Perussuomalaisten puheenjohtaja Timo Soini on ryhtynyt lakkoon: hän ei aio puhua julkisesti ruotsia ennen kunnallisvaaleja.
Syy tempaukseen on Soinin mukaan se, että hänen lausuntoaan tulkittiin väärin Ylen ruotsinkielisissä uutisissa presidentinvaalien aikana. Ylen tulkinnasta sai Soinin mukaan tuolloin kuvan, että hän olisi kannattanut vihreiden Pekka Haavistoa.
-Sanoin, että kaikkea pitää harkita, enkä osannut sitä sanoa, kertoi Soini tänään eduskunnassa perussuomalaisten ryhmäkokouksen jälkeen.
–Jos en kerran osaa tehdä itseäni selväksi ruotsiksi, niin sitten pitää harjoitella. Katsotaan sitten vaalien jälkeen, miten se sujuu-
Soini kertoi jo palanneensa koulunpenkille eli aloitteensa ruotsin kielen harjoittelun.
Henkilöt:

Kommentit
Harjoitus tekee mestarin
Kyllä hän oli Haavistoa äänestämässä muistikuvani mukaan, eikä vika ollut puhetaidossa siinä kohtaa. Ukko pyörii kuin hyrrä. No me saamme varmaan ihailla tuota ruotsinkielistä ajatusta vielä.
Möhliipä messias tiuhaan.
Mitä höpiset?
Siitähän tuli oikein kohu, kun Soini ilmoitti äänestäneensä Niinistöä ennakkoon! Etkö lue lehtiä?
Miksi te svekot AINA valehtelette? Ettekö muuten pysty puolustamaan väärämielistä pakkoruotsitusta?
Mutta aiemmin aikoi muuta
Ja sitä hän nyt itkee.
Soini sanoi jo vaalivalvojaisissa
suomeksi näin: Ei ole kauhean vaikea päätellä äänestääkö hyper euromyönteistä Haavistoa, vai edes hieman eurokriittisempää Niinistöä. Kaikki muu on paskapuhetta.
Jessus mitä lapsellisuutta
Voi ihme mitä lapsellisuutta taas persuilta tänään. Ensin tämä ja sitten "me ei leikitä teidän kanssa" ulosmarssi Kanervan työryhmästä. Minä luulin, että politiikassa on tarkoituksena vaikuttaa asioihin eikä kiukutella.
Lapsellisuutta?
Onko suomenkielisen pääväestön ylivoimaisen enemmistön näkemyksen puolustaminen lapsellisuutta?
Vai onko se sitä meillä harvinaista demokratian eli kansanvallan kunnioittamista?
Suomalaisten tahdonvastainen pakkoruotsitus olisi lapsellisen naurettavaa, jos se ei olisi niin törkeää.
Ihanko tosissasi
Asioita on lähinnä sotkettu vuosia. Kähmitty rahaa omiin ja lähipiirin taskuihin. RKP, Vihreät, Kokoomus jne
Ja etelä Afrikassa Swahilia
Ja myös Kongossa. Onneksi egyptissä egyptia ja libyassa libyaa heh kielikorvani meni lukkoon tai sitten lakkoon.
Eikä pidä unohtaa
neuvostoliiton kieltä, joka tuosta vain hävisi melkein yhdessä yössä. Mutta että Etelä-Afrikassa swahilia, minä kun luulin että eteläafrikkaa, maassahan pitää olla ja puhua maan tavalla, vai miten se nyt meni.
Timon määräys
Yhdenkään persun ei pidä mennä ruotsinlaivalle ettei hapatus tartu
Norjaa vai tanskaa?
Tästä tuleekin mielenkiintoista. Tuskinpa kukaan panee pahakseen, jos Timo puhuu ruotsinkielisessä vaalipaneelissa norjaa tai tanskaa. Kumman hän valitsee? Suomi ja englanti eivät käy.
Hiljaisuus vallitkoon
"Soini kertoi jo palanneensa koulunpenkille eli aloitteensa ruotsin kielen harjoittelun."
