Sunnuntai 27.5.2012

Tupakkaohje tyrmistyttää Salossa: ”Käsittämätöntä”

Luotu: 
1.2.2012 18:18
  • Kuva: EPA / All Over Press

Salon kaupungin työntekijät ottivat tänään epäuskoisina vastaan tietoja kaupungin uusista tupakointikäytännöistä. Savuttomaksi työpaikaksi vuoden alussa julistautunut kaupunki on toimittanut yksiköiden esimiehille lomakemallin, jollaisella kaupungin työntekijät voidaan velvoittaa raportoimaan tupakointitaukonsa minuutin tarkkuudella.

–Voi pyhä yksinkertaisuus, puuskahtaa pitkäaikainen kaupungin työntekijä Uudelle Suomelle.

–Että jollain on aikaa istua ja suunnitella tällaista – ja vielä kuvitella, että tämä tulisi käytäntöön! On kyllä liikaa byrokraatteja. Täysin käsittämätöntä.

Lomaketta on pällistelty nauraen henkilöstön keskuudessa, työntekijä kertoo. Savuttomia kuntia ja kaupunkeja on Suomessa jo paljon, mutta näin tiukasta raportoinnista ei ole kuultu.

Yksiköiden esimiehille toimitetussa sähköpostissa on kaksi eri ”tupakallaolotaulukkopohjaa”, joista ”toinen sopii viikoittaiseen seurantaan ja toinen kuukausittaiseen seurantaan”. Ohjeen mukaan niitä voidaan käyttää työyksiköissä, joissa ei ole kulunvalvontaa.

”Esimies seuraa taulukkojen käyttöä. Työntekijä merkitsee henkilökohtaisesti minuutteina ne ajat, jotka hän on tupakalla työaikana”, kaupunki ohjeistaa esimiehiä.

”Työyksikössä hyväksytään tavat, joilla tupakointiin kulunut aika tehdään takaisin”, ohje jatkuu.

”Nyt harmittaa, että lopetin polttamisen”

Salon kaupungin työsuojelupäällikkö Jarmo Parkkinen selittää Uudelle Suomelle, että raportointitaulukon käyttöönotto on valinnaista.

–Esimiehet saavat niitä käyttää, jos haluavat. Pakko ei ole, Parkkinen kertoo.

–Ne on tarkoitettu esimiesten avuksi.

Parkkisen mukaan esimiehiltä on tullut toiveita, että tällainen mahdolisuus työajalla tapahtuvan tupakoinnin seuraamiseksi olisi. Toisaalta hän on kuullut myös naureskelusta.

–On semmoistakin kuulunut, mutta nämä on kaikki hyväksytty kaupungin johtoryhmässä, hän toteaa.

–Kun kaupunginhallitus on päättänyt kaupungin savuttomuudesta, niin tämä auttaa esimiehiä sen seuraamisessa.

Lomakkeen tyrmistyttämä kaupungin työntekijä harmittelee sitä, että on ehtinyt lopettaa tupakoinnin.

–Kyllä nyt pitäisi ihan periaatteestakin tupakoida, hän naurahtaa.

Kaupungin savuttomuus tarkoittaa muun muassa sitä, että työyksiköiden sisätiloissa ei polteta tupakkaa.

Jaa artikkeli: 

Kommentit

Ola

Hyvä Salo. Työajasta josta himonikotinisti saa palkkaa kuluu esim 15 myrkkypötkön imemiseen noin 150 min siirtymisineen "tupakkasalonkiin".
Hänelle maksetaan palkkaa 2 tunnin 30 minuutin sauhuttelusta. Jona aikana joku muu joutuu tekemään hänenkin työt.

Tuttu

Kielletään toki tupakointi, sillähän saadaan tuottavuutta alas työtehon heiketessä, kun työntekijät potevat tupakantuskaa. Samalla kasvaa eläkepommi.

Ola

Ja halvaksi tulee. Tupakoitsijat kun pääsevät puupalttooseen parikymmentä vuotta aikaisemmin kuin tupakoimattomat. Tulee todella halvaksi kun heitä ei jouduta kalliisti hoivaamaan mainittua pariakymmentä vuotta.

Niin että yhteiskunnan hyväntekijät lisää myrkkypötköä huuleen, tulee meille muille halvemmaksi.

