Lauantai 26.5.2012

S-ryhmän ja Keskon toiminta ärsyttää

Luotu: 
15.11.2011 09:27
  • Kuva: S-ryhmä
    Arkistokuva.

Maa- ja metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK katsoo, että kaksi suurta eli S-ryhmä ja Kesko hallitsevat liikaa kaupan toimialaa. MTK vaatii hallitukselta puuttumista kaupan toimintatapoihin kotimaisen ruoantuotannon suojelemiseksi.

MTK vaatii hallitusta selvittämään huolella kaupan ja teollisuuden keskinäiset kauppatavat sekä sopimuskäytännöt.

- Epäoikeudenmukaiset ja joustamattomat käytännöt kaupan ja teollisuuden välillä pitää voida poistaa mahdollisimman pikaisesti, keskusliitto linjaa.

MTK viittaa viime viikolla julkistettuun tutkimukseen, jonka mukaan vähittäiskauppa on vahvistanut neuvottelu- ja ostovoimaansa viimeisen kymmenen vuoden aikana merkittävästi ja ottanut haltuunsa koko ruuan tuotanto- ja jakeluketjun.

Tutkimuksen mukaan vuonna 2009 kaupan ja ravintoloiden osuus ruuan kulutusmenoista oli keskimäärin 29 prosenttia, mikä on kymmenen prosenttiyksikköä korkeampi kuin vuonna 2000. Suomalaisille maataloustuottajille maksettava osuus elintarvikkeiden kokonaiskulutusmenoista oli sen sijaan vuonna 2009 neljä prosenttiyksikköä pienempi kuin vuonna 2000 eli noin 10 prosenttia.

Yritykset: 
Muut asiasanat: 
Jaa artikkeli: 

Kommentit

Don Peter

Nykyään kaikkien tuotteiden pitää olla Keskon tai S-ryhmän päävalikoimissa että kauppiaat saavat ostaa niitä.

Vaikka naapuri täyttäisi kaikki elintarvikeviranomaisten vaatimat määräykset, kauppias ei saa ostaa niitä jollei ne ole valikoimissa.

...joku tuotevalikoimapäällikkö Helsingissä.

Tämä johtaa siihen että yksityiset tukkurit häviävät ja kaikki jotka haluavat tuottaa/myydä jotain elintarvikkeita Suomessa pitää olla yhteydessä joko k- tai s-ryhmään.

Siellä päälliköt kertovat hinnan millä pitää saada kyseinen tuote, tai sitten ei synny kauppaa.

Hintoja vaaditaan kolme kuukautta ennen kuin toimitukset alkavat, ja hintoja ei saa muuttaa vaikka myyjän oma hinta nousisi 50%...

Jollei pysty toimittamaan 100% tilatusta määrästä tulee sakkoja...

EU:lta kyllä saa tukirahoja, mutta mitä sitten kun valikoimapäällikkö sanoo että, juu tämä ei nyt enää kiinnosta...

On tää niin hieno maa tää Suomi.

hsalonen

Tämähän on sitä paljonpuhuttua laadunvalvontaa.

Ihan oikein, ettei kauppa voi ostaa mitä vaan pimeästi naapurilta.

Itse olen sitä paitsi nähnyt ja kuullut toisen ryhmän kaupoissa, kun on ostettu vihanneksia ja muita kasviksia paikallisesti. Tämähän nyt käy järkeenkin, että tuoretavara tulee paikallisilta tuottajilta.

Kaupan säätelemä valikoima ajaa sitä paitsi hinnat alas perustuotteissa, kun ostoskorivertailuun käytettävät tuotteet (maito, leipä, saippua) ovat saatavissa ns. halpamerkkeinä. Näin ei tarvitse ostaa "laadukkaampia" merkkituotteita, jos ei halua, vaan voi ostaa sitä halvinta perustavaraa.

salakankee

että kauppa rahastaa ja tuottaja ei. Olisi reilumpaa, että tuottaja saisi tuotteistaan käyvän hinnan, ettei niitä maataloustukia tarvittaisi lainkaan!
Tukemalla tuottajaa - kaikki vääristyy! Aito markkinatalous pelastaisi maatalouden? (uskon hurskaasti) - kuten Virossa.

Don Peter

Keskusliikkeet rakentavat uusia myymälöitä ympäri maata ja ulkomaille suomalaisten veronmaksajien kustannuksella,
veronmaksajat maksavat Suomen jäsenmaskun EU:lle ja sama raha tulee takaisin byråkraattien kautta.

tekohengitystä sanoisin. Ei siinä ole järkeä.

Jos halutaan olla EU:ssa mukana niin lopetetaan kokonaan maatalouden tukeminen. Tuodaan ulkomailta halvemmalla!

Silloin meille jää jotain rahoja talteen taikka muuhun käyttöön.

