Tuleva tasavallan presidentti Sauli Niinistö piti Finlandia-talolla kiitospuheen. Niinistö nousi lavalle ja mykistyi yleisön edessä.
- Niin kuin ihminen voi kiittää, minä kiitän teitä, Sauli Niinistö aloitti liikuttuneena, tauon jälkeen.
- Kiitän myös teitä, jotka olette olleet eri mieltä. Tasavallan presidentin on ymmärrettävä, että Suomessa on monia erilaisia ajatuksia, hän jatkoi lyhyttä puhettaan.
Tulevan presidentin puoliso Jenni Haukio piti myös hyvin lyhyen puheen, jossa hän kiitti "sydämestään" Niinistön kannattajia kampanjasta.
Aiemmin Haukio kertoi lehdistölle, että hänen tehtävänsä on jatkossa "tukea presidenttiä tehtävässä".
Kokoomuksen puheenjohtajan Jyrki Kataisen kiitospuheen jälkeen selvästi jo helpottunut Niinistö kertoi vitsin Kataiselle:
- Mies jaksaa hymyillä, vaikka menetti juuri kaksi jäsentä, Niinistö laukoi.
Haavisto kiitti puolisoaan
Helsingin Tavastialla Pekka Haaviston vaalivalvojaisissa presidenttiehdokas kiitti kampanjaansa suuresta tuesta. Erityisesti Haavisto kehui puolisoaan Antonio Floresia, joka osallistui kampanjaan aktiivisesti.
- Antonio, haluan sinulle sanoa, että olet jossain paikoissa ollut suositumpi kuin minä, Haavisto puhui.

Kommentit
Miksi juuri nyt on kauhea hätä idän suhteissa...
..yle:n komentaattorit tuskailivat Niinistölle" uusia haasteita"; mm. idän suhteet ovat vaarallisessa tilassa, kun Venäjällä ollaan niin ailahtelevaisia...Hei, miksi se ailahtelevaisuus tuleekin nyt heti Niinistön vaalivoiton päivänä julkisuuteen?? hehe, voi hyvä ihme näitä demareita taas...
Koskinen totesi, että kansa on "vieraantunut politiikasta" ja sekin on nyt voittaneen Niinistön syytä? hahah, ei siis näiden joiden vallassa ollaan oltu 30 vuotta?
Samoin tämä kumma tuskailu kiusatuista ja nuorista, syrjäytyneistä nuorista.
Totta on , että Kaikkihan on Halosen ajalta retuperältä, tai koiviston, Ahtisaaren, Halosen ajalta,hommia riittää...
Onnea Sape
Onneksi olkoon. Saimme parhaan presidentin sitten Risto Rytin ja Mannerheimin.
Mikä suunnattoman ilon päivä!
Suomen kansa on viimein ssanut arvoisensa Presidentin. Upeaa, loistavaa, kuuden vuoden järkevä hallintokausi on alkanut!
Kyllä, ilon päivä tämä
Kyllä, ilon päivä tämä on. Suomi sai oikean presidentin 12:een vuoteen ja vielä niin kaunis puolisokin!
Hyvä presidentti?
Mistä te sen vielä tietäisitte? Eiköhän ääni muutu kellossa, kun Niinistö joutuu tekemään epämieluisia päätöksiä tai ainakin ottamaan sellaista kantaa.
Presidentti ei päätä
Nyt pitää puhua totta.
Presidenti valtaoikeuksiin ei kuulu sisäpolitiikka. Päätökset tekee Hallitus ja Eduskunta, EU:ssa ei ole lautasta.
Mitkä siis ovat ne epämieluiset presidentin päätökset ???
EU ja Venäjä ovat oikeistolaisen hallinnon alaisia, joten linjaerimielisyyksiä ei ole. Lisäksi Niinistö perustaa työryhmän nuorisotyöttömyyden ja syrjäytymisen postamiseksi.
Pirujen maalaaminen ennakkoon Niinistölle on nyt hyvin kummallista.
Juuri näin piti käydä
Olemme aikamme kärsineet epäsuomalaisista ja jopa irvokkaista presidenteistä. Tämä vaalitulos on osoitus siitä, että suomalaisetkin voivat uudistua, kun heille annetaan siihen demokraattinen mahdollisuus. Saimme ensimmäisen todellisen presidentin sitten Risto Rytin ja Mannerheimin kuten Metu edellä totesi.