Hannu Mikael

puuhastelemalla ja askartelemalla epäolennaisuuksissa ja alaisten kyttäämisessä.
Kuinka se on Salossa kaupunkilaisten palvelujen laatu ja saatavuus, jonka pitäisi olla kaupunkibyrokraattien ykköstehtävä, vai ovatko asiat niin hyvin, että aikaa voi tärvätä tällaisien valvontakaavakkeiden pyörittelyyn?
Toki sillä on työllistävä vaikutus turhakebyrokraateille itselleen, sekä muutamalle projektipäällikölle, -suunnittelijalle ja -koordinaattorille.

TakojaIlmarinen

Selkarangattomat tupakoitsijat haluavat pitää saavutetusta edusta kiinni. Tupakoimaton jätetään esimerkiksi palvelemaan asiakkaita ja lähdetään pihalle sätkälle!

Tasapuolinen työntekijöiden kohtelu tapahtuu juuri näiden sätkätaukojen seurannalla. Jos on niin mamero ettei kykene lopettamaan myrkkypötköjen imemistä niin ansaitsee rangaistuksen - palkkaa pois tekemättömältä ajalta.
Voin hyvin kuvitella näitä osittain ylimielisiä kunnan tai kaupungin virkahenkilöitä,jotka työskentelevät työnteon kannalta suojatyöpaikoissa olevan kauhuissaan kun tulee jotain järjestystä lomakkeiden pyöritykseen!

Vierailija

Täällä Suomessa matkitaan kovasti Yhdysvaltoja, niin otetaan vaan lisää sieltä mallia ja asenteita, eiväthän vessakäynnit sielläkään kuulu työaikaan joka työpaikassa, siellä käytetään vaippoja töissä.

"Joissakin työpaikoissa vessaan ei käytännössä pääsekään kuin pissaamaan testipurkkiin. Liukuhihnalla työskentelevät amerikkalaisnaiset joutuvat käyttämään vaippoja, koska vessatauot eivät kuulu työaikaan."

http://www.palkkatyolainen.fi/pt2003/pt0305/p030604-a1.html

Mikko500

Maksaa yhteiskunnalle miljoonia tupakin polttajien terveydenhoito. Sydäntaudti, hampaat yleensä täysin mädäntyneet jne.

Kunta voi osoittaa ovea jos ei kelpaa tilastointi. Tupakkimiesten On aivan turha pokkuroida vastaan.

Tupakkeja imevien nimet ja naamat voitaisiin myös julkaista internetissä. Saisimme kaikki nauraa

Brainless

Samaan sarjaan kuuluu energiajuomien käyttäjät, kofeinistit ja vaikkapa ranskalaisiin tai makeisiin addiktoituneet! EN polttanut vuosiin tupakkaa enkä sitä kaipaa, mutta kyllä minäkin melkein voisin harkita uudestaan aloittamista. Miksi? Koska ihmisellä on oltava vapaus ITSE harkita ja päättää terveyttään koskevissa kysymyksissä.

Ajan käytön suhteen onkin toinen asia. Jos työ vaatii jatkuvaa tarkkailua kuten vaikkapa hätäkeskuksessa on toki asia toinen. Myös kielto sisätiloissa on EHDOTON sillä kaikki eivät halua tupakoida.

Joutoaikansa käyttäkööt ihmiset miten haluavat. Sipsien syönti ja leffan katsominen on riski sydämelle.

Ola

Aika realistista. Tupakoitsijat kun pääsevät puupalttooseen parikymmentä vuotta aikaisemmin kuin tupakoimattomat. Tulee todella halvaksi kun heitä ei jouduta kalliisti hoivaamaan mainittua pariakymmentä vuotta vaikkapa hengityskoneissa.

Niin että yhteiskunnan hyväntekijät lisää myrkkypötköä huuleen, niin tulee meille muille halvemmaksi.

-56

Onko samalla vaadittu että työpaikalla on Nolla promillen käytäntö työaikana.Aamu krapulainen toimihenkilö vie toiselta työntekijältä puolen päivän työt ja samalla hermot.Samalla haju ja oksennus on kamalaa.Tätä kylläkin vain naureskellaan jne..Verattuna tupakkaan, pieni tuumaustauko tupakan ja kahvin lomassa tekee työstä suunnitelmallista ja tehokasta...

Hyväkurkku

Tällaiset laskentajutut on hienoja. Meillä oli vähän toisenlaisesta jutusta kanssa seuranta, seurantalomake, seurantavastaava, seurantatyöryhmä ja luonnollisesti myös valituslautakunta.

