Pääministeri Jyrki Kataisen (kok.) otsassa olevat tikit ja musta silmä olivat tänään valtiopäivien avajaisten kahvitilaisuuden ykköspuheenaihe.
Kuinka otsanne voi?
- Päivä päivältä paremmin, Katainen totesi hymyissä suin Uudelle Suomelle, joka ei ollut aivan ensimmäinen small talkin avaaja kyseisestä aiheesta.
Samaan noin minuutin eduskunnan valtiosalissa koossa olleeseen keskusteluporukkaan tullut toimittaja kysyi heti perään samaa. Utelija itsekin arveli, ettei ollut keksinyt varsinaisesti uutta keskustelunavausta.
- Noin 70 kertaa olen tänään vastannut tuohon kysymykseen, Katainen huikkasi.
Häntä nauratti myös heitto, jonka mukaan ruttu otsassa voisi toimia jatkossakin hyvänä small talkin avaajana vastaavissa kahvitilaisuuksissa.
Katainen ei lakkaa ihmettelemästä, miksi liukastui pikkukengillään juuri ulkokukkaruukkua päin saapuessaan Sauli Niinistön presidenttijuhlista kotiin.
- Olisihan siinä ollut hankeakin.
Kataisen otsassa olevat seitsemän tikkiä olivat hyvin piilossa, eivätkä pistäneet erityisesti silmään. Mustunut silmä oli selvemmin havaittavissa. Särkylääkkeitä näihin kolhuihin ei kuulemma tarvitse kiskoa.

Kommentit
Valtiomies?
Jygä yrittää nostattaa valtiomies imagoaan "ahtisaarilla".
Ei tainnut jatkoilla olla vastassa kukkaruukku vaan ns. "kukka-keppi".
Viina on viisasten juoma
Pääministerimme on tehnyt piruetin sekä pysty että vaakatasossa. Se selittää vammat. Samalla hän on halunnut tarkistaa ruukun lumitilanteen.
Kehitymme - johonkin suuntaan
Muistelen, että sinulta sai aikaisemmin järkeviä näkemyksiä. Saatan kyllä muistaa väärinkin.
KATAINEN JUOPOTTELI & RYMYSI PIHALLA = 7 TIKKIÄ & MUSTA SILMÄ!
Näin sitä otsikoidaan, jos Hakkarais-asteikkoa käytetään. Alkoholin vaikutuksen alaisna = juopottelija. Löi päänsä = rymysi pihalla.
Ollaanpas siis tasapuolisia, kun ministeri röhnöttää ja kolhii päissään päänsä kukkaruukkuihin :)
Huumorilla tämä on otettava
Vaikka "maljoja oli otettu", niin en olisi pääministeristämme huolissani, olihan hänellä aihettakin hiukan juhlia. Juhlimisella ja juopottelulla on selvä ero.
Minua kiinnostaa tuo ruukku jostain syystä. Ehkä se nyt siirtyy toiseen paikkaan, jos se on säilynyt rymistelystä ehjänä.
Katainen touhuaa
Kataisen touhuja seuratessa tulee mieleeni vanha piirroshahmo lapsuudesta, jota tuli sunnuntai- iltapäivisin käytyä katsomassa elokuvateatterin non-stop-näytöksissä. Se oli Nakke Nakuttaja eli Woody Woodbecker. Siihen voi tutustua nykyisin myös netin välityksellä YouTubessa. Ei muuta kuin surffaamaan!
joku raja...
tuntuu siltä, että näillä palstoilla liikkuu rykmenteittäin kommentaattoreita, joiden mielestä pääministeri ei tee mitään hyvää ja on kaiken pahan alku ja juuri.
koettakaapa itse astua niihin saappaisiin.
minulta ainakin Jyrkille täydet pisteet. kyllä kunnon presidentin saamista Suomelle (vihdoin) kannattaa juhlia!
Taidat olla uusi täällä
Älä ihmettele. Tämä on luonnollista, kun vähän ajattelee asiaa. Nämä pikku purkaukset on enimmäkseen paras jättää huomiotta.
nojaa
en nyt ihan uusi, mutta vähän ahdistaa silti.
katselin äsken punaisen ajankohtaisen kakkosen suomi-iltaa. jyrki richt & co meuhkasivat järkyttävänä sitä, että Suomessa kok pressa ja pääministeri. entäs demarien vastaavat kaudet? ne kai on ihan sallittuja ja ok
kyllä Niinistön potkiminen ylellä ja muussa mediassa, kuten Uosukainen totesi maikkarilla eilen, todistaa taas tätä punavihermanipulointia parhaimmillaan...
taitaa ottaa koville tämä tosiasioiden tunnustaminen.
Heh..
Käyhän katsomassa Taloussanomien uutisten kommentointia vaikka muutamalta viime kuukaudelta ;-) Tällä ollaan kilttejä kyseiselle tikit päähänsä saaneelle ministerille.
Kilttejä tai ei
Harva asianomainen pahastunee näiden palstojen kielenkäytöstä, vaikka sattuisivat siihen törmäämään. Nämä jo tunnetaan - sikäli kuin edes tunnetaan - ja ovat leimautuneet vähän vinksahtaneiden häiriköiden temmellyskentäksi. Lukeudun suosiolla itse mainitunalaiseksi kansalaiseksi.
En usko monenkaan normaalimman ihmisen välittävän seurata näiden palstojen räyhää. Täällähän tulee esiin se henkinen myrkky, jota muualla joudutaan pitämään sisällä. Ei ole terveellistä.
Känni-Katainen ei osaa dokata
Meni poju sekaisin muutamasta paukusta ja jalat petti alta.
Jahas ja ajatella!
Itsevarman ihmisen ei tarvitse tulla seuraavana päivänä pussi päässä työpaikalle, vaan voi vitsailla naamansa kustannuksella. Pyri sinäkin siihen.
Kuka maksaa poliitikon liiallisen itsevarmuuden
Itsevarmuus on pääsääntöisesti hyvästä. Yksilön liiallinen itsevarmuus kostautuu yleensä hänelle itselleen. Poliitikon perusteeton itsevarmuus taas kostautuu niille, joita hän on edustanut.
Itse ainakin toivoisin mieluummin osaavaa pääministeriä kuin osaamatonta, mutta itsevarmaa.
Tarkkana
Katsokaapa lähimmäiset vähän, ettei se mene pistämään nimeään ainakaan mihinkään EU-paperiin, ennenkuin "pipi" on varmasti parantunut.
Naureskelija. Katainen
Naureskelija. Katainen nauraa sillekin, että on ollut kylvämässä kymmenin miljardein suomalaisten rahaa, jota ei meillä edes vielä ole, erilaisiin ulkomaisten pankkien pelastuspaketteihin.