Paasikivi on hyvä myös muistaa
Ryti ja Mannerheim olivat hyviä presidenttejä, mutta on hyvä muistaa myös J.K. Paasikivi. Hän joutui ohjaamaan Suomi-valtiolaivaa sodan jälkeen erittäin karikkoisilla vesillä. Lukemalla Paasikiven päiväkirjat, asia selviää lukijalle. Itse asiassa meillä ei ole ollut Paasikiven jälkeen presidenttiä, joka täyttäisi hänen mittansa. Paasikivi oli hyvä presidentti. Toivottavasti saamme Niinistöstä nyt myös sellaisen. Aika sen näyttää.
Venäjä, Venäjä, Venäjä
Rytin ja Mannerheim liittoutuvat lännen suurvallan kanssa Venäjän uhkaa vastaan.
Paasikivi mukaan hyvien suhteiden ylläpitö itään on paras turva Suomelle.
Niinistö pitää esikuvanaan Rytiä.
Suomen palloliitossa vapautuu tehtävä
Onnea Niinistölle! Nyt sitten on johtopaikka avoinna Suomen palloliitossa. Löytyykö hyviä kandidaatteja?
No kyllä ...
... löytyy J.Kaitainen !
Kreikka kun kaatua kupsahtaa, niin Jyrkille pallo "palloliitosta" jalkaan kupsahtaa.
Palloliitto sanan tilalle voi myös sovitella muita sanoja.
Onnittelut Niinistölle saimme PRESIDENTIN vihdoin.
Demarien kohtalo
Helsingin demarien kohtalo on kova, nimittäin syksyn vaaleissa. Miksi mennä avoimesti liputtamaan Haaviston puolesta. Vihreät syövät loputkin kannatuksen. Ja vielä se Lipposka haahuili Haaviston juhlassa. Kyllä se ap. kauginjohtajan nimitys tulee muutenkin.
Toivon Niinistön onnistuvan
Toivon Niinistön onnistuvan presidenttinä toimimaan koko kansan parhaaksi. Ja koko kansan antavan hänelle tukensa tässä tärkeässä tehtävässä.
Muilta osin näkisin julkisuudessa esitettyjen kannanottojen vastaisesti vaalien olleen paluu vakiintuneisiin poliittisiin asetelmiin. Kuten <a href="http://professorinajatuksia.blogspot.com/2012/02/sauli-niinisto-tasavall... juuri kirjoitin</a>.
Tavallaan näin on
Vuodesta 1956 lähtien - kuten kirjoitat blogissasi - presidentin vaalit ovat olleet aina jotenkin epänormaalisti manipuoloituja. Joskus KGB:n avulla ja Neuvostoliiton pelottelulla, joskus naispropagandalla, joskus suvaitsevaisuusvouhotuksella ja millon mitenkin.
Ehkä nyt päästään sikäli normaaliin tilanteeseen, että maan edun kannalta keskeinen asiaosaaminen pääsee oikeuksiinsa kaikkien näiden manipuloitujen tunnekuohujen jälkeen. Ainakin sopii toivoa. Politiikkahan tarkoittaa alun perin asioiden hoitoa eikä mitään tunnekuohuissa elämistä.
Onnea Presidentille
Tärkeintä oli, että Väyrystä tai Soinia ei valittu. Niinistö voi olla hyvillä mielin 6 vuotta eläkevirassa alaisiaan tiuskimassa ja kiusaamassa. Mitään katastrofia hän ei tule kuitenkaan saamaan aikaan. Ulkopoliittinen linja olisi ollut aika samantyyppinen myös Haavistolla. Niinistö tosin vetänee mitäänsanomatonta ja ylivarovaista linjaa Koiviston tapaan. Eli suuria avauksia tuskin nähdään. Joskus tosin hiljaisuuskin on kannanotto, minkä Koivistokin sai tuta Viron itsenäisyysasiassa.
Haavisto olisi voinut olla Ahtisaari tyyppinen kv-tason vaikuttaja, joka olisi voinut olla muodollista asemaansa vaikutusvaltaisempi presidentti. Niinistö tullee murjottamaan lähinnä kotimaassaan, vaikka valkoisen talon ovet aukeavatkin. Kyseessä on siis hivenen impivaaralainen Haavisto.
Onnea Sauli Niinistölle ja Suomen kansalle!
Suomi sai ryhdikkään presidentin, joka osaa toimia koko kansan presidenttinä aidosti, eikä vain puheissa vaalien alla.
Jenni Haukiokin mitä ilmeisemmin osaa olla tuijottelematta
liikaa kutsuttuna presidentin puolisona. Lumeliitto näkyikin aiemmin liian selvästi.
Pekka Haaviston kannattajat siirtyvät Suomesta asema-
tunnelin haastattelun mukaan pois Suomesta. Onneksi rajat ovat auki, jos liikaa ahdistaa.
