Sunnuntai 27.5.2012

Nainen kähmi verkkopankkitunnuksia – ”Näin paljon vahinkoa”

Luotu: 
30.1.2012 15:41
  • Kuva: Nordea

Kurikkalainen nainen on huijannut vääriä verkkopankkitunnuksia käyttämällä itselleen noin 17000 euron edestä pikaluottoja, kertoo Etelä-Pohjanmaan poliisilaitos. Lisäksi naista epäillään muista pienistä petoksista. Hän on myöntänyt kuulusteluissa pääosan poliisin epäilemistä teoista.

Jutun asianomistajina on viisi henkilöä, joiden verkkopankkitunnuksiin nainen on ilmeisesti päässyt käsiksi. Poliisi muistuttaa kansalaisia pitämään huolta pankkitunnuksistaan.

–Esitutkinnan aikana poliisille on selvinnyt se, kuinka paljon vahinkoa yksikin henkilö pystyy tekemään, mikäli verkkopankkitunnukset joutuvat epärehellisiin käsiin, kertoo poliisi.

Naisen toimista on kirjattu 121 erillistä rikosilmoitusta, joista noin 100 liittyy petollisesti otettuihin pikalainoihin. Pääosassa rikosilmoituksista rikosnimikkeenä on petos. Esitutkinnassa on selvitetty myös petoksen yrityksiä, maksuvälinepetoksia, väärennöksiä ja luvattomia käyttöjä.

Teot ovat tapahtuneet vuoden 2011 aikana Kurikassa. Tekijäksi epäilty on noin 30-vuotias nainen, joka asui tekojen aikaan Kurikassa. Tapauksessa on osallisena asianomistajien lisäksi noin 60 yritystä, joihin petolliset luotot ja tilaukset ovat kohdistuneet.

Toteutuneen rahallisen vahingon määrä on poliisin mukaan pelkästään pikaluotoista noin 17 000 euroa. Postimyynnistä on tilattu petollisesti omaisuutta 4000 euron edestä. Petollisella luottosopimuksella on tehty 2000 euron vahinko. Puhelinliittymää on käytetty ilman omistajan lupaa 2000 euron edestä.

Esitutkinnan aikana on saatu takaisin ainoastaan jonkin verran postimyynnistä tilattua omaisuutta. Petoksella saadut epäilty on kuluttanut.

Epäilty on ollut kiinniotettuna ja vangittuna esitutkinnan aikana 2011 joulukuussa.

Muut asiasanat: 
Jaa artikkeli: 

Kommentit