Lauantai 26.5.2012

Susi vieraili dementiakodin pihalla – saa ampua

Luotu: 
7.12.2011 15:18

Poliisi on määrännyt Nurmeksen taajamassa liikkuneen suden lopetettavaksi. Susi vieraili viimeksi paikallisen dementiakodin pihalla Kotiniemessä.

Viikon aikana eläin on havaittu muuallakin Nurmeksen taajamassa. Tavallisesti sudet välttelevät tiuhaan asuttuja alueita.

Suden kaatolupaa perustellaan sillä, että havaintoalueella liikkuu paljon ihmisiä jalkaisin. Lajilleen epätyypillisesti ihmisiin tottunut susi voi aiheuttaa vaaraa paikallisille ihmisille.

Jatkossa susihavainnot voi ilmoittaa suoraan Nurmeksen riistanhoitoyhdistykselle.

Nurmeksen asukkaiden ei ole syytä pelästyä kaupungin alueella aseen kanssa liikkuvia ihmisiä. Aseistautunut henkilö voi olla metsästäjä, jonka tehtävä on suden lopettaminen.

Jaa artikkeli: 

Kommentit

Rubertti

Eipä ole kauaa kun oikeus totesi että iso koira kun käy kiinni ja puree, se ei ole mikään lopettamiseen riittävä syy. Suden ei tartte kuin jättää jälkensä pihaan niin jo ollaan teurastamassa kaikki mahdolliset sudet.