Hyvä, ja muut persut perässä! Ongelmana lienee, että myös suomenkielinen media siteeraa heitä jatkuvasti "väärin". Voinemme siltä suunnalta odottaa syvää hiljaisuutta kahdella kielellä.
Miksi ihmeessä?
Miksi suomalaisten poliitikkojen pitäisi osata ja puhua pienen vähemmistön kieltä?
Osaako ruotsalaispoliitikot suomea? Ruotsissa on yhtä suuri osuus suomenkielisiä kuin täällä ruotsinkielisiä.
Missään muussakaan maassa ei valtaväestön poliitikot puhu pienen vähemmistön kieltä, VAIKKA se olisi suuri maailmankieli.
Puhuit ongelmasta. Sellainen on juuri sinun vaatimuksesi, että suomalaisten pitäisi puhua entisen valloittajan pientä marginaalikieltä.
Pakkoruotsitus on suomalaisuuden halveksimista eli suomalaisten vihaamista. Lopeta vihapuheet!
Vihdoinkin!
Vihdoinkin joku poliitikko ja vielä puheenjohtaja uskaltaa viheltää tämän kielipelleilyn poikki!
On täysin naurettavaa, että suomalaiset poliitikot menevät FST5:n vaalitenttiin solkkaamaan onnetonta ruotsiaan toimittajille, jotka osaavat hyvin suomea. Kanavan yleisökin on lähes täysin kaksikielistä.
Missään muussa maassa pääväestöä edustavat poliitikot eivät suostuisi moiseen alentavaan käytökseen.
Soini vain jätti protestinsa puolitiehen. Miksi vain kunnallisvaaleihin asti? Ja miksi hän opettelee mokomaa turhaa marginaalikieltä, vaikka vastustaa pakkoruotsia?
Häh?
Mitähän Soini muka "viheltää poikki" tuolla lapsellisella pelleilyllään?
Persupomon munaus ei johtunut kielestä
Se on vain tekosyy omalle poliittiselle kompuroinnille.
Lisää surumedian valheita!
Ruotsinkielinen media otsikoi, että Soini kannattaa ruotsin opetuksen aikaistamista. Se vain "unohti" mainita Soinin ehdon, että ruotsinopetus olisi vapaaehtoista!
Tällaista tietoista harhauttamista surumedia harjoittaa OMIAAN kohtaan. Kuvitelkaa, kuinka rehellinen se on suomalaisia kohtaan?
Suomi onkin edistyksellinen
Suomi onkin kaksikielinen maa. Mutta ruotsi ei siellä suomi on vaan yhtenä vähemmistökielenä. Jota muuten aika moni heidän edustajistaan osaa.
Nälkkälakko olisi tehokkaampi
Persuille ja itse messiaalle pitäisi saada oikeus aina itse korjata pari kertaa sanomisiaan ennenkuin media kertoo niistä.
Kaikenlaista lakkoilua
Nälkälakko on lakkaamista nälän näkemisestä. Sitähän me teemme joka päivä.
Mutta syömisen lopettaminen eli syömälakko olisi jotakin. Tosin se ei ole kovin kunniakasta, onhan se itsensä vahingoittamisella kiristämistä. Se on myös paljon turvallisempaa kuin jokin muu muoto, sillä tässä vahingoittuminen viivästyy. Onhan se tehokkaampaakin, sillä kohteen hermoja voidaan kiristää pitkään.
Jokainen voi käydä kuuntelemassa
Svenska Ylen sivuilta voi käydä kuuntelemassa, mitä Timo tarkkaan ottaen sanoi ruotsinkielisille uutisille ensimmäisen kierrokesen jälkeen. Sanoisin kyllä hänen tehneen aikamoisen ilmaveivin entisen maalivahdin tapaan vaihtaessaan Haaviston Niinistöksi.
Persut ovat ihmeporukkaa, inisijöitä.
Nimimerkki Ray on
Nimimerkki Ray on ihmeporukkaa. Inisijä.
Puhu suomea, Timo Soini !
Miksi yleensäkään puhut ruotsia, jota osaat kovin puutteellisesti. Puhu jatkossa aina suomea suomalaisille, niin menee viesti perille. Mitään ruotsin puhumisen pakkoa ei Suomessa sentään ole.
