Sunnuntai 27.5.2012

Sauli Niinistö selitti hämmästyttävää temppuaan

Luotu: 
5.2.2012 20:53
  • Kuva: Petteri Paalasmaa / Uusi Suomi
    Sauli Niinistö ja Pekka Haavisto tänään Musiikitalolle.

Ylen vaaliasiantuntija Risto Uimosen mielestä Sauli Niinistö (kok.) on tehnyt aikamoisen tempun, kun on onnistunut pitämään suosionsa niin korkeana niin pitkään.

- On hämmästyttävää, että Niinistön suosio on pysynyt näin suurena, Uimonen kommentoi Ylen vaalilähetyksessä.

Sekä Niinistö että Pekka Haavisto (vihr.) ovat myöntäneet, että vaalien tulos on selvä. Niinistö on seuraava tasavallan presidentti. Niinistöltä kysyttiin Musiikkitalolla, miten hän itse selittää pitkäaikaista suosiotaan.

- Käyttäydyn niin kuin suomalainen käyttäytyy. kaikkine kankeuksine ja mukavuuksineen, Niinistö vastasi.

Pääministeri Jyrki Katainen (kok.) kommentoi, että suoralla kansanvaalilla ei ole ennen annettu näin suurta kannatusta presidentille.

- Aivan uskomaton tulos, Katainen kommentoi Ylellä.

- Suomalaiset arvostavat suorapuheisuutta, vastuun kantamista ja sitä, että asettaa itsensä likoon, Katainen selitti Niinistön pitkäaikaista suosiota.

Lähes 90 prosenttia äänistä on jo laskettu, ja Niinistöllä on nyt 63,3 prosentin kannatus. Äänestysprosentti jää selvästi edellisiä presidentinvaaleja alhaisemmaksi, 69 prosenttiin.

Jaa artikkeli: 

Kommentit

Metu

Niinistö sai aivan poikkeuksellisen suuren kannatuksen. Suomen ennätys. Muistellaanpa vaikkapa Kekkosen toista kierrosta vuonna 1956. Kekkonen kekkonen 151 kertaa kolmesta sadasta.

Ei Tarja, ei Mauno, ei Martti, eivät saaneet lähellekään tuommoisia lukemia.

Niinistöllä on niin kova mandaatti, että hänellä on kanttia ottaa takaisin presidentin arvovalta, joka Tarja Halosen kaudella vajosi pohjamutiin.

Katainen ja Niinistö yhdistelmä kantaa Suomen ohi taantuman nousuun. Hienoa.

pirjo-maarit liflander

Olen todella onnellinen, että Sauli voitti vaalit.
Minusta Salesta ja Jennistä tulee upea pari edustamaan tätä maata. Ja Sale varmasti hoitaa homman kotiin. Jenni on kielitaitoinen, kaunis, ja edustava. Paremmin ei olisi voinut käydä. Ja Lennu koirallekin tässä vielä lähetän rapsutuksia ja
haleja.
Ihana ilta. Sydämelliset onnittelut hienon voiton johdosta Sauli Niinistö. Onnea ja menestystä presidentin tehtävien hoitamiseen.Onnea koko perheelle.
Hieno päätös tälle vaalikamppailulle, kannatti jännätä ja seurata.
Hyvää illan jatkoa kaikille!Ihanaa, olen super onnellinen.

Rohmar

Minua alkoi häiritsemään politkkojen ja selostajien hokema siitä, kuinka näissä vaaleissa voitti moderni suvaitseva tolkun Suomi.

Tätä lausudustahan pitää katsella käänteisesti, eli sillä tarkoitetaan sitä, että Väyrysen ja Soinin asialista on suvaitsemattomuuden, järjettömyyden ja menneisyyden Suomi. Näillä lauseilla ei siis pyritä rakentamaan, vaan loukkaamaan, jolloin lause on itsessään poliittisen suvaitsemattomuuden ja tolkuttomuuden ilmentymä.

Oliko sitten Soinin ja Väyrysen asialista tälläinen? Mielestäni ei ollut. Oikeastaan on niin, että Soinin painajaismaiset ennusteet ovat lyöneet rantaan kymmenkertaisella voimalla, jonka vuoksi mm. Katainen purkaa pelkoaan tälläisellä raukkamaisella analyysilla.