Onnea, menestystä ja siunausta Herra Presidentti
Parhaimmat onnittelut täältä keskisestä-euroopasta. Pääsin vasta nyt katsomaan uutiset netistä. Kahdeksalta sain toki raportin ennakkoäänistä.
Onnea !
ONNEA SAULI NIINISTÖLLE JA MEILLE SUOMALAISILLE
Parhaimmat onnittelut täältä maailmalta. Näinhän siinä pitikin käydä.
Saamme Jennistä edustavan ykköspuolison Presidentin rinnalle.
Onneksi Olkoon Suomi!
Onneksi Olkoon Suomi! Presidenttimme on varmasti työteliästä sorttia. Olet saanut kauniin keulakuvaparin.
Jäämmekö odottamaan kruununperillistä Ruotsin tapaan, se nähdään tulevaisuudessa :-)
Onnea tarvitaankin
Ja paljon, tulossa kun on köyhät-kyykkyyn-yövartijavaltio. Sitä ei nyt jarruta mikään.
Köyhät kyykkyyn
Niinistö puhui paljon nuorten syrjäytymisestä ja aikoo perustaa (luultavasti kokoomusvetoisen) "komitean" miettimään ratkaisuja.
Aiheesta kuultiin heti tänään ensimmäiset kokoomuskommentit (K.Sasi): pakkotyö ja riittävän pitkä armeija-aika ehkäisevät parhaiten syrjäytymistä.
SUOMELLA
on hyvä presidenttionni!
p.s. Haavistosta ei saa tehdä varapresidenttiä, mutta entäs vapautuva Helsingin apulaiskaupunginjohtajan paikka?
Perustelu; vihervasemmisto sai vaalissa Helsingin alueella mukavahkon äänisaaliin.
kansalainen Jake
Kansa valitsi ja tulos on hyvä
Viimeinkin arvojohtaja Suomelle.
Vihdoinkin oikea presidentti
Tästä on hyvä jatkaa, Niinistö on laskutaitoinen ja toivottavasti hän antaa iltakoulussaan Kataiselle pitemmän matematiikan tunteja. Muuten ollaan kusessa Kreikasta lankeavien luottotappioiden kanssa.
Oikea tai väärä...
Mutta pääministerin on paras vastavuoroisesti tehdä heti alkuun presidentille selväksi, että tämän ei pidä eikä kannata sekaantua luottotappioihin.
Ei tämä onnea ole
Niinistö ei ollut se josta olisin Presidentin halunnut. Äänestin kyllätoisella kerralla häntä. Muttaa kyse oli äänestää ruton ja koleran välillä.Tämä toinen äänestys oli pakko tehdä. Sillä jos en olisi äänestänyt ja Haavistosta olisi tullut presidentti en olisi voinut koskaan ktso peiliin häpeämättä itseäni.
Trendi on nouseva
Trendin jatkuessa Suomen seuraava tai sitä seuraava presidentti tulee olemaan Suomessa somaliperheeseen syntynyt seksuaalisesti poikkeava ja sukuelimistään silvottu poika/tyttölapsi.
Hienoa
Mutta, mutta miten sitten käy entisen poliitikon Tuomiojan ja muiden demariministereiden.
Vaikeampaa tulee Niinistölle olemaan kuitenkin tämä Haavistoa kannattaneen median, varsinkin Helsingin Sanomien ja iltapäivälehtien, kirjoittelu. Siitä tulee olemaan Ahtisaareen verrattavaa otsikointia. Jokaiseen sanaan ja jokaiseen eleeseen kiinnitetään huomiota. Tullaan pitäämään huolta, ettei vain tämä toistu kuuden vuoden kuluttua.
No niin, kun erkkolaiset
No niin, kun erkkolaiset saivat haluamansa presidentin, alkoi Suomen ajaminen Natoon heti tänään. Lukekaa Hesarin pääkirjoitus!
Tunnetko samoin, käsi sydämmelle
Sitä kiitollisuutta, mitä historia on jättänyt meille vaalittavaksi, osoittui parhaiten käydyssä presidentinvaaleissa. Ei voi olla muistuttamassa siitä perinnöstä, mitä isämme, ukkimme ovat äitiemme ja isoäitiemme myötä töillään, toimillaan, myös uhrauksillaan aikaansaaneet yhteiseksi hyväksi. Olkoon tämä perusta velvoittamassa meitä tänään, mutta myös tulevaisuudessa. Se uutteruus, millä yhteinen Suomi on rakennettu, jatkukoon sisäisenä tavoitteenamme. Kiitollisuus parhaiten kuvastui kansan syvistä riveistä, aidoimmin kerran taas eteläpohjalaisesta ajattelutavasta.