Kaikki presidenttiehdokkaat pitivät FST:n haastattelussa nöýrästi tärkeänä ruotsin käyttämistä pohjoismaisissa yhteyksissä. Useimpien ruotsin taito oli kuitenkin niin puutteellinen, etteivät he selviäisi ruotsilla minkäänlaisessa neuvottelussa.
Innokas pakkoruotsin kannattaja Jyrki Katainenkin käyttää työkielenä englantia ruotsalaisten kanssa.
Ehkä se on viisainta
Ei sillä, että Soini niin luistaisi nyt esillä olevasta asiasta. Se ei mene kielitaidon puutteellisuuden piikkiin. Sen verran tarkasti toimittaja asian kysyy.
Minä pidin Essayahin tavasta puhua ruotsia(lahjakkuus ja ahkera). Nämä muut Väyrystä lukuun ottamatta ovat kyllä kaivelleet nenäänsä ruotsin tunneilla.
Juurihan Timo
tuossa muutama viikko sitten yritti puhua urakalla, oikein televisiossakin. Ei vain näyttänyt menevän perille enää kuin muutamalle prosentille...
Onneksi Timoa ei ole vielä
Onneksi Timoa ei ole vielä koskaan ymmärretty väärin, tahallaan tai vahingossa, suomenkielisessä mediassa. Olisihan se harmillista, jos puheenjohtaja joutuisi kielilakkoon kummallakin kotimaisella.
Iso vauva, Soini
Taisi olla Jaakonsari joka vertasi Soinia isoon vauvaan,oikeassa tuntui olevan.Kyllä voi aikuinen mies olla lapsellinen,joku vielä kuivittelee hänen olevan joskus jopa pääministeri.Yleensä lapsen uhmaikä loppuu muutaman vuoden iässä,ison vauvan, Soinin se vaan jatkuu ja jatkuu ja...
Et sitten ilmeisesti lukenut
Et sitten ilmeisesti lukenut juttua juuri otsikkoa pidemmälle tai ymmärryksessä vain on vakavia puutteita. Kerrataanpa jutun ydin:
Poliitikko havaitsee kielitaitonsa puutteelliseksi.
Poliitikko ryhtyy vahvistamaan kielitaitoaan.
Poliitikko pidättäytyy lausunnoista ko. kielellä kunnes osaaminen on riittävällä tasolla, eikä väärinymmärryksen vaaraa enää ole.
Henkilökohtaisesti minulle on toki aivan se ja sama millä tasolla hänen ruotsinkielen osaamisensa on, mutta hatunnosto siitä, että ylipäänsä vaivautuu kehittämään itseään.
Aivan hyvä, mutta
Nyt ei ole kysymys itsensä huonosta ilmaisemisesta eikä väärin ymmärtämisestä. Soini vain bluffaa omiaan. Muut eivät mene halpaan.
Kyse on nimimerkin Ray
Kyse on nimimerkin Ray bluffiyrityksestä, mutta onneksi järjissään olevat eivät mene halpaan.
Tässä jutun ydin
Kun toimittaja kysyy ketä Soini aikoo äänestää, Timo Soini sanoo nauhalla näin:
"Det kan jag göra att jag ska säga vem skall jag rösta eller inte men men men jag vet faktiskit inte, det är inte helt säkert att det är Haavisto, men det tycks vara."
Ongelma ei ole siinä, että Timo Soini ei osaisi ruotsia, vaan siinä, että hän erehtyy toisinaan sanomaan oman mielipiteensä, jota joutuu sitten korjaamaan puoluejohdon määräyksen mukaiseksi. Tässä ei ole muuta epäselvää kuin se, että ei tarkkaan tiedetä kuka puoluetta oikeasti johtaa. Arvelen että se on äärioikeistosiipi, Timo Soini se ei ole.
Vaikea tuota on väärin tulkita
Soini puhui omilleen puutaheinää ja samaa hän jauhoi juuri tv:ssä. Hän todella möläyttelee välillä ja joku ne sitten nopeasti korjaa. Siitä seuraa epäkiitollista selitelyä ja peittelyä. Nykyään on vaikeaa häivyttää möläytyksiään, kun jokainen kykenee ne heti tarkastamaan.
