Lauantai 26.5.2012

Pankkiväki yrittää sopua – kaatuuko raamisopimus?

Luotu: 
22.11.2011 06:13
Päivitetty: 
22.11.2011 06:24
  • Kuva: Petteri Paalasmaa / Uusi Suomi
    Valtakunnansovittelija Esa Lonka.

Rahoitusalan työkiistan sovittelu jatkuu tänään valtakunnansovittelija Esa Longan johdolla.

Pankkikiista uhkaa kaataa koko yleisen palkkaratkaisun eli raamisopimuksen. Sopimus tulee voimaan vain, jos siitä tulee riittävän kattava. Alakohtaiset työehtosopimusneuvottelut on käytävä torstaihin mennessä.

Jos rahoitusalalla ei löydetä sopua, noin 3000 toimihenkilön lakko alkaa keskiviikkona ja jatkuu 30. marraskuuta asti. Työnantajien asettama kuuden päivän mittainen työsulku puolestaan alkaisi perjantaina 25. marraskuuta.

Lakon aikana pankkikonttorit olisivat suurelta osin auki, mutta työsulku sulkisi useimmat konttorit.

Lakonuhka koskee OP-Palvelua ja FD Finanssidataa, jotka tarjoavat muun muassa osuuspankeille tietoteknistä palvelua. Lakkoon menisi myös Samlink, joka tarjoaa palveluja säästöpankeille, POP-pankeille ja Handelsbankille.

Edellisen kerran ammattiliitto Pro, akavalainen YTN ja työnantajien Finanssialan keskusliitto tapasivat valtakunnansovittelija Esa Longan keskiviikkona illalla.

Palkansaajaliitot hakevat lakonuhalla rahoitusalalle palkankorotuksia, jollaisia useat alat ovat jo saaneet keskusjärjestöjen raamisopimuksen puitteissa. Finanssialan keskusliitto puolestaan vastustaa raamiin pohjaavaa sopimusratkaisua.

Keskiviikkona jatketaan vielä matkailu-, ravintola ja vapaa-ajanpalvelujen neuvotteluita. Kunta-alalla on tarkoitus saada neuvottelutulokset valmiiksi tänään tiistaina.

Jaa artikkeli: