Jääkiekon MM-kisojen näyttämöllä Helsingin Areenalla komeillut joukkomurhaaja Anders Behring Breivikin kuva on nyt peitetty.
Breivikin kasvokuva pääsi lipsahtamaan kiekkoliiton Leijonat.fi-sivuston ja Canal+:n yhteiseen markkinointitempaukseen. Tempauksessa kerättiin kiekkofanien kasvokuvia Facebookissa ja muualla internetissä maailman suurimmaksi mainostettuun joukkuekuvaan.
Osallistujat saattoivat lähettää kuvansa lakanaan, joka ripustettiin areenan seinälle.
Breivikin kasvot pääsivät lakanaan ennakkotarkastuksesta huolimatta. Murhaaja ehti kuulua "joukkuekuvaan" useiden tuntien ajan, kunnes kasvot peitettiin oheisella koira-kuvalla.
Nolosta epäonnistumisesta kertoi ensimmäisenä Satakunnan Kansa.


Kommentit
orly?
Mitenniin "vihdoin"? Onko täällä ollut uutinen jossa on kauhisteltu abb:n kuvaa siellä seinällä? Onko kukaan missään huomannut sitä kuvaa ennen kuin se peitettiin? :D
-
> Breivikin kasvokuva pääsi lipsahtamaan ....
Mitä tarkoittaa "pääsi lipsahtamaan".....
Loistavasti uutisoitu
Nyt kun ihmiset näkevät koiran, he tietävät heti, että siinä kuuluu oikeasti olla Breivik.
Musti rules
Ei ole todellakaan reilua koiria kohtaan...
Valvontavastuu
Nyt pitää tämän kuvan lähettäjä saattaa vastuuseen ja henkilön löytäminen kuuluu julkaisijalle ja edelleen poliisille.
Kai tässä projektissa on kuvan tekijän/lähettäjän tiedot olemassa ja koko projektin toiminta ammattimaista?
Itse pidän koiran kuvaa epäasiallisena, kai siihen joku aito ihmisen kuva olisi löytynyt.
Tämä on mahdollisesti
Poliittinen viharikos, poliittinen siksi että Breivik on politisoitunut henkilö ja viharikos koska hän on ulkomaalainen.
Osama näkyy myös
Huomasin joukkuekuvassa myös Osama Bin Ladenin, oli näköjään kuvaa varten ajanut partansa pois. On siinä eturivissä.
Laittavat varmaan kohta Kiinan palatsikoiran kuvan tilalle.
Breivk on kulttihahmo
Ja hänen naamansa tulee näkymään milloin missäkin.
Jäähylle
Toinen moka on järjettömät lipunhinnat. Täytyy olla jokin taho
vetämässä valistä pahimman jälkeen.
Tahon nimi on
Kim-Il Kummola esikuntineen