Suomi sai kuitenkin hyvän presidentin. Haavistokin oli hyvä ehdokas, mutta itse olisin kuitenkin ottanut vaikka epämiellyttävänkin presidentin, jos hän olisi ollut halukkaampi pitämään Kataista kurissa.

demarien vihollinen no1

..vaikka kokonaisprosentti hiukan tippui, sai Niinistö historiallisen äänivoiton! Yksikään suomalainen presidentti ei ole saanut näin paljon ääniä! Prosenttiosuudet ovat olleet erilaiset, mutta yksilöllisen suomalaisenäänestäjän kannatus on nyt ollut huikeaa!

Paasikiven jälkeen, Mannerheimin jälkeen Niinistö on demokraattinen presidentimme, kautta aikojen!

On todella uuden ajan aika. Niinistön aika. Hurraa Suomen uudelle presidentille...me suomalaiset todella halusimme muutosta, muutosta parempaan...

Jukka Mikkola

Sauli Niinistöstä Suomi tulee saamaan aikaa myöten koko kansan presidentin. Sellaista meillä ei ole ollut käsitykseni mukaan sitten J.K. Paasikiven jälkeen. Olen siitä aivan varma.

Niinistön suuret vastoinkäymiset, kuten ensimmäisen puolison traaginen menetys ja roikkuminen palmussa tsunamissa Khao Lakissa, ovat sellaisia asioita, jotka jalostavat ihmistä. Näin se menee. Ne tuovat ihmisen perimmäisten kysymysten äärelle. Sellaisella on vaikutusta ihmisen elämään.

Niinistön ilmoitus työryhmän perustamisesta syrjäytyneiden nuorten auttamiseksi on yksi signaali tähän suuntaan. Hän puhui siitä jo kampanjansa aikana. Meillä on Suomessa noin 50 000 nuorta, jotka tarvitsevat apua ongelmiinsa. Me tarvitsemme kykeneviä veronmaksajia emme kyvyttömiä veronmaksajia, jotta yhteiskunta pysyy pystyssä.

Positiiviseksi asiaksi Niinistön valinnassa voi lukea myös sen, että Katainen on kommentistaan päätellen löytämässä ehkä ”tolkun”. Toivossa on hyvä elää. Onnittelut Sauli Niinistölle.

demarien vihollinen no1

..monet sanoivat, että ei äänestä, kun vaaleissa on ehdokkaana Haavisto. ei pidetty hänen sivari ja opiskelu menneisyydestä jne. myös homo asia vieraannutti ihmisiä.
Kumma kiristäminen "suvaitsevaisuudella"-mies on monien mielestä kaveri, joka sai Ahtisaaren kautta paikan ja aina päässyt hyppäämään sieltä missä aita matalin. Suomessa jotkut arvostavat sitä, että mies on sitä mitä esittääkin.Niinistön tukena oli myös homoseksuaaleja, jotka tukevat häntä ansioitten vuoksi, ajattelevat parasta suomelle.

Ja on muistettava, että Niinistö sai historiallisen äänivoiton, kukaan presidentti ei ole saanut näin monen suomalaisen ääntä presidentin vaaleissa......

de comments

Eilen taas tuli hyvin moneen kertaan esille suvaitsevaisuus. Siis sana, jota lienee käytetyn ja käytettävän monessa eri tarkoituksessa. Yksi näistä tarkoituksista lienee näiden suvaisevaisuutta vaativien keskuudessa käytetyn silloin kun joku toinen on eri mielipidettä asioista heidän kanssaan. Tähän erimielisyyteen liittyy monet arvomaailman kysymykset kuten avioliittoon liittyvät, uskonnon eri uskontokuntiin kuuluvien omat arvot, maahanmuuttoon liittyvät kriittiset arvostelut jne. On siis ikäänkuin jokaisen erimielipidettävä edustavan olisi ehdottomasti kannatettava ns. suvaitsevaistona itseään pitävien mielipiteitä. Näinkö on?

Vaikka on erimieltä esim. homoudesta, ei se suinkaan tarkoita automaattisesti että ollaan suvaisemattomia. Hiljaa oleminen tai asiallinen ilmaisu erimieltä olemisesta on myös suvaitsevaisuutta.