Ajokeli on laajalti heikko maanantaina aamulla ja aamupäivällä, kertoo Ilmatieteen laitos. Maan itä- ja kaakkoisosassa ajokeli on erittäin huono tiistaiaamuun asti.
–Lumisade jämähtää maan itäosaan. Kotka-Kouvola-linjalla voi tulla kymmenen senttiä lunta, kertoo päivystävä meteorologi Tuomo Bärgman Ilmatieteen laitokselta.
Kaakkois-Suomen lisäksi ajokeli on tänään huono Uudenmaan, Kanta-Hämeen, Päijät-Hämeen, Kymenlaakson, Keski-Suomen, Pohjois-Savon ja Pohjois-Karjalan maakunnissa lumi- tai räntäsateen vuoksi. Pääkaupunkiseudun aamulla peittänyt sankka lumisade hälvenee iltapäivään mennessä.
Tiistaiksi sakeimmat lumisateet hiipuvat kenties maan itäosaa lukuun ottamatta. Loppuviikoksi ennakoidaan heikkoja lumi- ja räntäsateita, mutta myös poutaista ja aurinkoista keliä.
–Tyypillinen maaliskuun sää, sanoo Bärgman.


Kommentit
Kesärenkaita?
Jokohan siellä etelän suunnassa monilla on kesäkumit allaan? Toivottavasti ei, vaikka kelit viime päivinä ovat olleet kovin kesäiset ja moottoripyöriäkin on jokunen jo näkynyt.