Sähköyhtiöiden ammattiliitto esittää kannanotossaan karun väitteen siitä, miksi loppuvuoden 2011 kaksi myrskyä ovat aiheuttaneet niin mittavat vahingot. Liiton mielestä kaiken takana on sähköyhtiöiden rahanhimo, jonka seurauksena sähköverkkojen huolto on rappeutunut.
Liiton mukaan tapahtumaketju menee näin: Sähköyhtiöt ulkoistivat vuosia sitten sähköverkkojen rakennus-, huolto- ja kunnossapitotyöt itsenäisille urakointiyhtiöille, joiden toiminta on puolestaan kilpailutettu lähes kannattamattomaksi. Se taas on johtanut irtisanomisiin.
- Esimerkiksi Fortum jakaa vuosittain omistajilleen mittavia osinkoja ja johtajilleen merkittäviä bonuksia, mutta sillä ei ole palveluksessaan enää yhtään sähköverkoston korjaukseen kykenevää henkilöä, liitto lataa.
- Jotain on pahasti vialla, kun alan noin 4 000 työntekijästä pelkästään vuonna 2011 irtisanottiin satoja asentaja ja noin 10 prosenttia alan ammattilaista on tällä hetkellä työttöminä, kommentoi Sähköliiton sektoripäällikkö Sauli Väntti.
- Tämän vinoutuneen ja epäterveen kehityksen syynä on ollut lähes yksinomaan sähköyhtiöiden rahanhimo. Aiemmin sähköyhtiöiden arvona oli ennen kaikkea tarjota asiakkaille hyvälaatuista ja häiriötöntä sähköä. Nykyisin niiden toimintaa ohjaa pelkästään omistajille jaettavan, mahdollisimman suuren liikevoiton hankkiminen, Väntti sanoo.
Liitto kritisoi myös sähköyhtiöitä liian vähäisistä investoinneista sähkönjakeluverkostoon. Samaan asiaan puuttui tänään valtion omistajaohjauksesta vastaava ministeri Heidi Hautala (vihr.) Helsingin Sanomien haastattelussa.
- Voi kysyä, ovatko yhtiöt tehneet vähän liian helppoa rahaa ja välttäneet näitä [investointeja], Hautala sanoi lehdelle.
Kokoomuksen eduskuntaryhmän puheenjohtaja Jan Vapaavuori taas kritisoi Hautalaa ja totesi, että omistajaohjauksen tehtävä on valvoa omistajan intressiä.

Kommentit
Halukkaampi investoimaan?
Tuota, pitäisikö sähkönjakeluverkosto ottaa valtion vastuulle, jotta sähköyhtiöt voisivat keskittyä rauhassa varsinaiseen sähköbisnekseen?
Puu katkaisee
Ei ole valtiollakaan sellaista sähköjohtoa joka kestää puun painon.
Mutta sähköverkko voi olla
Mutta sähköverkko voi olla sellainen, että se kestää pari puun katkaisemaa linjaa ilman isompia katkoksia. Sivuvaikutuksena tästä on myös, että isomman myrskyn jälkeen pitää saada pienempi osa vaurioista korjattua ennen kuin sähköt saadaan palautettua lähes kaikille.
Mikä se tuollainen verkkko on
Suomi on metsäinen maa ja myrskyn tullen tulee katkoja. Ei sille voi mitään.
Vai hakataanko yksityismetsiin 20 m linjat johdoille?
Riippuu puusta, kestääkö johto
Riittää, että puu nojaa tai on taipunut johtoa vasten. Virta ei mene perille.
Hyvä idea
Hyvä idea, sama temppu kannattaa tehdä varmuuden vuoksi myös voimalaitoksille ennenkuin sähköyhtiöt keksivät ulkoistaa energian tuottamisen.
eiks toi fingrid ole
eiks toi fingrid ole muutenkin erillinen firma?
Opintomatkalle
Fortumin johto opintomatkalle itäiseen naapuriimme, missä vikakorjaukset ovat ripeämpää.
Yllätys
Joku taho voisi aikansa kuluksi selvittää kuinka paljon esimerkiksi Fortum satsaa vuosittain tutkimukseen ja kehittämiseen verrattuna johdon palkkioihin ja voitonjakoon. Yllätys, yllätys...!
Suomen energiahistoriat
ovat aika täynnä halpaa kuluttajien ja muiden kansalaisten "kannattavaa huiputusta." Sitä oli mukana aloittamassa mm. Urho Kaleva Kekkonen-niminen mies. joka joskus hankki vesi- yms. -oikeuksia voimayhtiöille laitoksia varten. Se lienee tunustettu hänen uransa hiukan mustaksi lähtökohdaksi. Se jatkui sitten Neste Oy:n sitoutumilla NL:n toimituksiin ja ehtoihin; nekään eivät olleet puhtaasti liiketaloudellisia.
Näistä valheista siirryttiin sitten ns. liiketalouteen, eli Neste Oy:n seuraajan tuli tehdä ihan, tai ainakin melkein oikeaa voittoakin, mikä entisen kokemuksen perusteella ei ole voinut olla liian vaikeaa järjestää. Se on samalla suojatyöpaikka poliitikkojen avustajakaarteille, isän ja äidin pojuille ja tytöille. Asiakkaat ovat maksajia. Pitäähän jonkun hilut maksaakin.
