voida kieltäytyä kaikesta, mitä hän ei pidä asiallisena, esimerkiksi jonkun kättelyä.
Mutta ei pysytä edelleen tällä sivuraiteella, jonne tämä juttu on joutunut, ilmeisesti uutisarvoa ajatellen. Totuus lienee - kuten useinkin - kerrottua arkisempi ja epämääräisempi, mitä yritin jo edellä ehdotella.
Ehkä tässä onkin Tšekamme modus operandi?
Kuka tietää: voihan olla, että Alpo Rusi kätteli joskus väärää henkilöä?
On toki "turvallista" tietää, että tämän hetken Felix Edmundovitš on valppaana ja Mauser valmiina myös tšekisteiksi soluttautuneiden valtion vihollisten suhteen.
Ainoa johtopäätös, mitä
Ainoa johtopäätös, mitä valtionjohto voi tästä vetää, on SUPO:n ylimmänjohdon välitön erottaminen. Ihmiset, jotka edes miettivät selvityksen pyytämistä kättelystä eivät ole henkisesti terveitä.
Terveitä ehkä, mutta...
Mitä sitten ajattelet sellaisten ihmisten arvostelukyvystä, jotka ottavat lehtijutun suoraan sataprosenttisena totuutena.
Eiköhän ainakin
Felix Edmundovitš Paatero olisi jo julkaissut oikaisun, jos siihen olisi ollut aihetta?
Tupla
poistettu
Niitähän tämä maan on
Niitähän tämä maan on täynnä. N.99% kansasta. Kaukana ovat vanhat hyvät ajat, jolloin suomalainen uskoi vasta kun itse näki. :-)
Nykyään uskomme ennenkuin edes
Kuulemme haistamme ja näemme.
Supon pomot päättelivät
että kättelyssä Rusin ja Selinin kesken saattoi tapahtua huomaamatta jonkin diversaatiosuunnitelman koodatun ohjeen välitys kädestä käteen.
;)
Ei voi olla totta
Yhtä älyttömään toimeen ei voi ryhtyä kuin korkeintaan CIA.
Supo on omalla toiminnaallan tehnyt itesään narrin.
Vieno huomio
Älkää uskoko kaikkea lukemaanne!
Vihelletään peli poikki
Tämä touhuilu menee jo yli ymmärryksen. Löytyisiköhän sieltä Suposta joku aikuinen ihminen, joka voisi viheltää tämän pelin poikki ja alkaa käyttäytyä kuin aikuisen pitää?
Koko Supon homma alkaa tuntua täysin epäuskottavalta. Sääli, kun ottaa huomioon tämän poliisilaitoksen todelliset tehtävät.
Erkki Nordberg
supo on ollut politrukkien hallussa...
...supon naurettavuus on presidenttiemme syytä,kekkosen ajan perintöä, laki ja hallinto tarvitsivat jo ääritemppuja...