Europarlamentaarikko Anneli Jäätteenmäki kertoo äänestäneensä kuusi vuotta sitten Sauli Niinistöä (kok.) presidentiksi. Keskustameppi aikoo äänestää Niinistöä myös sunnuntaina.
Jäätteenmäki kertoo päätöksestään Uuden Suomen Puheenvuorossa. Edellisissä presidentinvaaleissa Sauli Niinistön kanssa toisella kierroksella oli istuva presidentti Tarja Halonen. Jäätteenmäen ääni meni kuitenkin Niinistölle, kuten menee nytkin.
- Vaaka Niinistön eduksi kallistuu erityisesti kokemuksen ja turvallisuuden vuoksi. Niinistöllä on Haavistoa monipuolisempi kokemus nimenomaan Suomen asioiden hoitamisesta sekä täällä kotona että kansainvälisillä areenoilla, Jäätteenmäki kirjoittaa.
- Haaviston työ rauhanvälittäjänä on ollut ansiokasta. Jos nyt valittaisiin rauhanvälittäjää, vaaka kallistuisi Haaviston eduksi. Mutta nyt valitaan Suomen tasavallan presidenttiä.
Anneli Jäätteenmäki uskoo, että "Suomi siirtyy Halosen tasavallasta Niinistön tasavaltaan". Tästä kertovat hänen mukaansa ennen varsinaista vaalipäivää tehdyt gallupit.
Jäätteenmäki näkee vaaliasetelmassa myös sosialidemokraattisen liikkeen kriisin.
- Tähän mennessä kaksivaiheisen presidentinvaalin voitoista ei ole uusitun perustuslain aikana ollut muissa vaaleissa demareille hyötyä. Tuskin kokoomuskaan kovin paljon hyötyy, jos Niinistö voittaa, Jäätteenmäki arvioi.
- Suomalaiset vierastavat vallan liiallista keskittämistä. Halosen 12 vuoden presidenttikauden aikana demarit ovat hävinneet kaikki eduskuntavaalit.
Haavistollekin tukea
Tänään Uuden Suomen Puheenvuorossa valintaansa perusteli myös peruspalveluministeri Maria Guzenina-Richardson (sd.), joka ilmoitti jo aiemmin kannattavansa Pekka Haavistoa.
Ministeri perustelee kannatustaan sillä, että Haavisto antaa "maan hiljaisille äänen".
- Miksi? Koska nyt ei valita Suomelle talouspäällikköä. Nyt valitaan arvojohtajaa. Meidän, joilla menee hyvin on annettava äänemme niiden puolesta, joilla ei mene, Guzenina-Richardson kirjoittaa.

Kommentit
Eipä
Eipä tuo ole ihme jos välit ovat heikot Haloseen, ei tarvitse puhua kuin niin totta kuin osaa..........
Sama kaikilla
Kukapa pystyy parempaan kuin mitä osaa.
Levollista köllöttelyä
Vaalit etenevät odotetusti toivottuun suuntaan. Kupla-Pekka on osoittautunut herrasmieheksi ja hyväksi häviäjäksi. Mitäpä renki isäntää haastamaan, laskettelee vain sinne 39%:iin ja elelee upporikkaana edelleen.
Toisin kuin Guz--Rich. näkee, koen tärkeänä, että presidentti ymmärtää talouden päälle. Suurin uhka tulee euroalueen romahduksesta, joka alkaa olla käsillä.
Tänään taas losahti Zorbaksilta uusi musta aukko, 15 000 000 000 euron vekseli meidänkin maksettavaksemme:
http://www.talouselama.fi/uutiset/kreikasta+loytyi+15+miljardin+euron+qu...
http://www.talouselama.fi/uutiset/kreikasta+uhkaa+tulla+suomelle+jarkytt...
Kun Kivireki näille Käteisen kanssa avasi piikkiin, niin lisää tulee eikä loppua näy. On syytä, että saamme viisaan ja aloitekykyisen presidentin, joka osaa ottaa kantaa hallituksen sekoiluihin.
Mistä tulevat ne syrjäytymiset ja taloudlliset ahdingot? - Totta kai kv. kaupan heikentymisestä, mutta myös omien tukikeinojemme LEIKKAUKSISTA. Urpilainen ja Katainen eivät millään saa budjettia enää tasapainoon ilman leikkauslistoja. Ja aikaa ei ole mennyt kuin vajaa vuosi, nyt ollaan vyötäistä myöten suossa.