Käytin päivittäin 15 min tuon lomakkeen käyttöön. Tein "vahingossa" kymmenkertaistavia virheitä, jotka sitten reklamoitiin, käsiteltiin, korjattiin ja tarkistettiin. Työtunteja hupeni vuodessa yhteensä viikon verran todistetusti tähän viksuuteen. Toisena toimintavuotena tuli sitten herra isoherralta ilmoitus että seurannasta luovutaan.

Harmittaa vieläkin.

seppoilmari

Kaupungin työpoaikkoilla kaikenlainen lorviminen on raporttoitava oli sitten tupakkasuussa ta ei.
Myös sosiaalisessa mediassa ja pornosivulla notkuminen on raporttien arvoista.
Konttorikopeissa torkkuminen, ajantappaminen ja ilmaiskahvipalaveeraaminen on 80%työajasta loppuaika kuluu töistäpoistumisen valmisteluun.

OSAKARIK

Jos asiaa perusteellaan työtehokkuudella, niin olen seppoilmarin kannalla. Toistaiseksi kahvi, tee ja tupakkatuotteet ovat Suomessa laillisia huumeita. Jos Salon kaupunki haluaa kieltää tupakoinnin, niin kaupunki voi tehdä lakialoitteen eduskunnalle. Voi pyhä yksinkertaisuus, jos tämä on kuntatyöntekijöiden todellinen taso, niin Suomen kuntien lopullinen määrä jää todellakin alle sadan.

Myöskin nimellä alias
Olli Kankaanpää Hki jne..

seppoilmari

Kunnan tupakoitsija tupakoi puolestasi sinun ei tarvitse itse tupakoida vaan se on ulkoistettu.
Kunnan pippaloitsija on tarpeelinen sossun työmateriaalia jota ei missään tapauksessa pidä auttaa liikkaa muuten sossu käy tarpeettomaksi.
Kunnan auraaja se on kummallinen otus se näet auraa lumet aina väärään paikkaan.

Mattijo57

Laskekaapa joskus kuinka paljon enemmän töitä tupakoimaton työntekijä tekee tupakoivaan verrattuna.

Jos lasketaan hyvin alakanttiin, että edes-takaisin kulkemisineen savuketta kohden käytetään työaikaa 10 minuuttia. Ja taas alakanttiin että röökillä käydään vaikka 5 kertaa päivässä.
Niin tämä tekee jo 16,6 tuntia kuukaudessa.

Työvuodessa (11 kk) pelkkään röökin imemiseen käytetään siis yli 24 työpäivää!

Ja työteho on alempi, koska tupakoitsija hengittää myrkyllisiä kaasuja pitkin päivää, niin on selvää, että hän on väsyneempi ja huonovointisempi kuin ei tupakoitsija.

Eli mistä nyt tulee käsitys, että tupakoitijoita kohdeltaisiin epäoikeudenmukaisesti verrattuna niihin jotka eivät tupakoi?
Olisiko asia ihan päinvastoin?

Hannu Malin,
Hamina

Tumpelo

Hyvin vetelit alakanttiin juu...

Tupakkavapaat sieluthan eivät mitään taukoja työajoilla pitele.

Vain tupakkasaatanat käyttävät työaikaa nettisurffailuun ja muuhun joutavaan sen röllipeikon kiskomisen ohella, ja muut kunnon ihmiset joutuvat sitten ahertamaan tuplamäärän kun nämä saastaiset pakanat tärisevät pihalla additkioineen.

Metu

Kun vielä polttelin, parhaat keskustelut ja hienoimmat ideat tulivat esille, kun oltiin porukalla 'röökillä'. Aina puhuttiin työasioita. Kännykät soivat, hoidettiin työasioita, vaikka oltiin tupakalla. On aika hölmöä laskea, että työaikaa menee hukkaan. Eihän herrajumala ihmisille makseta työajasta, vaan työn tuloksista.

Naiset kun maalailevat itseään vessassa, sekin on työaikaa, pitäisikö sekin panna jo kortille.

Eräässä firmassa oli retkun näköinen kaveri, joka tuli hät' hätää puolilta päivin töihin. Poltti röökiä melkein jatkuvasti tupakkapaikalla. Ei muistanut joka päivä tulla. Lähti milloin sattui, joskus teki yönkin yli työtä. Tuli hänelle uusi pomo, sanoi esimiehelleen, että aioin tuon tyypin erottaa, se kun ei tee täyttä työaikaa. Pomon pomo sanoi, ettet muuten erota meidän parasta työntekijää.

Vierailija

Aivan varmasti urakkapalkoissa on edelleen isojakin eroja työntekijöiden kesken sellaisissa paikoissa, missää työt urakoidaan ja palkka maksetaan tehdyn työn mukaan.