Kukahan tuota kaikkea muka tarkastaa? Ja miten?
Oikein Vapaavuori
"Kokoomuksen eduskuntaryhmän puheenjohtaja Jan Vapaavuori taas kritisoi Hautalaa ja totesi, että omistajaohjauksen tehtävä on valvoa omistajan intressiä."
Ihan just näin kun Vapaavuori sanoo. Valtio-omisteisen yhtiön omistaja on jokainen Suomen kansalainen, joista osa on myös Fortumin asiakkaita. Vai ketäköhän se Vapaavuori tarkoitti...
Eikös Fortum tehnyt tässä
Eikös Fortum tehnyt tässä hiljan miljardien ns. sijoituksen Venäjälle? Miksi niitä rahoja ei käytetty verkon parantamiseen, koskaan ne eivät tuota mitään ja niitä ei koskaan saada takaisin. Samoin kävi Soneralle Saksassa.
Kokoomus on syyllinen.
Kokoomuksen politiikan johdosta meillä on yhteiskunnan perusinfraa yksityitetty.
Ne on täsmälleen juuri suomalaisia kokoomukselaisia, jotka tuosta yksityistämisestä ovat rahat vetäneet liiveihinsä.
Jos perus-sähköverkko olisi ollut yhteiskunnan omistuksessa, meillä ensinnäkin sähkö olisi kuluttajalle halvempaa,- verkkoa olisi korjattu.
Kokoomuksen vika
Nyt havaittu ongelmien kasaantuminen on vain ja ainoastaan kokoomuksen ansiota.
Kokoomus oli ainoa puolue, joka -90-luvun alussa vaati, että kaikki valtion ylläpitämät palvelut on yksityistettävä maksoi mitä maksoi. Yksityistäminen tarkoittaa selvällä suomen kielellä, että palvelusta alkaa valtion sijaan vastaamaan joku taho, jota ei kiinnosta pätkääkään palvelun laatu vaan ainoastaan se rahamäärä mitä palvelun ylläpitämisestä voi itselleen kiristää.
Palveluita sitten yksityistettiin kun Kokoomus kerran niin vaati ja sai. Mitä siitä seurasi?
Autonomistajat tietävät kiittää Kokoomusta siitä, että esimerkiksi katsastusmaksut nelinkertaistuivat kun ne "yksityistettiin" ja Kokoomuksen mukaan "laitettiin kilpailulle alttiiksi". Oikeasti tuloksena oli Euroopanlaajuinen katsastusmonopoli ja huikeat hinnankorotukset. Voi kiitos Kokoomus! miten voin kiittää teitä tästä huimasta hinnankorotussaavutuksesta!!!
Sähkömarkkinalaki oli toinen Kokoomuksen piirissä suunniteltu ja tehty ihan siis viimeisen päälle hieno rahahomma.
Suomeksi sanottuna sähkömarkkinalaki tarkoittaa sitä, että Suomessa vesi- ja muulla voimalla halvalla tuotettu sähkö myydään kaikki "sähkövoimapörssiin" (oikeasti siis ulkomailla olevaan rahantekokoneeseen) josta se aivan sama sähkö myydään suomalaisille kuluttajille kaksinkertaiseen hintaan. Arvatkaas kuka ottaa kaiken sen jättimäisen välirahan? aivan.... Fortumin johtajat!!! JIPPII KOKOOMUS!! olette ihan parhaita!
Muitakin esimerkkejä on kosolti mutta tässä nyt ne päällimmäiset. Ääänestäkää vaan kaikki Niinistöä niin tätä tulee lisää.
Ps. en ole Kommari, en ole Vihreä, en ole SosDem. Herra paratkoon en ole Persu enkä edes mukapersu eli Kepuli. Ymmärrän vaan jotain taloudesta.
kokoomuksen vika..
se oli se sönkkäävä "valopää", kokoomuksen pikku juoksupoika.
Fortumin varat on sidottu muualle
ja johtajistolla on muita murheita, kun tuottoja ei ala kuulumaan.
http://www.tekniikkatalous.fi/kommentit/uutiskommentti/fortumin+venajanl...
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/tutkija-varoittaa-fortumin-venaja-sijo...
vähän niinku S & K jotka
vähän niinku S & K jotka repivät verisiä rahoja suomalaisilta huonoille einesroskaruuillaan, rahoittavat nämäkin idän ja balttian "valloitusta".
Mielummin toivoisin että hinnat ois alempia kuin että meniivät ulkomaille törsäämään. Siksi ostankin kaiken lidlistä (aitsi tuorelihat).
Toimintavarmuus
Toimintoja, joiden tulisi olla yhteiskunnan, ei pörssiyhtiöiden, hallussa ja rahoittamia: Maantieverkko, rautatieverkko, vesi- ja viemäriverkosto, sähkönjakelu, laajakaistayhteydet.
Toimintoja, joissa ylläpitohuolto tulee pitkän päälle halvemmaksi kuin korjaaminen: samat kuin edellä.
Eilisissä
Uutisissa sanoi yksi monista korjaajista jotka ovat vuokralla muista sähköyhtiöistä korjaamassa sähköverkkoa että osa pylväistä ollut niin lahoja ettei kovin kummoista tönäisyä vaatinut kun koko pylväs kappaleina. Tämä juuri pahimmilla sähkökatkos alueella...