Aikansa tietysti menee, ennenkuin manipuloidut persu-uskovaiset havaitsevat hölynpölyn. Ja ne jotka heti havaitsevat, pitävät häivyttämistä oikeana, koska se on puolueen etu.
Olisiko takana tosiaan se, että Soini on paisunut vähän liikaa ja on siksi aika usein ylimielinen. Demokratiaa puolueessa ei ole enempää kuin Zhirinovskin puolueessa, mutta joku hallitseva taso siellä pitää ukkoa reitillä.
Jos Soini olisi äänestänyt Haavistoa, se olisi ollut häneltä tuhoisa virhe. Mutta niin hän haastattelun aikana ajatteli tehdä.
Ei tämä Soinin kielitaitoon mitenkään liity,
mutta kyllä hän möläytteli A-studion Talkissa Väyrysen puheenjohtajapyrkimyksistä tavalla, joka ei kuulostanut ollenkaan puutaheinältä.
Ei presidenttiainesta
Miten tuollaisesta olisi pitänyt tulla presidentti? Vai olisiko pitänyt olla aina mukana tulkki, joka olisi kääntänyt keskustelut ruotsiksi.
Mieleeni tulee uutinen ajoilta, jolloin Tarja Halonen oli vielä ulkoministeri. Hän oli käymässä Tukholmassa. Kun aamulla oli pressitilaisuus, Göran Persson kysyi Tarjalta "Mitä kieltä käytämme" luullen, että pressikieli olisi englanti. Tarja vastasi nokkelasta, "jos et ole yön aikana oppinut suomea, käytetään ruotsia".
Seuraavaksi ja sitten
Seuraavaksi Timo lopettaa englannin puhumisen, kun joku media ei ymmärrä häntä täydellisesti. Sitten tulee suomilakko, kun täälläkin kirjoitetaan tällaista. Tuon jälkeen voimmekin olla tyytyväisiä hänen mykkyyteensä.
Hakkarainen avuksi
Eikös hänellä ole sujuva kielitaito - aikoja sitten koulussa hankittu;=J
Paniikki perussuomalaisissa
Lapsellinen kiukunpuuska, jolle ruotsinkielen vastustamiseen fiksoituneet varmasti taputtavat käsiään. Fennomaanit kipittävät kuin torakat Soinin tiputtamien murusten perässä. Soini ei tosiaankaan ollut valmis presidentiksi, eikä ilmeisesti edes kansanedustajaksi. Poliitikon tulee lähtökohtaisesti antaa harkittuja lausuntoja julkisuuteen, omat kielitaidon rajat on tunnettava. Toisaalta ihmettelen, että miksi Soini nostaa asian vasta nyt esiin? Miksi ei heti virhetulkinnan tapahduttua?
Kannatuksen lasku on aiheuttanut paniikin persuissa. Samaa paniikkireagointia ovat pösilöt uloskävelemiset maanpuolustuksen yhteisestä suunnitteluryhmästä. Perussuomalaiset ovat yhä kykenemättömiä yhteistyöhön, eivät ole vieläkään oppineet sisäsiisteiksi.
Paniikki svekoissa!
Sveko kirjoittaa pitkän solvauspuheen pakkoruotsituksen vastustajista, koska ei keksi YHTÄÄN hyvää syytä kieltää kielivapaus suomalaisilta.
Ilman kokoomuksen kainaloa RKP olisi jo merkityksetön inisijä oppositiossa. Kun kokoomuksen hyysäys loppuu, niin pakkoruotsitus loppuu Suomessa.
Svekot tietävät tämän ja ovat siksi paniikissa.
Milloinkahan?
Kerropa, minä vuonna eduskunnassa on sellainen enemmistö, että tuo kielilain muutos menee läpi. Se vaati kahdet valtiopäivät tai kiireellisenä 5/6 enemmistön;=J
Ainahan saa huulia heilutella, vaikka ei olisi asiaakaan;=J
Kielilaki on tavallinen laki
Kielilaki on tietääkseni tavallinen laki, jonka muuttamiseen riittää yksinkertainen enemmistö. Muutos on tulossa. Kärsivällisyyttä.
