Lauantai 26.5.2012

Selitys Suomen häviölle: hyvät veljet, kaavoitus

Luotu: 
1.12.2011 07:19
  • Kuva: Petteri Paalasmaa / Uusi Suomi
    Suomessa esiintyy vähän korruptiota.

Suomien sijoitus toiseksi Transparency Internationalin korruptiovertailussa selittyy ongelmilla kaavoituksessa, intressiristiriidoilla ja niin sanotuilla hyväveliverkostoilla.

Transparency Suomi ry:n puheenjohtaja Pentti Mäkinen varoittaa vajoamasta itsetyytyväisyyteen korruption suhteen.

- Myös meidän järjestelmästämme löytyy ongelmakohtia, kuten taannoinen vaalirahoituskriisi osoitti, Mäkinen kommentoi järjestön tiedotteessa.

Suomi tuli jaetulle toiselle sijalle vertailussa, jossa selvitettiin julkisen sektorin korruptiota. Suomen kanssa toisen sijan jakaa Tanska. Kummatkin saivat 9,4 pistettä kymmenestä. Maailman vähiten korruptoitunein maa on Uusi Seelanti, joka sai vertailussa 9,5 pistettä.

Ruotsi sai vertailussa 9,3 pistettä ja Norja 9 pistettä.

Transparencyn vertailu perustuu analyysiin lainsäädännöstä, intressiriidoista, avoimuudesta ja muista kysymyksistä. Analyysin perusteella maat pisteytetään asteikolla 0-10. Suuri pistemäärä kertoo vähäisestä korruptiosta.

Noin kaksi viidesosaa maailman maista saa alle 5 pistettä.

Maailman korruptoitunein maa on vertailussa Somalia ja Pohjois-Korea. Venäjä on sijalla 143 2,4 pisteellään.

Tutustu Transparencyn vertailuun täällä.

Keskustelua aiheesta Uuden Suomen blogeissa: 
Henkilöt: 
Jaa artikkeli: 

Kommentit

Varjojen mies

Jos olet tyytyväinen Suomen tilanteeseen, kuulut HyväVeli-verkostoon.

Korruptiomittaritkaan eivät kykene Suomen rakenteellista korruptiota mittaamaan, sillä joukkoon ei oteta kuin luotettavia toimijoita. Veljet eivät horju, eivät heilu.

VV-Velkavipu

läpinäkyvyyteen pohjautuvaa korruptiota, joka on aivan eri asia kuin todellinen korruptio.

Julian Assangen filosofinen lauselma sensuurin ja sananvapauden toiminnasta kuvaa tätä asiaa parhaiten.

Kun korruptiolla on riittävästi valtaa, se ei tarvitse edes sensuuria ja voi esiintyä näennäisesti hyvinkin läpinäkyvänä, koska ihmisten mielipiteillä ei ole enää demokraattista merkitystä valtarakenteiden toimintaan.

Sensuuri sen sijaan etttä olisi merkki valtarakenteiden sairaudesta, on usein moderneissa valtioissa päin vastoin merkki siitä, että kansan mielipidettä edes jokseenkin pelätään, kun koetaan tarvetta sensuuriin.

muuan

Mutta kun emme tiedä, kuinka paljon sitä korruptiota on maan alla meillä täällä ja muualla, niin joudumme turvautumaan tähän vertailuun. Luulenpa kyllä, että jotkut muut kuin me osaavat parhaiten ne maanalaiset hommat.

Ei kannattaisi enää muistella vaalirahoituksen ylilyöntejä, sillä nehän eivät ole nykyään ajankohtaisia, eivätkä siis kuulu asiaan. Ala puhdistettiin ja peloteltiin ilmeisen perusteellisesti. Tietysti tulkinnanvaraisuutta jää aina, kuten etujen ja kestitysten tarjoamisessa ja vastaanottamisessa yleensäkin.