Saksalainen työnantaja kypsyi tupakoisemattomiin ja antoi heille potkut...

"Omistaja kertoi Hamburger Morgenpost –lehdelle erottaneensa työntekijät sillä he häiritsivät työrauhaa.

"Työskentelemme puhelimessa koko ajan, ja työnteko on yksinkertaisesti helpompaa kun samalla tupakoi. Kaikki sorsivat tupakoitsijoita nykyisin. On aika kostaa, palkkaan vain tupakoivia tästä lähtien", kertoi yrityksen omistaja lehdelle."

http://www.uusisuomi.fi/viihde/10696-tupakoimattomuus-toi-potkut

Lauri Syväjoki

Olen tehnyt ainakin 7-8 eri työtä eikä niissä missään ole ollut tilannetta jossa olisin joutunut tekemään siksi ylimääräistä kun kolleeka mahtollisesti viipyy 5 minuuttia vessassa tai röökillä. Eihän yksi voi mennä toisen töihin sekaantumaan, varsinkaan lyhyiksi ajoiksi.

Tätä pitää ihan pohtia - en nyt ihan heti keksi jopia jossa tehdään työtä niin laumana että yhden pitämän "ylimääräisen" tauon takia toinen joutuu tekemään myös sen tauonpitäjän työn...ehdotuksia?

Arto_Luukkainen

Jos tupakoitsijoiden mielestä tupakkataukoihin menee vain vähän aikaa, sittenhän heille sopii varmasti se käytäntö, että tupakkatauot ovat vapaa-aikaa ja siten palkatonta.

Vai mikä tässä mättää? Voisiko joku tupakoitsija kertoa?

Eikä kannata yrittää sitä kikkaa, että tupakoimattomat surffaavat netissä ja juttelevat työkavereiden kanssa ei-työasioita. Saman tekevät tupakoijatkin.

Tumpelo

Minä en ainakaan yritä väittää että tupakoimattomat ovat ainoita jotka taukoilevat.

Eikä kannata yrittää sitä kikkaa, että tupakoivat ovat ainoita jotka pitävät taukoja. Saman tekevät muutkin.

Tuttu

"Eikä kannata yrittää sitä kikkaa, että tupakoivat ovat ainoita jotka pitävät taukoja."

Tupakoitsijat eivät pitäisi mitään taukoja, jos työajalla saisi tupakoida vapaasti, kuten sivistysmaissa on aina saanut.

Kahvitauot taas ovat oikeasti kansantaloudellinen katastrofi.

Metu

Tupakointia on vaikeutettu vaikka minkälaisilla hölmöyksillä. Joku hölmö lainlaatija jopa kuvitteli, että pitää tietää maaginen numero, ennen kuin saa tupakkaa. Kaupasta kuultuna, nimellä pyytäminen toimii kuten ennenkin. Nutturapäämme nenä vapisee raivosta ja hän varmaan kehittelee uusia nerokkaita juonia.

Tupakan kokonaismäärä ei ole juurikaan vähentynyt, vaikka koko ajan on kiristetty määräyksiä. Ei se vaan toimi. Tavoite, että Suomi olisi tupakaton v. 2050 on lapsellinen. Miten voi joku virkamies olla noin tyhmä? Voisipa siirtyä eläkkeelle saamasta lisää vahinkoa aikaiseksi.

Itse en polta, ei ole oma lehmä ojassa, käyttelen vain vähäistä järkeäni tässä asiassa.

seppoilmari

Myös työttömiltä pitää kieltää tupakointi ja juopottelu työttömänä olo aikana.
Tupakkatauot pitää ilmoittaa työvoimatoimistolle jotta ne voi vähentää päivärahasta.
Jos päättää ryypätä muutaman päivän pitää ilmoittaa työvoimatoimistoon ettei ole työnhakijana tänä aikana.
Myös ulkoilu jos se ei liity tynhakuun on vapaaaikaa josta ei makseta päivärahaa.

Jaassu

Seuraava askel olisi palkata joitakin valvojia jotka päivittäin istuvat jonkin kunnan hallintoon kuuluvan vieressä seuraamassa että nämä tekevät koko päivän töitä.

Aikaa voi tuhlata hyvin monin tavoin.
Varsinkin kuntien johdon toimintaa tulee seurata erittäin tarkasti.

Eli erillinen työkyttäysvaltuutettu jolla on oikeus seurata ja raportoida kuntien johdon työajan käytöstä.