Venäjä on nimennyt yhdyshenkilön auttamaan Suomen viranomaisia terveydenhuollon ammattihenkilöiden tutkintotodistusten oikeellisuuden tarkistamisessa.
Sosiaali- ja terveysministeri Paula Risikko (kok.) keskusteli tänään Venäjän varaterveys- ja sosiaalikehitysministeri Veronika Skvortsovan kanssa valelääkärikysymyksestä sekä tutkintotodistuksia koskevan tiedonvaihdon kehittämisestä.
Ministeri Risikko pyysi nimeämään yhdyshenkilön, johon Suomesta voidaan olla yhteydessä tarkistettaessa tutkintotodistuksia.
Venäjän mukaan yhdyshenkilönä toimii terveys- ja sosiaalikehitysministeriön kansainvälisten asioiden osaston yksikön päällikkö tohtori Evgeny Slastnykh.
Skvortsovan mukaan kahdenväliselle tietojenvaihdolle on tarvetta ja myös Venäjä tarvitsee tietoja muiden maiden terveydenhuollon tutkinnoista.

Kommentit
Risikko löysi tulkin
No, eihän tämä nyt näytä olevan niin vaikeaa kuin Valvira on esittänyt. Toinen pyytää yhteyshenkilöä ja toinen nimeää. Valvira ei ole aiemmin pyytänyt, kertoivat venäläiset. Sai tämä Risikko sentään suunsa auki ja löysi tulkin.
Oikein hyvä, että Paula otti nyt vihdoinkin asian haltuun, koska
valelääkäritapaukset ovat olleet myös hänen virkakautensa aikaisia ilmiöitä.
Nyt vielä venäjänkielentaitoinen Maria voi peesata ja pistää paremmaksi!
translitterointi
Uusi Suomi voisi pyrkiä laatulehdeksi ja aloittaa venäläisten nimien oikeasta translitteroinnista suomenkieliseen tekstiin.
Sama juttu kaikissa lehdissä
Kyllä tuo näyttää olevan kovin vaikeaa kaikissa muissakin lähteissä. Kaikki kirjoittavat tuon Евгений Сластных nimen väärin.
Voisko vähemmän kiinnostaa minkä niminen joku venäläinen
oikeasti on? :)
Vastaan puolestanne! Ei voi.
Puhutaas taas vaihteeksi asiaa!
Miten tässä nyt sitten seuraavaksi pratusnitskapotru patunita edetään...