Haavisto ei osaisi ottaa kantaa kuin kaukomaiden ihmisten ongelmiin. Suomalaista ihmistä auttaa nyt kylmä laskutaito, josta ymmärrys orastaa. Niinistöllä on kyky huomauttaa virheistä. Niinistöllä on mahdollisuus ohjailla sekotalouspolitiikkaamme sikäli, kuin presidentti voi mielipiteisiin vaikuttaa.
Oikein!
On Anneli asiat ajatellut ja niin on tehnyt ja tulee tekemään vielä äänestäjien enemmistö.
Oikein!
On Anneli asiat ajatellut ja niin on tehnyt ja tulee tekemään vielä äänestäjien enemmistö.
Luulen että Niinistö
Tulee ottamaan etäisyyttä taloudenpitoon ja matkustelee suuryritysten pomojen kanssa viennin edistämismatkoilla, kaukana Venäjästä. Niinistö kun ei tunne Venäjältä kuin yhden torin laidalla huutelijan. Monta kertaa hän on muistuttanut olleensa pankkimiehenä Euroopassa, Venäjän rahoituksen erikoisosaajien kanssa. Ken taustat tietää, ei tiedä itkeäkö vai nauraa.
Sen verran huonommaksi on nyt Suomen asiat kääntymässä. Eurokriisi on niin vaikea ja rakenteellinen, ettei siihen auta mitkään säästöt tai veronkorotukset. Itse ennustin 1990-luvulla että 2010-luvulla Suomi ajautuu pohjalle ja säilyttäjät, Niinistön ja Lipposen kannattajat ajautuvat ahtaalle. Naureskelijoille muistutin ettei Nokia ole ikuinen veronmaksaja Suomessa ja eläkkeiden maksatus on palkkasumman varassa. Ihan ilolla odotan tulevia vuosia.
Niinistö on todella turvallisempi kuin Haavisto. Siksi luottavaisena voimme olla maamme ulkosuhteiden ja kaupallisten intressien suhteen. Haaviston valinta olisi ollut lähellä katastrofia.
Hieno kuva
Pohjois-Korean tv näyttää saman kuvaamon luonnollisia muotokuvia johtajistaan. Myös Neuvostoliitto ja Kiina käyttivät kuvaamoa ahkerasti. Tuon luonnollisuuden tavoittaminen on taidetta.
Hyvää mainosta onkin
Olisiko tuo pahaa mainostamista, jos kertoisit meille kuvaamosi nimenkin? Keitä muita asiakkaita sinulla on ollut?
Kestävästä kehityksestä löpiseminen turhaa
huulien heiluttelua ja joutavaa pölinää jos itse ongelmaan ei tartuta. Komeasti jälleen kerran sivuutettiin kaikissa presidenttitenteissä tämä ihmiskunnan kohtalon kysymys.
Ihmiskunnan ongelma numero yksi on liikakansoitus. Globaalia höpötysttä oli yllin kyllin muttei sanaakaan pääasiasta. Mitä tehdä väestön kasvulle? Kasvulle yli äyräiden.Suvaitsevaisuus ja valistus ei tehoa. Tarvitaan valtioiden välisiä sopimuksia, sitoumuksia, pakotteita väestön kasvun tyrehdyttämiseen. Ehkäisy pakolliseksi ja yhden, maksimissaan kahden lapsen politiikka voimaan. Älyttömät liikansoitusta tukevat toimenpiteet lakkautettava. Myös Suomessa lopetetaan lapsilisät yli kahden lapsen perheiltä, mitä pikemmin sen parempi. Samoin kalliit lapsettomuushoidot kyseenalaistettava turhina ja vahingollisina.
Maapallo ei kestä tätä ihmismäärää
Ihmislaji on päässyt lisääntymään aivan idioottimaisiin lukuihin ja lisääntyy edelleen hullun lailla. Samaan aikaan ihminen kuolee aivan liian vanhana. Ihminen vie elintilan kaikilta muilta sekä lukumäärällään että elintavoillaan.
Onneksi ihminen ei ole ikuinen, vaan katoaa maan päältä. Luojan kiitos ihmisellä ei ole muutakaan ikuista elämää, koska sama meno jatkuisi iäisyydessäkin.
hyvä jäättis, kannatat vastuullisuutta...
..ettekä mene humpuuki porukan mukana....