Ymmärrys niitä kohtaan, jotka ajattelivat toisin, olkoon aitoa. Tämä poikkeavuus näkyi pahiten eteläisessä Suomessa, varsinkin pääkaupungissamme. Tähän on heillä syynsä. Tähän me isät ja äidit olemme syyllisiä, aiheuttajia. Emme ole kyenneet luomaan heille tuttua, turvallista elinympäristöä. Varsin usein heidän elämänrakentamisensa on lähtenyt tyhjästä, riittämättömyydestä.
Tähän on ollut helppo tuoda unohtamisen vaikutteet, myös radikalismia. Unohduksessa käytettiin termiä: Suomessa ei hyvä olla. Nähtiin myös, että ruoho on vihreämpää aidan takana. Käydyssä presidentinvaalissa käytettiin jokaiselle luonnollisia termejä, jotka tuotiin uutuutena. Puhuttiin paljon suvaitsevaisuudesta, syrjäytymisestä. Toisaalta, että hyvä näin. Lähimmäisen rakkaus, se luonnollisuus sisällämme, löytyy meistä, mutta se on kohdennettavissa ilman kaukohakua, tätäkään unohtamatta.
Tähän pahaan oloon, mitä varsinkin ruuhka-Suomessa koetaan, täytyy löytyä ja aikaansaada parannus. Varsinkin nuoret tämän pahan olon osoittivat äänestyksessä. Yksi tärkeimmistä parannustoimista on koko maan elävänä pitäminen ja säilyttäminen. Nuorilla on liian vaikeaa löytää paikka elintilasta, jossa suurin osa elämän välttämättömyyksistä ei tahdo riittää tasapainoiseen perhe-eloon ja lasten kasvatukseen. On toimittu hallintojen hajasijoittamisesta, mutta ei ole toimittu tulevaisuuden nuorten mahdollisuuksien löytämisestä ja rakentamisesta. Tämä ei tarkoita sitä, että palataan tekemään isiemme töitä, sitä välttämättömyyttä, jolla Suomi rakentui ja jolla mahdollistui Suomen vaikeimmat ajat. Tarvitaan tuotantojen hajasijoittumista, jolloin pahanoloa voidaan parantaa.
Vaaleissa nähtiin paljon artistien esiintymistä, myös taiteen vahva edustajuus. Tämä täytyy nähdä eräänlaisena radikalismina. Puhuttiin, että emme ole sivistyneitä. Varmaan näinkin on. Kuitenkin suvaitsevaisuus on sivistyneisyyttä, jota varmaan jokainen vaalimme ja jonka varaan elämämme rakentuu. Suvaitsevaisuus on lähimmäisen huomiointia kaikissa muodoissa, myös teoissa. Varsinkin lähimmäisen auttaminen on parasta suvaitsevaisuutta ja sitä löytyy mitä aidoimmin luontevimmista elinoloista. On aikaa toiselle. Ääri-ilmiöt eivät välttämättä avaa kenenkään silmiä, ne aiheuttavat vain pahaa oloa. Huomattavuus ja huomaavaisuus löytyy myös tavanomaisuudesta, vaikka ilman suurempaa sivistyneisyyttä.
Lopuksi isänä, joka tuntee syvää tuskaa, mitä hän sisällään kokee, ettei ole lapsilleen kyennyt takaamaan sitä turvallista lähielämää. Toisaalta sydämmessään toivoo, että maailma kohtelisi heitä uutterina suomalaisina niin, että heillä olisi hyvä olla!
Arvolataus
Herra Niinistön valintapäivän kokoomukselainen arvoavaus:
nuriso töihin ja syrjäytyneet ojennukseen eli kuin suora lainaus ruotsalaisen veljespuolueen työ-linja ohjelmasta.
Liian suuret odotukset
Niinistö itsekin toppuutteli vallankumousta odottavia. Presidentti jatkaa entisen linjoilla, tehden yhteistyötä valtioneuvoston kanssa ja antaen joskus arvolausuntoja.
Kolmikantapöydissä, missä talouspolitiikka tehdään, ei ole tuolia presidenteille. Muistamme Ahtisaaren työllisyysryhmän, joka sai hyytävän vastaaoton. Varmasti Niinistö ottaa kantaa taloudenpitoon, toisin kuin edeltäjänsä, jonka motto oli, on sitä aina ennenkin selvitty.