Oikeusjuttujen vaikutuksen pitäisi näissä laskuissa jäädä nollaksi, sillä todistavathan ne hyvääkin eliylilyöntejä tiukasta pyrkimyksestä juuria korruptiota.

Varjojen mies

Etpä ole tainnut valtionhallinnossa liiemmälti itseäsi ryvetä, koska silmäsi ovat varsin siniset.

Jos korruptio-oikeudenkäynnit eivät kerro korruptiosta, niin mikä sitten?

Suomalaiskorruption rakenteellisesta erikoisluonteesta juuri johtuu, että langettavia tuomioita ei koskaan tule. Korruptio on Suomessa eliitin yksinoikeus.

Maan tapa on maan tapa, vaikkakin Suomessa erilainen kuin itä-naapurissa. Silti musta kylki kummallakin.

muuan

...kunhan Transparency International ei ole sinisilmäinen.

Oikeudenkäynneistä tarkoitin ohimennen, että ne ovat - tai ainakin niiden pitäisi olla - maalle tällaisessa vertailussa sekä eduksi että tappioksi eli kaikkiaan eivät saisi vaikuttaa.

Varjojen mies

Suomessa Maan tapa kuuluu vain harvoille ja valituille. Poliittiselle ja taloudelliselle eliitille. Kaiken maksaa kansa.

Venäjällä, yllätys yllätys, toimitaan demokraattisemmin. Siellä koko kansa osallistuu korruptiokarkeloihin.

Kumpi tapa parempi? Riippuu kai omasta asemasta sosiaalisessa kentässä.

Mikkeli

Suomessa ollaan äärimmäisen taitavia korruption kätkennässä. Monopolien ja kontrollin yhteiskunnassa korruptio on helposti valkopestävissä.

Ajatellaanpa esimerkiksi rahapelimonopolia. Valtiollinen monopolimme harjoittaa ehkä maailman vastuuttominta pelitoimintaa. Tuota vastuuttomuutta perustellaan hauskasti vastuullisuudella, mutta koko systeemin idea on nykyisten ja virkaheittojen poliitikkojen sekä virkamiesten hyväpalkkaisen ja etuisuuksien täyttämän kerhon ylläpito.

Toinen hyvä esimerkki on terveydenhuollossa ja varsinkin lääkekaupassa. Lääkelaitos on itseasiassa lääkefirmojen sekä apteekkarien kädenjatke. Viimeisin esimerkki tästä on sähkötupakan vainoaminen. Kansanterveydellisesti järjetöntä ja tieteellisesti kestämätöntä, mutta vieroitushoitojen rahavirtojen ohjaus ajaa kymmenien tuhansien tupakoitsijoiden hengen edelle.

Kolmantena esimerkkinä voidaan ottaa kaavoitus. Äärimmäisen harvaanasutussa maassa luulisi olevan yksinkertaista ratkaista asuntopula. Ei vain näytä onnistuvan, eikä tuota asiaa edes haluta ratkaista. Ei meillä mitään oikeaa kilpailua asuntotuotannossa ole ja sen kyllä huomaa hinnoissa. Kansantalous kärsii, jotta pienet ryhmät saisivat maksimaaliset voitot.

Neljäntenä mainittakoon yksityistäminen. Ytimekkäästi voidaan kiteyttää asia seuraavasti: Kuinka moni oikeasti uskoo, että pilkkahinnalla norjalaisille myydyt Kemiran omistuksessa olleet luonnonvarat siirtyivät norjalaisille ilman puliveivausta?

Kaikki tämä on kuitenkin virallisesti ihan laillista Suomessa. Tosiasiassa suomalainen maksaa kuitenkin tästä valkopestystä korruptiosta aivan järjettömän hinnan. Se hinta näkyy elintasossamme, joka on tulotasoon nähden melkoisen surkea.

Mutta tällaisen systeemin äänestäjät ovat halunneet.