Meillä tehty
Isompiakin juttuja pelkällä ilmoitusmenettelyllä ;-)
"Lipposen Hallitus toi vuonna 1998 päätöksensä Suomen liittymisestä EMU:n kolmanteen vaiheeseen eduskunnalle pelkkänä tiedonantona. Näin hallitus sivuutti edellä mainitun, eduskunnan syksyllä 1994 hyväksymän ponnen ja jätti antamatta perustuslain edellyttämän lakiesityksen eduskunnalle."
http://portti.iltalehti.fi/keskustelu/showpost.php?p=9470308&postcount=4
Hohhoijaa
Olenko ilmoittanut kannattavani pakollista ruotsin opetusta? Sanon vain, että joillakin on aika paha fiksaatio asiaan. Suomella on sisäpoliitisesti huomattavasti suurempia ongelmia, kuin pakkoruotsi tai pakkoenglanti tai pakkouskonto. Esim. velkaantuminen, väestön ikääntyminen, yliopistojen rahoituskriisi, terveydenhuolto ja nuorten syrjäytyminen. Tosin ilmeisesti ruotsinkielen kiihkeimpien vastustajien mielestä nämä kaikki ongelmat ratkeavat muuttamalla ruotsi valinnaiseksi kouluissa. Kunpa maailma olisikin niin yksinkertainen.
Persulainen kielivapaus = kielilakko
Soini käyttää kielivapauttaan lopettamalla puhumisen.
Mycket vet den som intet vet...
...om han vet att tiga.
haha
Persulainen kielivapaus = kielilakko
Olipa turha uutinen.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2012020815179083_uu.shtml
Kylläpä Rayl ja parille muullekin peruss keskustelu kiihottaa.
Toimii hyvin kuten halla-ahon facebook keskustelut, nostetaan täysin turhia uutisia.
Näin saadaan muista asioista keskustelu pois. Ei tullut uudesta perustuslaista keskustelua.
Kuvittelin tälläisen, toimisi vielä paremmin, jos ei olisi nettiä keksitty. Nostetaan eduskuntaan jokin kuviteltu
puolue, tästä keksitystä puolueesta tehdään keksittyjä uutisia. Taustalla olisi säädettäsiin lakiuudistuksia.
Hyvin uppoaisi raylle ja monille muille. Näytti siltä perustuslaki muutoksen aikaan. Milloinkahan ray alkaisi jotain tajuta.
Ei voi kun antaa pisteet tästä erästä hallitukselle ja EU-lobbylle. Kansa pantiin median avulla keskustelemaan Halla-ahon heittämästä fb-herjasta. Ja hyvin upposi tällekin palstalle. Toimii.
Vanha perustuslaki : "Suomi on täysivaltainen tasavalta" Nyt siihen on tulossa lisäys "Suomi on Euroopan Unionin jäsen".
Ilman kansalaiskeskustelua. Pöljät saatiin keskustelemaan Halla-ahosta. On tämä kansa todella helposti vietävää. Ei uskoisi.
http://ryyti.puheenvuoro.uusisuomi.fi/83066-samaan-aikaan-toisaalla-peru...
http://riikkasoyring.nettisivu.org/ajatukset/artikkelit/perustuslakiuudi...
Timo pettää aina!!
Eikös Perussuomalaisten yksi vaalilupaus ollut puuttua ruotsinkielisten suunnattomiin etuoikeuksiin? Vaatia pakkoruotsin poistamista j.n.e.? Mutta ei - sen sijaan selkärangaton persuparoni lupaa itse opetella paremmin ruotsia!
Onko joku vielä niin sokea Timo-uskossaan, että luulee Timon nyt jotenkin vain olevan "herroja" ovelampi, mutta toimivan koko ajan kansan parhaaksi...?
Olisiko liian tuskallista myöntää, että Timo Soinille ei merkitse yhtään mitään se "pieni ihminen", jota muka puolustaessaan hän on saanut jokapäiväisen leipänsä jo 30 vuotta.
Veikko Vennamon sanoja mukaillen: "Timo pettää aina!"
miksei
lopettaisi myös suomenpuhumisen ?