Idiottista maksaa jäsenmaksua EU-lle jos saadaan vähemmän rahoja takaisin. Suomihan ottaa lainaa joka vuosi ja korot kasvavat että saadaan olla mukana tässa leikissä!

prkl!

elmo65

Maataloustukea nauttivat tällä hetkellä mm. Valio, Vapo, Teurastamot ja myös nämä keskusliikkeet. Heille maksetaan mm. varastointi- ja kuljetustukea. Mitä isompi varasto tai mitä pitempi kuljetusmatka, sen enemmän tukea.
- entinen maatalousministeri Sirkka-Liisa Anttila istuu varmaan edelleenkin Atrian hallituksessa. Kepu ei todellakaan yrittänytkään purkaa tätä järjestelmää. MTK jakaa omat hallituspaikkansa puolueille eli missään tapauksessa MTK ei arvostele hallituksen politiikkaa jos kepu on hallituksessa. Näitä monopoleja tosiasiassa tuetaan kiihtyvällä vauhdilla.
- Nykyinen järjestelmä on johtanut siihen, että suuret yksiköt voivat saada esim. 200 000 euroa suoraa tukea ja sadon arvo on vaikka 50 000 euroa. Onko tässä järkeä? Tällaisen järjestelmät kepulaisministerit tähän maahan loivat.
- Muita tuen saajia ovat oppilaitokset, erilaiset konsultit, neuvontajärjestöt, ELY-keskukset...
- Tuen poistuminen olisi tervetullutta, mutta tämä ikävä kyllä hyväksyttiin kun EU:hun liityttiin. Muissa EU-maissa tukea maksetaan ja jos Suomi lakkaisi maksamasta se ei vaikuttaisi muuta kuin että suuri osa suomalaisesta elintarviketuotannosta loppuisi. Suomen jäsenmaksu säilyisi yhtä suurena, mutta rahaa ei saataisi takaisin. Ja samanlailla syötäisiin EU-tuella suomeen kuskattua tanskalaiskinkkua kuin nytkin...
- Järjestelmä pitäisi purkaa, mutta siinä tarvittäisiin ihan oikeasti älykäs mies tai nainen, joka siihen pystyy. Nykypoliitikoista ei tällaisia kykyjä ole.

pirssari

Jos joku vielä muistaa kultaisen 80-90 luvun aikaisia keskusliikkeiden tilinpäätös juhlia niin silloin vuorineuvokset Keskolla ja Sok.lla olivat täyttä "Hangon keksiä"tiedotellessaan jopa 100-200 miljoonan MARKAN vuosituloksistaan, kun nyt tänäpäivänä kvartaalituloskin, jäädessään alle 100 miljoonan EURON, on jo lähes katastrofaalinen tulos. Näin se markkinatalous toimii, kuten ennenkin mm. Mikko Alatalo lauloi Pohjois-Suomen jokien sähkönmyynnistä, "vaikka voimala on vieressä, sähkö tulee Etelän kautta", niinhän se ruokakin kiertää, Tyrnävän pottukin kiertää Hakunilan/Tampereen kautta, ja hintaa tulee, samahan koskee kaikkea myytävää elintarviketta. Joten nimim. Hoikkapoikakin voi tyynenä odotta kun nämä "kaikkien kartellien Äidit" saavat kotimaisen elintarviketuotannon alas ajettua niin hinnat tulevat "pompsahtamaan" kohdilleen ja ainakaan kuluttaja ei alennuksista pääse nauttimaan.

setvertti

En tiedä noista tuottajahinnoista, mutta on tämä miltei sosialistinen maa, kun ei ole kuin kaksi kauppaa, joilla on merkitystä. Kilpaa rakentelevat marketteja ja maksattavat asiakkaille. Neuvostoliitossa sanottiin ennen olevan vain kaksi savukemerkkiä Savjuus 1. ja Savjuus 2. Ollaan vähän niinkuin samoissa ympyröissä. Lidl on aika olematon, mutta saisi kasvaa. Kilpailua ei ole, eikä taida tullakaan. Tuotteita ostan sieltä, mistä halvemmalla saa. Tanskalainen possu ei ole sen huonompaa kuin meikäläinen. Suomalaisen tuotannon puolesta uhrautuminen on vain tämän olevan tilanteen pönkäämistä, josta ei ole pitkän päälle hyötyä ainakaan tavalliselle tallaajalle.

ollisaarinen

Lidl ja Valintatalo takaavat, etteivät keskenään aidosti kilpailevat suuret tee oligopolia. Suurten neuvotteluvahvuus tekee tuottajille tiukkaa mutta on kuluttajalle hyväksi.

Kaupan osuuden kasvu elintarvikkeiden hinnasta johtuu tuotannon virtaviivaistumisesta ja kaupan alipalkkausten hitaasta korjaamisesta. Tässä mielessä kaupan osuuden kasvu on hyvä uutinen mutta eihän se kelpaa medialle. Jihuu! Saamme maksaa kassalle oikein palkkaa!

Vai hommataanko pimeät kassat Virosta niin saadaan halpaa ruokaa?

Osuuskaupan ongelmat liittyvät kunnallisdemokratian liialliseen toimivuuteen kun kaavaa aina vaihdetaan sen mukaan kun toverit osuuskaupassa pyytävät.

rape

Elintarvikkeiden tai lähes minkä muun hyödykkeen hinnan muodostus perustuu pääasiassa kolmeen asiaan:

1) Tuotanto- ja jakelukustannuksiin
2) Ympäristökustannuksiin, esim. lainsäädännön vaikutukset
3) Markkinatilanteeseen

Kun katsomme muuttujaa numero 3, niin havaitsemme että yli 80% näistä markkinoista kuuluvat K- ja S-ryhmälle, jolloin markkinatilanteen aiheuttama hinnanmuodostus ei määräydy kilpailun vaikutuksesta.

Jos asiakkaat haluavat vaikuttaa hinnanmuodostumiseen markkinoilla, niin ostopaikan vaihtaminen on ainoa vaihtoehto. Mutta enää se ei käykään niin vain päinsä, koska ei ole juuri vaihtoehtoja.

Kenenköhän vika tämä on?