Salon Petri

Tasa-arvo on jäänyt jostain syystä näissä asioissa piiloon. Silvo Kaasalaisen Virkanimitysruletti-kirja on hyvä perusteos nykymenosta Suomessa.

Eikä siinä mitään. Toivotaan, että Suomi menee yhteiskunnallisten asioiden hoitamisessa kohti avoimuutta ja läpinäkyvyyttä. Tosin enää osaa sanoa, voiko johtava asemassa oleva virkamies Suomessa olla enää rehellinen palkanmaksajilleen? Ainakaan avoimesti ja ennen eläkeikää.

Lisätietoa sukupuolten tasa-arvosta netissä:
sutki sisko

Laitiin

Kyllä Suomessa korruptiota ja "hyvä veli-/sisarverkostoja" riittää. Itse olen "palvellut" kuntasektorilla lähes 20 vuotta ja "aika lähellä huippua". Ajoittain olen ollut lähes sisäpiirissä ja ollut mukana sopimassa kuinka asiat päätetaan kaupunginhallituksessa ja/tai -valtuustossa. Nyt olen ollut poissa piireistä jo hyvän aikaa.

Asemaan liittyen vastaanotin oman alani yhteistyötä tekeviltä toimijoilta erilaista vieraanvaraisuutta, joskus aika runsastakin. Jouluna toimijat muistivat viinipulloin ja kinkuin. Toki taloudellinen asemani oli niin vahva, etten kokenut saaneeni mitään sellaista mihin itselläni ei olisi ollut varaa. Mutta hyvien veljien kesken on aina helpompi keskustella "molempia osapuolia kiinnostavista asioista".

Kuntasektorilta löytyy haastateltavaksi suuri joukko entisiä (johtavia) toimijoita, jotka voivat kertoa kuinka asiat hoidettiin jouhevasti niin osuuskaupan kuin muidenkin eturyhmien kanssa. Kannattaa ottaa vaikka väitöskirjan aiheeksi.

machdevelop

piilee siinä, että paikkakunnittain samat ihmiset päättävät S- ryhmissä(vähittäiskaupan puolimonopoliasema) ja kunnissa(kaavoitusmonopoli). Koeta esim. ajaa Helsingistä Kittilään ja löytää jokin muu taukopaikka kuin ABC- asema (juusto- ja kinkkuviipaleella täytetty reissumies 4,50 €, eduliisempi sisäpiiriläisten alennuskuvioissa).

A_L

Suomalaisessa hyväveli järjestelmässä ei käytetä rahaa lahjonnan välineenä, vaan ns. lehmänkauppoja.
Kanervan tapauksessa rikottiin moukkamaisesti hyvää tapaa, kun nousukkaat erehtyivät sotkemaan rahan pyhiin perinteisiin, joissa etuja jaetaan sisäpiirien kesken, niin että hyötyjinä ovat nämä pienet valtapiirit. Tämä ns. "Maan tapa" on peräisin Venäjän vallan Tsaarin ajalta. Se on "sisäänrakennettuna" vanhojen liikemies-sukujen, poliitikkosukujen, taiteilijasukujen, jne jne valtaa. Korruptio ei erotu, kuten ei metsä puista. Pieni maa ja pienet ympyrät, jossa "paremmisto" suojaa toisiaan.
Useimman menestyneen menestyksen tietä ovat olleet tasoittamassa menestynyt mamma, pappa tai muu läheinen perhetuttu. Ei tiedot ja taidot, vaan suhteet ja suosittelijat.
Venäjällä tämä "hyväveli järjestelmä" kukkii vielä puhtaammin.
Siellä et ole mitään ilman oikeita suhteita tai voit olla mitä vaan oikeilla suhteilla. Eikä raha ratkaise.

Niin ja se demokratia. No se on sitä, että annetaan mahdollisuus äänestää eri etupiirien kapealla seulalla valitsemia "sopivia" ehdokkaita. Myös Suomessa.