Nato jäsenyyskin voi tulla kysymykseen vain siinä tapauksessa että Niinistö epäonnistuu rakentamaan suhteet Venäjän johtoon. Ja siinä tapauksessa Nato tuskin on kovin kiinnostunut jäsenhakemuksesta (vrt Georgia). Niinistön puhelahjoilla ja venäläisellä diplomatian osaamisella epäonnistuminen käytännössä on mahdotonta.
Eli kaikki hyvin taivaan alla.
Pohjoismainen yhteistyö
On tullut monta kertaa esiin Niinistön puheissa. Paasikiven-Kekkosen linjoilla siis.
Moskovassa
Sitä puhetta osataan arvostaa.
Uusi Suomi
Nyt eletään uuden Suomen ensimmäistä päivää monella tavalla. On kuin keväinen lämmin tuuli olisi tullut jo helmikuiseen lumiseen talvisäähän! Tämä on tosiaan ilon- ja toivonpäivä Suomelle ja suomalaisille. Mitä muuta me kaikki tarvitsemme kuin uskoa, toivoa ja rakkautta että elämämme olisi elämisen arvoista! Kaikkea hyvää valitulle presidenttiparille ja Jumalan siunausta!
Hienoja sanoja
On helppo yhtyä ajatteluusi. Vielä voimme uskoa myös näinhin kolmeen sanaan: KOTI, USKONTO ja ISÄNMAA
Sanomisen vapaus
Sanomisen vapaus ja suomalainen voitti!
Vaalit meni niinkuin
Olin laskenut, onnea ja menestystä vaan Saulille.
Ennustelin 60/40 jakoa ja osuihan se "virhemarginaaliin".
Mutta. Paras mies voitti. Ja Jenni. That's it.
Suomi nousee
Suomi herää, oli itsenäisyytemme alun ilmiö. Asialla olivat Sibelius, Gallen-Kallela ym. Nyt voi odottaa myös kehitystä siinä mielessä ja kehittymistä edelleen.
Suomi on myös enemmän Pohjoismaiden linjoilla vaikkakin euromaa.
Onnea uudelle presidentille ja puolisolle vaativassa tehtävässä !!!
Edustatte itsenäisen Suomen arvoja !!!
YLE:n toimet tutkintaan
Jonkun riippumattoman elimen on käynnistettävä välittömästi tutkimus YLE:n toimista vaalikamppailun aikana. Ei voi olla niin, että eduskunnan alainen laitos asettuu toisen ehdokkaan puolelle kuten YLE nyt tukiessaan Haavistoa. YLE:n hallintoneuvosto ei tule kysymykseen.
Näin se "ennustus" meni
"Hyvä
28.6.2011 11:23 amppeeri antti
Sauli Niinistö pystyy katsomaan asioita laajasti- Hänen julkisuutensa on antanut aihettta vain positiivisiin reaktioihin. Mies uskaltaa sanoa mielipiteensä pelkäämättä ,mitä muualla ajatellaan.
Oikein hyvä ilman liiallisia kiitospuheita Sauli Niinistö:
Olet Seuraava Predentti"
Tärkein tehtävä
Presidentin tärkein tehtävä on luoda hyvät välit naapurimaihin, erityisesti Venäjään. Uskon Niinistöllä olevan sen verran maalisjärkeä, että ei mene heti syyttelemään Venäjää demokratian puutteessta. Jos hän kuitenkin sen tekee seuraavat 6 vuotta on pilalla. Ilman Venäjän kauppaa Suomessa tulee vilu ja nälkä. Merkittävää on, että ulkoministerillä ei liene minkäänlaisia välejä kyseisen naapurimaan kanssa. Hänen mielestään Venäjän yhteydet tulee hoitaa EU:n kautta. Täyttä humpuukia. Tosin edellinen ulkoministeri taisi olla vielä huonompi.
Tietysti myös suhteet USA:han ovat elitärkeät. Minun on vieläkin vaikea uskoa sitä, että Halonen meni heti kättelyssä haukkumaan YK:ssa USA:n politiikkaa Iraqissa. Eipä tullut kutsuja sen jälkeen.
Maapallolta sodat loppuvat ja rauha palaa
tuhansien vuosien jälkeen maapallolle, kun Pekka Haavisto palaa areenalle.
Antonio Flores saa tehdä rauhassa entistä työtään.
Suomi sai pitkän odottelun jälkeen aidon ja oikeasti puolueettoman presidentin.
Toivottavasti pride-kulkueet siirtyvät pääkadulta sivukaduille.
Onnea tasavallan presidentti Sauli Niinistö.