Kuluttaja-lehden mukaan WC-raikastimet aiheuttavat enemmän huolestuneita puheluita viranomaisille kuin koskaan aikaisemmin. Myrkytystietokeskukseen soitettiin viime vuonna yli 600 WC-raikastimia koskevaa puhelua, mikä on viidenneksen enemmän kuin vuonna 2010.
Kuluttaja-lehden mukaan suurin osa soitoista tulee hätääntyneiltä vanhemmilta, joiden lapsi on esimerkiksi nuollut tai syönyt WC-raikastinta.
WC-raikastimet eivät ole hengenvaarallisia. Niistä voi kuitenkin tulla ikäviä oireita, kuten limakalvojen ärtymistä.
Jos lapsi on nuolaissut raikastinta, suun pesu ja huuhtelu riittää, neuvoo Myrkytystietokeskuksen vs. ylilääkäri Outi Lapatto-Reiniluoto. Jos lapsi on haukannut raikastimesta palan, lasta ei saa oksennuttaa eikä hänelle saa juottaa enempää kuin vajaan desin verran vettä, sillä aine voi vaahtoutua vatsassa. Se taas voi aiheuttaa vaaraa keuhkoille.
Lapatto-Reiniluoto ei suosittele WC-raikastimia pienten lasten perheisiin.
– 1–2vuotias tutustuu maailmaan suun kautta. WCraikastimet ovat herkullisen värisiä, kuin karkkeja, hän sanoo.

Kommentit
Vuosikymmenen turhakkeet:
Vuosikymmenen turhakkeet: desinfioivat pesuaineet kotona sekä WC:n ja ilmanraikastimet.
MItähän E-koodeja noista jälkimmäisistä tuleekaan elimistöön?
Ennen oli toisin
Kun jollain meni pieleen sanottiin, että on haukannut pas**a, mutta nykypäivänä se on vain muovihärpäke, jossa on tuoksutyyny sisällä.
Niin moternia, niin moternia...