Lauantai 26.5.2012

Iso palkkaratkaisu: Nyt alkoi superviikko

Luotu: 
21.11.2011 06:39
  • Kuva: Petteri Paalasmaa/Uusi Suomi
    Arkistokuva. Merkittävän palkkaratkaisun kohtalo selviää tällä viikolla.

Työmarkkinoilla alkaa superviikko, kun palkkoja koskevan ison raamisopimuksen kohtalo selviää.

Raamisopimuksen pohjalta käytävät alakohtaiset työehtosopimusneuvottelut on käytävä 24. marraskuuta eli torstaihin mennessä, jotta raamisopimus voi tulla voimaan. Iso palkkaratkaisu ja valtion lupaamat helpotukset tulevat voimaan vain, jos raamisopimuksesta tulee riittävän kattava.

Tärkeä työriidan sovittelu jatkuu huomenna. Rahoitusalan lakon- ja työsulun uhkaan etsitään ratkaisua valtakunnansovittelija Esa Longan johdolla. Rahoitusalan työkiista uhkaa kaataa koko raamisopimuksen.

Jos sopuun ei päästä, noin 3000 toimihenkilöä käsittävä lakko alkaa keskiviikkona ja jatkuu 30. marraskuuta asti. Työnantajien asettama kuuden päivän mittainen työsulku puolestaan alkaisi perjantaina 25. marraskuuta.

Palvelualalla kaupan alalta sekä matkailu-, ravintola- ja vapaa-ajanpalveluista puuttuu vielä raamiratkaisun mukainen neuvottelutulos. Tänään maanantaina jatketaan kaupan alan ja keskiviikkona matkailu-, ravintola ja vapaa-ajanpalvelujen neuvotteluita, Palvelualojen ammattiliitto kertoo.

Kunta-alalla on tarkoitus saada neuvottelutulokset valmiiksi huomenna tiistaina.

Jaa artikkeli: